Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Η288Α
    Δεν ξερω φιλε μου απο ηλεκτρολογικα πολλα πραγματα...το μονο που καταφερα ειναι να εντοπίσω την πηγη του προβληματος.Μάλιστα μετα απο ψαξιμο εμαθα οτι οι καυστηρες stiebel eltron ειχαν απο κατασκευης αντιπαρασιτικο επανω τους το οποιο χαλαγε μετα απο λιγα χρονια και δημιουργουσαν παρασιτα σε ραδιο και τηλεοραση και τους αποσυρανε...εμενα παντως ειναι αλλη μαρκα (γερμανικη) και δεν εχει επανω αντιπαρασιτικη διαταξη γιατι μαλλον δεν την χρειαζεται...θα τον ρωτησω παντως για τον πυκνωτη αλλα τοσο πολυ συμπτωση με την αλλαγη παροχου?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος posy : 27-01-17 στις 17:29.

  2. #32
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από posy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ανευρεθη η πηγη του κακού...ειναι ο σπινθηριστης του καυστηρα.Μολις δινει τον σπινθηρα για να ξεκινησει ο καυστηρας ριχνει το ιντερνετ...αυτο που σκεφτηκε ο ηλεκτρολογος ειναι να παρεμβαλλει μεταξυ της τροφοδοσιας του καυστηρα ενα μετασχηματιστη 220 σε 220 βολτ για να απομονωσει το ρευμα του καυστηρα απο ολο το αλλο ηλεκτρικο δικτυο του σπιτιου μιας και πιστευει οτι τα παρασιτα θα χανονται μεσα στον μετασχηματιστη...Δεν ειναι ομως 100% σιγουρος αν θα το επιτυχει αυτο.Επισης ειναι και το κοστος του μετασχηματιστη που πρεπει να αποδιδει τουλαχιστον 350w...ειδωμεν....παντως ολο το θεμα αυτο ξεκι ησε απο την μεταβαση απο χολ σε wind...πριν με την χολ δεν ειχα κανενα θεμα πραγμα που δειχνει οτι γραμμη με γραμμη διαφερει...
    Μπορεις να δεις απο το ρουτερ εαν η wind εχει ενεργο ΙΝΡ στην γραμμή η οχι? Στην hol ειναι default ενεργο σε ολες τις γραμμες. Σε γραμμη ΟΤΕ δικη μου πχ, δεν ειναι.

  3. #33
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οντως απο χολ σε wind μονο το ΙΝΡ να διαφερει.. ζευγος δεν παιζει να σου αλλαξανε

  4. #34
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Η288Α
    Δεν νομιζω κι εγω...αυτο με το INP θα το κοιταξω το βραδυ μολις γυρισω σπιτι....παρεπιμπτοντως δεν το εχω προσεξει αυτο που βρισκεται στο μενου του ρουτερ.

    - - - Updated - - -

    Aυτα ειναι τα στατιστικα της γραμμης: https://postimg.org/image/etbnwvr9p/

    Νομιζω οτι πρεπει να ειναι ενργο το ΙΝP
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος posy : 28-01-17 στις 01:54.

  5. #35
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    ναι ειναι ενεργο. Εαν οντως παρουσιαστηκε το προβλημα ακριβώς με την αλλαγή παροχου, τοτε είτε παρουσιαστηκε καποιο προβλημα στον βροχο κατα την μεταφορα (αλλαγη στον κατανεμητη ΟΤΕ - προβληματικο νεο οριο ή καρφωματα) ή επεσες σε DSLAM/πορτα με προβληματικη συμπεριφορα. ελπιζω να βγαλεις ακρη, Καλο θα ηταν βεβαια να συνεχισεις στο WIND subforum.

  6. #36
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως λεω στο post 12 ειναι ηλεκτρικες παρεμβολες, εγω το ξερω σαν rein
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...47#post5964747
    υπαρχει περιπτωση (επειδη το vdsl ειναι πιο ευαισθητο) να γινει χειροτερα αν η καμπινα ειναι μακρυα και η παρεμβολη ειναι πριν την καμπινα προς σπιτι ... και εγω εχω παρομοιο θεμα, ξαφνικα αναβαινουν τα λαθη κατακορυφα κατα 10δες, 30αδες... εκανα μια γυρα και ειναι 2-3 κολονες τα καλωδια μαζι με της δεη
    Εδω μια απεναντι μου
    Συνημμένο Αρχείο 179135
    και να δεις σε αλλο topic που μου ειπαν και τι καλη ασφαλεια που εχει
    Μπορει να εχεις ιδιο θεμα
    Πιθανότερο να πρόκειται για δημοτικό φωτισμό ή κάποιον ανεγκέφαλο γείτονα που ΠΑΡΑΝΟΜΑ ανάρτησε καλώδιο ρεύματος σε κολόνα του ΟΤΕ.
    (Το νησί σου είναι παράδειγμα προς αποφυγή ατασθαλιών και κάθε είδους κακοτεχνιών σε θέματα δημόσιων τεχνικών υποδομών)
    Οι εργολάβοι της ΔΕΔΗΕ δεν νομίζω να έχουν αποθρασυνθεί τόσο που να έκαναν τέτοιο χοντροειδές ατόπημα.
    Πρακτικά τώρα ο τεχνικός του ΟΤΕ που θα καλέσεις ,θα διαπιστώσει την επικινδυνότητα και θα ζητήσει την ΑΜΕΣΗ απομάκρυνση του ηλεκτροφόρου καλωδίου.

  7. #37
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ubuntubu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανότερο να πρόκειται για δημοτικό φωτισμό ή κάποιον ανεγκέφαλο γείτονα που ΠΑΡΑΝΟΜΑ ανάρτησε καλώδιο ρεύματος σε κολόνα του ΟΤΕ.
    (Το νησί σου είναι παράδειγμα προς αποφυγή ατασθαλιών και κάθε είδους κακοτεχνιών σε θέματα δημόσιων τεχνικών υποδομών)
    Οι εργολάβοι της ΔΕΔΗΕ δεν νομίζω να έχουν αποθρασυνθεί τόσο που να έκαναν τέτοιο χοντροειδές ατόπημα.
    Πρακτικά τώρα ο τεχνικός του ΟΤΕ που θα καλέσεις ,θα διαπιστώσει την επικινδυνότητα και θα ζητήσει την ΑΜΕΣΗ απομάκρυνση του ηλεκτροφόρου καλωδίου.
    Δυστυχως οχι ... το εδειξα του τεχνικου και ειπε ο δημος το εκανε (φαινεται ηταν ενημερος) ... εγραψα στην ΕΕΤΤ αλλα και αυτοι δεν απαντησαν στο email ... αντε και να φτιαξουν αυτο (που εφυγε απραγος... δυστυχως ειναι ετσι και αλλα πιο περα ... και γενικα ολο το δικτυο οτε εδω στην περιοχη ... αν ποτε ερθει vdsl πιστευω θα φανει πιο ευκολα το προβλημα, αλλα ουτε vdsl θα ερθει γιατι οι κατοικοι πλεον ειναι λιγοι εδω στο χωριο
    Εγω ομως αν εβαζα στην δεη/οτε τα καλωδια μαζι δεν θα μου εδιναν παροχη στο σπτι

    EDIT
    και ξεχασα να πω, οτι απο το τηλεφωνο λενε δεν εχει αναγκη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 28-01-17 στις 11:52.

  8. #38
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    Το 13888 ή ο τοπικός τεχνικός λέει πως καλώδιο ρεύματος ΜΑΖΙ με καλώδια του ΟΤΕ στην ίδια κολόνα είναι εντάξει ;
    Και δεν μιλάμε για παρεμβολές,λάθη και αποσυχρονισμούς στην γραμμή του πελάτη.
    Αυτά είναι τα τελευταία και επουσιώδη που μας ενδιαφέρουν.
    Αλλά πρώτιστα για θέμα κινδύνου ζωής και ασφάλειας των πελατών και των τεχνικών που έρχονται σε επαφή με τους αγωγούς.
    Η πιθανή φθορά ( λόγω και του τρόπου που αυτά είναι σφιγμένα μεταξύ τους) και η επαφή των καλωδίων ρεύματος και τηλεφωνίας θα έχει μοιραία αποτελέσματα σε ανύποπτο χρόνο.

  9. #39
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    O τεχνικος δεν μου ειπε τιποτε, εκτος απο το 'ο δημος το εκανε' ... οταν του ειπα για θεματα ασφαλειας δεν ειπε τιποτα, απο τηλεφωνο δεν εξηγησα την πληρη εικονα αλλα απο θεμα παρεμβολων ειπαν δεν εχει αναγκη, ειπαν οτι θα παει ο τεχνικος να δει και απο εκει και περα δεν ξερω τι εγινε μεταξυ τους ... παντως ετσι θα μεινει (σιγουρα πραγματα) οπως ειναι ετσι πολυ καιρο

    Τελος παντων δεν το κανω παραπονο και ουτε το ψαχνω παραπερα, δικο τους ειναι το δικτυο και αν δεν καταλαιβουν δεν νομιζω οτι αξιξει να παει πιο περα το θεμα ... απλα πετανε ενα κλειδωμενο interleaved profile που πιανει για θεματα αποσυνδεσεων (στην περιπτωση μου)...
    Ενδεικτικα εβαλα φωτο στο συγκεκριμενο topic, που φαινεται το προβλημα των χρηστων καταληγει σε ηκλετρικες παρεμβολες, αν εχουν αλλοι φιλοι θεματα ηλεκτρικων παρεμβολων, να ξερουν τι μπορει να παιζεται

    Προσωπικα με Asus modem δεν κανει αποσυνδεσεις, απλα μια φορα στο τοσο επειδη μαζευει λαθη κανω εγω μια επανακινηση και ειναι οκ περιπου για καμια βδομαδα αναλογα και τον καιρο, απο καλοκαιρι ειναι πολυ καλυτερα η γραμμη στην περιπτωση μου

  10. #40
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    O.K babis !
    Αφού μπορείς και συμβιβάζεσαι με την κατάσταση αυτή ,εγώ δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο.
    Εξάλλου όλη η ζωή μας είναι θέμα συμβιβασμών και προτεραιοτήτων.
    Και πληρώνουμε ή αμειβόμαστε για τις επιλογές που κάνουμε.

  11. #41
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οπως ειπαμε ... εγω συμβιβαζομαι αφου δεν δειχνουν ενδιαφερον ... εξαλου δεν εχω την δυνατοτητα να εχω μισθωμενη δικη μου γραμμη ... οταν (EDIT επλιζω πως οχι) αν γινει καποιο ατυχημα απο θεμα ασφαλειας, ισως να ξερουμε τι φταιει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 28-01-17 στις 14:24.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Προφιλ ΟΤΕ και crc errors
    Από Geodim στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-20, 21:31
  2. Μην χάσετε σήμερα το βράδυ....
    Από kerkiss στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-16, 09:32
  3. Πολλά error στη γραμμή ;
    Από nikoslykos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-16, 01:39
  4. FEC, CRC, HEC, ERRORS - Thomson TG585 v8 - Wind
    Από eno1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 23:43
  5. Πολλά Rx Errors & Rx Drops σέ ΖΤΕ H108NS router
    Από markos26 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-15, 16:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας