Σελ. 24 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 670
  1. #346
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geo_t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε αν θες το firmware απτο ιταλικο site που ποσταρα λινκ

    Ειχα το ιδιο προβλημα με το DNS αλλα πλεον λυθηκε.

    Το έχω διαβάσει ήδη και πραγματικά το σκέφτομαι πάρα πολύ! Παίζει να έχω θέμα με εγγύηση μιας και εγκαθιστώ firwmare που δεν απευθύνεται στην συσκευή μου;

  2. #347
    Εγγραφή
    10-10-2014
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Achileas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω διαβάσει ήδη και πραγματικά το σκέφτομαι πάρα πολύ! Παίζει να έχω θέμα με εγγύηση μιας και εγκαθιστώ firwmare που δεν απευθύνεται στην συσκευή μου;
    Δεν ξερω να σου πω την αληθεια.

    Απτην αλλη δεν καταλαβαινω γιατι να βγει μονο στην Ιταλια ενα firmware που οντως λυνει καποια θεματα, κ οχι παντου.

  3. #348
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα εχω το εν λόγο ρούτερ εδώ και λίγο διάστημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η σύνδεση μου είναι vdsl 50 από ΟΤΕ . Με ενημέρωσαν απο τον ΟΤΕ οτι θα μου κάνουν την γραμμή μου VOIP και εχω την εξής ερώτηση.
    Μπορώ να έχω Μόνο ίντερνετ από το tp link και μονο τηλεφωνία από το speedport? Και αν ναι υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω στο πώς γίνεται;

  4. #349
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα εχω το εν λόγο ρούτερ εδώ και λίγο διάστημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η σύνδεση μου είναι vdsl 50 από ΟΤΕ . Με ενημέρωσαν απο τον ΟΤΕ οτι θα μου κάνουν την γραμμή μου VOIP και εχω την εξής ερώτηση.
    Μπορώ να έχω Μόνο ίντερνετ από το tp link και μονο τηλεφωνία από το speedport? Και αν ναι υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω στο πώς γίνεται;
    δες εδω, το διο ειναι γιατι εχουν ιδια menu
    https://www.adslgr.com/forum/threads...03#post6071403

  5. #350
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ θα το προσπαθήσω. Αν κατάλαβα καλά ακολουθώ τον οδηγώ με την ip όχι το ppp έτσι;

  6. #351
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δες και τις επομενες 3-4 σελιδες που εχουν και αλλες πληροφοριες, νομιζω μεσω IP

  7. #352
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33100/1350
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Tp-link
    Γειά σας. Στα γραφόμενα σας βασίστηκα, το αγόρασα και δε το μετάνιωσα. Θέλω μια μικρή βοήθεια. Υπάρχει μενού επιλογών για το firewall? Η δουλεύει εντελώς αυτόνομα; ψάχνω και δε το βρίσκω. (έχω κάνει το get from pc στο time settings).
    Σας ευχαριστώ.

  8. #353
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Aπο οτι βλεπω στο demo, το ν1 φαινεται αυτονομο, οτι βρεις ειναι στο advanced > security ... το ν2 θα βρεις ρυθμισεις στο advanced>security>firewall & dos protection

  9. #354
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    TP-Link Archer VR600 V1.0
    θέλω να ζητήσω εκ το προτέρων συγνώμη για την ερώτηση μου, αλλά όντως όχι πολύ σχετικός, θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος γιατί οι δυο συχνότητες wifi 2,4GHz και 5GHz, παίζει ρόλο κάποιος που θέλει να το χρησιμοποιήσει για gaming πχ, ή απλό σερφάρισμα; και γιατί μόνο στην ασύρματη σύνδεση αυτός ο διαχωρισμός και όχι στη σύνδεση με καλώδιο;

    μη γελατε
    ευχαριστω

  10. #355
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τα 2,4 είναι η πιο συνηθισμένη σύνδεση, με θεωρητικό μαξ τα 300mbit, το πρόβλημα είναι ότι είναι 300mbit που θα τα μοιραστούν όλοι όσοι είναι στο ίδιο κανάλι, μαζί με διάφορες άλλες συσκευές (πχ dect τηλέφωνα). αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε σημεία που υπάρχουν πολλά ασύρματα να υπάρχει κορεσμός και να μην μπορεί κάποιος να πιάσει τα θεωρητικά 300mbit. έχει το καλό οτι υπάρχει σε όλες σχεδόν τις ασύρματες συσκευές, δεν έχει μεγάλο θέμα με τα εμπόδια.

    Τα 5Ghz τώρα δίνουν μεγαλύτερες ταχύτητες, πχ τα ~890mbit είναι ενα φυσιολογικό νούμερο, δεν υπάρχει ακόμα κορεσμός, έχεις παραπάνω πιθανότητες να πιάσεις τα 890. το κακό είναι οτι δεν το έχουν όλες οι ασύρματες συσκευές και δεν τα πάει καλά με τα εμπόδια (πχ ενας τοίχος )

    Στην περίπτωση του σερφαρίσματος δεν θα δεις κάποια σημαντική διαφορά, στην περίπτωση του gaming απο την στιγμή που δεν υπάρχει κορεσμός θα είσαι καλύτερα με το 5αρι σε σχέση με τα 2.4 σε σημείο με πολλά 2.4 δίκτυα

  11. #356
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    TP-Link Archer VR600 V1.0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 2,4 είναι η πιο συνηθισμένη σύνδεση, με θεωρητικό μαξ τα 300mbit, το πρόβλημα είναι ότι είναι 300mbit που θα τα μοιραστούν όλοι όσοι είναι στο ίδιο κανάλι, μαζί με διάφορες άλλες συσκευές (πχ dect τηλέφωνα). αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε σημεία που υπάρχουν πολλά ασύρματα να υπάρχει κορεσμός και να μην μπορεί κάποιος να πιάσει τα θεωρητικά 300mbit. έχει το καλό οτι υπάρχει σε όλες σχεδόν τις ασύρματες συσκευές, δεν έχει μεγάλο θέμα με τα εμπόδια.

    Τα 5Ghz τώρα δίνουν μεγαλύτερες ταχύτητες, πχ τα ~890mbit είναι ενα φυσιολογικό νούμερο, δεν υπάρχει ακόμα κορεσμός, έχεις παραπάνω πιθανότητες να πιάσεις τα 890. το κακό είναι οτι δεν το έχουν όλες οι ασύρματες συσκευές και δεν τα πάει καλά με τα εμπόδια (πχ ενας τοίχος )

    Στην περίπτωση του σερφαρίσματος δεν θα δεις κάποια σημαντική διαφορά, στην περίπτωση του gaming απο την στιγμή που δεν υπάρχει κορεσμός θα είσαι καλύτερα με το 5αρι σε σχέση με τα 2.4 σε σημείο με πολλά 2.4 δίκτυα
    να σε καλα
    ευχαριστω

  12. #357
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Περιοχή
    ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40000/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    καλησπέρα σκέφτομαι να το αγοράσω έχω κοσμοτέ vdsl και έχω απόσταση από το καφάο 650 μετρα με ταχύτητα 4100 θα είναι συμβατό? θα έχω αρκετή χαμηλότερη ταχύτητα??
    αυτό που διάβασα είναι ότι υποστηρίζει anex A μονο και δεν ξέρω κιόλας τι είναι αυτό, έψαξα στο modem τις κοσμοτέ αλλα δεν βρήκα κάπου να μου γραφει κάποια τέτοια επιλογή για να δω αν έχω anex a η b μην το πάρω και δεν κάνει

  13. #358
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Se vdsl ειναι οκ ... αν εχεις annex B (isdn) adsl οχι δεν κανει ... δεν νομιζω να χασεις ταχυτητα με οτε, πιστευω θα κλειδωσει το ιδιο σαν του οτε γιατι ειναι και αυτο broadcom

  14. #359
    Εγγραφή
    05-12-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα... Θα ήθελα σας παρακαλώ αν είναι εύκολο να με βοηθήσετε στο σεταρισμα του συγκεκριμένου modem router... Τα εχω βρει σκουρα και δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει... Είμαι με συνδεση hol (24mbps συγχρονίζει στα 7+mbps) στο Ηράκλειο Κρήτης και ειχα το κλασικό modem router που δίνουν... Επειδή ομως ήθελα να συνδέσω τον synology nas που εχω πλέον με gigabit σε link aggregation, αποφασισα να πάρω νέο modem και πηρα το tp link archer vr600. Όλα καλά το εβαλα και δουλεύει μια χαρά και με τον nas και με lan και με wifi... Το πρόβλημα είναι ότι κολλάει συνεχώς το ίντερνετ σε άσχετες στιγμές ... Σαν να μπουκώνει και να μην φορτώνει καμία σελίδα είτε με lan είτε με wifi.. Έχω κάνει οτι περνάει απο το μυαλό μου.. Αποσύνδεσα εντελώς τον nas.. Πάλι τα ίδια.. Έκανα reset στο ρουτερ... Πάλι τα ίδια... Μόλις βάλω το παλιό ρουτερ πάνω όλα είναι μια χαρά... Ούτε κολλάει ούτε τίποτα... Δυστυχώς δεν εχω τις γνώσεις για να καταλάβω τι γίνεται... Μίλησα με την hol και δεν μπορούν να με βοηθήσει κανείς επειδή δεν έχουν πλοηγό να δουν τι συμβαίνει (βασικά δεν θέλουν να το ψαξουν έστω και χωρίς πλοηγό) απλά μου λενε οτι η γραμμή δουλεύει κανονικά... Ο μόνος λόγος που το αγόρασα ειναι για να μπορω να μεταφέρω τα αρχεια μου γρήγορα μεσω δικτύου που το κάνει εννοείται περιπου με 105-110mb" ενω το παλιό με 5-7mb".Μπορεί να παει το μυαλο σας τι μπορει να φταίει; Με συγχωρείτε για το μεγάλο ποστ!

  15. #360
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geotrvs1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα... Θα ήθελα σας παρακαλώ αν είναι εύκολο να με βοηθήσετε στο σεταρισμα του συγκεκριμένου modem router... Τα εχω βρει σκουρα και δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει... Είμαι με συνδεση hol (24mbps συγχρονίζει στα 7+mbps) στο Ηράκλειο Κρήτης και ειχα το κλασικό modem router που δίνουν... Επειδή ομως ήθελα να συνδέσω τον synology nas που εχω πλέον με gigabit σε link aggregation, αποφασισα να πάρω νέο modem και πηρα το tp link archer vr600. Όλα καλά το εβαλα και δουλεύει μια χαρά και με τον nas και με lan και με wifi... Το πρόβλημα είναι ότι κολλάει συνεχώς το ίντερνετ σε άσχετες στιγμές ... Σαν να μπουκώνει και να μην φορτώνει καμία σελίδα είτε με lan είτε με wifi.. Έχω κάνει οτι περνάει απο το μυαλό μου.. Αποσύνδεσα εντελώς τον nas.. Πάλι τα ίδια.. Έκανα reset στο ρουτερ... Πάλι τα ίδια... Μόλις βάλω το παλιό ρουτερ πάνω όλα είναι μια χαρά... Ούτε κολλάει ούτε τίποτα... Δυστυχώς δεν εχω τις γνώσεις για να καταλάβω τι γίνεται... Μίλησα με την hol και δεν μπορούν να με βοηθήσει κανείς επειδή δεν έχουν πλοηγό να δουν τι συμβαίνει (βασικά δεν θέλουν να το ψαξουν έστω και χωρίς πλοηγό) απλά μου λενε οτι η γραμμή δουλεύει κανονικά... Ο μόνος λόγος που το αγόρασα ειναι για να μπορω να μεταφέρω τα αρχεια μου γρήγορα μεσω δικτύου που το κάνει εννοείται περιπου με 105-110mb" ενω το παλιό με 5-7mb".Μπορεί να παει το μυαλο σας τι μπορει να φταίει; Με συγχωρείτε για το μεγάλο ποστ!
    Firmware Update του έχεις κάνει;;

    Δοκίμασε να του βάλεις χειροκίνητα DNS 8.8.8.8.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 24 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL routers: Χρήση θύρας STB ως 'απλή' Ethernet;
    Από Wonderland στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 14:09
  2. Tp-Link Archer c20 AC750 router
    Από gkostass στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 20:58
  3. [TP-Link] vdsl router bridge to common router
    Από Dimitris_Her στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 21:55
  4. Προβλημα με Repeater σε VDSL router
    Από firewall στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-15, 13:56
  5. Σύνδεση 2ου repeater σε vdsl router
    Από gmastromichalis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 08:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας