Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με λίγη ψυχραιμία και υπομονή, όλα λύνονται. Με ένταση, τρέμουλα, κατηγορίες, κόντρες με συγγενείς κτλ θα βγάλεις άκρη πολύ πιο δύσκολα. Αν δε μπορείς να χαλαρώσεις, παράτα το μερικές μέρες και το κοιτάς αργότερα.

    Καταρχάς ότι πιάνεις 50Μ συγχρονισμό είναι πολύ θετικό, ας έχεις αστάθεια / χαμηλότερη ταχύτητα, και προφανώς ισχύει αυτό που σου είπε η Forthnet περί καμπίνας διότι δε θα τα έπιανες με 1.8 χλμ απόσταση. Τώρα όσον αφορά την αστάθεια και την χαμηλότερη ταχύτητα, πιθανόν να οφείλονται στα errors που έχει η γραμμή λόγω κακής καλωδίωσης από πλευράς σου. Να περαστεί ένα UTP καλώδιο εξωτερικά με καναλάκι από το κατανεμητή έως τη πρίζα του router (και από εκεί με ένα splitter να "δίνει" τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι ακόμα και με την υπάρχουσα καλωδίωση -την οποία εύκολα μπορείς να απομονώσεις εάν ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα-), δεν είναι ούτε φοβερό ούτε υπερβολικά δαπανηρό. Αυτό θα ζητήσεις εξαρχής σε έναν ηλεκτρολόγο, χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζει για στατιστικά, errors, συγχρονισμούς κτλ.

  2. #17
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ακριβώς φιλε μου! Η αστάθεια της γραμμής και οι αποσυνδέσεις οφείλονται σε errors καθως βλεπω χιλιάδες errors στα στατιστικά του ρουτερ! Αρα η λύση ειναι το απευθειας καλώδιο αντι να ψάχνουμε τι φταίει και που μεσα στο σπιτι. Αν περάσω απευθειας καλώδιο θα μπορω με το σπλιτερ που λες να εχω παλι σε λειτουργία όλες τις τηλεφωνικές μπριζες! Διότι τωρα μονο οι δυο λειτουργούν καθως με ρώτησε ο ηλεκτρολόγος " ποιες θες να λειτουργούν να στις κανω να λειτουργούν τωρα καθως τις αλλες μπριζες απο τωρα τις ξεχνάς καθως πλεον δε θα λειτουργούν". Οταν λες σπλιτερακι εννοεις το φιλτρακι αυτο το μικρο ; Επισης : μια μπριζα μου απο αυτες που αφήσαμε να λειτουργούν και εχει μονο τηλεφωνο πανω , εχει φίλτρο ADSL ... Να το αλλαξω με φίλτρο VDSL μηπως δω διαφορα ; Ειχα μονο ενα φίλτρο VDSL γιαυτο αναγκάστηκα και εβαλα απο το αλλο φίλτρο σε ενα τγλεφωνο. Ευχαριστω για βοηθεια παιδια και ΣΥΣΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΝΤΙΜΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ αν εχετε . Θα σας κανω εικόνισμα.

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, Νικο ειπες οτι δεν εχεις καμπινες κοντα στο σπιτι σου και το Α/Κ ειναι 1800μετρα μακρια?
    εκανες εναν γυρο στο οικοδομικο τετραγωνο σου? το καφαο σου ξερεις ποιο ειναι? εχει αλλαχτει με καμπινα VDSL ή οχι?
    αν δεν εχει γινει αυτο, φυσικα και με αποσταση 1800μετρα οπως ειπες δεν γινεται να πιασεις τετοιες ταχυτητες και δεν επρεπε να δινουν VDSL.
    Αν εχεις καμπινα και ξερεις σε ποια συνδεεσαι ξερεις περιπου τι αποσταση εισαι? υποψην οτι οπως ειπαν και αλλοι μπορει να μετρανε στην καμπινα εκει να δινει πχ 50mbps, αλλα η διαδρομη απο εκει μεχρι το σπιτι σου που παραμενει με χαλκο να εχει προβληματα και γιαυτο να γινονται αυτα.
    Σε αυτη την περιπτωση μπορεις να αιτηθεις αλλαγη ζευγους χαλκου (το εχω κανει με την 4νετ αλλα με ADSL και ειδα βελτιωση).
    Αν δεν ειναι απο αυτο (υποθετοντας οτι μετρησαν το ζευγος χαλκου στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου), τοτε μπορει να εχεις προβλημα στην εσωτερικη σου δικτυωση οποτε οντως αυτο ειναι δικο σου θεμα, δεν φταινε αυτοι και σε χρεωνουν.
    Για πες που μετρησε ξερεις? καμπινα? κατανεμητη σου?

  4. #19
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.679
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, Νικο ειπες οτι δεν εχεις καμπινες κοντα στο σπιτι σου και το Α/Κ ειναι 1800μετρα μακρια?
    εκανες εναν γυρο στο οικοδομικο τετραγωνο σου? το καφαο σου ξερεις ποιο ειναι? εχει αλλαχτει με καμπινα VDSL ή οχι?
    αν δεν εχει γινει αυτο, φυσικα και με αποσταση 1800μετρα οπως ειπες δεν γινεται να πιασεις τετοιες ταχυτητες και δεν επρεπε να δινουν VDSL.
    Αν εχεις καμπινα και ξερεις σε ποια συνδεεσαι ξερεις περιπου τι αποσταση εισαι? υποψην οτι οπως ειπαν και αλλοι μπορει να μετρανε στην καμπινα εκει να δινει πχ 50mbps, αλλα η διαδρομη απο εκει μεχρι το σπιτι σου που παραμενει με χαλκο να εχει προβληματα και γιαυτο να γινονται αυτα.
    Σε αυτη την περιπτωση μπορεις να αιτηθεις αλλαγη ζευγους χαλκου (το εχω κανει με την 4νετ αλλα με ADSL και ειδα βελτιωση).
    Αν δεν ειναι απο αυτο (υποθετοντας οτι μετρησαν το ζευγος χαλκου στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου), τοτε μπορει να εχεις προβλημα στην εσωτερικη σου δικτυωση οποτε οντως αυτο ειναι δικο σου θεμα, δεν φταινε αυτοι και σε χρεωνουν.
    Για πες που μετρησε ξερεις? καμπινα? κατανεμητη σου?
    Η Βούλα είναι από τις πρώτες περιοχές της Αττικής, μετά του Ζωγράφου αν θυμάμαι καλά, που μπήκαν καμπίνες. Έχουν όλες οι περιοχές που καλύπτει το ΑΚ Βούλας. Μάλιστα είμαστε από τα ΑΚ που έχουν μπει καμπίνες ακόμα και απέναντι από αυτό Ειδικά στο Πανόραμα που μένει ο συμφορουμίτης, για πλάκα κάποιος μπορεί να έχει πάνω από 3 χιλιόμετρα καλωδιακή απόσταση από το ΑΚ. Μάλλον δεν θα έχει εντοπίσει την καμπίνα του

  5. #20
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ο κυριος της φορθνετ ο τεχνικος που ειχε ερθει σπιτι μετρησε εναν κατανεμητη που κρεμοταν σε μια κολωνα 50-70 μετρα απο το σπιτι μου. δεν μετρησε τον κατανεμητη του σπιτιου μου διοτι δεν τον πηγα εκει αφου δεν με ρωτησε. Ενταξει τωρα με βοηθαει πολυ ο εκπροσωπος της φορθνετ εδω ο παναγιωτης, εξαιρετικος κυριος οφειλω να το πω. Το θεμα ειναι οτι στεναχωριεμαι να φερνω τον καθε ασχετο ηλεκτρολογο και να μη μου λυνει το θεμα και απλα να μου ΘΑΒΕΙ με βαριες εκφρασεις τη φορθνετ και να μου λεει " βαλε Οτε" κανοντας με τουρμπο, τη στιγμη που εχω παρακαλεσει τη φορθνετ να μου συστησει εστω δικο της συνεργαζομενο ηλεκτρολογο. Κανει κακο στον εαυτο της η φορθνετ καθως μας ριχνει στα κορακια που μας κανουν πλυση εγκεφαλου εναντιον της. Και τους εχω παρακαλεσει χιλιες φορες για καλο ηλεκτρολογο. Ας τον πληρωσω αλλα να λυσει το θεμα και να ειναι ανθρωπος εμπιστοσυνης τους ή με καλη συννενοηση μαζι τους.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, για να συνενοηθουμε γιατι δεν ξερω απο την περιοχη σου. Εκει οπως καταλαβα δεν ειναι υπογεια τα καλωδια χαλκου και εχετε κολωνες. Εσυ εισαι σε μονοκατοικια ή πολυκατοικια? γιατι μετρησε τοσο μακρια?
    μπορει το προβλημα να ειναι μετα!
    Ωραιοι και εξυπηρετικοι οι εκπροσωποι του forthnet support εδω και εμενα με εχουν βοηθησει πολυ, αλλα μερικα πραγματα δεν λυνονται απο αποσταση!
    ο ηλεκτρολογος εχει "δικαιοδοσια" να το πω ετσι μονο απο το κατανεμητη σου και μεσα, αν το προβλημα ειναι ποιο εξω πρεπει η 4νετ να συνεργαστει με τον ΟΤΕ για να βρεθει μια λυση!
    εδω ειναι οι στιγμες δυστυχως που λες επρεπε να ειχα ΟΤΕ!

  7. #22
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.679
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, για να συνενοηθουμε γιατι δεν ξερω απο την περιοχη σου. Εκει οπως καταλαβα δεν ειναι υπογεια τα καλωδια χαλκου και εχετε κολωνες. Εσυ εισαι σε μονοκατοικια ή πολυκατοικια? γιατι μετρησε τοσο μακρια?
    μπορει το προβλημα να ειναι μετα!
    Ωραιοι και εξυπηρετικοι οι εκπροσωποι του forthnet support εδω και εμενα με εχουν βοηθησει πολυ, αλλα μερικα πραγματα δεν λυνονται απο αποσταση!
    ο ηλεκτρολογος εχει "δικαιοδοσια" να το πω ετσι μονο απο το κατανεμητη σου και μεσα, αν το προβλημα ειναι ποιο εξω πρεπει η 4νετ να συνεργαστει με τον ΟΤΕ για να βρεθει μια λυση!
    εδω ειναι οι στιγμες δυστυχως που λες επρεπε να ειχα ΟΤΕ!
    Μην ορκίζεσαι πάντα για αυτό. Εγώ ένα χρόνο τους κηνυγούσα για να έρθουν να αλλάξουν το κομμένο εναέριο καλώδιο στο σπίτι μου και έκλειναν συνέχεια την βλάβη, λέγοντας ότι ήρθαν και δεν βρήκαν πρόβλημα, πράγμα που δεν ισχύει γιατί έβλεπα κάθε μέρα τι γίνεται στο σπίτι μου... Χώρια πόσες άλλες περιπτώσεις έχουν γραφτεί εδώ κατά καιρούς Σίγουρα όμως όποιος έχει ΟΤΕ και έχει καλωδιακό πρόβλημα, είναι σε καλύτερη μοίρα!

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ορκίζεσαι πάντα για αυτό. Εγώ ένα χρόνο τους κηνυγούσα για να έρθουν να αλλάξουν το κομμένο εναέριο καλώδιο στο σπίτι μου και έκλειναν συνέχεια την βλάβη, λέγοντας ότι ήρθαν και δεν βρήκαν πρόβλημα, πράγμα που δεν ισχύει γιατί έβλεπα κάθε μέρα τι γίνεται στο σπίτι μου... Χώρια πόσες άλλες περιπτώσεις έχουν γραφτεί εδώ κατά καιρούς Σίγουρα όμως όποιος έχει ΟΤΕ και έχει καλωδιακό πρόβλημα, είναι σε καλύτερη μοίρα!
    εγω δεν το ειπα γιαυτο, η περιπτωση που λες ειναι τι να πω δεν ξερω, πολυ περιεργη!
    το λεω απο την αποψη οτι ο ΟΤΕ εχει αμεση προσβαση σε ολα, ενω μεσω παροχου πρεπει να κανονιστει ραντεβου να ερθει ατομο απο τον ΟΤΕ να κανουν κατι μαζι, αυτο προυποθετει συννενοηση κτλ και αργει το πραγμα.
    Οχι απο θεμα τεχνογνωσιας κτλ. αυτο λεω.
    Πχ εμενα εδω περα οταν μου απλωσανε καλουμπα UTP απο κατανεμητη μου μεχρι το ΚΑΦΑΟ αν ειχα φερει πχ εναν εναλλακτικο θα μπορουσε να το κανει αυτο για δοκιμη? ΟΧΙ βεβαια!!!

  9. #24
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.679
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν το ειπα γιαυτο, η περιπτωση που λες ειναι τι να πω δεν ξερω, πολυ περιεργη!
    το λεω απο την αποψη οτι ο ΟΤΕ εχει αμεση προσβαση σε ολα, ενω μεσω παροχου πρεπει να κανονιστει ραντεβου να ερθει ατομο απο τον ΟΤΕ να κανουν κατι μαζι, αυτο προυποθετει συννενοηση κτλ και αργει το πραγμα.
    Οχι απο θεμα τεχνογνωσιας κτλ. αυτο λεω.
    Πχ εμενα εδω περα οταν μου απλωσανε καλουμπα UTP απο κατανεμητη μου μεχρι το ΚΑΦΑΟ αν ειχα φερει πχ εναν εναλλακτικο θα μπορουσε να το κανει αυτο για δοκιμη? ΟΧΙ βεβαια!!!
    Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες, την θυμάμαι την περίπτωσή σου με το UTP απλά ανέφερα το περιστατικό!

  10. #25
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, ναι και μονο να κανονισει ο εναλλακτικος παροχος ραντεβου με τεχνικο οτε εχεις καθυστερησεις. Και οταν δεν βρισκουν τι ειναι σου λενε και ο ΟΤΕ φταιει και μετα αστα να πανε.....γολγοθας απλα!!! ενω αν εχεις ΟΤΕ ξερεις σε ποιον να τα ριξεις!

  11. #26
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Με τη πολυτιμη βοηθεια του σαητ και του εκπροσωπου της Φορθνετ που κανει support εδω, εχω αρχισει να καταλαβαινω τι κινησεις πρεπει να κανω....πολυ αξιολογο ατομο και προθυμα με ενημερωσε και ενδιαφερθηκε για το προβλημα μου. Ετσι εκλεισα ραντεβου με αλλον ηλεκτρολογο τη Δευτερα τελικα ο οποιος ηλεκτρολογος δεν ειναι κομπλεξικος οπως οι δυο δικοι μου ηλεκτρολογοι που ηδη ηρθαν και δεχτηκε να ειναι σε συννενοηση με φορθνετ (τηλεφωνικα) ωστε να του πει η εταιρεια τι πρεπει να κανει. θα κοιταξει εξονυχιστικα τις καλωδιωσεις απο την εξωπορτα μου και τον μικρο κηπο μου μεχρι την αποθηκουλα που απο εκει τροφοδοτειται ολο το σπιτι. Λογικα το προβλημα παρατηρειται εκει. Το θεμα ειναι να κανουμε σωστες μετρησεις αυτη τη φορα στο πρωτο σημειο που πρωτο μπαινει το ιντερνετ και μετα στο δευτερο που κατανεμει στους οροφους....Αν εκει δεν υπαρχει θεμα, τοτε μονο θα κοιταξουμε και μεσα στο σπιτι. Μακαρι να μην ειναι ελαττωματικο το ρουτερ μου....οποτε θελω να πω σε οσους θελουν να βαλουν φορθνετ να μην επηρρεαστουν απο το ποστ μου καθως οσο εξερευνω το θεμα, διαπιστωνω οτι ισως να μη μου εχει πει ψεματα η εταιρεια και ετσι μαλλον πρεπει να διορθωσω τον τιτλο του ποστ μου γιατι ειμαι δικαιος ανθρωπος και πριν βγει το τελικο πορισμα δεν ειναι δικαιο να φαινεται προς τα εξω οτι φταιει η εταιρεια. Παντως ειναι ντροπη στην ελλαδα του 2016 να αυτο αποκαλειται ηλεκτρολογος ο καθε ασχετος και πριν ερευνησει καν το προβλημα της καλωδιωσης να ξεκιναει με μια αρνητικοτητα τυπου ''α στη φορθνετ εισαι....δεν ειναι καλη...βαλε οτε για να εχεις καλη υπηρεσια''. Ειναι απαραδεκτο και ντροπη να πεφτουν σε τετοια καταντια και κουτσομπολιο αντι να κανουν τη δουλεια τους. Οι ηλεκτρολογοι που περασαν απο δω με ειχαν κανει τουρμπο και ημουν πεπεισμενος οτι η φορθνετ ψευδοταν για την υπηρεσια που μπορουσε να μου παρεχει. Παντως τοσα χρονια που εχω φορθνετ (με καποια διαλειμματα ειχα σχεδον παντα φορθνετ) ολοι οι εργαζομενοι τηλεφωνικα ηταν ευγενεστατοι και αρκετοι (οχι ολοι αλλα η μεγαλη πλειοψηφια) ηταν πολυ καταρτισμενοι. Το μονο μελανο σημειο ηταν ο τεχνικος απο την εταιρεια που ειχε ερθει αρχικα να πιστοποιησει την υπαρξη ή μη βλαβης (ΔΕΝ μιλαω για ηλεκτρολογο, για τον τεχνικο της εταιρειας μονο). Ηταν ο μονος απο αυτη την εταιρεια που ηταν αγενεστατος, εκατσε 2-3 λεφτα και ηθελε να φυγει και αυτο που εγραψε στο χαρτι του και το ξανα ειδα οτι μετρησε τον κατανεμητη μου δεν ισχυει καθως μετρησε μονο την κολωνα στα 50 μετρα απο το σπιτι μου που εχει ενα κουτι γκρι επανω της. Παντως εγω ειμαι συναισθηματικα δεμενος με αυτη την εταιρεια και ξερω οτι θα με βοηθησουνε και θα την βρω την ακρη. Θα σας στειλω νεα τη Δευτερα. Παιδια σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας ειναι πραγματικα συγκινητικη. Ειμαι ανθρωπος που εχασα την ψυχραιμια μου τελευταια και ειχα ταχυκαρδιες και δεν μπορουσα να κοιμηθω απο αυτο το θεμα...μεχρι και πιεση ανεβασα. αλλα με βοηθησατε να ηρεμησω και με βοηθησε και ο εκπροσωπος της εταιρειας που εχει την υποστηριξη εδω. Ξερετε πως μπορω να δωσω θετικη αξιολογηση για τον συγκεκριμενο εργαζομενο? σε καποιο μεηλ της εταιρειας που να λαμβανεται υποψιν?

  12. #27
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μα τώρα είναι δυνατόν να ανεβάζεις πίεση με τέτοια θέματα; Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα να στεναχωριόμαστε!

    Το πρόβλημα σου θα λυθεί και πάντα υπάρχει λύση, ευτυχώς στο forum σχεδόν πάντα υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει

  13. #28
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rsz_1untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  9,3 KB 
ID: 171545 Παιδια ολη μερα σημερα κανω μετρησεις γιατι για καποιο λογο σημερα ηταν η καλυτερη μου μερα απο αποψη συνδεσης και ταχυτητων στο ιντερνετ!! απιστευτο. σημερα ελαχιστες αποσυνδεσεις χωρις να αλλαξω κατι και κοιταξτε ποσο επιασα, το ρεκορ μου!! Και πριν πειτε οτι δεν ειναι σωστο να μετραμε ταχυτητα με αυτον τον τροπο, οι καλυτεροι ftp servers δεν μου εδωσαν τετοια ταχυτητα την ιδια ωρα ! Γενικα οπως σωστα εχει πει και ο χρηστης Pokas (εξαιρετικο παιδι και βοηθαει πολυ) καλος σερβερ για μετρηση ειναι ο ftp του οτε αλλα και του πολυτεχνειου ειναι καλος. Ομως σημερα 40 αρι επιασα μονο στο σπηντ τεστ και το αμεσως καλυτερο το επιασα οταν τιγκαρα με καλα τορρεντς τον client μου και εφτασα μεχρι 4,3 MB/s ! Γενικα σημερα εξαιρετικη μερα..... βεβαια τρελες διακυμανσεις μεσα στη μερα, απο τα 40 πχ μετα παω στα 20 και μενω πολυ ωρα εκει αλλα οπως και να εχει επιασα πρωτη φορα 40 και λεω πρωτη φορα γιατι τα εχω πιασει αλλη μια φορα πριν 2-3 μερες αλλα ημουν με εθερνετ στο ρουτερ ενω τωρα ειμαι σε μακρινη αποσταση ! Απλα τωρα εχω αρχισει και φοβαμαι και για προβλημα ρουτερ γιατι ειναι λιγο τρέλα σημερα πχ να παιζει κατα μεσο ορο καλα ενω αλλες μερες τιγκα στην αποσυνδεση και συγχρονισμο πχ στα 12Mbps (ναι χθες βραδυ ειχε πεσει τοσο χαμηλα). Το καλο ειναι οτι οι εκπροσωποι της φορθνετ με βοηθανε και αν τυχον εχω προβλημα με ρουτερ θα μου το αλλαξουν....Και σκεφτηκα κιολας μηπως αρχιζει και βελτιωνεται η ταχυτητα μου επειδη οι εκπροσωποι της εταιρειας λογικα το εχουν στο νου τους το προβλημα μου και προσπαθουν να βοηθησουν τη γραμμη μου....Μακαρι να μην ηταν μια αναλαμπη σημερα γιατι χαρηκα πολυ....Αντε δευτερα ο ηλεκτρολογος μου τωρα. Καληνυχτα φιλοι μου

  14. #29
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ο κύριος Παναγιωτης του support παιδια ειναι πολυ σωστός και με βοήθησε πολυ. Του έστειλα και θετικη αξιολόγηση εννοείται με ηλεκτρονική επικοινωνία μου με την εταιρεια. Πλεον πιάνω 46-47 Mbps ! Ειμαι πολυ χαρούμενος !!! Θελω πμως την αποψη σας για το τι θα κανω με το ασύρματο ιντερνετ. Αν δεν ειμαι με εθερνετ , ακομα και διπλα στο ρουτερ να κάθομαι , η ταχυτητα πέφτει πανω απο 12 Mbps. Να παρω νεο ρουτερ παιδια ; Ομως ενα καλο δεν ειναι ακριβό ; Λέτε απλα να ειμαι άτυχος και αυτο που εχω να εχει μικρο ελαττωματακι στην εμβέλεια ; Το τσεκαρα με 2 λαπτοπ και ενα κινητο.

  15. #30
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikosLawyer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κύριος Παναγιωτης του support παιδια ειναι πολυ σωστός και με βοήθησε πολυ. Του έστειλα και θετικη αξιολόγηση εννοείται με ηλεκτρονική επικοινωνία μου με την εταιρεια. Πλεον πιάνω 46-47 Mbps ! Ειμαι πολυ χαρούμενος !!! Θελω πμως την αποψη σας για το τι θα κανω με το ασύρματο ιντερνετ. Αν δεν ειμαι με εθερνετ , ακομα και διπλα στο ρουτερ να κάθομαι , η ταχυτητα πέφτει πανω απο 12 Mbps. Να παρω νεο ρουτερ παιδια ; Ομως ενα καλο δεν ειναι ακριβό ; Λέτε απλα να ειμαι άτυχος και αυτο που εχω να εχει μικρο ελαττωματακι στην εμβέλεια ; Το τσεκαρα με 2 λαπτοπ και ενα κινητο.
    να πάρεις ένα καλό wireless access point και να απενεργοποιήσεις το wifi του router.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψευδής διαθεσιμότητα VDSL από Forthnet
    Από pkalaits στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-16, 14:23
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-16, 01:25
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-16, 08:57
  4. Forthnet VDSL απο KV
    Από aekaraole123 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-15, 22:00
  5. VDSL στη Βούλα
    Από cohones στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-15, 16:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας