Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-54 από 54
  1. #46
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, ειχα voip pstn και μαλιστα απο vivodi 10mbps και netone 11-13 και ΠΟΤΕ δεν ειχα κανενα προβλημα που αναφερεις! και μιλαμε για χρονια! τελεια ποιοτητα ηχου μη σου πω καλυτερη απο Pstn, καμια διακοπη, ολα αψογα! το μοναδικο ειναι οτι αμα πεσει το ρευμα δεν εχεις τηλεφωνο, ή αμα πεσει το ιντερνετ, κατι που δεν εγινε ποτε με το ιντερνετ και οσο για το ρευμα αν δεν εχεις ενσυρματο τηλ παλι δεν εχεις!!! φανταζομαι λιγοι πλεον εχουμε ενσυρματα τηλεφωνα ετσι?
    με την VDSL υπαρχει 100% σταθεροτητα. Κανενας φοβος. Αντιθετως η τηλεφωνια σε Pstn καθαρα (οχι voip) εχει πολλα μειονεκτηματα που δεν ειναι επι του θεματος να αναλυσουμε τωρα.
    Ισχυει οτι σταδιακα ολοι τουλαχιστον μεχρι το τελος του 2018 θα γινουν VOIP. Kαι εννοειτε οτι η ISDN θα καταργηθει εντελως.
    Η FFTH θα παρει πολλααααααααααααααα χρονια ακομα......εδω ακομα VDSL δεν εχουμε παντου!!!! ουτε καν στο κεντρο Αθηνας!!!!!!!
    οποτε το VOIP θα υπολοποιηθει πανω απο VDSL πολυ νωριτερα, πριν ακομα να εχουμε ολοι στην Ελλαδα VDSL....θελουμε δεν θελουμε!
    Πιστεύω πως στο μέλλον μερικές περιοχές θα έχουν FTTH και κάποιες άλλες VDSL.

  2. #47
    Εγγραφή
    13-05-2003
    Περιοχή
    Athens,Greece,Earth
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως δεν ειπα εγω οτι δεν δινουν. Εμεις επειδη ειμαστε εταιρια εχουμε 2 νουμερα, στο 1 ειναι και FAX, και μου ειπαν οτι θα ειναι οκ, αλλα θελει μια διαδικασια, και επειδη εχουμε και τηλεφωνικο κεντρο PSTN το αποφυγαμε.
    Φυσικα και δινουν σε ΟΛΟΥΣ αν τους ζητηθει!!!
    Το UPS 12V δεν ξερω με τι κριτηρια το δινουν, γιατι αρκετοι πηγαν σε ΟΤΕ VDSL και δεν τους το δωσανε!
    να πω μαλιστα πως ΠΡΩΤΑ ηρθε το UPS και μετα απο 1-2 μερες το VDSL router απο διαφορετικο κουριερ, αλλη διευθυνση αποστολης και αλλη εταιρια.
    Εγώ τα πήρα όλα μαζί. Τους είχα πεί ότι είχα συναγερμό παλιότερα και ότι δεν θα ήθελα τη μετάβαση σε VoBB.
    Μετά "διορθώσαν" μάλλον το θέμα του συναγερμού, δίνοντας το "UPS", το οποίο πιό πολύ για powerbank μου κάνει

  3. #48
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και εμεις εχουμε συναγερμο λες γιαυτο να το εδωσαν?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως στο μέλλον μερικές περιοχές θα έχουν FTTH και κάποιες άλλες VDSL.
    καλα αυτο ειναι σιγουρο! οπως τωρα μερικοι εχουν ADSL και αλλοι VDSL!

  4. #49
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    O OTE προς το παρόν δεν δίνει τις ρυθμίσεις του VoIP (username και password).

    Πάντως πρέπει να πούμε οτι στην Ελληνική αγορά τηλεπικοινωνιών ο ΟΤΕ είναι ο μοναδικός πάροχος που έχει προβεί σε απίστευτα μεγάλες επενδύσεις στην χώρα ειδικότερα την τελευταία δεκαετία.

    Σε σύγκριση με τους άλλους παρόχους μιλάμε σαν να συγκρίνουμε ελέφαντα με ποντίκια. Γιατί κανείς απο τους λοιπούς παρόχους δεν κάνει έστω το 1/10 των επενδύσεων που κάνει ο ΟΤΕ; το αντίθετο μάλιστα, οι εναλλακτικοί πάροχοι μπλοκάρουν τις επενδύσεις του ΟΤΕ για να μην βγαίνει αυτος με ανταγωνιστικά προιόντα. και καλα, εως ενα σημείο το καταλαβαίνω. Αλλά αυτή είναι και η απάντηση σε όσους παραπονιούνται και λενε γιατί δεν έχω VDSL στο τάδε πχ χωριό ή προάστιο. Δυστυχώς αν ζούσαμε σε μια αγορά τηλεπικοινωνιών ελεύθερη θα είχαν δει πολλά πράγματα τα μάτια μας αλλά δυστυχώς για τον τελικό πελάτη η αγορά είναι ρυθμιζόμενη.

    Σχετικά με τον Τσαμάζ προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ο μισθός του, ούτε τι μπόνους μπορεί να παίρνει. θα πρέπει να δούμε τι παρέλαβε(ενα δημόσιο οργανισμό) και πως τον ανέπτυξε. Για όποιον γνωρίζει απο οικονομικά αυτό που έχει καταφέρει είναι άθλος, ειδικότερα σε μια ρυθμιζόμενη αγορά.

    Είδα και το ποστ απο τους συνδικαλιστες με τα παράπονα, υπάρχει νομίζω μια συνέτευξη που απαντά σε πολλά ερωτήματα εδώ. σίγουρα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

  5. #50
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι άλλοι πάροχοι δεν έχουν λεφτά για επενδύσεις, κι αυτό ξεκίνησε από τον ΟΤΕ με τις πονηριές με ΟΤΕnet (που πούλαγε σε τιμή χαμηλότερη της τιμής χονδρικής και τους ανάγκαζε να δίνουν κάτω του κόστους). Δε λέω πως οι εναλλακτικοί δε φταίνε, αλλά το ρυθμιστικό πλαίσιο συνήθως είναι πολύ χαλαρό προς τον ΟΤΕ, όχι πολύ αυστηρό.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  6. #51
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στην λογική της ελεύθερης αγοράς αν δεν έχεις λεφτά κάνεις στην άκρη, δεν επιβάλεις με το ζόρι στον άλλο να σου δώσει προιόν χονδρικής, ούτε τον μπλοκάρεις να υλοποιήσει τις επενδύσεις του. Θα το καταλάβαινα αν κάνανε όλοι επενδύσεις και έκλεβαν ευρεσιτεχνίες και τεχνολογίες ο ένας του άλλου.

    Εγώ νομίζω πλεον οτι το ρυθμιστικό πλαίσιο είναι πολυ αυστηρό τώρα απο οτι παλιά.

  7. #52
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    κανενας παροχος ποτε απ οσο ξερω δεν δινει ρυθμισεις VOIP και ειναι λογικο γιατι ο καθενας θα τα χαλασει ολα!

  8. #53
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανενας παροχος ποτε απ οσο ξερω δεν δινει ρυθμισεις VOIP και ειναι λογικο γιατι ο καθενας θα τα χαλασει ολα!
    δεν έχει κάτι να χαλάσει, εκτος αν εννοείς να χαλάσει τις ρυθμίσεις του router, οι κυριότεροι λόγοι είναι ασφάλειας και οτι μπορείς πχ να είσαι στην αμερική και να κάνεις χρήση του Voip να μιλάς με Ελλάδα τζάμπα.

  9. #54
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχει κάτι να χαλάσει, εκτος αν εννοείς να χαλάσει τις ρυθμίσεις του router, οι κυριότεροι λόγοι είναι ασφάλειας και οτι μπορείς πχ να είσαι στην αμερική και να κάνεις χρήση του Voip να μιλάς με Ελλάδα τζάμπα.
    αυτο ακριβως εννοω οτι καποιος θα το σκαλισει και θα χαλασει τις ρυθμισεις, δεν ειμαστε ολοι γνωστες δυστυχως.
    Εγω ειχα και vivodi και netone και ηταν κλειδωμενα ολα δεν εβλεπες τιποτα.
    Βεβαια μετα "σπασαμε" τα speedtouch 780WL τοτε και εκανες οτι ηθελες! αυτο το μοντελακι εγω τωρα μπορω και το δουλευω με asterisk βαζοντας τον δικο μου sip server και 2 δικα μου extentions numbers.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-16, 21:54
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-16, 16:21
  3. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-16, 11:36
  4. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 09:44
  5. Μηνύματα: 336
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 23:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας