Σελ. 40 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 586-600 από 670
  1. #586
    Εγγραφή
    17-03-2020
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα δύο συγχρονίζουν το ίδιο, σε ποιο φταίει ο πάροχος;; το ένα βγάζει μεγαλύτερο Download από το άλλο, αν έφταιγε ο πάροχος δεν έπρεπε να έχουν το ίδιο;;

    Μέτρηση κάνουμε με τον συγκεκριμένο τρόπο που σου έχω πιο πάνω.
    Λοιπόν τελικά φταίει ο παροχος και όλη η κατάσταση αυτών των ημερών. Όταν έκανα μέτρηση με το εργοστασιακό Router είχα 12 και μετά με tp-link έπεσε στα 4, σήμερα μέτρηση με tp link πρωί 12. Μίλησα με την εταιρεία και μου είπε ότι λόγο φόρτο εργασίας και επειδή όλοι οι παροχοι περνούν από έναν κεντρικό η ταχύτητα μοιράζεται και έχει πολλές διακυμάνσεις για αυτό και τότε με την αλλαγή router άλλαξε. Θα μετρήσω βέβαια και με τα 2 όταν θα ομαλοποιηθει η κατάσταση. Μίλησα και με tp-link και μου είπαν ότι αν δεν δίνει την ταχύτητα που συγχρονίζει το router μπορώ να κάνω χρήση εγγύησης. Όπως προανέφερα θα πρέπει να ομαλοποιηθει η κατάσταση για να βγάλω ακριβή συμπέρασμα

    - - - Updated - - -

    Σε ευχαριστώ πολύ για τον τρόπο που μου δείχνεις αλλά δεν έχω υπολογιστή με ethernet μόνο smart tv που είναι συνδεδεμένη με ethernet. Οπότε δεν μπορώ να κάνω download

  2. #587
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galaxianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν τελικά φταίει ο παροχος και όλη η κατάσταση αυτών των ημερών. Όταν έκανα μέτρηση με το εργοστασιακό Router είχα 12 και μετά με tp-link έπεσε στα 4, σήμερα μέτρηση με tp link πρωί 12. Μίλησα με την εταιρεία και μου είπε ότι λόγο φόρτο εργασίας και επειδή όλοι οι παροχοι περνούν από έναν κεντρικό η ταχύτητα μοιράζεται και έχει πολλές διακυμάνσεις για αυτό και τότε με την αλλαγή router άλλαξε. Θα μετρήσω βέβαια και με τα 2 όταν θα ομαλοποιηθει η κατάσταση. Μίλησα και με tp-link και μου είπαν ότι αν δεν δίνει την ταχύτητα που συγχρονίζει το router μπορώ να κάνω χρήση εγγύησης. Όπως προανέφερα θα πρέπει να ομαλοποιηθει η κατάσταση για να βγάλω ακριβή συμπέρασμα

    - - - Updated - - -

    Σε ευχαριστώ πολύ για τον τρόπο που μου δείχνεις αλλά δεν έχω υπολογιστή με ethernet μόνο smart tv που είναι συνδεδεμένη με ethernet. Οπότε δεν μπορώ να κάνω download
    Αν κάνεις την ίδια στιγμή δοκιμή, δηλαδή βάζεις το ένα και βάζεις το άλλο, δεν είναι φυσιολογικό να πέφτει τόσο ο συγχρονισμός, σε μένα και σε άλλους φίλους που έχω ρωτήσει δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.
    Μπορείς να κάνεις την δοκιμή με το ίδιο ρούτερ, βάλε το εργοστασιακό, βγάλτο και σύνδεσε το πάλι.
    Μακάρι να είναι παροδικό στην δική σου περιοχή και κάποια στιγμή να ομαλοποιηθεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #588
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Θα θελα παιδιά την βοήθεια σας. Έχω cosmote vdsl 35αρα με modem Router το speedport entry 2i.Αποφασισα να πάρω νέο ρουτερ για τους εξής λογους:1.Ειχα καθημερινά αποσυνδέσεις του ρουτερ(μπορεί να φταίνε και οι πρίζες του σπιτιού. Γτ στν είσοδο της πολυκατοικίας έχω 35 ταχύτητα και στον 3ο όροφο γύρω στο 22-25).2)Επειδη είναι μεγάλο το σπίτι με πολλούς τοίχους πόρτες έπιπλα πολλά, καθρέφτες στις ντουλάπες δεν είχα καλό σήμα στα 10 μέτρα παραπέρα. Οπότε αγόρασα το tp link vr600 v2. Και εκεί την πάτησα γτ δεν είχε θύρες τηλεφώνου το νέο μου ρουτερ και δεν έπαιζε το τηλέφωνο. Είχα μείνει κάτι χρόνια πίσω. Με τα πολλά και χάρη στον φίλο panosfast κατόρθωσα και παίζει το τηλέφωνο μέσω του speedport και το tp link παίζει το ρόλο modem Router και μου δείχνει το Internet. Σας παραθέτω και κάποιες εικόνες για να μου πείτε για τις ταχύτητες, noise margin, ή αν δείτε κάτι άλλο.

    - - - Updated - - -

    Εδώ και ο πίνακας μέσα από modem tp-link archer vr 600 v2
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG-09de6cb7253b01e61c1147f6887b0a29-V.jpg  


  4. #589
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    35αρα γραμμή δεν υπάρχει 50αρα εννοείς.
    Το είπες και μόνος σου ότι φταίει η εσωτερική εγκατάσταση οπότε το πρόβλημα το ξέρεις, δεν θα σου πούμε κάτι διαφορετικό, κοίταξε την εγκατάσταση και την σωστή συνδεσμολογία στις πρίζες.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6477992
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #590
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μάλλον 30/3 είναι η σύνδεση και λογικά το 35 του τεχνικού αφορά το μέγιστο που μπορεί να πιάσει.
    Ότι χάνει προέρχεται από την εσωτερική καλωδίωση.

  6. #591
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το Snr margin δεν σου φαίνεται μικρό. Και τα errors απίστευτα πολλά?

  7. #592
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον 30/3 είναι η σύνδεση και λογικά το 35 του τεχνικού αφορά το μέγιστο που μπορεί να πιάσει.
    Ότι χάνει προέρχεται από την εσωτερική καλωδίωση.
    Έχεις δίκαιο, δεν κοίταξα καθόλου το Up γιατί πίστευα ότι έχει καταργηθεί η 30αρα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takis79gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Snr margin δεν σου φαίνεται μικρό. Και τα errors απίστευτα πολλά?
    Το είπες και μόνος σου ότι φταίει η εσωτερική εγκατάσταση οπότε το πρόβλημα το ξέρεις, δεν θα σου πούμε κάτι διαφορετικό, κοίταξε την εγκατάσταση και την σωστή συνδεσμολογία στις πρίζες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #593
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ωραία ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Και μια άλλη ερώτηση. Χρειάζεται να αλλάξω κάτι?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20200412-160525.jpg  


  9. #594
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eίναι εντάξει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #595
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Καλησπερα σε ολους.
    Εχω αγορασει πριν περισσσοτερο απο 2 χρονια το TP-Link Archer VR600 v2 .Επειδη ειμαι ασχετος με το αντικειμενο, βρηκα ενα τεχνικο που εκανε την συνδεση με το Speedport Entry 2i οποτε ειχα τηλεφωνικη γραμμη και internet απο το TP-Link Archer VR600 v2.
    Τον πρωτο καιρο ολα καλα,αλλα τους τελευταιους μηνες ειχα προβληματα με την 5g η οποια εξαφανιζοταν ιδιατερα τα βραδια(οσο και αν φαινεται περιεργο) καθως και με την ταχυτητα η οποια ηταν χαμηλη.
    Μετα απο πολλου μηνες υπομονης και μην εχοντας κανει ποτε update λογισμικο του TP-Link Archer VR600 v2 αποφασισα να το κανω ακολουθοντας αυστηρα τις οδηγιες.Βρηκα απο το site της TP Link το τελευταιο firmware Archer VR600(EU)_V2_200226 το οποιο και περασα ακολουθοντας τις οδηγιες.Ειχα απομνημονευσει και τα settings του Archer VR600 v2 μεσα απο το http://tplinkmodem.net/' οποτε θεωρησα οτι ειμαι κυριος...θα τις επαναφερω και αντε γεια.Αλλα...το μηχανημα κολλησε στο Rebooting αφου πηρε το το firmware.Το αφησα ωρες και τιποτα.Εντω μεταξυ ολες οι συσκευες σπιτι(που ειναι και ενα μικρο γραφειο εμειναν χωρις ιντερνετ).

    Μετα απο καποιες ωρες ως κομαντο πηρα το οπλο μου(καρφιτσα) εκανα reset και το router επανηλθε οπως οταν ηταν οταν το αγορασα.

    Μονο που τωρα δεν μπορω να μπω στο http://tplinkmodem.net/'...οι δυο μπαντες(2.4+5g) εκπεμπουν κανονικα ,συνδεω το κινητο μου αλλα η συνδεση ειναι χωρις ιντερνετ (τα ονοματα επανηλθαν στα εργοστασιακα τους ονοματα).

    Εχω προσπαθησει 2 μερες τωρα να το λυσω μονος μου αλλα απλα δεν μπορω.2 μερες απο το πρωι ως το βραδυ.Ολες οι συνδεσεις ειναι κανονικα στη θεση τους μονο που πια δεν εχω wifi.

    Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων(και εμπρακτως αν χρειαζεται).Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιον ειπικοινωνησει ειτε εδω ειτε σε προσωπικο μηνυμα.

  11. #596
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πως είναι η διάταξη;; είναι πρώτο το Speedport και δίνει στο TP-Link;; του δίνει σε LAN θύρα ή στην WAN;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #597
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Πρώτα το Speed είναι...και δίνει στο Tp Link στη θύρα Lan/Wan

  13. #598
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Nα υποθέσω ότι στο Speedport έχεις κλείσει WI-FI, δεν συνδέεις συσκευές πάνω του και έχεις μόνο την τηλεφωνία;; στο TP-Link έχεις δοκιμάσει να συνδεθείς ενσύρματα από μια θύρα LAN με την IP του;;
    Δώσε μας λίγες πληροφορίες ακόμη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #599
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    6936546772
    Καλησπερα φιλε μου.

    Ναι φυσικα εχω κλεισει το wifi απο το Speed...Δεν εχω καμια συσκευη πανω του εκτος απο την συνδεση που εχει με το TP Link,το οποιο TP Link με την σειρα τουστελνει ethernet στον υπολογιστη που ειναι διπλα, ethernet σε μακρινο δωματιο 15 μετρα μακρια(αυτο εγινε πριν 12 χρονια παρολα αυτα δεν εχω απωλειες) και τα 2 εχουν internet κανονικα μετα τα χθεσινα.Το wifi εκπεμπει και στις 2 μπαντες με συνδεει αλλα χωρις internet.Οποτε μονο το wifi ειναι το προβλημα.

    - - - Updated - - -

    Ειχα τοσα προβλήματα αστάθειας με το TP Link απο την στιγμή που το πήρα ,που σήμερα το πρωί ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το AVM FRITZ!Box 7530 για να ησυχάσω......και να μου βγει ο κούκος αηδόνι φυσικά.

    Τελικα αποφάσισα να κανω λιγο ακομα υπομονή......βεβαία μπορει να φταίω εγω και οχι το μηχάνημα αν δεν έχω κάνει τα σωστά settings και για αυτο να εχω τα προβλήματα που ειχα με το TP-Link Archer VR600 v2.

  15. #600
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μου απάντησες
    στο TP-Link έχεις δοκιμάσει να συνδεθείς ενσύρματα από μια θύρα LAN με την IP του;;
    ή το έχεις συνδέσει με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 40 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL routers: Χρήση θύρας STB ως 'απλή' Ethernet;
    Από Wonderland στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 14:09
  2. Tp-Link Archer c20 AC750 router
    Από gkostass στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 20:58
  3. [TP-Link] vdsl router bridge to common router
    Από Dimitris_Her στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 21:55
  4. Προβλημα με Repeater σε VDSL router
    Από firewall στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-15, 13:56
  5. Σύνδεση 2ου repeater σε vdsl router
    Από gmastromichalis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 08:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας