Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Smile
    (μετά από σκέψη κατέληξα πως το παρακάτω ανήκει στο The fun section, αφού θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν ανέκδοτο )

    Για την ασφάλεια του λογαριασμού μου, η Yahoo με κλείδωσε εκτός παρά το ότι γνωρίζω τα σωστά στοιχεία εισόδου. Αν αντιλαμβάνεστε το οξύμωρο συνεχίστε την ανάγνωση, θα το ευχαριστηθείτε. Αν όχι, επιτρέψτε μου να προτείνω κάτι άλλο.

    Έχω (βλέπε είχα) έναν λογαριασμό Yahoo.com από το 2000 (μπορεί να ήταν και 2001) για τον οποίο γνωρίζω τα σωστά στοιχεία εισόδου (username/password). Τότε που τον είχα δημιουργήσει, δεν υπήρχαν τα 2FA και οι ερωτήσεις ασφάλειας παρά μόνο η εναλλακτική διεύθυνση email. Είχα λοιπόν βάλει κι έγκυρη εναλλακτική διεύθυνση, που δυστυχώς ο πάροχος αυτής δεν υφίσταται πλέον. Για αυτό, προσπάθησα να μπω στο λογαριασμό μου στο Yahoo, για να ενημερώσω την εναλλακτική διεύθυνση με μια έγκυρη, αλλά βρίσκομαι αντιμέτωπος με το εκπληκτικό:

    Traveling somewhere new?

    We haven't seen you sign in from this location before. Choose a method below to verify that it's really you signing in to this account.
    This is an occasional check to ensure the security of your account.
    Και μου ζητάει να επιβεβαιώσω τον λογαριασμό με την email διεύθυνση που θέλω να αντικαταστήσω γιατί δεν ισχύει πλέον!

    Όπως ανέφερα παραπάνω, άλλες μέθοδοι επιβεβαίωσης δεν υπάρχουν. Όπως επίσης δεν υπάρχει και κανείς για να επικοινωνήσω παρά μόνο η αυτοματοποιημένη διαδικασία, της οποίας, όπως προκύπτει, το σφάλμα λογικής είναι τεράστιο. «Παρά το ότι μου δίνεις τα σωστά στοιχεία εισόδου, εγώ θα σε κλειδώσω για να είναι ο λογαριασμός σου ασφαλής.» Συγχαρητήρια λοιπόν! Δεν θα μπορούσε να γίνει πιο ασφαλής ο λογαριασμός!

    Καταλήγοντας κι επειδή στις μέρες μας η λογική φαίνεται να είναι είδος προς εξαφάνιση, θα ήθελα να τονίσω πως για εργασίες πιο σοβαρές από το fb υπάρχει ανάγκη και για πιο σοβαρές υπηρεσίες email, στις οποίες μπορούμε να έχουμε τον τελικό έλεγχο. Προμήθεια του δικού μας domain name και δημιουργία email σε αυτό. Όσο κι αν στραβώσουν τα πράγματα, πάντα θα μπορούμε να πάρουμε τον έλεγχο της διεύθυνσης, χωρίς να βασιζόμαστε στην απούσα λογική ορισμένων «μεγάλων» εταιρειών.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πέρα από την πλάκα με την εταιρεία χαβαλέ (βλέπε Yahoo), αν κάποιος πέσει πάνω σε αυτό το θέμα κι έχει το ίδιο πρόβλημα, μπορώ να προτείνω κάτι που δούλεψε σε εμένα. Βρήκα μια πάρα πολύ παλιά εγκατάσταση Windows + Firefox 26 (μπορεί και 2 ετών σε ένα ξεχασμένο Virtual Machine) από την οποία έμπαινα κάποτε στο Yahoo. Δοκίμασα να μπω από εκεί και το Yahoo αναγνώρισε τη συσκευή (μέσω κάποιου cookie ίσως) και μου επέτρεψε να μπω.

    Οι φωστήρες στη Yahoo παρέχουν 2FA μόνο μέσω κινητού τηλεφώνου και δεν προσφέρουν καν TOTP που χρησιμοποιώ σε πολλές άλλες υπηρεσίες. Ούτε καν security questions...

Παρόμοια Θέματα

  1. Ύψος τοποθέτησης τηλεόρασης
    Από Giwrgos_M στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-19, 22:37
  2. Πως να ρυθμισω να μηνυματα απο το yahoo να προωθουνται στο gmail
    Από GiorgosAth στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 15:50
  3. Περίεργη συμπεριφορά Yahoo λογαριασμού.
    Από sifi στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-15, 19:45
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 02:43
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 21:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας