Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 62
  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-2016
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σας ,θα ηθελα να με διαφωτισετε σε ενα σοβαρο θεμα που αντιμετωπιζω.Νοικιασα ενα σπιτι και μενω με τον φιλο μου τον Φεφρουαριο 2015 .Το σπιτι ειναι πολυ παλια μονοκατοικια σε μη κεντρικο δρομο γειτονες διπλα μας δεν υπαρχουν παρα μονο ενα σπιτι και δεν μας βλεπουν καλα ουτε εμεις τους βλεπουμε.Η κυρια που μας νοικιασε το σπιτι ειναι περιπου 60 χρονων λιγο πιο μπροστα απο το σπιτι βρικσεται το καταστημα της.Το σπιτι ειναι το πατρικο της.εμεναν οι γονεις της οι οποιοι εχουν πεθανει.Οταν συμφωνησαμε να νοικιασουμε το σπιτι με τον φιλο μου εκεινη δεν μας εκανε συμβολαιο λεγοντας οτι επειδη γνωριζει τον φιλο μου και ειμαστε στο ιδιο χωριο υπαρχει εμπιστοσυνη και αλλα τετοια και οτι θελει να αποφυγει την εφορια.Το ρευμα επισης δεν μας ζητησε να το συνδεσουμε εμεις το εκανε εκεινη συνδεση και ειναι στο ονομα του θανοντος πατερα της.Τα ενοικια της καταβαλαμε ολο τον χρονο κανονικα μεχρι προτεινως που δυσκολευτηκαμε και εμεις αρκετα.
    Της χρωσταμε 40 ευρω τον Μαρτιο μηνα 100 τον απριλιο και 100 τον μαιο .το συμφωνησθεν ποσο ηταν 100 ευρω τον μην.Σαυτο το σημειο να πω οτι οταν μπηκαμε στο σπιτι της δωσαμε 200 ευρω 100 για την εγγυηση και καλα και 100 ο ενας μηνας.Παντα μας επρηζε με το θεμα της πληρωμης τηλεφωνοντας και ζητωντας χρηματ οτι και καλ εχει αναγκες και τετοια κατι το οποιο το συνεχιζει.Το ρευμα που χρωσταμε εχει φτασει 1020 ευρω επειδη δεν μπορουσαμε να ανταπεξελθουμε βαζαμε εναντι.Πολλες φορες καναμε οικονομια και αλλες φορες δεν ιεχαμε και ουτε εχουμε να φαμε.Και ξαφνικα η εν λογω κυρια παρουσιαζεται λεγοντας μας οτι της εστειλε ενα χαρτι η ΔΕΗ που λεει οτι χρωσταει 2700 ευρω και οτι τα 1000 ειναι το δικο μας ρευμα και τα 1700 ενα προστιμο που δειχνει οτι κλεβανε ρευμα!
    Ερχεται ο αντρας της και μας ζηταει να δει το ρολοι επειδη και καλα ειναι ηλεκτρολογος και ξερει απο αυτα ,το κοιταζει και μας λεει οτι ειναι κομμενα καλωδια!!
    εμεις ουδεποτε πειραξαμε κατι!Ολη μερα λειπουμε γυριζουμε μονο βραδυ.Οι μονες συσκευες που καιμε ειναι το ψυγειο καμια λαμπα κια οταν μαγειρευουμε κουζινα και θερμοσιφωνα αλλα οχι σε καθερημενη βαση.Η κυρια υατη τωρα μας ζηταει να γινει ρυθμιση στο ρευμα να μην μας το κοψουν και αλλαγη ονοματος στο ονομα του φιλου μου,εμεις υποπτρυομαστε οτι αν γινει αυτο θα μας χρεωσουν εμας και τα 1700 ευρω προστιμο για την κλοπη του ρευματος που ουδεποτε καναμε.Οταν μας το ανεφεραν τους ειπαμε πως ειναι δυνατον να κανουμε κατι τετοιο τι θα κερσιζαμε απο αυτο?και ο ανθρωπος που ερχοταν και εκανε καταμετρηση δεν το εβλεπε τωρα ξαφνικα προεκυψε?Πειετε μου παρακαλω πως να χειριστουμε το θεμα ?Κινδυνευουμε απο κατι?Μπορουν να μας κανουν κατι?

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Που παει και μπλεκει ο κοσμος; Ειναι φοβερες οι αυτοκτονικες παρορμυσεις που εχουν τοσοι πολλοι. Και τελικα και απυθμενη η βλακεια και η κουτοπονηρια.

    Και αφου τελειωσα με τα ηθικοπλαστικα που δεν θα απασχολησουν και κανενα αλλωστε, μερικες συντομες απαντησεις:

    - Ενοικιαση χωρις συμβολαιο δεν ειναι ενοικιαση. Ειναι χρηση, ειναι δουλεια, ειναι χρησικτησια ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος απο ενοικιαση. Αν υπηρχε ενα συμβολαιο εστω και με 1€ το μηνα ο ιδιοκτητης θα ηταν κατοχυρωμενος. Το αυτο και ο ενοικιαστης.

    - Σε περιπτωση που τα τσουγκρισετε, με τον ενα ή τον αλλο τροπο, και προχωρησετε σε αναφορα στην εφορια, η καλη κυρια ιδιοκτητρια δεν θα πληρωσει απλα προστιμο αλλα το ιδιο της το σκαλπ.

    - Η ΔΕΗ για να δωσει παροχη ζητα απαραιτητα συμβολαιο. Ειτε ιδιοκτησιας ειτε ενοικιασης και παντα νομιμα και δηλωμενα στην εφορια. Ετσι το αιτημα για αλλαγη στο ονομα του φιλου σου απλα δεν παιζει ακομα κι αν το δεχτειτε.

    - Οτι κι αν γραφει το ρολοι της ΔΕΗ και οτι προστιμο, προσαυξηση ή καταλογισμος εχει προκυψει, υπευθυνος και τελικα εκεινος που θα το πληρωσει ειναι ο ιδιος που το εχει στο ονομα του. Ολα τα υπολοιπα ειναι απλα βλακειες. Δηλαδη θα πληρωσει η ιδιοκτητρια με οποιον τροπο επιθυμει, την οφειλη και μετα θα μπορει να τα ζητησει απο εσενα. ΕΑΝ φυσικα τα παρει, μιας και αυτο ειναι ενα αλλο ξεχωριστο ζητημα.

    Σε ολες τις περιπτωσεις, αρχιστε να αναζητειτε νεα στεγη καθως μαλλον τα περιθωρια στην παρουσα στερεψαν.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Κλασσική περίπτωση νοοτροπίας του Έλληνα, άντε βγάλε άκρη με την ιδιοκτήτρια.
    Πρόσφατα νοίκιασα και εγω 1 σπίτι.Η ΔΕΗ αμέσως γυρίστηκε στον όνομα μου και έγινε συμβόλαιο μέσω της εφορίας για 1 χρόνο.
    Όταν έληξε το συμβόλαιο ενοικίου , η ιδιοκτήτρια μου πρότεινε να μήν γίνει εκ νέου συμβόλαιο.
    Με δική μου απαίτηση της έφοσον ήμουν ευχαρίστημενος με το σπίτι, της είπα εάν δέν γίνει ξανά νέο συμβόλαιο θα φύγω.Φυσικά δέχτηκε και είμαστε και οι 2 μεριές καλλυμένοι σε οτιδήποτε συμβαίνει.
    Εύχομαι να βγάλεις άκρη.
    Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του μέλους 29gk.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασσική περίπτωση νοοτροπίας του Έλληνα, άντε βγάλε άκρη με την ιδιοκτήτρια.
    Πρόσφατα νοίκιασα και εγω 1 σπίτι.Η ΔΕΗ αμέσως γυρίστηκε στον όνομα μου και έγινε συμβόλαιο μέσω της εφορίας για 1 χρόνο.
    Όταν έληξε το συμβόλαιο ενοικίου , η ιδιοκτήτρια μου πρότεινε να μήν γίνει εκ νέου συμβόλαιο.
    Με δική μου απαίτηση της έφοσον ήμουν ευχαρίστημενος με το σπίτι, της είπα εάν δέν γίνει ξανά νέο συμβόλαιο θα φύγω.Φυσικά δέχτηκε και είμαστε και οι 2 μεριές καλλυμένοι σε οτιδήποτε συμβαίνει.
    Εύχομαι να βγάλεις άκρη.
    Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του μέλους
    Τα συμβολαια ειναι πλεον υποχρεωτικα και για τα δυο μερη, τριετους διαρκειας.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα συμβολαια ειναι πλεον υποχρεωτικα και για τα δυο μερη, τριετους διαρκειας.
    Το γνωρίζω καθώς το αποδέχτηκα μέσω της εφαρμογής του Taxisnet.
    Επείδη ρώτησα εγω ίδιος στην ΔΟΥ της περιοχής μου είπε οτι λιγότερο απο 2 χρόνια δέν μπορεί να γίνει συμβόλαιο ενοικίου κατοικίας.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Που ξερετε οτι τα καλωδια δεν τα πείραξε ο μακαριτης? Γιατι τοσα χρονια που το ποσο ηταν χαμηλό και η δεη μονο μετρούσε και δεν έμπαινε στον κοπο να ανοίξει την χελώνα οποτε δεν εβλεπε την ρευματοκλοπη αλλα την ειδε τωρα που ανοιξε για να κόψει. Το ποσο που ηρθε στην δεη ειναι σε αυτον που ειναι το ρολοι γραμμενο αυτον κυνηγανε να πληρωσει. Αν κανει δηλωση η κυρια οτι το σπιτι το κληρονομησε τοτε γλυτωνετε κατα 90% να πληρωσετε την δεη γυριζει το ρολοι στο ονομα της και μετα σας κανει συμβολαιο και με πιστοποιητικο ηλεκτρολογου παιρνετε το ρολοι στο ονομα σας με μηδεν χρεος.
    10% υπαρχει περιπτωση να κινηθει δικαστικα η δεη οπου πρεπει να αποδείξει οτι το σπιτι κατανάλωνε αρα κατοικούταν και με την ρευματοκλοπη σας κυνηγά ασχημα. Αλλα εχω ενα ερωτημα γιατι καπου βρωμάει η ιστορια . Πως ενω ειδε ρευματοκλοπη η δεη το ποσο εφτασε στα 1000 ευρω? 2ον Η δεη εβαλε προστιμο? Και τι ειναι η δεη δικαστηριο? Τεσπα πρωτα κινδυνεύει να παει μεσα η ιδιοκτητρια μετα η Δεη και μετα εσεις.Αν τραβηξει πολυ η ιστορια πληρωστε της τα ενοικια τα 1020 του λογαριασμου και βρειτε ενα αλλο σπιτι

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από serf f2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που ξερετε οτι τα καλωδια δεν τα πείραξε ο μακαριτης? Γιατι τοσα χρονια που το ποσο ηταν χαμηλό και η δεη μονο μετρούσε και δεν έμπαινε στον κοπο να ανοίξει την χελώνα οποτε δεν εβλεπε την ρευματοκλοπη αλλα την ειδε τωρα που ανοιξε για να κόψει. Το ποσο που ηρθε στην δεη ειναι σε αυτον που ειναι το ρολοι γραμμενο αυτον κυνηγανε να πληρωσει. Αν κανει δηλωση η κυρια οτι το σπιτι το κληρονομησε τοτε γλυτωνετε κατα 90% να πληρωσετε την δεη γυριζει το ρολοι στο ονομα της και μετα σας κανει συμβολαιο και με πιστοποιητικο ηλεκτρολογου παιρνετε το ρολοι στο ονομα σας με μηδεν χρεος.
    10% υπαρχει περιπτωση να κινηθει δικαστικα η δεη οπου πρεπει να αποδείξει οτι το σπιτι κατανάλωνε αρα κατοικούταν και με την ρευματοκλοπη σας κυνηγά ασχημα. Αλλα εχω ενα ερωτημα γιατι καπου βρωμάει η ιστορια . Πως ενω ειδε ρευματοκλοπη η δεη το ποσο εφτασε στα 1000 ευρω? 2ον Η δεη εβαλε προστιμο? Και τι ειναι η δεη δικαστηριο? Τεσπα πρωτα κινδυνεύει να παει μεσα η ιδιοκτητρια μετα η Δεη και μετα εσεις.Αν τραβηξει πολυ η ιστορια πληρωστε της τα ενοικια τα 1020 του λογαριασμου και βρειτε ενα αλλο σπιτι
    Εάν όντως βγεί άκρη πλέον για να υπογραφέι το συμβόλαιο στη εφορία, θα χρειαστεί απαραίτητα ενεργειακό πιστοποιητικό εάν η κατοικία είναι >50 τ.μ.
    Προφανώς και χρεώνεται στον εκάστοτε ιδιοκτήτη και οχι ενοικιαστή.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Φοβαμαι π[ως η συζητηση κινδυνευει να παρεκτραπει. Και κυριολεκτω.

    Η υποθεση για εμενα ειναι καθαρη και συμπηκνωνεται σε ενα "ο κλεψας του κλεψαντος".

    Η "ενοικιαστρια" και ο φιλος της, γνωριζαν μεν την υποχρεωση τους για σωστο συμβολαιο, δηλωση στην εφορια και αναληψη του ρολογιου της ΔΕΗ στο ονομα τους, αλλα για δικους τους, αδιευκρινιστους απο το μηνυμα της φιλης και μαλλον οχι σωστους λογους, επελεξαν να μην κανουν τιποτε απο ολα αυτα. Ταυτοχρονα γνωριζαν και τα δικαιωματα τους. Και αυτα που θα πηγαζαν απο μια κανονικη σε ολα μισθωση αλλα και απο εκεινα "τα αλλα" που εχει καποιος οταν δεν φαινεται να υπογραφει στο παραμικρο.

    Η καλη κυρια ιδιοκτητρια παλι, γνωριζε επακριβως ολα τα παραπανω και για δικους της λογους συμφεροντος, βλακωδως ενεργησε οπως ενεργησε. Αρχισε ομως η φαση να χαλαει, τα ενοικια να μην καταβαλλονται, ειτε απο πραγματικη δυσκολια ειτε απο αδιαφορια ειτε ακομα κι απο σκοπιμοτητα ( σε ενα ανωνυμο φορουμ κανεις δεν γνωριζει τον αλλο κι ετσι καλο ειναι να αναφερονται τα παντα ) και θελει με καποιο τροπο και να παρει τα λεφτα που νομιζει οτι της χρωστουν που στην πραγματικοτητα δεν χρωστουν σε αυτην αλλα εμμεσα στην εφορια, και απειλει ακομα βλακωδεστερα με ακομα πιο "ανορθοδοξες" και κουτοπονηρες μεθοδους μπας και εισπραξει ή διωξει τους κακους νοικαρηδες. Περισσοτερο μαλλον για το πρωτο παρα για το δευτερο αλλα αν δει κι αποειδει θα θελησει την εξωση.

    Τα ωραια βεβαια και εκεινα που το πιο πιθανο ειναι να μην μαθουμε εμεις οι υπολοιποι ποτε, ειναι τα οσα θα συμβουν οταν τα δυο μερη και κυριως η ηλιθια ιδιοκτητρια, κλιμακωσουν τις επιθετικες ενεργιες και αρχισει η κανονικη συγκρουση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωρίζω καθώς το αποδέχτηκα μέσω της εφαρμογής του Taxisnet.
    Επείδη ρώτησα εγω ίδιος στην ΔΟΥ της περιοχής μου είπε οτι λιγότερο απο 2 χρόνια δέν μπορεί να γίνει συμβόλαιο ενοικίου κατοικίας.
    Η συνταξη του συμβολαιου μπορει να ειναι οση θελει. Ακομα κι ετος ή κι εξαμηνου αναλογα με την περιπτωση. Η υποχρεωση ομως βασει του προσφατου νομου ειναι τα 3 ετη και δεσμευονται και τα δυο μερη. Ετσι, ακομα κι αν το συμβολαιο που ειχες υπογραψει ηταν ενος ετους, σαν ενοικιαστης ησουν απολυτα καλυμμενος εφοσον τηρουσες τις υποχρεωσεις σου για την πληρη τριετια απο τυχον εξωση ενω και ταυτοχρονα ο ιδιοκτητης σου, γνωριζε πως το ακινητο του ηταν εξασφαλισμενο για το ιδιο διαστημα. Δεν υπηρχε βασικα κανενας λογος για να υπογραψετε νεο συμφωνητικο και εαν αυτο τελικα κανατε μετα το πρωτο ετος, απλα το δευτερο ισχυει και παλι για μια τριετια. Το συνολο δηλαδη 4 τα ετη.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Σε κάθε περίπτωση καλά να πάθει η ιδιοκτήτρια
    η κουτοπονηριά πληρώνεται
    για να γλυτώσει την εφορία σε ένα χαμηλότατο ενοίκιο (ένας θεός ξέρει τι σαπάκι θα είναι αυτό το σπίτι) επέλεξε να μην κάνει συμβόλαιο κι ακόμα χειρότερα να αφήσει τη ΔΕΗ στο όνομα της
    Ειδικά το τελευταίο είναι σαν να δίνεις στον νοικάρη το καρνέ των επιταγών σου ή το pin της κάρτας αναλήψεων σου

  10. #10
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν όντως βγεί άκρη πλέον για να υπογραφέι το συμβόλαιο στη εφορία, θα χρειαστεί απαραίτητα ενεργειακό πιστοποιητικό εάν η κατοικία είναι >50 τ.μ.
    Προφανώς και χρεώνεται στον εκάστοτε ιδιοκτήτη και οχι ενοικιαστή.
    Άλλαξε αυτό, σε όλες τις μισθώσεις είναι απαραίτητο το ενεργειακό πιστοποιητικό.

    Και στην περιοχή μου το πρόβλημα είναι ευρύτατο, σε ένα μεγάλο μέρος της περιοχής τα ακίνητα είναι αυθαίρετα, κάτι που σημαίνει ότι χωρίς τακτοποίηση δεν μπορούν να βγάλουν ενεργειακό πιστοποιητικό. Όταν έψαχνα σπίτι σε όλα τα σπίτια που κοίταζα και μ' άρεσαν δεν ήθελαν ηλεκτρονικό μισθωτήριο. Επειδή έπρεπε να μείνω κάπου έχουμε υπογράψει ένα ιδιωτικό συμφωνητικό και μάλιστα ο ιδιοκτήτης (κι εγώ) δηλώνουμε κανονικά τα ποσά του ενοικίου στην εφορία;
    Είμαστε τυπικοί; Όχι, αλλά από την άλλη αυτός που ενοικιάζει πολλές φορές δεν έχει την ίδια δυνατότητα να διαπραγματευτεί.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-06-2016
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λοιπον διαβασα ολων τις απαντησεις σας και πρωτα απολα να σας ευχαριστησω γιαυτο .Να ενημερωσω οτι δεν το κυνηγησαμε να κανουμε συμβολαιο γιατι η κυρια ηταν γνωστη και μονη της μας το προτεινε δεν σκεφτηκαμε κουτοπονηρα σε καμια περιπτωση και τα ενοικια της τα καταβαλαμε κανονικα .Σημερα μαλιστα της δωσαμε και χρηματα για το ενοικιο και τελικα της χρωσταμε αλλα 180 συνολο συν το ρευμα.Αλλα το ζητημα σε ολο αυτο ειναι το ρευμα που εμεις δεν εχουμε καμια ανμιξη και αυτο που μας κανει εντυπωση ειναι πως η ΔΕΗ εστειλε χαρτι με προστιμο 1700 ευρω και πως προεκυψε αυτο ξαφνικα.Σημερα που μιλησα μαζι της μου ειπε αν δεχομαστε να γινει στο ονομα καποιου απο εμας ο ΄λογαριασμος της δεη φυσικα της λεω ηταν κατι που απο την αρχη μπορουσε να γινει αλλα αυτη μας ειπε οτι επειδη ηταν και ειναι στο ονομα του πατερα της την βολευε να παραμεινει ετσι!!Δεν ξερω για ποιο λογο !!Και σημερα ειπε οτι πολυ πιθανο να κανει τον λογαριασμο στο ονομα της και να περασει και το χρεος των 1000 ευρω που της χρωσταμε σε ρευμα και να μπει σε 36 δοσεις ρυθμιση να πληρωνουμε 28 ευρω τον μηνα κατι που της το ζητησαμε εδω και μηνες να γινει αλλα δεν το εκανε ο λογος αγνωστος.Αν κανουμε μια πιθανη καταγγελια στην εφορια λογω του οτι εγω εχω καρτα ανεργιας και ζητησω τα ενοικια βαση νομο που δικαιουμαι την πατησε κανονικα ετσι που ειπε καποιος φιλος βεβαια σε καμια περιπτωση δεν θα θελα να το κανω αυτο αλλα αν συνεχιζει να μας τα πρηζει θα μας αναγκασει να φτασουμε εκει γιατι δικαιουμασταν επιδοτηση ενοικιου τουλαχιστον εγω με την ανεργια .θα μου πειτε τωρα γιατι δεν το εκανα γιατι οταν νοικιασαμε το σπιτι δουλευα ακομα και γιατι δνε ηθελε συμβολαιο η κυρια.Υπαρχει περιπτωση να μας βλαψει με καποιο τροπο?Δηλαδη να κανει τωρα συμβολαιο και να δηλωσει οτι εμεις ειχαμε νοικιασει το σπιτι πριν 1 χρονο ? δεν νομιζω να την συμφερει γιατι θα παει για φοροδιαφυγη σωστα?Συγνωμη που ρωταω τοσα πολλα αλλα ειμαι ασχετη επιτου θεματος!

    - - - Updated - - -

    ''Που ξερετε οτι τα καλωδια δεν τα πείραξε ο μακαριτης? Γιατι τοσα χρονια που το ποσο ηταν χαμηλό και η δεη μονο μετρούσε και δεν έμπαινε στον κοπο να ανοίξει την χελώνα οποτε δεν εβλεπε την ρευματοκλοπη αλλα την ειδε τωρα που ανοιξε για να κόψει. Το ποσο που ηρθε στην δεη ειναι σε αυτον που ειναι το ρολοι γραμμενο αυτον κυνηγανε να πληρωσει. Αν κανει δηλωση η κυρια οτι το σπιτι το κληρονομησε τοτε γλυτωνετε κατα 90% να πληρωσετε την δεη γυριζει το ρολοι στο ονομα της και μετα σας κανει συμβολαιο και με πιστοποιητικο ηλεκτρολογου παιρνετε το ρολοι στο ονομα σας με μηδεν χρεος.''
    φιλε serf 2 θελω να σε ρωτησω δηλαδη αν το γυρισει στο ονομα της το πσοο των χιλιων ευρω αλλα και του προστιμου δνε το πληρωνει κανεις ?δηλαδη περναει στον πατερα της που σε αυτον ειναι αυτη την στιγμη ο λογαρισμος?

    - - - Updated - - -

    κατι ακομα επειδη καποιος ανεφερε οτι ισως και εσκεμμενα να μην πληρωσαμε τα ενοικια και το λογαριαμσο αγαπητε φιλε δνε ειχαμε καμια κακη προθεση να κλεψουμε δεν ειμαστε απατεωνες ουτε κλεφτες να ζησουμε αξιοπρεπως προσπαθουμε δυο νεα παιδια που προσπαθουν να φτιαξουν το σπιτικο τους ειμαστε και παλευουμε με νυχια και με δοντια να κρατηθουμε σε εαυτην ζωη.ΔΥσκολευομαστε αρκετα αλλα δεν αφηνουμε εστι την εν λογω κυρια σημερα της ξαναδωσαμε χρηματα για τα χρωστουμενα οποτε μειωσαμε το χρεος και φυσικα θα πληρωσουμε και τα υπολοιπα.Αλλα αυτο το σπιτι απο την αρχη που μπηκαμε ειχε πολλα προβληματα νταβανι με κοντρα πλακε ξυλο και απο πανω με τσιγκια τρυπια που ετσαζε και σαπισε το ξυλο στο δωματιο της κουζινας ολα αυτα με αποτλεσμα με την πρωτη βροχη να σταζει επανω στον παγκο ζητησαμε να το φτιαξει και δνε δεχτηκε το φτιαξαμε εμεις λλα της ζητησαμε να μην πληρωσουμε ενα ενοικιο κια τα χρηματα αυτα να τα δωσουμε στα υλικαι για επιδιορθωση οπως και εγινε.εξολοθρευσαμε εν ασωρο ποντικια που καννα επιδρομη σε ολο το σπιτι.ειναι πολυ παλιο κια γενικα οι πριζες εχουν θεμα μας καψανε τηλεοραση και υπολογιστη ευτυχως εχουμε καλους φιλους και μας δωρισαν .οι δυσκολιες πολλες παιδι αλλα εμεις δνε το βαζουμε κατω να ζησουμε αξιοπρεπως θελουμε αλλα οχι να μας πουνε και κλεφτες !!!!και να προσπαθουν να βγαλουν εις βαρος μας λεφτα.ειναι δυνατον να βαλει η δεη προστιμο και να στειλει χαρτι εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο!!Απλα θελω να μου πειτε βρε παιδια επειδη δεν σκοπευουμε να φυγουμε απο εκει αμεσα πιστευετε οτι μπορουν να μας βλαψουν με καποιο τροπο?να παμε σε καμποιο δικηγορο?τι να κανουμε?ενας φιλος ειπε πως αν κανουμε μια καταγγελια στην εφορια τους γονατισαμε ,δεν θελουμε να φτασουμε ως εκει αλλα αν συνεχισουν τις χαζες κινησεις θα αναγκαστουμε.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    H ΔΕΗ δεν μπορει σε καμια περιπτωση να γυρισει σε εσας απο τη στιγμη που δεν εχετε συμβολαιο. Η ιδιοκτητρια-κληρονομος φυσικα και μπορει να το περασει στο ονομα της και για την ακριβεια το σωστο και το τυπικο ειναι ακριβως αυτο. Μια καλη ιδεα θα ειναι να της πειτε πως δεχεστε να γινει σε δικο σας ονομα η παροχη της ΔΕΗ για να δειτε τι ακριβως θα κανει. Βασικα επαναλαμβανω ειναι απολυτως αδυνατο κατι τετοιο χωρις συμβολαιο ενοικιασης.

    Δεν μπορει να παρουσιασει κανενα συμβολαιο ετεροχρονισμενα, απο τη στιγμη που δεν θα υπαρχει καμια υπογραφη ενοικιαστη σε κατι τετοιο. Εαν το κανει ( τιποτε δεν ειναι απιθανο με την βλακεια που τη δερνει ) η φαση θα παει αλλου. Σε καταστασεις πλαστογραφιας, απατης κτλ.

    Η ΔΕΗ λετε εστειλε χαρτι με προστιμο 1700€. Το ειδατε αυτο το χαρτι ή προκειται για λεγομενα της ιδιοκτητριας; Κι αν το ειδατε για ποιο ακριβως λογο βαζει προστιμο;

    Αν κανετε αναφορα στην εφορια πως νοικιαζετε το σπιτι και πληρωνετε ενοικια χωρις συμβολαιο και δηλωση, το πιθανοτερο ειναι να ψαξετε εσεις για νεο σπιτι ενω το σιγουρο ειναι οτι η ιδιοκτητρια θα βρει τεραστιο μπελα. Αναλογο και με το ποσο που θα δηλωσετε οτι πληρωνετε για ενοικια οπως και για το διαστημα που ενοικιαζετε το ακινητο. Βεβαια θα υπαρξουν ενδεχομενως και αλλες περιπλοκες αν υπαρχει αναμεσα σας καποιου ειδους χαρτι, εστω και της μορφης του ιδιωτικου συμφωνητικου. Εαν δεν υπαρχει ομως τιποτα, απλα και να σταματησετε εντελως τις πληρωμες, θα πρεπει η ιδιοκτητρια να κανει καταγγελια για καταληψη στο ακινητο μπας και σας βγαλει απο αυτο. Οχι βεβαια αυτοματα καθως η υποθεση θα πρεπει να παει δικαστικα οπου και θα κληθει να αποδειξει .....τις παρανομιες της. Εν ολιγοις την εχει πατησει γενικως και εχει καθε συμφερον να σας εχει με το καλο μπας και ειτε συνεχιστει η παρουσα κατασταση ειτε να φυγετε και να παρει το ακινητο της καλυπτοντας την παρανομια της. Για χρηματα οσο και να χτυπιεται μπορειτε ανετα να μην δεχτειτε τιποτα απολυτως.

    Ειδα και το συμπληρωμα για την κακη κατασταση του σπιτιου και τα ηλεκτρικα οπως και τα αλλα προβληματα. Δεν γνωριζετε λοιπον, οτι σε περιπτωση που το σπιτι παρει μια φωτια ή γινει μια κλοπη ή καποιο αλλο ατυχημα και επεμβει μια κρατικη υπηρεσια, το πρωτο που θα ζητηθει ειναι το συμβολαιο. Το οποιο συμβολαιο και εχει υποχρεωσεις ασφαλειας, υγειονομικης προβλεψης κτλ. Εαν λοιπον αυτο δεν υπαρχει, η περιπτωση θα παει αυτοματα στον εισαγγελεα για τον ιδιοκτητη, ποινικο δηλαδη, ενω για τους ενοικιαστες εαν δεν ζητηθουν ευθυνες και απο αυτους, θα εχουν ενδεχομενως δυνατοτητες αξιωσης αποζημιωσης απο τον ιδιοκτητη και παλι. Αυτα φυσικα ενας δικηγορος θα τα εξηγησει καλυτερα.

    Δεν ξεκινησατε παντως καλα τη νεα σας ζωη. Το οικονομικο ειναι το μεν το πρωτο και το τελευταιο αλλα η ζωη δεν μετριεται κι ουτε και ζυγιζεται με χρηματα. Φανταστειτε δηλαδη μια πυρκαια σε ενα σπιτι κακης καταστασης που θα προκληθει απο κακα ηλεκτρικα και ποντικια. Την ωρα που εσεις θα ειστε μεσα !!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 15-06-16 στις 00:55.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-06-2016
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ΔΕΗ δεν μπορει σε καμια περιπτωση να γυρισει σε εσας απο τη στιγμη που δεν εχετε συμβολαιο. Η ιδιοκτητρια-κληρονομος φυσικα και μπορει να το περασει στο ονομα της και για την ακριβεια το σωστο και το τυπικο ειναι ακριβως αυτο. Μια καλη ιδεα θα ειναι να της πειτε πως δεχεστε να γινει σε δικο σας ονομα η παροχη της ΔΕΗ για να δειτε τι ακριβως θα κανει. Βασικα επαναλαμβανω ειναι απολυτως αδυνατο κατι τετοιο χωρις συμβολαιο ενοικιασης.

    Δεν μπορει να παρουσιασει κανενα συμβολαιο ετεροχρονισμενα, απο τη στιγμη που δεν θα υπαρχει καμια υπογραφη ενοικιαστη σε κατι τετοιο. Εαν το κανει ( τιποτε δεν ειναι απιθανο με την βλακεια που τη δερνει ) η φαση θα παει αλλου. Σε καταστασεις πλαστογραφιας, απατης κτλ.

    Η ΔΕΗ λετε εστειλε χαρτι με προστιμο 1700€. Το ειδατε αυτο το χαρτι ή προκειται για λεγομενα της ιδιοκτητριας; Κι αν το ειδατε για ποιο ακριβως λογο βαζει προστιμο;

    Αν κανετε αναφορα στην εφορια πως νοικιαζετε το σπιτι και πληρωνετε ενοικια χωρις συμβολαιο και δηλωση, το πιθανοτερο ειναι να ψαξετε εσεις για νεο σπιτι ενω το σιγουρο ειναι οτι η ιδιοκτητρια θα βρει τεραστιο μπελα. Αναλογο και με το ποσο που θα δηλωσετε οτι πληρωνετε για ενοικια οπως και για το διαστημα που ενοικιαζετε το ακινητο. Βεβαια θα υπαρξουν ενδεχομενως και αλλες περιπλοκες αν υπαρχει αναμεσα σας καποιου ειδους χαρτι, εστω και της μορφης του ιδιωτικου συμφωνητικου. Εαν δεν υπαρχει ομως τιποτα, απλα και να σταματησετε εντελως τις πληρωμες, θα πρεπει η ιδιοκτητρια να κανει καταγγελια για καταληψη στο ακινητο μπας και σας βγαλει απο αυτο. Οχι βεβαια αυτοματα καθως η υποθεση θα πρεπει να παει δικαστικα οπου και θα κληθει να αποδειξει .....τις παρανομιες της. Εν ολιγοις την εχει πατησει γενικως και εχει καθε συμφερον να σας εχει με το καλο μπας και ειτε συνεχιστει η παρουσα κατασταση ειτε να φυγετε και να παρει το ακινητο της καλυπτοντας την παρανομια της. Για χρηματα οσο και να χτυπιεται μπορειτε ανετα να μην δεχτειτε τιποτα απολυτως.

    Ειδα και το συμπληρωμα για την κακη κατασταση του σπιτιου και τα ηλεκτρικα οπως και τα αλλα προβληματα. Δεν γνωριζετε λοιπον, οτι σε περιπτωση που το σπιτι παρει μια φωτια ή γινει μια κλοπη ή καποιο αλλο ατυχημα και επεμβει μια κρατικη υπηρεσια, το πρωτο που θα ζητηθει ειναι το συμβολαιο. Το οποιο συμβολαιο και εχει υποχρεωσεις ασφαλειας, υγειονομικης προβλεψης κτλ. Εαν λοιπον αυτο δεν υπαρχει, η περιπτωση θα παει αυτοματα στον εισαγγελεα για τον ιδιοκτητη, ποινικο δηλαδη, ενω για τους ενοικιαστες εαν δεν ζητηθουν ευθυνες και απο αυτους, θα εχουν ενδεχομενως δυνατοτητες αξιωσης αποζημιωσης απο τον ιδιοκτητη και παλι. Αυτα φυσικα ενας δικηγορος θα τα εξηγησει καλυτερα.

    Δεν ξεκινησατε παντως καλα τη νεα σας ζωη. Το οικονομικο ειναι το μεν το πρωτο και το τελευταιο αλλα η ζωη δεν μετριεται κι ουτε και ζυγιζεται με χρηματα. Φανταστειτε δηλαδη μια πυρκαια σε ενα σπιτι κακης καταστασης που θα προκληθει απο κακα ηλεκτρικα και ποντικια. Την ωρα που εσεις θα ειστε μεσα !!!!
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σας και τον κοπο που κανατε να μου απαντησετε σε ολα μου τα ερωτηματα ειλικρινα σας ευχαριστω απο καρδιας.Με ανακουφισατε πληρως με αυατ που μου ειπατε οτι δεν κθνδευνευουμε απλα αποτι καταλαβα τα κανει αυτα η ιδιοκτηκτρια γιατι φοβηθηκε οτι θα την αφησουεμ απληρωτη.Οσο για το ρευμα δε νομιζω οτι την καιει και τοσο σημερ ατην ειδα πολυ χαλαρη και σκεφτηκα κατι που διαβσα καπου στο ιντερνετ απο καποιον που ελεγε οτι ειχε λογαριασμο δεη στο ονομα του πατερα του και χρωσταγε πεθαινοντας ο πατερας του εκανα αλλαγη στο ονομα του με ενα συνδεση και το χρεος περασε στον θανοντα που ακομα ψαχνουν .Τι θελω να πω πως ισως το ιδιο αν σκεφτηκε και αυτη μιας και ο λογαριαμσος της Δεη ειναι στο ονομα του θανοντος πατερα της οποτε και στο δικο της ονομα να κανει αλλαγη θα ανοιξει νεος λογαρισμος αρα ....το πλαιο χρεος με το ρευμα των 1000 ευρω θα χαθεο !εμας τοτε γιατι μας ζηταει να το κανει ρυθμιση αφου κατι τετιοι δεν μπορει να γινεισ την παρουσα?για να παρει και αλλα λεφτα απο εμας?σημερα της ειπα οτι δεχομσατε να γινει αλλαγη στο ονομα μας και τοτε μου τα γυρισε λεγοντας κατσε να δουμε ισψς το κανω στο ονομα μου γιατι μπορει να μην γινεται στο δικο σας και σας πειραζει να γινει σε εμενα?θα πληρωνεται ομως κανονικα τις δοσεις καθε μηνα ε?? με ρωτησε φυσικα της ειπα αλλα κατι τετοιο τωρα που το σκεφτομαι δεν υφισταται.κανω λαθος?

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορει να παρουσιασει κανενα συμβολαιο ετεροχρονισμενα, απο τη στιγμη που δεν θα υπαρχει καμια υπογραφη ενοικιαστη σε κατι τετοιο. Εαν το κανει ( τιποτε δεν ειναι απιθανο με την βλακεια που τη δερνει ) η φαση θα παει αλλου. Σε καταστασεις πλαστογραφιας, απατης κτλ.
    Μπορεί λογικά, θα μπορούσε να κάνει ένα ηλεκτρονικό μισθωτήριο, να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει ιδιωτικό συμφωνητικο καιθα βγει εκπρόθεσμο μεν (με 100 ευρώ πρόστιμο) αλλά αν το αποδεχτούν θα έχει κανονική ισχύ.
    Ακόμα και για το ενοίκιο που δεν δήλωσε μια τροποποιητική δήλωση στην εφορία (με άλλα 100 ευρώ πρόστιμο) συν το φόρο που θα της αναλογεί, αρκεί να γίνει η τροποποιητική πριν την πιάσουν :-)

    Βέβαια οι ενοικιαστές δεν έχουν κανένα συμφέρον να αποδεχτούν το μισθωτήριο.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί λογικά, θα μπορούσε να κάνει ένα ηλεκτρονικό μισθωτήριο, να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει ιδιωτικό συμφωνητικο καιθα βγει εκπρόθεσμο μεν (με 100 ευρώ πρόστιμο) αλλά αν το αποδεχτούν θα έχει κανονική ισχύ.
    Ακόμα και για το ενοίκιο που δεν δήλωσε μια τροποποιητική δήλωση στην εφορία (με άλλα 100 ευρώ πρόστιμο) συν το φόρο που θα της αναλογεί, αρκεί να γίνει η τροποποιητική πριν την πιάσουν :-)

    Βέβαια οι ενοικιαστές δεν έχουν κανένα συμφέρον να αποδεχτούν το μισθωτήριο.
    Απατη λεγεται αυτο. Περιγραφεις δηλαδη κατι που θα μπορουσε να κανει ο καθενας και να ζητα απο τον οποιοδηποτε αγνωστο του ή σχετικα γνωστο του οτι και οσα θελει. Το συμβολαιο κανονικα ειναι σε χαρτι, υπογραφεται κανονικα και απο τα δυο μερη και με τα πληρη στοιχεια τους και στη συνεχεια αυτο δηλωνεται στο TAXIS και προσκομιζεται στην ΔΕΗ, τον ΟΤΕ ή και οπου χρειαστει και ζητηθει. ΠΧ σε μια διαφορα ενοικιαστη-ιδιοκτητη στο δικαστηριο, σε μια πυρκαια στο ανακριτικο της Πυροσβεστικης, σε μια παρανομη ενεργεια του ενοικιαστη που μενει στο οικημα στην Αστυνομια. Ετσι εαν εγω κανω ενα μισθωτηριο και ισχυριστω οτι εσυ εισαι ο ενοικιαστης μου, πολυ φυσικα εσυ θα ζητησεις να δεις την υπογραφη σου. Οταν αυτη βεβαια δεν θα υπαρχει πουθενα, η υποθεση παει αλλου.

    Οσο για το ετεροχρονισμενο συμβολαιο με τροποποιητικη δηλωση, ειδικα οταν γινει αναφορα στην εφορια, το προστιμο στον ιδιοκτητη δεν θα περιοριστει σε 100€.

    @FRAOULA,

    για αυτο σας γραφω οτι δεν ξεκινησατε καλα τη νεα σας ζωη. Οταν δηλαδη δεν υπαρχει συμβολαιο και ετσι και συγκεκριμενες και γραπτες υποχρεωσεις και δικαιωματα, τετοια "περιεργα" και αλλα που μονον ευτραπελα δεν ειναι, θα παρουσιαζονται. Θα σας ζηταει οτι θελει, θα της δινετε οτι κι αν θελετε και πιαστο αυγο και κουρεψτε το. Ησυχια στο σπιτι σας δεν θα εχετε ποτε.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με λογαριασμό
    Από kotikos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-16, 10:21
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 19:17
  3. TP-Link TL 470+ και πρόβλημα με Tophost.gr
    Από puntomania στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-15, 20:28
  4. Elastix και πρόβλημα με ηχογραφήσεις
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-15, 09:04
  5. WIND ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΘΥΡΑΣ ΣΤΟ ΡΟΥΤΕΡ
    Από ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΟΣ στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας