Αν έχετε λίγο χρόνο, ρίξτε μιά ματιά εδώ.

Νομίζω είναι ένα πολύ ενδιαφέρον νήμα. Μα, απ' όλες τις απαντήσεις, δεν κατέληξα σε κάποιο συμπέρασμα.
Το θέμα νομίζω είναι πολύ σοβαρό. Δεν θυμάμαι πριν λίγο καιρό για τί έψαχνα, και βρέθηκε μπροστά μου. Είπα να κρατήσω το link, και με την πρώτη ευκαιρία να το ανεβάσω.

Τα καλώδια τροφοδοσίας των modular τροφοδοτικών, είναι ασύμβατα μεταξύ τους. Σε αυτό το συμπέρασμα γέρνει περισσότερο η ζυγαριά.
Δεν υπάρχει standard των καλωδίων, όπως π.χ. το 20-24 pin cable (με εξαίρεση αυτό που είχε κάνει η Dell πριν κάτι χρόνια ). Μπορεί τα connectors να είναι τα ίδια,
αλλά δεν είναι ίδια η καλωδίωση στα μικρά εσωτερικά καλώδια που διασχίζουν το κάθε καλώδιο τροφοδοσίας που ξεκινά απ' το τροφοδοτικό.
Το ακόμη πιό παράδοξο είναι ότι δεν υπάρχει συμβατότητα σε διαφορετικά μοντέλα της ίδιας εταιρίας.

Σε άλλη απάντηση βλέπεις πως η κατάληξη των εσωτερικών καλωδίων είναι ίδια (connector), αλλά είναι διαφορετική η έναρξη στον connector που συνδέεται στο τροφοδοτικό (εντάξει, το ίδιο είναι - περίπου - αλλά αντίστροφα).

Πάντως, μάλλον δεν υπάρχει standard. Και γω που νόμιζα πως είναι απλό το θέμα σαν τα SATA data cables, που παίζουν χωρίς προβλήματα.

Μπορεί κάποιος να μας πει τί συμβαίνει, και να μας δώσει λίγες πληροφορίες?

Ευχαριστώ!