Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 70
  1. #31
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σέβομαι τους ανθρώπους που μου λένε ότι "δεν μπορώ να πουλήσω το τάδε προϊόν γιατί δεν πιστεύω σε αυτό", γιατί γνωρίζω ότι έχω απέναντι μου ένα άτομο που θα προσπαθήσει να δουλέψει κάπου και να πουλήσει κάτι που έστω στα δικά του μάτια αξίζει.
    Και τους δείχνεις την έξοδο, ναι;

    Τουλάχιστον, βρε αδερφέ, αν είναι να ψάχνεσαι με περίεργα κόλπα, άλλαζε και το userid να μη φαίνεσαι. Για ένα "καπέλο" λέω.

  2. #32
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τους δείχνεις την έξοδο, ναι;

    Τουλάχιστον, βρε αδερφέ, αν είναι να ψάχνεσαι με περίεργα κόλπα, άλλαζε και το userid να μη φαίνεσαι. Για ένα "καπέλο" λέω.
    Ποια έξοδο; Για συζήτηση μιλάω, δεν έχω καμία πολυεθνική. Εκτός αν εσένα σου αρέσει να σε εξυπηρετούν άτομα που βγάζουν το άχτι τους πάνω σου πουλώντας σου φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Εγώ και δεν το κάνω αυτό, αλλά και όταν το αντιλαμβάνομαι, λέω ευχαριστώ και φεύγω. Ούτε φασαρία, ούτε να την πω σε κανένα, τίποτα. Απλά θα προτιμήσω να ξοδέψω τα λεφτά μου αλλού.

    Όσες φορές προσπάθησα μάλιστα να πουλήσω κάτι στο οποίο δεν είχα 100% πίστη, και δεν τα κατάφερα και ένιωσα άσχημα. Αυτό είναι φυσικά κακό για έναν πωλητή και ενδεχομένως για τη δουλειά του.

    Όσο για το "καπέλο", δεν έχω κάτι να κρύψω φίλε. ( αν και το συγκεκριμένο userid - με το ίδιο νούμερο κιόλας - το έχω πετύχει αρκετές φορές σε διαφορετικές μεταξύ τους κοινότητες, έτσι για την ιστορία ) Μάλιστα το συγκεκριμένο το ανακάλυψα αρκετά χρόνια μετά από πολλή προσωπική δουλειά και έρευνα ( και πολλά χαμένα χρήματα - αλλά και επενδυμένα, εκ του αποτελέσματος πάντα - ), και θα έλεγα είναι πλέον "αργά" για να εντυπωσιαστώ από τα περισσότερα εκεί μέσα, και μέχρι στιγμής πιστεύω ότι αν είσαι έστω και λίγο αδαής, έχεις κάνει "πλούσιους", πολλούς που σε περιμένουν στη γωνία να τσιμπήσεις. Αν τώρα προσπαθείς να μου την πεις για κάτι με αυτό σου το post, μάλλον λάθος άτομο βρήκες.

  3. #33
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Τελικά Brainstorm389 το point σου ποιο είναι;
    Γιατί όλο λες, λες και ουσία δε βγαίνει.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #34
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για να βγει ουσία από αυτό που διαβάζεις, πρέπει και να καταλαβαίνεις τι λέει ο άλλος.

    Όταν μάλιστα στο κάνει τόσο λιανά, ταληράκια δηλαδή, μάλλον "φταις" εσύ που δεν καταλαβαίνεις.

    Δες την προηγούμενη σελίδα με ένα σχετικά μεγάλο post μου, και αν δεν το κατάλαβες, τότε καλή μας συνέχεια.

  5. #35
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μάλιστα στο κάνει τόσο λιανά, ταληράκια δηλαδή, μάλλον "φταις" εσύ που δεν καταλαβαίνεις.
    Γνωστή ατάκα σκράπα "δασκάλου". Που δεν είναι μόνο κακός/ανίκανος στο να εξηγήσει αλλά έχει και το θράσος να κατηγορεί το "ακροατήριο" ότι είναι χαζό.

    Επί της ουσίας εγώ καταλαβαίνω ότι ψιλό-χοντροδικαιολογείς τις λαμογιές και όποιος σου λέει ότι είσαι λαμόγιο (αν όχι εσύ, τουλάχιστον αυτοί που δικαιολογείς), του λες "που ζεις".
    Και όλο το παραπάνω με μπόλικη σάλτσα και πολλά ανούσια ποστ που διυλίζεις τον κώνωπα με τεχνικούς όρους "γνώστη".
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #36
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωστή ατάκα σκράπα "δασκάλου". Που δεν είναι μόνο κακός/ανίκανος στο να εξηγήσει αλλά έχει και το θράσος να κατηγορεί το "ακροατήριο" ότι είναι χαζό.

    Επί της ουσίας εγώ καταλαβαίνω ότι ψιλό-χοντροδικαιολογείς τις λαμογιές και όποιος σου λέει ότι είσαι λαμόγιο (αν όχι εσύ, τουλάχιστον αυτοί που δικαιολογείς), του λες "που ζεις".
    Και όλο το παραπάνω με μπόλικη σάλτσα και πολλά ανούσια ποστ που διυλίζεις τον κώνωπα με τεχνικούς όρους "γνώστη".
    Δεν το ήξερα να μιλάω λες και απευθύνομαι σε 5χρονα, συγγνώμη. Νέος σε ηλικία είσαι, αν είχες διάθεση να μην ρωτήσεις κάτι τόσο χαζό, θα μπορούσες άνετα να έψαχνες τους όρους που δεν καταλαβαίνεις παρά να τους περιμένεις ως μασημένη τροφή επειδή για κάποιο λόγο νομίζεις ότι έχω την υποχρέωση να σε μάθω κάτι από εδώ μέσα.

    Το ζουμί που τόσο πολύ θέλεις να κατανοήσεις αλλά δεν μπορείς για δικούς σου λόγους, στις αναρτήσεις μου, είναι εδώ :

    "Μιλάω αποκλειστικά για το "game" που κάνουν οι SEOs, οι έμποροι κλπ στις πλατφόρμες στις οποίες βασίζονται για να πουλήσουν." που έγραψα σε παραπάνω post.

    Μέχρι και report από ελληνικό site σου έβαλα, αναφερόμενος σε backlinks ( πες μου ότι και αυτό το θεωρείς "τεχνικό όρο """γνώστη""", να δέσει το γλυκό ) και στο γεγονός ότι όποιος έχει internet-ική επιχείρηση και τον βρίσκεις στα πρώτα αποτελέσματα της αναζήτησης στο google search για τις λέξεις κλειδιά στις οποίες βασίζει την internet-ική του παρουσία, πρακτικά είναι εκτός ( και μάλιστα κατά πολύ ) των guidelines και των κανονισμών που θέτει η ίδια η Google.

    Εντάξει τώρα, κατάλαβες τίποτα;

  7. #37
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Αυτό που κάνει το Amazon όμως δεν αφορά κανένα game.

    Αφορά παραπλάνηση του καταναλωτικού κοινού και αυτό δε σηκώνει δικαιολογίες. Επίσης η Amazon δεν είναι πλατφόρμα σαν το ebay. Είναι πωλητής και μεταπωλητής, άρα μάλλον τα υπόλοιπα είναι εκτός θέματος.

  8. #38
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που κάνει το Amazon όμως δεν αφορά κανένα game.

    Αφορά παραπλάνηση του καταναλωτικού κοινού και αυτό δε σηκώνει δικαιολογίες. Επίσης η Amazon δεν είναι πλατφόρμα σαν το ebay. Είναι πωλητής και μεταπωλητής, άρα μάλλον τα υπόλοιπα είναι εκτός θέματος.
    Σαν τι είναι το Amazon;

    Πως "αποφασίζει" π.χ. το Amazon ποιο αποτέλεσμα θα σου εμφανίσει πρώτο, όταν αναζητάς κάτι;

    Επίσης : http://www.merriam-webster.com/dictionary/game

    Definition 2a.

  9. #39
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Να σου δώσω κι εγώ λινκ κάποιων τόμων περί επιχειρηματικής ηθικής και υπευθυνότητας την ώρα που εσύ μου δίνεις την ορολογία μιας λέξης, πιάνοντας μια ατέρμονη συζήτηση που δε θα βγάζει κανένα μα κανένα νόημα αφού λέμε άλλα πράγματα; Όχι τίποτα αλλά μια που κάνω το διδακτορικό μου στο Business School να πιάσουν τόπο οι όποιες γνώσεις.

    Το amazon είναι μαγαζί και μεταπωλητής με αντίστοιχα τμήματα After Sales. Ως τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίζεις. Όχι ως πλατφόρμα, κώδικα και τα λοιπά adverts που πιάνουν τις συνήθειες σου. Σου είπα κάτι σε προηγούμενη σελίδα, ξαναδές το. Τα υπόλοιπα είναι άσχετα με το θέμα.

    Δε συζητάμε SEO και αποτελέσματα. Πρόβλημα υπήρχε ειδικά σε προιόντα που μαζεύουν λίγα κλικ και έχουν λίγες κριτικές. Συζητάμε παραπλάνηση του αγοραστή και πως το amazon έκανε step in καθώς πλήττεται το brand name, η αξιοπιστία και τα κέρδη του αφού αντικαθιστά και αποζημιώνει κοστίζοντας του πολλά λεφτά.

    Γενικότερα ξεκόλλα από όρους που επί της παρούσης δε σημαίνουν τίποτα και δες το big picture. Είναι πιο έξυπνο και critical.

  10. #40
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι ξέρουμε σε τι κόσμο ζουμε.Αυτό δε σημαίνει ωστόσο πως θα πάψουμε να ξεχωρίζουμε το σωστό από το λάθος και δεν θα το καταγγέλουμε νομίζω...
    Ναι σίγουρα σωστό αυτό που λες. Δεν είναι μόνο ζήτημα ηθικής (που και αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί αν δεν εξελιχτούμε στην ηθική και εξελιχτούμε μόνο στην τεχνολογία, στο τέλος η τεχνολογία θα χρησιμοποιηθεί για να αλληλοσκοτωθούμε) αλλά και θέμα πραγματικού οφέλους στην οικονομία και στην κοινωνία. Από μια πράξη εμπορίου πρέπει να ωφελούνται και ο αγοραστής και ο πωλητής, αλλιώς δεν υπάρχει πραγματικό όφελος στην γενικότερη οικονομία και κοινωνία.

    Εγώ ασχολήθηκα με την εξαίρεση του κανόνα (τους εμπόρους που έχουν πρόβλημα επιβίωσης) και όχι με τον κανόνα (που είναι μάλλον οι έμποροι που προσπαθούν να ξεφορτωθούν το στοκ και να αυξήσουν επιπλέον τα κέρδη τους).

  11. #41
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου δώσω κι εγώ λινκ κάποιων τόμων περί επιχειρηματικής ηθικής και υπευθυνότητας την ώρα που εσύ μου δίνεις την ορολογία μιας λέξης, πιάνοντας μια ατέρμονη συζήτηση που δε θα βγάζει κανένα μα κανένα νόημα αφού λέμε άλλα πράγματα; Όχι τίποτα αλλά μια που κάνω το διδακτορικό μου στο Business School να πιάσουν τόπο οι όποιες γνώσεις.

    Το amazon είναι μαγαζί και μεταπωλητής με αντίστοιχα τμήματα After Sales. Ως τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίζεις. Όχι ως πλατφόρμα, κώδικα και τα λοιπά adverts που πιάνουν τις συνήθειες σου. Σου είπα κάτι σε προηγούμενη σελίδα, ξαναδές το. Τα υπόλοιπα είναι άσχετα με το θέμα.
    Εντάξει.

    Το Amazon είναι ένα μαγαζάκι που εγώ και εσύ βάζουμε το προϊόν μας για πώληση και όλα τα άλλα γίνονται αυτόματα.

    Δεν υπάρχει κανένας αλγόριθμος από πίσω που κοιτάζει την ποιότητα του κάθε listing, δεν υπάρχουν κριτήρια για το ποιο listing θεωρείται αξιόπιστο από το σύστημα, και όλα αυτά τα τεχνικά είναι εντελώς άχρηστα όπως θα σου έχουν μάθει και στο Business School.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε συζητάμε SEO και αποτελέσματα. Πρόβλημα υπήρχε ειδικά σε προιόντα που μαζεύουν λίγα κλικ και έχουν λίγες κριτικές. Συζητάμε παραπλάνηση του αγοραστή και πως το amazon έκανε step in καθώς πλήττεται το brand name, η αξιοπιστία και τα κέρδη του αφού αντικαθιστά και αποζημιώνει κοστίζοντας του πολλά λεφτά.

    Γενικότερα ξεκόλλα από όρους που επί της παρούσης δε σημαίνουν τίποτα και δες το big picture. Είναι πιο έξυπνο και critical.
    Μου μιλάς για big picture αναφέροντας το Amazon και ενδεχομένως και τις μηχανές αναζήτησης, ζητώντας μου να αφήσω στην άκρη το τεχνικό κομμάτι με το οποίο αν δεν τα πηγαίνει κάποιος καλά, δεν θα δει το φως του ήλιου ούτε σε 10 χρόνια για τα προϊόντα/listings/επιχείρηση του.

    Δεν μιλάμε αποκλειστικά για SEO αλλά όποιος θέλει να έχει καλή πορεία σε market places ή μηχανές αναζήτησης, καλώς ή κακώς εξ'ορισμού δεν μπορεί να πάει με το "σταυρό" στο χέρι. Και για όσους δεν μπορούν να διαβάσουν & κατανοήσουν ελληνικά, δεν αναφέρομαι σε εξαπάτηση του πελάτη αλλά σε εκμετάλλευση της ανοχής που δείχνουν οι εταιρείες για να έχουν οι ίδιοι και οι επιχειρήσεις τους αυξημένη προβολή.

    Εσύ στο διδακτορικό σου "ξεκολλάς" από τους όρους που χρειάζεται να γνωρίζεις;

  12. #42
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μόνο εγώ βαρέθηκα αυτό το hijacking; Αν θεωρείς ότι ενδιαφέρουν κάποιον όλα αυτά, γράψε ένα άρθρο και από κάτω σχολιάζει όποιος θέλει και του απαντάς. Μη μονοπωλείς το thread, μπορεί κάποιος να θέλει να γράψει κάτι σημαντικό και θα χαθεί.
    hnesne

  13. #43
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Brainstorm, πολύ μπλα μπλα για το τίποτα - λυπάμαι. Aν θέλεις να πεις ότι κανείς σε SEO μπορεί και κάνει κάποια κόλπα τεντώνοντας το σχοινί για να μην πάει με τον σταυρό και τον φάει η μαρμάγκα, ΟΚ. Το καταλαβαίνω, αν και διαφωνώ.

    Το παρόν θέμα αφορά ξεκάθαρα σε Unfair Commercial Practice και το βάζω σε κεφαλαία επειδή καλύπτεται νομικά και υπάρχουν συνέπειες. Μια μελέτη με γλωσσάρι μάλιστα (αφού σου αρέσουν τόσο οι ορισμοί) για να σε βοηθήσει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #44
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Δε θέλει το παιδί να καταλάβει, και πάνω σε αυτή την ανεξήγητη αγωνία του, αρέσκεται και στο να προσβάλλει.

    Χαμένος χρόνος.

  15. #45
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο εγώ βαρέθηκα αυτό το hijacking; Αν θεωρείς ότι ενδιαφέρουν κάποιον όλα αυτά, γράψε ένα άρθρο και από κάτω σχολιάζει όποιος θέλει και του απαντάς. Μη μονοπωλείς το thread, μπορεί κάποιος να θέλει να γράψει κάτι σημαντικό και θα χαθεί.
    Αν βαρέθηκες γιατί δεν αποχωρείς;

    Αν είσαι και εσύ σαν τον φανερό πράκτωρ που νομίζει ότι πρέπει να τον διδάξουμε μέσα από τα threads, μπορείς να κάνεις αίτηση σε κάποιο online course

    Κατά τα άλλα, το να γράφονται κριτικές από εμπόρους για τα προϊόντα τους, είναι καλώς ή κακώς μέρος ενός συνόλου πρακτικών που ακολουθούνται ( ανέκαθεν ) κατά κόρον.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 19:54
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50
  3. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:33
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 20:55
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-15, 13:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας