Σελ. 51 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 751-765 από 1172
  1. #751
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billdanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι πως αυτό εξαρτάται από τη γενικότερη πολιτική που αποφάσισαν. Αν δηλαδή η τακτική αυτή (το να είναι όλοι σε vdsl profile) είναι κοινή απόφαση για όλους, τότε φαντάζομαι πως θα διατηρείται ακόμη κι αν αλλάξεις πάροχο. Αν είναι απλά "τοπική" απόφαση του ΟΤΕ για τους συνδρομητές του, τότε θα υπάρχει θέμα...

    Αλήθεια, αν το modem σου δεν υποστήριζε vdsl profile τι θα γινόταν με το που σου άλλαξαν το profile? Θα έπρεπε να μαντέψεις γιατί δεν έχεις internet?
    Οι κάρτες στα dslam υποστηρίζουν και adsl2+ αλλά θα συγχρόνιζε χαμηλά,είναι 12 ή 14mbit ο κόφτης για να μην κάνουν παρεμβολές στους υπόλοιπους

  2. #752
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύνδεση απο Καμπίνα έχει μεγαλύτερο κόστος στην χονδρική, το βλέπω δύσκολο να συνεχίσουν να σε έχουν απο καμπίνα εκτός αν πάρεις κάποιο πακέτο vdsl
    Δεν έχω σκοπό να φύγω από την Cosmote, όχι στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον. Απλά νομίζω ότι αν ισχύει αυτό που αναφέρεις, σε συνδυασμό με το ότι η Cosmote έχει αρχίσει πλέον και μεταφέρει πελάτες που έχουν ADSL συνδέσεις στις καμπίνες με VDSL προφίλ, το γεγονός αυτό της δίνει σοβαρό στρατηγικό πλεονέκτημα έναντι των υπόλοιπων πάροχων.

    Οι πελάτες με τις ADSL συνδέσεις στα περισσότερα ΑΚ της Αθήνας που έχει αναλάβει η Cosmote θα ξέρουν ότι: α) Ουσιαστικά, όσο μένουν στους άλλους πάροχους πλην Cosmote, δεν έχουν σοβαρές ελπίδες να συνδεθούν στις καμπίνες με VDSL προφίλ και β) Όσοι είναι ήδη πελάτες της Cosmote και σκέφτονται να την εγκαταλείψουν, αλλά είναι ήδη σε VDSL προφίλ από την καμπίνα, θα είναι με την δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι τους ότι θα ξαναπάνε σε σύνδεση ADSL από το ΑΚ, και άρα σοβαρό υποβιβασμό στη ταχύτητα του download τουλάχιστον...

  3. #753
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω σκοπό να φύγω από την Cosmote, όχι στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον. Απλά νομίζω ότι αν ισχύει αυτό που αναφέρεις, σε συνδυασμό με το ότι η Cosmote έχει αρχίσει πλέον και μεταφέρει πελάτες που έχουν ADSL συνδέσεις στις καμπίνες με VDSL προφίλ, το γεγονός αυτό της δίνει σοβαρό στρατηγικό πλεονέκτημα έναντι των υπόλοιπων πάροχων.

    Οι πελάτες με τις ADSL συνδέσεις στα περισσότερα ΑΚ της Αθήνας που έχει αναλάβει η Cosmote θα ξέρουν ότι: α) Ουσιαστικά, όσο μένουν στους άλλους πάροχους πλην Cosmote, δεν έχουν σοβαρές ελπίδες να συνδεθούν στις καμπίνες με VDSL προφίλ και β) Όσοι είναι ήδη πελάτες της Cosmote και σκέφτονται να την εγκαταλείψουν, αλλά είναι ήδη σε VDSL προφίλ από την καμπίνα, θα είναι με την δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι τους ότι θα ξαναπάνε σε σύνδεση ADSL από το ΑΚ, και άρα σοβαρό υποβιβασμό στη ταχύτητα του download τουλάχιστον...
    Μα την επιλογή την έχουν και οι άλλοι, θα πρέπει να αγοράσουν υπηρεσία χονδρικής vdsl απο την καμπίνα, αν το πουλήσουν στα επίπεδα που πουλάει η cosmote την adsl τότε δεν θα έχουν πρόβλημα, αν όμως θέλουν να το πουλήσουν όπως πουλάνε τώρα την adsl απο το ΑΚ μάλλον όχι.

  4. #754
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καλώς-κακώς, πλεονέκτημα ή όχι, δικιά του είναι η καμπίνα και κάνει ότι θέλει με τις συνδέσεις των πελατών του.
    Από την άλλη μπορούν οι άλλοι πάροχοι να νοικιάσουν στη χοντρική VDSL 50άρι και να δίνουν αν θέλουν το 24άρι. To ADSL από καμπίνα απαγορεύεται!
    Το ίδιο φυσικά ισχύει και στην περίπτωση που η καμπίνα ανήκει σε άλλον πάροχο.
    Τέλος για εμάς τους χρήστες, δε νομίζω ότι τα +5€ του VDSL είναι πρόβλημα σε σχέση με το να παραμείνουμε σε ADSL από το αστικό κέντρο.

  5. #755
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Βάζουν όλους τους πελάτες του ΟΤΕ στον νέο εξοπλισμό πλέον. Εάν δεν έχεις vdsl modem, παίρνεις adsl με μάσκα ως προς τη έγχυση ισχύος στο δίκτυο. Εάν αλλάξει κάποιος από ΟΤΕ σε εναλλακτικό πάροχο, μέχρι και σήμερα, η πολιτική είναι πως μεταφέρεται σε adsl από το αστικό κέντρο. Φυσικά όπως αναφέρθηκε παραπάνω, μπορούν αν θέλουν να ενοικιάσουν πόρτες στον ενεργό εξοπλισμό, ωστόσο, μέχρι και σήμερα, δεν το κάνει κανείς.

  6. #756
    Εγγραφή
    08-03-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΑΦΗΝΑ Α
    Router
    Speedport entry 2i
    Μια ερώτηση για έναν φίλο που μένει στην περιοχή. Είναι στην Vodafone η οποία δεν του δίνει διαθεσιμότητα VDSL ούτε στο site ούτε όταν ρωτάει σε κατάστημα. Στο site του OΤΕ δίνει διαθεσιμότητα μόνο για 30άρα. Ξέρει κανείς τι παίζει; Ευχαριστώ.

  7. #757
    Εγγραφή
    31-08-2017
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Τι να σου πω , είμαι στην cosmote , καλεσα στο 13888 και εκανα αίτηση γισ 50άρα.
    Μετά 3 εβδομάδες ακόμα περιμένω . Η ενημέρωση που έχω από ατούς είναι ότι έχει κολλήσει η αίτηση .
    Ένας γνωστός μου είπε ότι δεν έχουν ενεργοποιήσει εμπορικά ακόμα όλες τις καμπινες .
    Εν τω μεταξύ με έχει πάρει η vodafone τηλεφωνο και μου έχει κάνει πρόταση για vdsl 50?
    Βγάζεις άκρη?

  8. #758
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Κι εγώ στο περίμενε είμαι.

  9. #759
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Uziel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση για έναν φίλο που μένει στην περιοχή. Είναι στην Vodafone η οποία δεν του δίνει διαθεσιμότητα VDSL ούτε στο site ούτε όταν ρωτάει σε κατάστημα. Στο site του OΤΕ δίνει διαθεσιμότητα μόνο για 30άρα. Ξέρει κανείς τι παίζει; Ευχαριστώ.
    Καμπίνα VDSL δεν έχει εγκατασταθεί εκεί που είναι ο φίλος σου προφανώς. Η 30άρα που του δίνει ο ΟΤΕ είναι από Α/Κ και η Vodafone απλά δεν παρέχει vdsl από το dslam της στο συγκεκριμένο Α/Κ.

  10. #760
    Εγγραφή
    08-03-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΑΦΗΝΑ Α
    Router
    Speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμπίνα VDSL δεν έχει εγκατασταθεί εκεί που είναι ο φίλος σου προφανώς. Η 30άρα που του δίνει ο ΟΤΕ είναι από Α/Κ και η Vodafone απλά δεν παρέχει vdsl από το dslam της στο συγκεκριμένο Α/Κ.
    Εγκαταστάθηκε καμπίνα VDSL ακριβώς απέναντι από την είσοδο της πολυκατοικίας του το καλοκαίρι του 17 η οποία ηλεκτροδοτήθηκε πριν από κάνα δίμηνο. Τώρα αν παίρνει από εκεί δεν το έχει τσεκάρει ακόμα. Πιθανός να μην έχει ολοκληρώσει η Cosmote την ενεργοποίηση της καμπίνας αλλά τρέχα γύρευε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σε κάθε περίπτωση.

  11. #761
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Αναβάθμισα τελικά κι εγώ σήμερα τη γραμμή στα 50Mbps. Η Cosmote θα μας τρελάνει τελικά με το επίπεδο εξυπηρέτησης πελατών που θυμίζει τρενάκι roller coaster. Άλλες φορές μοιάζουν να μην έχουν ιδέα για το πού πατάνε και πού βρίσκονται, και άλλες φορές λειτουργούν υποδειγματικά. Ζήτησα online να με καλέσουν σήμερα στις 10 το πρωί, στις 11 με κάλεσαν και έκανα την αίτηση, στις 11.30 μου ήρθε το email με το νέο συμβόλαιο, και στις 12 αναβαθμίστηκε κιόλας η γραμμή μου, που φαίνεται να πετάει, χωρίς να κάνω καν restart στο ρούτερ!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL_23-4-2018.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  412,8 KB 
ID: 193137


    Στον private tracker η γραμμή εξάντλησε αμέσως τα γκάζια της στο upload. Για το download δεν το συζητάμε καν, στον συγκεκριμένο tracker ακόμα και στα 10Gbps να ήταν η γραμμή, στα δημοφιλή αρχεία θα εξαντλούσε τη γραμμή για πλάκα...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL_upload_2.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  229,8 KB 
ID: 193138

  12. #762
    Εγγραφή
    04-01-2005
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναβάθμισα τελικά κι εγώ σήμερα τη γραμμή στα 50Mbps. Η Cosmote θα μας τρελάνει τελικά με το επίπεδο εξυπηρέτησης πελατών που θυμίζει τρενάκι roller coaster. Άλλες φορές μοιάζουν να μην έχουν ιδέα για το πού πατάνε και πού βρίσκονται, και άλλες φορές λειτουργούν υποδειγματικά. Ζήτησα online να με καλέσουν σήμερα στις 10 το πρωί, στις 11 με κάλεσαν και έκανα την αίτηση, στις 11.30 μου ήρθε το email με το νέο συμβόλαιο, και στις 12 αναβαθμίστηκε κιόλας η γραμμή μου, που φαίνεται να πετάει, χωρίς να κάνω καν restart στο ρούτερ!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL_23-4-2018.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  412,8 KB 
ID: 193137


    Στον private tracker η γραμμή εξάντλησε αμέσως τα γκάζια της στο upload. Για το download δεν το συζητάμε καν, στον συγκεκριμένο tracker ακόμα και στα 10Gbps να ήταν η γραμμή, στα δημοφιλή αρχεία θα εξαντλούσε τη γραμμή για πλάκα...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL_upload_2.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  229,8 KB 
ID: 193138
    Με γειες!

    Εγώ πιστεύω πως μέχρι τώρα μας έπρηζαν γιατί δεν είχαν ασχοληθεί με την καμπίνα και τη σωστή της σύνδεση στις νεες υποδομές. Μόλις έγινε αυτό, έφτιαξαν όλα με τη μία!

    Και τώρα που θα γλυκαθείς με τις νέες ταχύτητες, σε βλέπω σύντομα να σκέφτεσαι και τα 100...

    Κάθε φορά εκπλήσσομαι ευχάριστα όταν ενώ παρακολουθώ neflix, ταυτόχρονα κατεβάζω κάτι στο pc και χρησιμοποιώ και tablet, smartphone, κλπ, χωρίς να επηρεάζεται τίποτα!

  13. #763
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Περιοχή
    Κάτω Πατήσια
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz!box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Ωραία !!!
    Για να δούμε πότε θα μας συνδέσουν και εμάς στην 366 που τερματίζουμε στα 11.
    Νομίζω ότι από όσους γράφουν σε αυτό το θέμα πρέπει να είμαι ο μόνος που παίρνει από αυτή την καμπίνα...

  14. #764
    Εγγραφή
    08-03-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΑΦΗΝΑ Α
    Router
    Speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία !!!
    Για να δούμε πότε θα μας συνδέσουν και εμάς στην 366 που τερματίζουμε στα 11.
    Νομίζω ότι από όσους γράφουν σε αυτό το θέμα πρέπει να είμαι ο μόνος που παίρνει από αυτή την καμπίνα...
    Μήπως είναι αυτή που είναι Δροσοπούλου και Ιππολύτου;

  15. #765
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Μπραβο Ζαρκο. Πρεπει να τα πουμε νομιζω για τον τρακερ που ελεγες.
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

Σελ. 51 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  2. Wind Vdsl FastPath
    Από DigiMasTer στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-15, 15:45
  3. Τα νευρα μου (Wind VDSL Θεσσαλονικη)
    Από sotiris.bos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 17:18
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 15:16
  5. VDSL ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΚΕΝΤΡΟ
    Από NSTMANIA_1975 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-15, 10:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας