Σελ. 3 από 79 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 1172
  1. #31
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! προς ενημερωση πριν λιγο περασα απο την οδο Ναξου στην οδο Κεας και ειδα τοσο μεσα στην οδο Ναξου στην Κεας διασταυρωση, τοσο και μετα στην ανηφορα εργα σε ολα τα ΚΑΦΑΟ, σκαψιματα γυρω τους για απογυμνωση καλωδιων απο τα χωματα και σε ενα στην ανηφορα ειναι πεσμενο στο πλαι. Αυτο γινεται μεχρι την συμβολη με την οδο Παρνηθος που ανηκει στο Γαλατσι και στο Α/Κ Γαλατσι.
    Δειτε και τον χαρτη εδω http://fttxgr.eu/map
    Τα είδα κι εγώ σήμερα αυτά, επίσης σκαψίματα επί της Ταϋγέτου στο ύψος της Ιππολύτου. Επίσης στην Σκιάθου, μεταξύ Αχαρνών και Πατησίων.

    Δείχνουν να πηγαίνουν πολύ γρήγορα. Για να δούμε...

    Πάντως έργα για οπτικές ίνες πάνω από την Πατησίων δεν έχω δει.

    Καλό θα ήταν κάποιος που μένει στην περιοχή να ενημερώσει τον χάρτη.

  2. #32
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, και εγω τα ειδα ολα αυτα που λες, δυστυχως ακομα στα ορια με το δικο μου Α/Κ Πατήσια, στο δικο μου δεν εχω δει καμια εξελιξη δυστυχως ακομα! ελπιζω μετα το Αλυσιδα να πιασουν το Πατησια.
    Τι εννοεις δεν εχεις δει πανω απο την Πατησιων? αφοι ολοι οι οδοι που λεμε ειναι πανω απο την Πατησιων.
    Ποιο χαρτη λες? αυτος που εδειξα παραπανω μονο τα Α/Κ δειχνει και τις οδους οχι καμπινες, εννοεις τον αλλον που δεν θυμαμαι και το site?

  3. #33
    Εγγραφή
    11-07-2014
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Στην Λεωφορο Ιωνιας στον Αγιο Ελευθεριο εχουν ανοιξει αυλακι για να περασουν σωληνες.

  4. #34
    Εγγραφή
    04-01-2005
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Λεωφορο Ιωνιας στον Αγιο Ελευθεριο εχουν ανοιξει αυλακι για να περασουν σωληνες.

    Και σε όλη τη Σοφιανοπούλου στα Κ. Πατήσια (παράλληλη της Καλλάρη) έχουν ανοίξει αυλάκια και πέρασαν καλώδια. Και τερμάτισαν και μια άκρη στο ανανεωμένο ΚΑΦΑΟ που λέγαμε πριν στη Σοφιανοπούλου & Αργυροπούλου. Σχεδόν καθημερινά (και τα Σ/Κ) υπάρχουν τεχνικοί σε αυτό το καφάο. Δεν είναι όμως πολύ ...ομιλητικοί και δεν θέλω να γίνω και εγώ ο ενοχλητικός της γειτονιάς...

  5. #35
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.012
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Στη καμπίνα της Σοφιανοπούλου & Αργυροπούλου είμαι συνδεδεμένος και εγώ, αλλά από αυτά που διαβάζω από άλλα παιδιά σε άλλες περιοχές, που περιμένουν ακόμα και εφτά μήνες μετά την τοποθέτηση των καμπινών και δεν έχουν ακόμα ενεργοποιηθεί, μας βλέπω να βράζουμε στο ζουμί μας για πολύ καιρό ακόμα.

    Στην περιοχή μας που δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα όλες οι καμπίνες, αν υποθέσουμε ότι σε ένα μήνα θα έχουν τελειώσει, δύσκολα μας βλέπω να έχουμε VDSL πριν τα Χριστούγεννα...

  6. #36
    Εγγραφή
    14-02-2017
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σήμερα στο τέρμα πατησίων στη γειτονιά μου, βρήκα το τσιμεντένιο καλούπι πάνω στο οποίο θα πατήσει το νέο κουτί. Κλειδώνα το πολύ στα 10,5 και τώρα που ξεκίνησαν οι εργασίες πιό κάτω ακόμα.

    Δεν περιμένω για να βάλω vdsl, απλά ευελπιστώ να έχω καλύτερες ταχύτητες για τα 22 ευρώ που πληρώνω στην hol κάθε μήνα.

  7. #37
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Σημερα το μεσημερι ειδα εργασιες σε φρεατια και περιεργα εργαλεια μαλλον συνδεσης οπτικων ινων.....
    στην διασταυρωση οδου Σκιαθου με Δροσοπουλου.

  8. #38
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    InaLanex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamkid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα στο τέρμα πατησίων στη γειτονιά μου, βρήκα το τσιμεντένιο καλούπι πάνω στο οποίο θα πατήσει το νέο κουτί. Κλειδώνα το πολύ στα 10,5 και τώρα που ξεκίνησαν οι εργασίες πιό κάτω ακόμα.

    Δεν περιμένω για να βάλω vdsl, απλά ευελπιστώ να έχω καλύτερες ταχύτητες για τα 22 ευρώ που πληρώνω στην hol κάθε μήνα.
    Εχω την εντυπωση πως αν δεν διαλεξεις καποιο προγραμμα vdsl,δεν προκειται να αλλαξει κατι στην adsl σου.Και εμπορικα να δωθει η καμπινα σου αν μεινεις σε adsl οι ταχυτητες θα μεινουν ιδιες,δεν θα κερδισεις τιποτα αν παραμεινεις σε adsl.
    Κάνε follow στο κανάλι μου στο Twitch με livestreams κάθε Τρίτη,Πέμπτη και Κυριακή στις 20:00

    PritsASS

  9. #39
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ToninoGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση πως αν δεν διαλεξεις καποιο προγραμμα vdsl,δεν προκειται να αλλαξει κατι στην adsl σου.Και εμπορικα να δωθει η καμπινα σου αν μεινεις σε adsl οι ταχυτητες θα μεινουν ιδιες,δεν θα κερδισεις τιποτα αν παραμεινεις σε adsl.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamkid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα στο τέρμα πατησίων στη γειτονιά μου, βρήκα το τσιμεντένιο καλούπι πάνω στο οποίο θα πατήσει το νέο κουτί. Κλειδώνα το πολύ στα 10,5 και τώρα που ξεκίνησαν οι εργασίες πιό κάτω ακόμα.
    Δεν περιμένω για να βάλω vdsl, απλά ευελπιστώ να έχω καλύτερες ταχύτητες για τα 22 ευρώ που πληρώνω στην hol κάθε μήνα.
    καλημερα, αλλαζει μερικες φορες επειδη οτι ειναι στα ΚΑΦΑΟ μετα πανε στις καμπινες και των ADSL συνδεσεων απο οσο ξερω αλλα φυσικα και των τηλεφωνικων που ειναι μαζι. Ετσι αν υπηρχε ενα προβλημα πριν στο καφαο μπορει με την αλλαγη σε καμπινα να φτιαχτει και να υπαρχει διαφορα.
    Αν διαβασετε μερικα ποστς πισω ισως και σε αλλες περιοχες θα δειτε οτι σε αρκετους εγινε καλυτερη η ταχυτητα σε αλλους ομως χειροτερα, αναλογα την περιπτωση.
    Φυσικα σε καμια περιπτωση δεν θα δουμε μεγαλες αλλαγες, καποιος βεβαια ειχε πει οτι ειδε παρα πολυ μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα του, δεν θυμαμαι που το ειχα δει.
    Ενας αλλος εδειχνε ενα καφαο σαπιο με τρυπες!!!! που οποτε εβρεχε κακος χαμος, οποτε αυτο μετα δεν υφιστατε πλεον οπως ειναι λογικο.
    Δειτε και ποστ #15 ,#16 και #17 αυτα λεω : εδω http://www.adslgr.com/forum/threads/...AF%CE%B4%CE%B1

    Με λιγα λογια οι διαφορες που υπαρχουν ΕΝΩ ειμαστε ακομα σε ADSL ειναι λογω της αλλαγης στεγασης του ζευγαριου μας, και τιποτα παραπανω.
    Αν το ΚΑΦΑΟ μας ηταν σε κακη κατασταση θα δουμε βελτιωση, αν οχι μπορει να μην δουμε, αν διπλα ειναι κατι που κανει παρεμβολες μπορει να γινουμε και χειροτερα. Οι μεγιστες βελτιωσεις ταχυτητας ειναι εφοσον παμε σε συνδρομη VDSL.

  10. #40
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Σήμερα από το πρωί υπήρχε συνεργείο στην Γαλατσίου και Δροσοπούλου γωνία μπροστά από το νέο κατάστημα της ΔΕΗ και περνάγανε οπτικές!
    Προς το μεσημέρι τους πέτυχα επί της Καυτατζόγλου πιο κάτω από την Πατησίων....

    Είχανε βάλει κώνους και είχανε ανοίξει τα φρεάτια και δίπλα ήταν το φορτηγό με το καλώδιο.

  11. #41
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    InaLanex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, αλλαζει μερικες φορες επειδη οτι ειναι στα ΚΑΦΑΟ μετα πανε στις καμπινες και των ADSL συνδεσεων απο οσο ξερω αλλα φυσικα και των τηλεφωνικων που ειναι μαζι. Ετσι αν υπηρχε ενα προβλημα πριν στο καφαο μπορει με την αλλαγη σε καμπινα να φτιαχτει και να υπαρχει διαφορα.
    Αν διαβασετε μερικα ποστς πισω ισως και σε αλλες περιοχες θα δειτε οτι σε αρκετους εγινε καλυτερη η ταχυτητα σε αλλους ομως χειροτερα, αναλογα την περιπτωση.
    Φυσικα σε καμια περιπτωση δεν θα δουμε μεγαλες αλλαγες, καποιος βεβαια ειχε πει οτι ειδε παρα πολυ μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα του, δεν θυμαμαι που το ειχα δει.
    Ενας αλλος εδειχνε ενα καφαο σαπιο με τρυπες!!!! που οποτε εβρεχε κακος χαμος, οποτε αυτο μετα δεν υφιστατε πλεον οπως ειναι λογικο.
    Δειτε και ποστ #15 ,#16 και #17 αυτα λεω : εδω http://www.adslgr.com/forum/threads/...AF%CE%B4%CE%B1

    Με λιγα λογια οι διαφορες που υπαρχουν ΕΝΩ ειμαστε ακομα σε ADSL ειναι λογω της αλλαγης στεγασης του ζευγαριου μας, και τιποτα παραπανω.
    Αν το ΚΑΦΑΟ μας ηταν σε κακη κατασταση θα δουμε βελτιωση, αν οχι μπορει να μην δουμε, αν διπλα ειναι κατι που κανει παρεμβολες μπορει να γινουμε και χειροτερα. Οι μεγιστες βελτιωσεις ταχυτητας ειναι εφοσον παμε σε συνδρομη VDSL.
    Χωρις να θελω να βαλω λογια ή σκεψεις στο στομα ή στο μυαλο του φιλου και αν δεν κανω λαθος,ο φιλος μαλλον αυτο που ειχε κατα νου πιθανοτατα να ηταν οτι μετα την ενεργοποιηση της καμπινας του θα τερματισει η adsl του.Αυτο δεν γινεται σε καμμια περιπτωση πλην περιπτωσεων μεγαλων αποστασεων απο ΑΚ οπου δινεται σε καταναλωτες vdsl με κοφτη στα 24/1.
    Κάνε follow στο κανάλι μου στο Twitch με livestreams κάθε Τρίτη,Πέμπτη και Κυριακή στις 20:00

    PritsASS

  12. #42
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ToninoGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να θελω να βαλω λογια ή σκεψεις στο στομα ή στο μυαλο του φιλου και αν δεν κανω λαθος,ο φιλος μαλλον αυτο που ειχε κατα νου πιθανοτατα να ηταν οτι μετα την ενεργοποιηση της καμπινας του θα τερματισει η adsl του.Αυτο δεν γινεται σε καμμια περιπτωση πλην περιπτωσεων μεγαλων αποστασεων απο ΑΚ οπου δινεται σε καταναλωτες vdsl με κοφτη στα 24/1.
    Ακριβως ετσι ειναι! για αυτο που εκανα bold δεν το εχω ακουσει ποτε και δεν το γνωριζω.
    Θα ειναι αδικο ομως για οσους αλλους εχουν ADSL ενω υπαρχουν καμπινες VDSL και πιανουν λιγα και παλι.

  13. #43
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    InaLanex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως ετσι ειναι! για αυτο που εκανα bold δεν το εχω ακουσει ποτε και δεν το γνωριζω.
    Θα ειναι αδικο ομως για οσους αλλους εχουν ADSL ενω υπαρχουν καμπινες VDSL και πιανουν λιγα και παλι.
    Και εγω δεν το γνωριζα καπου εδω μεσα το πετυχα και μου ειχε κανει και εμενα εντυπωση.Αλλα καθως διαβαζα τα posts ειδα οτι δεν υπηρχε διαφορετικος τροπος,γι αυτο λεω οτι ειναι σπανιοτατο.Φαντασου περιπτωση το ΑΚ σου να ειναι 2km μακρυα και η ποιο κοντινη σου καμπινα VDSL2 να ειναι στα 200-400m.Αν θυμαμαι καλα μια τετοια περιπτωση πανω κατω ειχα διαβασει και ειδα αυτο που αναφερω και εχεις σε bold.
    Κάνε follow στο κανάλι μου στο Twitch με livestreams κάθε Τρίτη,Πέμπτη και Κυριακή στις 20:00

    PritsASS

  14. #44
    Εγγραφή
    14-02-2017
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ToninoGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να θελω να βαλω λογια ή σκεψεις στο στομα ή στο μυαλο του φιλου και αν δεν κανω λαθος,ο φιλος μαλλον αυτο που ειχε κατα νου πιθανοτατα να ηταν οτι μετα την ενεργοποιηση της καμπινας του θα τερματισει η adsl του.Αυτο δεν γινεται σε καμμια περιπτωση πλην περιπτωσεων μεγαλων αποστασεων απο ΑΚ οπου δινεται σε καταναλωτες vdsl με κοφτη στα 24/1.
    Kαλημέρα σε όλους. Το κουτί τοποθετήθηκε σήμερα και πνέει αέρας αναβάθμισης στη γειτονιά

    Στο παρελθόν υπήρξαν φορές που δεν μπορούσα να τρέξω ούτε video 720p στo youtube και έκανα παράπονα στην hol τύπου "κλειδώνω κάτω από 8, φέρτε τεχνικό".
    Ο τεχνικός τους ερχόταν και τσέκαρε στην πολυκατοικία και μετά έκαναν αναφορά στον οτέ για βλάβη δικτύου... έχω παρευρεθεί δυό φορές στο άνοιγμα του παλιού κουτιού από τεχνικό του οτέ, πέρα της σκουριάς και της σαπίλας, είχε μυρμήγκια μέσα αποικία ολόκληρη μαζί με το χώμα που είχαν μεταφέρει για να φτιάξουν τις φωλιές τους, αφήστε το καλύτερα....


    Όχι δεν ψάχνω θαύματα, απλά εμπνεύστηκα από τον φίλο που γράφει πως κλείδωσε γύρω στο 14 και λέω μπας και υπάρξει στην περίπτωση μου καμιά μικρή βελτίωση, πάνω από το 10,5.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dreamkid : 15-02-17 στις 17:40.

  15. #45
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    InaLanex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamkid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλημέρα σε όλους. Το κουτί τοποθετήθηκε σήμερα και πνέει αέρας αναβάθμισης στη γειτονιά

    Στο παρελθόν υπήρξαν φορές που δεν μπορούσα να τρέξω ούτε video 720p στo youtube και έκανα παράπονα στην hol τύπου "κλειδώνω κάτω από 8, φέρτε τεχνικό".
    Ο τεχνικός τους ερχόταν και τσέκαρε στην πολυκατοικία και μετά έκαναν αναφορά στον οτέ για βλάβη δικτύου... έχω παρευρεθεί δυό φορές στο άνοιγμα του παλιού κουτιού από τεχνικό του οτέ, πέρα της σκουριάς και της σαπίλας, είχε μυρμήγκια μέσα αποικία ολόκληρη μαζί με το χώμα που είχαν μεταφέρει για να φτιάξουν τις φωλιές τους, αφήστε το καλύτερα....


    Όχι δεν ψάχνω θαύματα, απλά εμπνεύστηκα από τον φίλο που γράφει πως κλείδωσε γύρω στο 14 και λέω μπας και υπάρξει στην περίπτωση μου καμιά μικρή βελτίωση, πάνω από το 10,5.
    Αν εχεις γινει μαρτυρας στο ανοιγμα του κουτιου σου και αφου λες οτι ηταν μεσα η μιση ζουγκλα ναι,νομιζω οτι μια καποια βελτιωση θα δεις,αλλα μην περιμενεις θαυματα του τυπου απο 10,5 να πας στα για παραδειγμα στα 17.Παρ'ολα αυτα ελπιζω και σου ευχομαι την οσο το δυνατον καλυτερη και δυνατοτερη ταχυτητα.
    Κάνε follow στο κανάλι μου στο Twitch με livestreams κάθε Τρίτη,Πέμπτη και Κυριακή στις 20:00

    PritsASS

Σελ. 3 από 79 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  2. Wind Vdsl FastPath
    Από DigiMasTer στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-15, 15:45
  3. Τα νευρα μου (Wind VDSL Θεσσαλονικη)
    Από sotiris.bos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 17:18
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 15:16
  5. VDSL ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΚΕΝΤΡΟ
    Από NSTMANIA_1975 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-15, 10:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας