Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το τελευταίο μήνα το latency στο MM έχει αυξηθεί αρκετά. Κυμαίνεται από 95-115ms (στο net_graph). Είμαι ο μόνος ή το routing της Vodafone πάει απο το κακό στο χειρότερο;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/50000
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK TD-W9980
    SNR / Attn
    20.2(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είσαι ο μόνος και εγώ με έναν φίλο μου που έχουμε και οι δύο HOL του τελευταίους μήνες έχουμε 95-110 και συχνά μέσα στο game ανεβαίνει κιόλας. Δεν έχω ακούσει για άλλον από Ελλάδα να έχει το ίδιο πρόβλημα. Έπειτα από επικοινωνία μας είπαν ότι δεν υπάρχει κανέναν πρόβλημα...

    VDSL και οι 2 50ρες έχουμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReVoM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είσαι ο μόνος και εγώ με έναν φίλο μου που έχουμε και οι δύο HOL του τελευταίους μήνες έχουμε 95-110 και συχνά μέσα στο game ανεβαίνει κιόλας. Δεν έχω ακούσει για άλλον από Ελλάδα να έχει το ίδιο πρόβλημα. Έπειτα από επικοινωνία μας είπαν ότι δεν υπάρχει κανέναν πρόβλημα...

    VDSL και οι 2 50ρες έχουμε.
    Σε δύο μήνες λήγει το συμβόλαιό μου, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές. Επίσης παρατήρησα ότι μεταξύ 9.00-11.00 το βράδυ streaming υπηρεσίες εξωτερικού π.χ Twitch, έχουν throughput 200-500KB/S με αποτέλεσμα να μην μπορείς να παρακολουθήσεις τίποτα. Εικάζω λόγο peak hours μπουκώνουν οι συνδέσεις του εξωτερικού. Για online gaming δεν το συζητάω, είμαι και σε fast path φαντάσου να μην ήμουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/50000
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK TD-W9980
    SNR / Attn
    20.2(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellmore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δύο μήνες λήγει το συμβόλαιό μου, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές. Επίσης παρατήρησα ότι μεταξύ 9.00-11.00 το βράδυ streaming υπηρεσίες εξωτερικού π.χ Twitch, έχουν throughput 200-500KB/S με αποτέλεσμα να μην μπορείς να παρακολουθήσεις τίποτα. Εικάζω λόγο peak hours μπουκώνουν οι συνδέσεις του εξωτερικού. Για online gaming δεν το συζητάω, είμαι και σε fast path φαντάσου να μην ήμουν.
    Ακριβώς αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ, 9-11 ανεβένει το Ping και επίσης πέφτει το throughput στο twitch. Με άλλους πάροχους δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα τεσταρισμένο την ίδια ώρα ακριβώς. To throughput του speedtest βέβαια που γίνεται σε ελληνικό server, είναι μια χαρά κάτι παίζει με τα κυκλώματα του εξωτερικού και ξανατονίζω μόνο στην HOL - VODAFONE.

    Αν κάποιος ενδιαφέρεται για Online Gaming, stream υπηρεσίες από εξωτερικό μακριά από HOL - VODAFONE.

    Πριν μετακομίσω Forthnet με fast path 24άρα που κλείδωνε στα 8 λόγω απόσταση από ΑΚ είχα 55-70ms σε mm CSGO.
    Τώρα VDSL Vodafone, 50/5 που τα πιάνω full παίζω με 95-115ms.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReVoM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ, 9-11 ανεβένει το Ping και επίσης πέφτει το throughput στο twitch. Με άλλους πάροχους δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα τεσταρισμένο την ίδια ώρα ακριβώς. To throughput του speedtest βέβαια που γίνεται σε ελληνικό server, είναι μια χαρά κάτι παίζει με τα κυκλώματα του εξωτερικού και ξανατονίζω μόνο στην HOL - VODAFONE.

    Αν κάποιος ενδιαφέρεται για Online Gaming, stream υπηρεσίες από εξωτερικό μακριά από HOL - VODAFONE.

    Πριν μετακομίσω Forthnet με fast path 24άρα που κλείδωνε στα 8 λόγω απόσταση από ΑΚ είχα 55-70ms σε mm CSGO.
    Τώρα VDSL Vodafone, 50/5 που τα πιάνω full παίζω με 95-115ms.
    O ΟΤΕ μου φαίνεται μονόδρομος για κάποιον που παίζει, και σαν δεύτερη επιλογή όπως αναφέρεις η Forthnet. Αν και η Vodafone με έχει βάλει σε profile με 6άρι SNR και fastpath που δεν νομίζω να στο δίνει ο ΟΤΕ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-16, 15:43
  2. Ping Cosmote
    Από guardian13 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-16, 10:28
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 17:50
  4. Νέα αποκλειστική υπηρεσία Vodafone Check & Go
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 12:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας