Σελ. 34 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 14242932333435363944 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 496-510 από 670
  1. #496
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν χρησιμοποιείς QoS θα εισαι οκ, ειδάλως θα σου τερματίζει περι τα 60-65 mbps. Εγω το έχω σαν AC πλεον, το routing το κάνει ενα ubiquiti edgerouter x.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  2. #497
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    τελικά έκανα αίτηση στον ΟΤΕ και δίνει το speedport plus. Έιναι καλό ή χρησιμοποιώ το TP-Link Archer VR600? Επίσης απο τα λίγα που διάβασα, νομίζω οτι μπορώ να χρησιμοποιήσω με κάποιο τρόπο και τα δύο? Με ενδιαφέρει πολύ το καλό wi-fi που έχει το Archer VR600.

  3. #498
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goon Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά έκανα αίτηση στον ΟΤΕ και δίνει το speedport plus. Έιναι καλό ή χρησιμοποιώ το TP-Link Archer VR600? Επίσης απο τα λίγα που διάβασα, νομίζω οτι μπορώ να χρησιμοποιήσω με κάποιο τρόπο και τα δύο? Με ενδιαφέρει πολύ το καλό wi-fi που έχει το Archer VR600.
    Tων παρόχων είναι για πέταμα, αν δεν σε έχουν βάλει σε VoIP μόνο το TP-Link, αλλιώς υπάρχει συγκεκριμένο νήμα για να έχεις μόνο τηλεφωνία από το speedport.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #499
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οκ ευχαριστώ!

  5. #500
    Εγγραφή
    26-02-2009
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από samd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει καταφέρει κανείς να επιστρέψει από το Αυστραλιακό firmware; Δοκίμασα κάποιες παρακινδυνευμένες γενικές μεθόδους επαναφοράς που χρησιμοποιούν για αλλαγή από custom firmware DD-WRT σε αρχικό της TP-LINK αλλά δεν τα κατάφερα. Έχουν ανοίξει και αντίστοιχο θέμα στο forum της TP-LINK. https://forum.tp-link.com/showthread...-Beta-firmware
    καλημερα

    επαναλαμβανω την παραπανω ερωτηση
    αλλα επισης ρωταω αν αξιζει τον κοπο να δοκιμασουμε το Αυστραλιανό firmware?

    επισης εχω προβλημα με το σημα wifi 2,4ghz (που υποτιθεται οτι εχει καλυτερη εμβελεια απο το 5ghz), ειναι πολυ αδυναμο οσο και το αρχαίο μου router (δοκιμασα αλλαγες καναλιού βλεποντας των γειτονων κτλ αλλα τπτ)....το εχει καποιος αλλος αυτο το προβλημα, υπαρχει καποια λυση?

    ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dedalos : 03-12-18 στις 12:07.

  6. #501
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dedalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα

    επαναλαμβανω την παραπανω ερωτηση
    αλλα επισης ρωταω αν αξιζει τον κοπο να δοκιμασουμε το Αυστραλιανό firmware?

    επισης εχω προβλημα με το σημα wifi 2,4ghz (που υποτιθεται οτι εχει καλυτερη εμβελεια απο το 5ghz), ειναι πολυ αδυναμο οσο και το αρχαίο μου router (δοκιμασα αλλαγες καναλιού βλεποντας των γειτονων κτλ αλλα τπτ)....το εχει καποιος αλλος αυτο το προβλημα, υπαρχει καποια λυση?

    ευχαριστω
    Για WiFi χρησιμοποίησε powerlines π.χ. της TP-LINK. Μόνο έτσι λύνεται ριζικά το πρόβλημα. Powerline κατά προτίμηση που βγάζει πρίζα και φυσικά με WiFi.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  7. #502
    Εγγραφή
    26-02-2009
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για WiFi χρησιμοποίησε powerlines π.χ. της TP-LINK. Μόνο έτσι λύνεται ριζικά το πρόβλημα. Powerline κατά προτίμηση που βγάζει πρίζα και φυσικά με WiFi.
    καλησπερα,
    ευχαριστω για την απαντηση, αλλα ποια ειναι η γνωμη σου για αλλαγη της/των αφαιρουμενης/νων κεραιας/ων του ρουτερ με μια με περισσοτερα dbi (πχ 12dbi, αυτη/ες που εχει επανω νομιζω ειναι 3dbi?)?

  8. #503
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dedalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα,
    ευχαριστω για την απαντηση, αλλα ποια ειναι η γνωμη σου για αλλαγη της/των αφαιρουμενης/νων κεραιας/ων του ρουτερ με μια με περισσοτερα dbi (πχ 12dbi, αυτη/ες που εχει επανω νομιζω ειναι 3dbi?)?
    Δεν έχω ασχοληθεί και δεν μπορώ να σου πω κάτι. Πάντως ένα καλό powerline έχει και το προσόν ότι μπορείς να το μεταφέρεις σε όποια πρίζα του σπιτιού θέλεις ανά πάσα στιγμή και προσφέρει και ενσύρματη σύνδεση επίσης στο σημείο που το βάζεις. Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να ασχοληθώ με τις κεραίες και αμφιβάλω ότι μπορεί να έχουν το ζητούμενο αποτέλεσμα.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  9. #504
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Περισσότερα dbi, περισσότερο κατευθυντική κεραία. Χάνεις το omni χαρακτηριστικό (όχι ακριβώς την πανκατευθυντικότητα ενδεχομένως, αλλά σίγουρα στενεύει ο λοβός στο elevation), δε νομίζω πως είναι αυτό που επιθυμείς.
    Επίσης gain και radiated power είναι έτσι ρυθμισμένα ώστε να έχεις eirp εντός ορίων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 04-12-18 στις 13:14.

  10. #505
    Εγγραφή
    26-12-2018
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    φιλε μου δοκιμασα να το κάνω ακολουθησα τις οδηγίες σου κατά γράμμα το έκανα καμμιά δεκαριά φορές αλλά δεν τα κατάφερα ποτέ, αν και δεν νομιζω να εχει παίξει κάποιο ρόλο αυτο που λες δίνουμε όνομα απο πανω voip δεν μπορεσα να βρω που το βαζουμε και κατι ακομη το καλωδιο συνδεσης του dsl το επιστρέφουμε στο τελος στο tp-link ή μένει επάνω στο router του οτε?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίας και δεν υπάρχει κάποιος οδηγός για το συγκεκριμένο ρούτερ θα ήθελα να μοιραστώ το πώς έχω συνδεση το tp-link vr600 με το ρούτερ του οτε σε VOIP τηλεφωνία έτσι ώστε να έχουμε ίντερνετ με το tp-link και τηλεφωνία από το speedport entry 2 του οτε.

    Πρωτα πάμε στο tp-link στην καρτέλα advanced>internet>lan settings και αλλάζουμε την διεύθυνση ip του ρούτερ από 192.168.1.1 σε 192.168.2.1 και πατάμε οκ αυτό το κάνουμε για να έχει διαφορετική ip από το speedport

    . Μετά πάμε πάλι στο advanced> internet και πατάμε στον δίπλα πίνακα το add από τις επιλογές που θα εμφανιστούν επιλέγουμε bridge και δίνουμε όνομα από πάνω Voip και πατάμε ok

    . Στην συνέχεια πάμε internet >interface grouping και πατάμε add, εκεί τικαρουμε την lan1 από τον αριστερό πινακα και την νέα σύνδεση που φτιάξαμε πριν από τον δεξιό πίνακα και πατάμε οκ . Με αυτό ή lan1 θα δίνει internet σε λειτουργία bridge .Τελειώσαμε με το tp-link.

    Παμε τώρα στο speedport πρέπει πρώτα να το έχουμε συνδέσει μόνο του πάνω στην γραμμή και να έχει πάρει ίντερνετ και τηλεφωνία.

    Πάμε λοιπόν στην καρτέλα του speedport internet WAN> WAN Ethernet (LAN1) επιλέγουμε από τις κάτω επιλογές το ΕΤΗ και χωρίς να αλλάξουμε τίποτα πατάμε apply.

    Μετά πάμε internet Uplink mode και επιλέγουμε την δεύτερη επιλογή από πάνω ( xDSL Preferred - Use xDSL as the primary access, WAN/LAN1 as a backup )και πατάμε apply.

    Αυτό ήταν συνδέουμε την lan1 του tp-link με την lan1 του speedport και λογικά θα ανάψουν το telephony και το online.
    φιλε μου δοκιμασα πολλές φορές να το κανω ακολουθωντας κατα γραμμα τις οδηγιες σου αλλα δεν μπορεσα να καταφερω τιποτα, αυτο που λες δινουμε απο πανω ονομα voip τι ειναι δεν το βρηκα πως το κανεις και ενα ακομη το καλωδιο του dsl στο τελος το αφηνω πανω στο μηχανημα της κοσμοτε ή το επιστρεφω στο tp-link, σ' ευχαριστώ

  11. #506
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kast1727 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου δοκιμασα να το κάνω ακολουθησα τις οδηγίες σου κατά γράμμα το έκανα καμμιά δεκαριά φορές αλλά δεν τα κατάφερα ποτέ, αν και δεν νομιζω να εχει παίξει κάποιο ρόλο αυτο που λες δίνουμε όνομα απο πανω voip δεν μπορεσα να βρω που το βαζουμε και κατι ακομη το καλωδιο συνδεσης του dsl το επιστρέφουμε στο τελος στο tp-link ή μένει επάνω στο router του οτε?

    - - - Updated - - -


    φιλε μου δοκιμασα πολλές φορές να το κανω ακολουθωντας κατα γραμμα τις οδηγιες σου αλλα δεν μπορεσα να καταφερω τιποτα, αυτο που λες δινουμε απο πανω ονομα voip τι ειναι δεν το βρηκα πως το κανεις και ενα ακομη το καλωδιο του dsl στο τελος το αφηνω πανω στο μηχανημα της κοσμοτε ή το επιστρεφω στο tp-link, σ' ευχαριστώ

    Το καλώδιο dsl το βάζεις στο tp-link. Το όνομα voip ειναι ενδεικτικό το δίνεις εσύ αν δεν βάλεις ένα όνομα δεν σε αφήνει να ολοκληρωθεί η διαδικασία

  12. #507
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    καλησπερα επεσε σημερα στα χερια μου το εν λογω μοντεμ ρουτερ αλλα προσεξα οτι η μπαντα 2.4 δεν δουλευει και μου βγαζει αυτο το σφαλμα Error code: 9805
    Corresponding case not found.Εχει καποιος αλλος το συγκεκριμενο θεμα

  13. #508
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dedalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα

    επαναλαμβανω την παραπανω ερωτηση
    αλλα επισης ρωταω αν αξιζει τον κοπο να δοκιμασουμε το Αυστραλιανό firmware?

    επισης εχω προβλημα με το σημα wifi 2,4ghz (που υποτιθεται οτι εχει καλυτερη εμβελεια απο το 5ghz), ειναι πολυ αδυναμο οσο και το αρχαίο μου router (δοκιμασα αλλαγες καναλιού βλεποντας των γειτονων κτλ αλλα τπτ)....το εχει καποιος αλλος αυτο το προβλημα, υπαρχει καποια λυση?

    ευχαριστω
    Δες αν έχεις transmit power στό low κι αν είναι βάλτο medium η high.
    Το router έχει Beamforming Technology δηλ κατευθυντικό σήμα οπότε με το που συνδεθείς στο router δεν θα έχεις θέματα.

  14. #509
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Καλησπέρα, με συνδεση 50αρα vdsl forthnet από α/Κ που 90% έχει broadcom chipset στο dslam της υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας, υπάρχει περίπτωση να δω καλύτερο συγχρονισμό λόγω καλύτερου hardware;τώρα συγχρονιζω στα 26123mbps attuenation 17,2

  15. #510
    Εγγραφή
    22-07-2006
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σκέφτομαι να βάλω 100αρα γραμμή απο wind. Το TP-Link Archer VR600 VDSL Router (μάλλον v1) με καλύπτει ή θα έχω πρόβλημα?
    Και εγώ ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι, κανένας δεν έχει εμπειρία για το πως τα πάει σε γραμμή 100/10. Επίσης διάβασα ότι στην 100/10 η τηλεφωνία γίνεται voip, είναι αλήθεια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jefman : 25-01-19 στις 19:22.

Σελ. 34 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 14242932333435363944 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL routers: Χρήση θύρας STB ως 'απλή' Ethernet;
    Από Wonderland στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 14:09
  2. Tp-Link Archer c20 AC750 router
    Από gkostass στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 20:58
  3. [TP-Link] vdsl router bridge to common router
    Από Dimitris_Her στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 21:55
  4. Προβλημα με Repeater σε VDSL router
    Από firewall στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-15, 13:56
  5. Σύνδεση 2ου repeater σε vdsl router
    Από gmastromichalis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 08:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας