Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παίδες γεια σας.

    Την προηγούμενη φορά με τις βίδες και τα σπειράματα με βοηθήσατε καταλυτικά, οπότε και για το θέμα αυτό απευθύνομαι σε εσάς.

    Τα κάγκελα του μπαλκονιού (μεταλλικά) στο διαμέρισμα που μένω έχουν αρχίσει να σκουριάζουν. Ρώτησα μάστορα και ζήτησε 120 ευρώ για να κάνει τη δουλειά.

    Προκειμένου να γλιτώσω την κατοστάρα, γνωρίζει κανείς πως θα πρέπει να γίνει η δουλειά αυτή;

    Τι υλικά-εργαλεία χρειάζονται και ποια είναι τα βήματα.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.035
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Καλό τρίψιμο με συρματόβουρτσα ή γωνιακό τροχό για τις σκουριές, και υπομονή στο βάψιμο χρειάζεται.
    Προσοχή μην λερώσεις κανένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο από κάτω

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15521/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    στοκαρισμα ολες τις τρυπες με σιδηροστοκο - τριψιμο - ασταρωμα η μινιο (αν ειναι μεγαλη η σκουρια) και 2 χερια μπογια

  4. #4
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό τρίψιμο με συρματόβουρτσα ή γωνιακό τροχό για τις σκουριές, και υπομονή στο βάψιμο χρειάζεται.
    Προσοχή μην λερώσεις κανένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο από κάτω
    Kαλυτερα να αποφυγει τον γωνιακο τροχο.Εαν δεν ειναι εμπειρος μπορει να κανει κοψιματα στο καγκελο. Καλυτερα δραπανο με προσαρμοσμενη συρματοβουρτσα επανω https://www.google.gr/search?q=%CF%8...w=1600&bih=813

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Εαν χρησιμοποιησουμε την λυση του δραπανου με συρματοβουρτσα, πρεπει παντα να φοραμε προστατευτικα γυαλια!!!! Πολλες φορες αποκολλουνται συρματακια απο την βουρτσα, καλο ειναι λοιπον να προστατευουμε τα ματια μας.
    Δεν μας λες ποσο περιπλοκο σχεδιο εχουν τα καγκελα. Εαν ειναι ισια, μικρο ρολακι (http://www.johnart.gr/Catalogue/imag...6/01.00632.jpg )για την βαφη και ενα στενο πινελακι για τις γωνιες. Εαν ειναι στριφογυριστα με σχεδια κτλπ, θα δουλεψεις κυριως πινελακι, σε καποια σημεια θα διευκολυνει το ρολακι,ειδικα στην κουπαστη. Και θα πρεπει να δωσεις βαση στο ποσο αραιη θα ειναι η βαφη που θα βαλεις γιατι εαν ειναι πολυ αραιη θα εχεις τρεξιματα.

    Προσωπικα ειχα κανει τα καγκελα στο πατρικο μου(τελευταια φορα ειχαν βαφει πριν 15 χρονια , τα καγκελα ειναι ανω των 40 ετων). Αντικατασταση κουπαστης που ειχε σκουριασει και μετα τα ετριψα με συρματοβουρτσα. Επειδη εκανα και αλλαγη χρωματος, περασα πρωτα ενα χερι ασταρι και μετα 2 χερια . Αλλα ηταν παλουκι.Αρκετες γωνιες και ελικοειδη σχεδια .
    Για να μην σταξει κατω,η λυση ειναι χοντρο χαρτονι(σκισε ενα δυο κιβωτια). Ενα κομματι κατω απο το σημειο που βαφεις και ενα που θα αφηνεις κατω απο το σημειο που εβαψες.Οποτε φτανεις στο τελος του χαρτονιου που ειναι μπροστα σου, θα παιρνεις το κομματι απο το προηγουμενο σημειο που εβαψες.Πρακτικα θα μετακινεις τα χαρτονια ανα 10-20 λεπτα,αναλογα ποσο περιπλοκα ειναι τα καγκελα σου. Αυτος ο χρονος αρκει για να σφιξει η μπογια τοσο ωστε να μην σταξει. κατω...Το βαζεις με τετοιο τροπο ωστε και το μαρμαρο να καλυπτει αλλα και να προεξεχει 20-30 ποντους προς τα εξω. Και στανταρ θα εχεις ενα μπουκαλι νεφτι/διαλυτικο διπλα σου και πανι. Οτι και να κανεις ,κατι θα σταξει. Οσο πιο φρεσκο ειναι οταν το καθαρισεις τοσο καλυτερα.
    Επισης καλο ειναι να παρεις και γαντια λατεξ. Ειναι προτιμοτερο να ιδρωσουν τα χερια σου,παρα να τα τριβεις με νεφτι για να καθαρισουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris.taxideytis : 07-06-16 στις 12:41.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα κάγκελα είναι εύκολου τύπου, ίσια. Δεν έχουν κάποια περίτεχνη μορφή.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το κάγκελο θέλει υπομονή. Τρίψιμο, αστάρωμα, πέρασμα 2 χέρια. Επίσης, κατά το τρίψιμο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μάσκα. Είχα πάει πριν 7 χρόνια να τρίψω εντελώς τα κάγκελα στο σπίτι που είχα αγοράσει γιατί τα είχε βάψει ο εξυπνάκιας χωρίς αστάρι. Οπότε είχαν γίνει κόσκινο σε 2 μήνες από την κατασκευή. Τα πήρα με χοντρό γιαλόχαρτο για να καθαρίσουν εντελώς. Σε κάποια φάση πήγα να σκουπίσω το πρόσωπο μου κι έπαθα σοκ καθώς έβγαζα όλη τη σκόνη-κομμάτια βαφής από τα μούτρα μου καθώς είχα ιδρώσει. Και ανέπνεα όλη τη σαβούρα. Γυαλιά και μάσκα όταν τρίβεις είναι απαραίτητα όσο και να μην νιώθεις άνετα. Προσωπικά τα πήγαινα 1 μέρα τρίψιμο, 1 αστάρωμα, 1 πέρασμα βαφής. Κι επίσης, από όσα χρώματα έχω χρησιμοποιήσει τα μόνα που με ικανοποίησαν κι έχουν τρομερή αντοχή, είναι το Gumilak metal (δεν γράφω εταιρεία, google is your friend). Και σε γυαλάδα, και σε αντοχή και σε ελαστικότητα αλλά και σε ευκολία περάσματος τόσο με πινέλο όσο και με ρολό.

  7. #7
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Για πόσες μέρες ζήτησε 120 ευρώ; Ερωτώ διότι εμένα, 2 μάστορες, μου ζήτησαν 50 ευρώ μεροκάματο.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από researcher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κάγκελα είναι εύκολου τύπου, ίσια. Δεν έχουν κάποια περίτεχνη μορφή.
    Οποτε η κυρια δουλεια θα γινει με το ρολακι. Το πινελακι ειναι για να γεμιζει τις γωνιες. Ενας βασικος κανονας κατα τη γνωμη μου,ειναι να κανεις πρωτα με το πινελακι τις γωνιες που βαφονται πιο δυσκολα και μετα το υπολοιπο καγκελο με το ρολακι. Επειδη ειναι ισια θα τελειωσεις στο πι και φι. Καλο ειναι να τα βαψεις μερα με αρκετη ζεστη για να τραβηξει ευκολα η μπογια, κατα προτιμηση την ωρα που δεν χτυπαει ο ηλιος(π.χ εγω εβαφα μετα τις 12 το μεσημερι γιατι γυρνουσε ο ηλιος και ημουν στη σκια). Επισης θα προσεξεις να μην φυσαει την ωρα που βαφεις. Ειναι κριμα να κανεις τοση δουλεια και να κολλησει σκονη πανω στην μπογια. Εννοειται οτι το 2ο χερι θα το περασεις μετα απο 1-2 μερες για να εχεις καλυτερο αποτελεσμα και κυριως γιατι ετσι θα μπορεις να τσεκαρεις και τις ατελειες στο βαψιμο.Οταν ειναι φρεσκια η μπογια(λιγων ωρων) δυσκολα τις βλεπεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AndreasN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πόσες μέρες ζήτησε 120 ευρώ; Ερωτώ διότι εμένα, 2 μάστορες, μου ζήτησαν 50 ευρώ μεροκάματο.
    Για δύο-τρεις μέρες.

    - - - Updated - - -

    Μάγκες σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Αν μπορείτε, για να μη με πιάσουν "κότσο" στα μαγαζιά που θα πάω για τα υλικά, πείτε μου τι μάρκες να αγοράσω σε πινελάκια, χρώματα κτλ.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για χρώμα σου έγραψα. Για ρολό, ρώτα για Rollex Καλοριφέρ. Πινέλα Lion. Αστάρι Isolac Rust Primer.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για χρώμα σου έγραψα. Για ρολό, ρώτα για Rollex Καλοριφέρ. Πινέλα Lion. Αστάρι Isolac Rust Primer.
    Ευχαριστώ.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά είμαι πολύ τεμπέλης για όλα αυτά, επιλέγω χρώμα για σκουριά και "καθαρίζω" με μια συρματόβουρτσα για τα σαθρά και κατ'ευθείαν χρώμα.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    507
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΥ
    Router
    Netfaster2
    SNR / Attn
    8(dB) / 22(dB)
    Για να γινει σωστα η δουλεια θελει καλο τρύψημο, έπειτα αντισκωριακή βάση για τα σίδερα και έπειτα τουλάχιστον μια στρώση χρώμμα. Αυτο για όσου βαριουνται :P αλλα και δεν θέλουν τον επόμενο χρόνο να το ξανακάνουν πάλι...

  14. #14
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lionheart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να γινει σωστα η δουλεια θελει καλο τρύψημο, έπειτα αντισκωριακή βάση για τα σίδερα και έπειτα τουλάχιστον μια στρώση χρώμμα. Αυτο για όσου βαριουνται :P αλλα και δεν θέλουν τον επόμενο χρόνο να το ξανακάνουν πάλι...
    Οχι ακριβώς, κρατάει 3-4 χρόνια άνετα. Μετά πάλι μία από τα ίδια. Το προτιμάω από το να κάνω τετραπλάσια δουλειά μέσα στο λιοπύρι, για να μου κρατήσει ίσως δέκα χρόνια...

  15. #15
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    507
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΥ
    Router
    Netfaster2
    SNR / Attn
    8(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι ακριβώς, κρατάει 3-4 χρόνια άνετα. Μετά πάλι μία από τα ίδια. Το προτιμάω από το να κάνω τετραπλάσια δουλειά μέσα στο λιοπύρι, για να μου κρατήσει ίσως δέκα χρόνια...
    Όπως και να έχει προτεινω: α) καλό αντιλιακό β) μια ομπρελίτσα ή καπελάκι γ) αρκετό κρύο νερό ή ice tea

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας