Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Question
    Καλησπερα σας, ερχομαι για αλλη μια φορα με προβλημα με τον ΟΤΕ και το VDSL μου.

    Εδω και 1.5 χρονο κανω Streaming στο Twitch. Τον τελευταιο 1+ χρονο βρισκομαι σε VDSL 50αρι και απο οταν εγκατασταθηκε μεχρι και πριν 2 βδομαδες ηταν ΤΕΛΕΙΟ. Δεν ειχα ποτε προβλημα, η γραμμη ηταν ακλονητη.
    Streamαρα σε υψηλα Bitrate ενω επαιζα competitive multiplayer games με χαμηλο ping και ενω ο αδερφος μου μπορει να σερφαρε στο αλλο δωματιο.

    Τις τελευταιες 2 βδομαδες ζω εναν εφιαλτη. Ανοιγω το stream να κανω καποια test και στην μπαρα που δειχνει την ποιοτητα του upload (χρωματα: πρασινο, κιτρινο, κοκκινο) εκει που παλια ηταν μονιμα πρασινο χωρις μεγαλες διακυμανσεις τωρα το βλεπω να αλλαζει γρηγορα απο πρασινο σε κιτρινο και κιτρινο σε κοκκινο και παλι απο την αρχη, με αποτελεσμα να ριχνει τα λεγομενα frames στο stream.
    Αυτο προφανως δειχνει οτι το upload δεν ειναι σταθερο και οταν κανεις streaming ΠΡΟΦΑΝΩΣ χρειαζεσαι σταθερο upload.

    Ειμαι στα τηλεφωνα με την υποστυριξη εδω και 3 μερες και για πολλες ωρες. καθε φορα μιλαω με διαφορετικο εκπροσωπο λεγοντας παλι ολη την ιστορια απο την αρχη.
    ΜΟΝΟ 1 απο τους εκπροσωπους εκατσε να ειναι στην φαση μου νεαρος γυρω στα 25 με γνωσεις σε gaming και streaming και πραγματικα το παλικαρι προσπαθησε να βοηθησει με οποιον τροπο μπορουσε.
    Μου εστειλε μεχρι και το καινουριο ρουτερ (Speedport Entry 2i) χωρις να περιμενει βεβαια να φταιει το ρουερ, αλλα ετσι για το γαμοτο.

    Με απλα λογια οταν κανω streaming χρησιμοποιω το ΠΟΛΥ 3Mbps απο τα 5 τα οποια πληρωνω και κλειδωνω. Ακομα και στα 2Mbps το stream ριχνει frames και η γραμμη φαινεται ασταθης στο streaming software που χρησιμοποιω (OBS).
    Επισης ακομα και ας εχω "θεωρητικα" 2-3Mbps upload ελευθερα, οταν streamαρω ανεβαινει και το ping στα Multiplayer games σαν το League of Legends, κατι που ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ παλια.

    Για να μην τα πολυλογω υπαρχει θεμα με το upload μου, ακομα και αν το ρουτερ κλειδωνει στα 5, σε site οπως το Speedtest(που οι ψαγμενοι λενε οτι δεν ειναι καθολου ακριβες) πιανω 3.6Mbps upload, Στο testmy.net δοκιμασα να κανω upload ενα αρχειο 100Mb και μετρησε 3.5Mbps.

    Ενα τελευταιο πραγματακι που παρατηρω ειναι οτι οταν ξεκιναω το stream η γραμμη φαινεται δυνατη και καλη και μετα απο 5 λεπτα χανει την αποδοση της και ριχνει frames κτλ.

    Το επιβεβαιωσα κανοντας και διαφορετικων μεγεθων αρχεια upload στο testmy.net
    Γεια παραδειγμα εκανα upload:
    12Mb file --> 4.3Mbps
    25Mb file -->4.0Mbps
    75Mb file -->3.6 Mbps
    100Mb file --> 3.3Mbps

    Εχω πει ολα τα παραπανω στο 13888 και σε πολλους διαφορετικους υπαλληλους χωρις να βρισκεται λυση για την κατασταση μου.
    Πεφτω για υπνο, ξυπναω το πρωι και βλεπω μηνυμα οτι το προβλημα φτιαχτηκε, κανω τα τεστ μου. ΤΖΙΦΟΣ.

    Σημερα επισης που αλλαξανε το Data Path απο Up/Down Fast/Fast το εκαναν Up/Down Fast/Interleaved (ενω στο τηλεφωνο μου ειχαν πει πως δεν γινεται κατι τετοιο)

    Για να τελειωνω εγω τους ειπα οτι εβαλα και πληρωνω VDSL πιο πολυ για το Upload και οτι ειναι το πιο σημαντικο χαρακτηριστικο στην γραμμη μου και οτι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ΣΤΑΘΕΡΟ.

    Βγαζω το χαρτζιλικι μου απο το streaming και υπαρχει και προοπτικη καριερας και δεν προκειται να αφησω την ελειψη τεχνολογιας και ταχυτητων ιντερνετ στην Ελλαδιτσα να μου τα στερησουν αυτα

    Ως τωρα ημουν παρα πολυ υπομονετικος και ηρεμος αλλα πραγματικα η αντοχη μου εξαντλειται.

    Αν εχετε να μου προτεινεται κατι go ahead!

    Τελος σας ποσταρω τα στοιχεια της γραμμης μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  chrome_2016-05-30_17-10-31.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  25,7 KB 
ID: 171089

    ΥΓ. απεχω 160 μετρα απο το κουτι του ΟΤΕ συμφωνα με αυτους

    ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

    <3

    ΥΓ.2: Εχω δοκιμασει και αλλα διαφορετικα streaming sites οπως και διαφορετικες ρυθμισεις στο streaming software. Ειμαι 99% σιγουρος οτι το προβλημα ειναι ξεκαθαρα του ΟΤΕ.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Η γραμμή σου φαίνεται αρκετά καλή. Πόσα CRC errors έχεις μετά από 24 ώρες uptime;

    Δώσε ρυθμίσεις από το Encoding tab του OBS.
    Στο Twitch φαντάζομαι θα παίζεις ήδη με τον Server στο Amsterdam.

    Επίσης στην 50ρα με τα 5 mbps up, πρέπει να είσαι ~4.7 Mbps καθαρά αν αφαιρέσεις το ~5% overhead σε PTM Encaptulation. Εδώ μυρίζει ότι είναι κάποιος άλλος παράλληλα με εσένα στο Internet και τρώει bandwidth (ή έχεις ξεχάσει κάτι ανοιχτό στο PC).
    Πέτα τους όλους από το δίκτυο, κλείσε το WiFi στο Router, δες τι bandwidth τρώει το PC σου χωρίς να ανοίξεις το Stream/Game και κάνε ένα Speedtest.net στον Server του OTE.

    Στα Windows 8/10 το traffic το βλέπεις στη Διαχείριση Εργασιών (πρώτη και δεύτερη καρτέλα), στα Windows 7 πας Διαχείριση Εργασιών > Επιδόσεις > Εποπτεία πόρων > Δίκτυο.

    Για το Ping, μια μέση λύση είναι το QoS. Δεν έχω Speedport για να το δοκιμάσω, μπορείς όμως να ρίξεις μια ματιά εδώ.
    http://www.adslgr.com/forum/threads/909723

    Spoiler:
    Για παράδειγμα στο TP-Link που έχω, έφτιαξα 1 Queue για τα Games με "Precedence: 1" (Μέγιστη προτεραιότητα).
    Ύστερα στο Classification έφτιαξα ένα "Games-Out" και του όρισα "ό,τι προέρχεται από το LAN, με IP TCP/UDP και DSCP Marking 26 (ή αλλιώς AF31), τότε ρίχτα στο Queue Games".
    Για να μαρκάρεις όμως τα πακέτα από το PC και να τα στείλεις στο Router, θες το Do Not Use NLA, παίζει και σε 8/10 (δοκιμασμένο).

    Μόλις το βάλεις, αρχίζεις και ορίζεις τα DSCP Markings από το Group Policy Editor στα Windows για κάθε executable που θέλεις να δίνεις προτεραιότητα (gpedit.msc > Ρυθμίσεις υπολογιστή > Ρυθμίσεις των Windows > QoS (Δεξί click) > Δημιουργία νέας πολιτικής).

    Έτσι έχω μικρό penalty στο Ping ακόμη και αν είναι μπουκωμένο το Up.

    Με το Wireshark μπορείς να επιβεβαιώσεις αν όντως μαρκάρει τα πακέτα με το DSCP Marking που του έχεις ορίσει.


    Αυτά για αρχή, δες μήπως κάποιος ή κάτι σου τρώει το bandwidth της γραμμής και πράξε ανάλογα.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Τελεια η απαντηση σου.

    In fact χθες εκατσα και επαιξα με το QoS του Speedport και ΘΑΥΜΑ. Δουλεψε ρολοϊ. Το ms/ping δεν ανεβαινε καθολου ενω streamara.

    Πιστεψε με φωτογραφια απο το encoding δεν χρειαζεται ειναι ολα ρυθμισμενα τελεια και κανεις δεν τρωει ιντερνετ.

    Αυτο που δεν καταλαβα απο το QoS ειναι το εξης: Για να μην μπω στην χθεσινη διαδικασια που καθομονουν και εψαχνα τα ports για το QoS για τα Games που παιζω και δημιουργουσα κανονες συνεχεια. Μπορω να κανω QoS μεσω Windows (8.1) και στο QoS του router απλα να βαλω το dscp value?

    EDIT: Καταφερα να μαρκαρω τα games μεσω των Windows και να κανω QoS μεσω του router συμφωνα με DSCP values. Παιζει ρολο τι DSCP value θα βαλω για το τι priority θα παιρνει η καθε εφαρμογη ? εννοω: Καπου διαβασα οτι το 46 DSCP ειναι το high priority. Αν βαλω τα games στο 46 και το Open Broadcaster Software στο 40 για παραδειγμα. Τα games θα παιρνουν παραπανω priority? Μπορω να βαλω 40 ή θελει fixed value?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος k4ileb : 04-06-16 στις 05:34.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Εφόσον οι κανόνες σου πλέον παίζουν "παιχνίδι" σε ότι στέλνεις προς τα έξω, φαντάζομαι ότι δεν παίζει ρόλο τι DSCP Value θα βάλεις.

    Ο κανόνας κανονίζει ποιος θα φύγει πρώτος από LAN σε WAN και όχι το DSCP Value.
    Απλά τα μαρκάρεις για να τα αναγνωρίσει ο κάθε κανόνας.
    Μπορείς να το δοκιμάσεις αν το έχεις απορία.

    Το έχω στήσει έτσι όπως το έστησες και εσύ, τα Games (TCP & UDP)/Skype (UDP) σε υψηλότερο DSCP Value και τα υπόλοιπα λίγο πιο χαμηλά στα κατάλληλα Queues τους.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Επαιξα λιγο παραπανω με το QoS χθες τα ξημερωματα.

    Ειναι πολυ πιο ευκολο να κανεις Marking μεσω Windows και να κανεις QoS Queueing μεσω DSCP values στο ρουτερ. Ολα τα games δουλευουν τελεια και βλεπω το τραφικ του Queue να στελνει πακετα.

    Προσπαθησα να μαρκαρω το OBS να εχει και αυτο λιγο priority σε σχεση με το Chrome/Torrents αλλα δεν εβλεπα να στελνει πακετα στο Queue του ρουτερ. Περιεργο.

    Τεσπα, το ολο σκηνικο μου εκανε την ζωη πιο ευκολη μενοντας με τον αδερφο μου ( και οι 2 gamers ). Τωρα μπορω να streamαρω χωρις να αγχωνομαι για το αν ανεβαζει ping.

    Ευχαριστο για την βοηθεια φιλε μου

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Ναι όντως είναι πολύ πιο εύκολο να στέλνεις τα πακέτα απ' οπουδήποτε στο δίκτυο μαρκαρισμένα όπως θέλεις, χωρίς να ασχολείσαι με IPs και πόρτες.
    Το μόνο που έχεις να κάνεις στην ουσία είναι να φτιάξεις το μαρκάρισμα σε κάθε PC (και εφαρμογή) που θέλεις να έχει προτεραιότητα αλλά και να δεις αν παίζει με TCP ή UDP η κάθε εφαρμογή.
    Μπορείς επίσης να βάλεις και τα Pings (ICMP) να έχουν και αυτά προτεραιότητα για να μην τρως kick από τους Servers για high ping (σε περίπτωση που τα Pings τους παίζουν μέσω ICMP).

    Για το OBS, παίξε με το Wireshark.
    Ξεκίνα το Stream για να έχεις Traffic, άνοιξε το Wireshark και κάνε capture την κάρτα δικτύου που στέλνει το OBS.
    Δες με τι πρωτόκολλο στέλνει (TCP φαντάζομαι, δεν το έχω κοιτάξει) και δες αν όντως τα πακέτα είναι μαρκαρισμένα με κάποια DSCP τιμή.

    Κάνεις highlight ένα πακέτο και κοιτάς κάτω στο Internet Protocol Version 4 > Differentiated Services Field.
    Μπορείς και πολύ πιο εύκολα να το προσθέσεις σαν κολόνα να φαίνεται απ' ευθείας στη λίστα με τα πακέτα με αυτό τον τρόπο.
    https://ask.wireshark.org/questions/...alue-as-needed

    Ίσως να σε βοηθήσει και αυτός ο πίνακας.
    Spoiler:

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με vdsl και Speedport 2i
    Από gpgpgps στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 01:59
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-16, 19:04
  3. Πρόβλημα με (S)Mplayer και αρχεία flv
    Από megahead13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-16, 00:39
  4. Προβλημα με το download και ταχυτητα wifi
    Από Tomass23 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-16, 01:46
  5. Προβλημα με καρτα γραφικων(?) και windows10
    Από kontinos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-15, 13:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας