Σελ. 36 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 162631343536373841 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 670
  1. #526
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    73000Kbps/9997Kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Technicolor tg788vn
    SNR / Attn
    1 db(dB) / 11,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να πω την αληθεια περισσότερο απο φοβο λογω οτι με το προηγουμενο router της forthnet(tg788vn) ειχα ζητηματα και κολλήματα με ταυτοχρονη χρηση και ελεγα να τα προλαβω...βεβαια διαβαζοντας το θεμα νομιζω κατεληξα στο bandwidth control ( δεν βρηκα κατι με qos εκτος και αν κανω κατι λαθος)... Το οποιο λεω να το αποφυγω για αρχη και τα πειραγματα του οσο δουλευουν ολα οκ..

  2. #527
    Εγγραφή
    09-12-2016
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα παίδες! Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη των ειδικών στο εξής πρόβλημα.
    To VR600 v1 μου εμφάνισε την ακόλουθη <<ιδιοτροπία>>. Όταν του θέτω καρφωτές ipv4 και ipv6 DNS διευθύνσεις π.χ. των Cloudflare, Google, Cisco... μου διακόπτει τη ροή των δεδομένων στην μπάντα των 5Ghz, κατά τυχαία αλλά τακτά διαστήματα για 5 με 7 λεπτά. Στη συνέχεια θα επανέλθει για 20-30 λεπτά και ξανά...
    Οι συσκευές παραμένουν συνδεδεμένες με το ρούτερ αλλά χάνουν κάθε επικοινωνία με internet και τοπικό δίκτυο, ακόμη και με την 192.168.1.1 σελίδα του ρούτερ.
    Το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται στα 2.4Ghz ούτε στις ethernet συσκευές οπου και λειτουργούν σταθερά.
    Όταν τώρα διαγράψω τους DNS και τους πάρει αυτόματα από τον ΟΤΕ το πρόβλημα εξαφανίζεται.
    Ο νους μου πηγαίνει στην ανοησία που έκανα και πέρασα το Αυστραλιακό Beta firmware, αλλά θα ήθελα και τη δική σας άποψη.

  3. #528
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ktinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω την αληθεια περισσότερο απο φοβο λογω οτι με το προηγουμενο router της forthnet(tg788vn) ειχα ζητηματα και κολλήματα με ταυτοχρονη χρηση και ελεγα να τα προλαβω...βεβαια διαβαζοντας το θεμα νομιζω κατεληξα στο bandwidth control ( δεν βρηκα κατι με qos εκτος και αν κανω κατι λαθος)... Το οποιο λεω να το αποφυγω για αρχη και τα πειραγματα του οσο δουλευουν ολα οκ..
    Αν δεν εχεις ας πουμε λαθος ρυθμισεις στο utorrent και τερματιζεις και μπλοκαρεις τη γραμμη, δε θα χρειαστεις καποιο κανονα
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  4. #529
    Εγγραφή
    18-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    FORTHnet
    Router
    Crypto F200
    Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το χαρακτηριστικό auto reboot που έχει ο router; Έχω ορίσει σωστά την ώρα και το έβαλα να ξαναξεκινά κάθε 3 μέρες αλλά δεν έγινε κάτι. Δοκίμασα και για 7 μέρες χωρίς αποτέλεσμα.

  5. #530
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα έχω βάλει το vr600 ώς access point και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. ενώ όλες οι συσκευές πού είναι συνδεδεμένες με καλώδιο έχουν κανονικά ίντερνετ με το ασύρματο μια έχουν μία όχι. στο δυκτιο συνδέονται κανονικά ίντερνετ δεν έχουν. κάτι γίνεται με το dhcp παρόλο που το έχω απενεργοποιήσει. οι ρυθμίσεις που έχω κάνει είναι.
    IP στο tp-link 192.168.xxx.201 το ρούτερ που δινει ίντερνετ έχει 192 168.xxx.1 και εύρος dhcp απο 192.168xxx.20 ως 192.168.xxx.200
    dhcp-off
    μπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται;

    με τον ίδιο τρόπο εχω βάλει ώς access point και ένα speedport plus και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα

  6. #531
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει σχέση ο DHCP Server αφού τον έχεις απενεργοποιήσει, άλλωστε θα είχες πρόβλημα και ενσύρματα, υπάρχει πρόβλημα με το Wireless, κοίταξε για ελεύθερα κανάλια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #532
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει σχέση ο DHCP Server αφού τον έχεις απενεργοποιήσει, άλλωστε θα είχες πρόβλημα και ενσύρματα, υπάρχει πρόβλημα με το Wireless, κοίταξε για ελεύθερα κανάλια.
    πιστεύω ότι δεν εχει να κάνει με το wireless.. διότι αν βάλω το tp-link στο router mode δηλαδή το συνδέσω στην wan ως ανεξάρτητο δεν μου κάνει ποτέ πρόβλημα

  8. #533
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστεύω ότι δεν εχει να κάνει με το wireless.. διότι αν βάλω το tp-link στο router mode δηλαδή το συνδέσω στην wan ως ανεξάρτητο δεν μου κάνει ποτέ πρόβλημα
    Κάνε hard reset και κοίταξε αν υπάρχει καινούργιο Firmware να του περάσεις, αν δεν υπάρχει πέρασε πάλι το ίδιο και δοκίμασε πάλι.

    Σύνδεσε το στην WAN και δώσε διαφορετικό υποδίκτυο, αφού λες ότι δεν έχεις έτσι πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #534
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα φίλοι. Έχω βάλει πρόσφατα voip vdsl 50/5 wind όπου παίρνω από καμπίνα κοντά στο σπίτι. Μου έχουν δώσει το cisco ρουτερ που δίνει η wind και είναι ότι χειρότερο... Ερώτηση, αν πάρω το VR600 v2 θα μπορέσω να κάνω την τηλεφωνία να λειτουργεί από το cisco όπως περιγράφεται παλιότερα στο νήμα με την τηλεφωνία του ΟΤΕ?

  10. #535
    Εγγραφή
    11-04-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    άκυρο, ηθελα να κανω επισύναψη

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα ,ακολούθησα της οδηγίες σου 10 φορές κατα γραμμα. στο τέλος δεν μου ανάβουν τα λαμπάκια online kai telephony στο speedport,αλλά εχω σύνδεση στο ίντερνετ μεσω αυτου με το wi fi. και το voip τηλέφωνο νεκρό..... Τι κάνω λάθος?
    δεν βγαζω ακρη..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίας και δεν υπάρχει κάποιος οδηγός για το συγκεκριμένο ρούτερ θα ήθελα να μοιραστώ το πώς έχω συνδεση το tp-link vr600 με το ρούτερ του οτε σε VOIP τηλεφωνία έτσι ώστε να έχουμε ίντερνετ με το tp-link και τηλεφωνία από το speedport entry 2 του οτε.

    Πρωτα πάμε στο tp-link στην καρτέλα advanced>internet>lan settings και αλλάζουμε την διεύθυνση ip του ρούτερ από 192.168.1.1 σε 192.168.2.1 και πατάμε οκ αυτό το κάνουμε για να έχει διαφορετική ip από το speedport

    . Μετά πάμε πάλι στο advanced> internet και πατάμε στον δίπλα πίνακα το add από τις επιλογές που θα εμφανιστούν επιλέγουμε bridge και δίνουμε όνομα από πάνω Voip και πατάμε ok

    . Στην συνέχεια πάμε internet >interface grouping και πατάμε add, εκεί τικαρουμε την lan1 από τον αριστερό πινακα και την νέα σύνδεση που φτιάξαμε πριν από τον δεξιό πίνακα και πατάμε οκ . Με αυτό ή lan1 θα δίνει internet σε λειτουργία bridge .Τελειώσαμε με το tp-link.

    Παμε τώρα στο speedport πρέπει πρώτα να το έχουμε συνδέσει μόνο του πάνω στην γραμμή και να έχει πάρει ίντερνετ και τηλεφωνία.

    Πάμε λοιπόν στην καρτέλα του speedport internet WAN> WAN Ethernet (LAN1) επιλέγουμε από τις κάτω επιλογές το ΕΤΗ και χωρίς να αλλάξουμε τίποτα πατάμε apply.

    Μετά πάμε internet Uplink mode και επιλέγουμε την δεύτερη επιλογή από πάνω ( xDSL Preferred - Use xDSL as the primary access, WAN/LAN1 as a backup )και πατάμε apply.

    Αυτό ήταν συνδέουμε την lan1 του tp-link με την lan1 του speedport και λογικά θα ανάψουν το telephony και το online.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Monoqoque : 11-04-19 στις 19:38. Αιτία: πρωτη φορα σε φορουμ

  11. #536
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Monoqoque Εμφάνιση μηνυμάτων
    άκυρο, ηθελα να κανω επισύναψη

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα ,ακολούθησα της οδηγίες σου 10 φορές κατα γραμμα. στο τέλος δεν μου ανάβουν τα λαμπάκια online kai telephony στο speedport,αλλά εχω σύνδεση στο ίντερνετ μεσω αυτου με το wi fi. και το voip τηλέφωνο νεκρό..... Τι κάνω λάθος?
    δεν βγαζω ακρη..

    έχεις βάλει πρωτα το speedport μόνο του στην γραμμή να πάρει κωδικούς τηλεφωνίας και internet ..;

  12. #537
    Εγγραφή
    11-04-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις βάλει πρώτα το speedport μόνο του στην γραμμή να πάρει κωδικούς τηλεφωνίας και internet ..;
    Ναι κανονικά,με το που βγάλω όμως το καλώδιο dsl απο το speedport και το βάλω στο tp link σβήνουν όλα τα λαμπάκια και νεκρώνει το τηλέφωνο....
    κατα τα αλλα αν συνδέσεις οποιαδήποτε συσκευή μέσω wifi πάνω στο speedport εχει κανονικά σύνδεση στο νετ.

  13. #538
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γράψε αναλυτικά τα βήματα που κάνεις και ακόμη καλύτερα δώσε screenshoots από τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στις 2 συσκευές.
    Κάτι μου λέει ότι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά στο Speedport. Αλήθεια, ποιό μοντέλο είναι;

  14. #539
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Monoqoque Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κανονικά,με το που βγάλω όμως το καλώδιο dsl απο το speedport και το βάλω στο tp link σβήνουν όλα τα λαμπάκια και νεκρώνει το τηλέφωνο....
    κατα τα αλλα αν συνδέσεις οποιαδήποτε συσκευή μέσω wifi πάνω στο speedport εχει κανονικά σύνδεση στο νετ.
    λογικά πρέπει να παίξει.. reboot κάνεις και στα δύο ρούτερ μετά την διαδικασία;

  15. #540
    Εγγραφή
    13-04-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα
    Έχω ένα θέμα.
    Έχω forthnet και για αρκετά χρόνια με την adsl+2 είχα το tp-link n600 dual band gigabit ADSL2+ το οποίο το ρυθμίσα τότε χώρις κανένα θέμα..
    Τώρα με έκαναν δώρο την γραμμή vdsl2 και πήγα και πήρα το καινούριο tp-link vr400 ac1200 v2 και με έχει σπάσει τα νεύρα έχω κάνει τις ρυθμίσεις που με λέει το ίδιο που έχει μέσα στο interface την vdsl της forthnet έχω βάλει εντελώς χειροκίνητα τις ρυθμίσεις (κάθε φορά κάνω hard reset) δεν συνδέεται με τίποτα
    Έκανα και firmware update
    Εντομεταξυ το ηλιθιο router της forthnet συνδέεται κανονικά 50\5 κανονικά.
    Το tp-link ενώ δείχνει πάλι 50\5
    Είναι σαν να μη με δίνει ip η forthnet..
    Το πλέον γελοίο είναι ότι άμα το ρυθμίσω σε adsl+2 συνδέεται
    Δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνω κάτι λάθος αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει τον ευχαριστώ ήδη!!!!

Σελ. 36 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 162631343536373841 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL routers: Χρήση θύρας STB ως 'απλή' Ethernet;
    Από Wonderland στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 14:09
  2. Tp-Link Archer c20 AC750 router
    Από gkostass στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 20:58
  3. [TP-Link] vdsl router bridge to common router
    Από Dimitris_Her στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 21:55
  4. Προβλημα με Repeater σε VDSL router
    Από firewall στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-15, 13:56
  5. Σύνδεση 2ου repeater σε vdsl router
    Από gmastromichalis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 08:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας