Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Παιδιά, αντιμετωπίζω ένα θεματάκι: έχω στο γραφείο, ένα κέντρο που το έχει προμηθεύσει ο ΟΤΕ, και όλες οι γραμμές είναι ΟΤΕ ISDN (3 γραμμές) + 1 ΟΤΕ PSTΝ εκτός κέντρου.
    Υπάρχει όμως και ένα νούμερο αλλού, που σκέφτομαι να το κάνω φορητότητα σε Voip provider.
    Υπάρχει κανένας τρόπος, να συνδέσω την Voip γραμμή πάνω σε τηλ. κέντρο που έχει συμβατικές γραμμές, και να κάνω εξερχόμενες κλήσεις, κανονικά; Αυτό διότι αν γίνεται, βγάζω από την Voip πχ διεθνείς κλήσεις και ίσως κινητά, και γλιτώνω σημαντικές χρεώσεις στον ΟΤΕ ενώ έχω και +1 γραμμή ελεύθερη ανά πάσα στιγμή, στο κέντρο.
    Το θέμα είναι αν γίνεται, και πώς ζητάω από τον κεντρά του ΟΤΕ να κάνει κάτι τέτοιο (διατηρεί προφανώς το δικαίωμα να αρνηθεί!) *υπάρχει σύμβαση υποστήριξης τηλ. κέντρου με τον ΟΤΕ.
    Σκέφτομαι να του πω να βάλει την PSTN στο κέντρο, να ορίσει τις ανάλογες προτεραιότητες....και μετά εγώ, να πάω και να αποσυνδέσω την PSTN και να κουμπώσω επάνω ένα ΑΤΑ που θα βγάζει στην VOIP.
    Το κέντρο είναι της Astra, αν λέει κάτι.

    Καμία άλλη ιδέα (πείτε τα απλά γιατί δεν έχω ιδέα από Voip, τελείως noobάς!)
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Η σκέψη σου είναι σωστή.
    Θα πεις στο tech support να σου βάλουν την pstn μέσα και να σου κάνουν τις αλλαγές που θέλεις (πρόσεξε σε ποια πόρτα θα το βάλουν)

    Μετά όταν θα κάνεις την φορητότητα θα πάρεις εάν grandstream handytone 502 και θα περάσεις την VoIP γραμμή εκεί. Με απλή συσκευή θα κάνεις δοκιμές και μετά θα το βάλεις στην θέση της pstn στο κέντρο.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Kronos911 ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!
    Να ρωτήσω κάτι άλλο, πιο τεχνικό: ο voip θεωρητικά δίνει μέσα από την ευρυζωνική σύνδεση, απεριόριστο αριθμό καναλιών φωνής. Θα μπορούσα με το handytone, που βλέπω ότι βγάζει 2 FXS, να έχω 2 κανάλια φωνής και με κάποιο τρόπο να τα συνδέσω στο κέντρο;
    (όπως βγάζει 2 κανάλια φωνής το κάθε isdn netmod, ας πούμε)
    Αν ισχύει όπως το κατάλαβα, τότε μπορεί να δοκιμάσω να συνδέσω το handytone στις 2 πόρτες ενός isdn που έχω καταργήσει (λογικά το κέντρο το βλέπει ότι είναι "νεκρό" και δεν βγάζει γραμμές από εκεί, ίσως αν δει πάλει "σήμα" αρχίσει και τις δουλεύει...βέβαια θα θέλει πάλι, παραμετροποίηση για τις προτεραιότητες εξερχόμενων κλήσεων κλπ).
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  4. #4
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Λόγου ότι μπλέκεις με μη VoIP κέντρο, το όποιο δεν έχεις πρόσβαση στις ρυθμίσεις του, είσαι υποχρεωμένος να μείνεις σε 1 κανάλι φωνής. Εάν ο voip παροχος που θα επιλέξεις επιτρέπει ταυτόχρονο registration σων 2 θέσεων που έχει το 502 και το κέντρο έχει ελεύθερη pstn είσοδο και στο ρυθμίσουν οι τεχνικοί όπως το θέλεις τότε μπορείς να έχει και 2ο κανάλι φωνής.

    Υπάρχει περίπτωση με τα 2 κανάλια φωνής να έχεις το λεγόμενο κλήση φάντασμα με τις εισερχόμενες. Δηλαδή να χτύπα και τα δυο κανάλια μαζί.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Το τηλεφωνικο σου κεντρο υποστηρίζει κ VoIP trunks. Πιθανόν να πρέπει να προμηθευτεις την κατάλληλη κάρτα μαζι με τις σχετικές άδειες. Για την παράμετροποίηση του θα πρέπει να ζήτησης βοήθεια απο τον ΟΤΕ με αίτημα στο 13818. Όμως θα πρέπει να έχεις ολοι την απαραίτητη πληροφορία που απαιτείται απο τον VoIP παροχο σου για να γίνει επιτυχώς register το κεντρο σου. Ίσως εάν ενεργοποιουσες κάποιο προγραμμα προς κινητά και εξωτερικό ολα να ηταν ποιο εύκολα και "αξιόπιστα".

  6. #6
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opencom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλεφωνικο σου κεντρο υποστηρίζει κ VoIP trunks. Πιθανόν να πρέπει να προμηθευτεις την κατάλληλη κάρτα μαζι με τις σχετικές άδειες. Για την παράμετροποίηση του θα πρέπει να ζήτησης βοήθεια απο τον ΟΤΕ με αίτημα στο 13818. Όμως θα πρέπει να έχεις ολοι την απαραίτητη πληροφορία που απαιτείται απο τον VoIP παροχο σου για να γίνει επιτυχώς register το κεντρο σου. Ίσως εάν ενεργοποιουσες κάποιο προγραμμα προς κινητά και εξωτερικό ολα να ηταν ποιο εύκολα και "αξιόπιστα".
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την απάντηση! Είχα μια υποψία ότι το astra υποστήριζε voip, αλλά όπως είπες, είναι και θέμα παραμετροποίησης: ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν πιστεύω ούτε μια στο εκατομμύριο να το κάνει, άλλον τεχνικό δεν έχω, οπότε δεν βλέπω να βγαίνει άκρη έτσι.
    Πρόγραμμα προς κινητά έχω, απλά δεν επαρκεί - οπότε επ' ευκαιρία που μια γραμμή θα την κάνω (έτσι κι αλλιώς) φορητότητα σε voip provider γιατί αλλιώς δεν γίνεται, γιατί να μην αξιοποιήσω την γραμμή και τις φθηνές χρεώσεις που δίνει το voip, για αυτή την δουλειά...Δηλαδή προτεραιότητα σε αυτή τη γραμμή για κλήσεις κινητών - διεθνών, και αν είναι κατειλημμένη να παίρνει από το πρόγραμμα του ΟΤΕ (που στάνταρ 1 στις 2 φορές θα μιλάει κάποιος, οπότε θα μοιράζονται τα κόστη). Νομίζω ότι είναι ένας απλός και πρακτικός τρόπος, από την άλλη δεν θέλω να πάω σε voip σαν βασική γραμμή, γιατί όπως λες, είναι άλλη η αξιοπιστία πράγματι, των γραμμών του ΟΤΕ...

    Τέλος να ρωτήσω και κάτι άλλο (μιας και είμαστε και στην ενότητα hardware):
    Κοιτάζω λίγο τα Voip adapters, και βλέπω το ht 502 που μου προτάθηκε, αλλά και τα 702, 503, κλπ.
    Ποιο να προτιμήσω; Και βασικά ποιο έχει την πιο απλή παραμετροποίηση / θα βρω οδηγούς, γιατί όπως είπα, είμαι πολύ new!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  7. #7
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ....τελικά τι έκανες με το κέντρο?

    αν το κέντρο σου έχει ελεύθερη θύρα για να δεχτεί ακόμη μία γραμμή isdn... με ένα φριτζ 5140 ή 7170... είσαι κομπλέ για το voip σου. ή το βάζεις ανάμεσα σε κάποια υπάρχουσα....
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  8. #8
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Καλημερα puntomania!
    Δεν εκανα τίποτα, γιατί τελικά το κεντρο δεν υποστηρίζει pstn.
    Isdn θέσεις έχει όμως, γιατί είχα 4 isdn γραμμές επανω και τώρα έχω 3!
    Βέβαια θα χρειαστεί παραμετροποίηση, ποιος θα μου την κάνει... Όπως είπα, το κέντρο είναι με τέχν. υποστήριξη απο τον ΟΤΕ δεν πρόκειται να ασχοληθούν, είναι ενάντια στα συμφέροντα του εργοδότη το οτι εγώ θέλω να κουμπωσω voip από τρίτο provider.
    Οπότε αν εχεις καμια ιδέα σε συνδυασμό με τα hardware που είπες, καλοδεχούμενη!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  9. #9
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    άμα έχεις 4η θύρα isdn στο κέντρο σου τα πράγματα είναι εύκολα... βρες από ebay ένα fritzbox 5140 ή 7170 (όχι μετατροπή του 7140) και τα 2 έχουν έξοδο isdn SoBus... στο οποία θα μπει το voip νούμερο σου... και η pstn που έχεις... αν θες και χρειάζεται.

    γράψε μας το μοντέλο του κέντρου σου... να βρούμε κάποιο μανουαλ... ή μήπως έχει και usb σύνδεση το κέντρο σου για η/υ με κάποια εφαρμογή?


    το έχω σε κέντρο δικό μου έτσι... πριν χρόνια που ζητήσανε περίπου 4000+ ευρ'ω για να μπει μια κάρτα ip....ώστε να γίνει και voip.... και τελικά έκανα τι δουλειά μου με 2 7170 τότε (με καμιά 130ε από γερμανια μου είχαν βγει)....και τώρα έχω ένα 5140 από το οποίο περνάω την γραμμή του οτε + voip (η δεύτερη είσοδος isdn του κέντρου είχε καεί από κεραυνό.. και έτσι έμεινα με μία γραμμη)


    ο τεχνικός του οτε που στο ρυθμίζει.... εκτός οτε... δεν κάνει καμιά δουλίτσα εξτρά? για ψάξτο...




    τέτοιο σουλούπι είναι το κέντρο σου?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntomania : 11-11-16 στις 12:52.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Καλησπέρα! Το κέντρο μου είναι παρεμφερές με αυτό που ανέβασες, τώρα επειδή με πετυχαίνεις εκτός, δεν μπορώ να σου επιβεβαιώσω αν είναι ο τύπος 131 ή 121, πάντως τέτοιο σουλούπι είναι! USB δεν έχω δει νομίζω δικτυακά μέσω Ethernet μπαίνει ο τεχνικός.
    Ο τεχνικός δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει καμία έξτρα δουλίτσα, αλλά δεν θέλω να τον φέρω σε δύσκολη θέση.
    Θα το ψαχουλέψω με αυτά τα fritz...Δηλαδή, παίρνουν το voip και βγάζουν έξοδο σαν αυτή που δίνει το netmod προς το κέντρο (με 2 νούμερα);...Καλή φάση!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, παίρνουν το voip και βγάζουν έξοδο σαν αυτή που δίνει το netmod προς το κέντρο (με 2 νούμερα);...Καλή φάση!
    ναι έτσι το κάνουν... 2 κανάλια βγάζουν... είτε με ένα νούμερο.. είτε με περισσότερα... + οτι μπορείς να προσθέσεις μια isdn ή pstn...

    λογικά ο τεχνικός σου... μπαίνει απομακρυσμένα μέσω κάποιας isdn γραμμής σου......

    βρες το μοντέλο σου... να βρούμε το μάνουαλ....

    - - - Updated - - -

    για δες αυτό το μανουαλ...


    ίσως να έχει ήδη την ικανότητα.... για voip...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι μπορώ να κάνω για βελτίωση (αν μπορώ)
    Από Nemesis78 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 12:57
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-16, 21:22
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-16, 15:09
  4. 2 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΜΜΗ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ
    Από amenbill στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 14:49
  5. τι ρυθμισεις να κανω για μtorrent..?
    Από joker στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-15, 16:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας