Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.909
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιλογή υπάρχει (μικρή και δυσδιάκριτη φυσικά). Λειτουργεί όμως; Γιατί κάθε φορά που κάνω update στα 7 οι μισές (κυριολεκτικά) αναβαθμίσεις που δεν έχουν να κάνουν με ασφάλεια είναι nag screens για τα 10. Πλέον τις ελέγχω μια μια για να μην τύχει και ξαναβάλω καμια κατα λάθος. Αυτή που είχα βάλει (νομίζω η πρώτη που βγήκε) δεν έκλεινε με τίποτα. Μόνο με uninstall.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν λειτουργεί ή όχι. Η οθόνη αυτή είναι πολύ καινούργια, οπότε δεν έχει δοκιμαστεί εκτενώς.

    Σε μένα, σε έναν υπολογιστή εμφανίστηκε αυτή η νέα οθόνη, όταν επίτηδες εγκατέστησα όλες τις ενημερώσεις, ακόμα και τα nag screens, διότι ήμουν έτοιμος για εγκατάσταση των Windows 10. Σε άλλον υπολογιστή μου δεν έχει εμφανιστεί, διότι ως σούπερ-ντούπερ-συσαντμίνης ελέγχω τα εισερχόμενα updates και δεν αφήνω κουνούπι να περάσει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και σήμερα τα 10 έχουν αρκετά bugs, το κυριότερο είναι ότι η έναρξη σταματά να ανοίγει για κάποιο περίεργο λόγο και στρώνει μόνο με reboot (ακόμα και kill τον explorer να κάνεις δεν στρώνει).
    Σίγουρα υπάρχουν bugs, και θα υπάρχουν για πολύ καιρό ακόμα. Βλέπω όμως ότι είναι μια χαρά για κανονική χρήση. Τα έχω δοκιμάσει σε εταιρικό περιβάλλον με πάρα πολλές custom εφαρμογές, και έντονο system customisation, και λειτουργούν εξαιρετικά. Από σταθερότητα είναι τουλάχιστον εφάμιλλα με τα Windows 7, όπως και από πλευράς απόδοσης. Τα βασικότερα προβλήματα που αντιμετώπισα, στο εταιρικό περιβάλλον, έχουν να κάνουν με το customisation του συστήματος εντός του domain (πχ custom start menu στους χρήστες).


    Αυτό με το start menu μου έχει συμβεί και μένα αρκετές, ειδικά στις πρώτες insider preview builds, αλλά και στις προ-1511 εκδόσεις. Μετά δε μου έχει εμφανιστεί ξανά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα συμπάθησα είναι η αλήθεια, αν και τρέχουν αρκετά γρήγορα και βρίσκουν drivers για τα περισσότερα συστήματα με εκνευρίζει το νέο ui. Μάλλον πρέπει να τα δουλέψω λιγάκι παραπάνω για να τα συνηθίσω.
    Άλλωστε τα ίδια σκεφτόμουν και για την Maverick όταν έφυγα από την Snow Leopard, αλλά τελικά όλα είναι θέμα συνήθειας.
    Απόλυτα δεκτά τα bold, αλλά δεν πρόκειται για τεχνική αιτιολόγηση, παρά μόνο αισθητική άποψη. Και τελικά όλα καταλήγουν στο υπογραμμισμένο
    Ανυπόγραφος

  2. #17
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και σήμερα τα 10 έχουν αρκετά bugs, το κυριότερο είναι ότι η έναρξη σταματά να ανοίγει για κάποιο περίεργο λόγο και στρώνει μόνο με reboot (ακόμα και kill τον explorer να κάνεις δεν στρώνει)..
    άρα είναι γενικό το πρόβλημα... και νόμιζα το κάνει μόνο σε εμένα. Καμιά φορά θέλει 2-3 reboots για να γίνει λειτουργικό, είναι μεγάλο θέμα.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.909
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Δείτε αυτό, ειδικά τον troubleshooter, αν εμφανίζεται πρόβλημα με το Start Menu.
    Ανυπόγραφος

  4. #19
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Τι έγινε εκεί στην M$???

    Τους έπιασε ξαφνικά κωλοπιλάλα και προσπαθούν να πιέσουν όλο και ποιο έντονα τους χρήστες για αναβάθμιση;
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  5. #20
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    Βρε καημό που έχουν εκεί στην MS να "αναβαθμιστούμε" σε Windows 10.

    Το καλύτερο από όλα τα κόλπα μέχρι στιγμής πάντως που έχει εφεύρει η MS είναι αυτό που πατούσες το X - που κανονικά - κλείνει το παράθυρο διαλόγου αλλά έδινε στην ουσία ο χρήστης τη συγκατάθεσή του για "αναβάθμιση".

    Προτείνω μάλιστα εκεί στην MS μαζί με την full screen οθόνη τους να εμφανίζεται και ένα σκυλάκι και απο κάτω να γράφει "Please upgrade me"

  6. #21
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Σε αυτό το σημείο,να ευχαριστήσω την Μικρομαλακή για τις δωρεάν αναβαθμίσεις που μας προσέφερε...

  7. #22
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Επιτέλους δόθηκε επιλογή να μην μας ξαναενοχλήσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο μένος πια...
    Μένος είναι το ότι επί 5-6 μήνες όποτε το θυμηθεί μου πετάει αυτήν την ανοησία;
    Γιατί δε μου έδινε από την αρχή την επιλογή να μην ξαναενοχληθώ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pgge3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο από όλα τα κόλπα μέχρι στιγμής πάντως που έχει εφεύρει η MS είναι αυτό που πατούσες το X - που κανονικά - κλείνει το παράθυρο διαλόγου αλλά έδινε στην ουσία ο χρήστης τη συγκατάθεσή του για "αναβάθμιση".
    Όντως αυτό ήταν η απόλυτη ξεφτίλα.

  8. #23
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    978
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα είναι γενικό το πρόβλημα... και νόμιζα το κάνει μόνο σε εμένα. Καμιά φορά θέλει 2-3 reboots για να γίνει λειτουργικό, είναι μεγάλο θέμα.
    Κι εμένα μου το έκανε, αλλά έχει καιρό να το κάνει. Δεν ξέρω αν διορθώθηκε με κάποια αναβάθμιση, ή απλά έτυχε.

    Βέβαια εξακολουθεί να έχει ένα άλλο, πολύ ενοχλητικό πρόβλημα με το rendering κάποιων παραθύρων, ειδικά με τα tabs στον Firefox. Κάποια στιγμή σταματάει να κάνει refresh και ενώ αλλάζεις tab, παρόλο που το περιεχόμενο από κάτω αλλάζει, το επιλεγμένο tab δεν φαίνεται να αλλάζει. To έχω δει και σε άλλα προγράμματα αλλά πιο σπάνια.

  9. #24
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    οπως ειπε ο φιλος pgg3 η μαλακομικρη ειχε δωσει ρεστα με το marketing των 10ριων τετοιες μαρκενιστικες πολιτικες ουτε με απο την εποχη των 95 βεβαια τοτε δεν υπηρχαν αυτες οι υπουλες πολιτικες αναβαθμισης

    οσο για τα 7αρια περiττο να πουμε πως ειναι τα νεα xp και θα μεινουν για πολυ καιρο ακομα και να σταματησει απο καποιυος η απαξιωση που υφιστανται.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-12-2009
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κάνει και θέλει να τραβήξει κόσμο. Έχει φτιάξει ένα προϊόν και θέλει να το προωθήσει. Η μεγάλη πρεμούρα ξεκίνησε από το γεγονός ότι μπήκε το get-windows-10 app στο system tray και όλοι εμείς οι σούπερ-ντούπερ-συσαντμίνηδες λυσάξαμε και δεν το θέλαμε. Διότι μας έτρωγε resources, cpu time, memory, χώρο στο system tray, μας έφερνε αναγούλα το σημαιάκι των windows· μας έτρωγε ο κώλος μας κοινώς. Αν το άφηνες εκεί στην ησυχία του, σε άφηνε και αυτό.

    Τα περί "με το ζόρι" εγκατάστασης που γράφονται, εγώ τα ακούω βερεσέ. Αν ήταν όντως έτσι, όλοι οι υπολογιστές με 7/8/8.1 (εκτός των παρανοϊκών σούπερ-ντούπερ-συσαντμίνηδων που έχουν κλείσει πόρτες/παράθυρα/κουφώματα) θα είχαν ήδη αναβαθμιστεί. Ο απλός χρήστης πάντα κάνει κάτι, πατάει κάτι χωρίς να ξέρει τι και γιατί, και μετά φυσικά το αρνείται (επειδή δεν το θυμάται, επειδή δεν κατάλαβε τι ήταν, επειδή έχει χεσμένη τη φωλιά του).

    Για το άλλο κεφάλαιο, το οποίο δεν το ανέφερες, την τηλεμετρία και την αποστολή στοιχείων στο αρχηγείο, ναι, αυτό είναι ένα σημείο που καλώς κάποιοι το θίγουν. Όμως, είναι μια περίπτωση που βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Τα προσωπικά δεδομένα τα στέλνουμε πέρα δώθε και ολούθε από παντού. Επειδή όμως αυτό γίνεται από την εταιρεία που αγαπάμε να μισούμε (παρέα με την Apple), σκυλιάσαμε και για αυτό. Αυτοί λοιπόν που είναι ευαίσθητοι με τα ευαίσθητα δεδομένα τους, συνήθως ξέρουν και να προστατευθούν, ή διαβάζουν και μαθαίνουν/πράττουν. Ο παγκόσμιος ιστός είναι γεμάτος πλέον από οδηγούς για "privacy lockdown of windows 10". Αυτοί λοιπόν, θα κάνουν αυτά που λένε οι οδηγοί και θα ελαχιστοποιήσουν τη διαρροή των ευαίσθητων δεδομένων.

    Σφάλμα της μικρομαλακής: αυτό που ανέφερε ο Simpleton παραπάνω, δηλαδή ότι άργησε ένα χρόνο να κάνει κάτι απλό (θέλω Windows 10 - δε θέλω Windows 10).

    Όλα τα άλλα είναι φωνές για τις φωνές.


    Α, και για το μισοτελειωμένο: μπορεί μέχρι το Νοέμβριο 2015 να ήταν όντως τέτοιο. Δεν είναι πλέον. Λειτουργεί μια χαρά. Τώρα, αν δε σου αρέσει το start menu και βάζεις εργαλεία τρίτων για να το κάνεις να μοιάζει με Windows 7, ε, όλο και κάτι θα πάει στραβά, αφού επεμβαίνεις στα "βαθιά".
    Οτι ποιο σωστο εχω διαβασει ..... Τα Windows παιδια ειναι οπως με τα κινητα, παιρνει ο αλλος το S7 του βγαζει προβλημα αρα ειναι μαπα αλλοι δεκα δεν εχουν θεμα οποτε ειναι καλο. Εγω προσωπικα εκανα αναβαθμιση 7 laptop και 2 σταθερους με το παλιοτερο ναι ειναι ενα toshiba κοντα 7 χρονων και ενα σταθερο με Core2Duo,8gb Ram .... απο το 2008 και πανε πολυ καλυτερα απο πριν με 7 και 8.

  11. #26
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    689
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κάθε φορά που κάνω update στα 7 οι μισές (κυριολεκτικά) αναβαθμίσεις που
    δεν έχουν να κάνουν με ασφάλεια είναι nag screens για τα 10. Πλέον τις ελέγχω
    μια μια για να μην τύχει και ξαναβάλω καμια κατα λάθος.
    Και οι άλλες μισές είναι για να στέλνουν δεδομένα στη MS. Εγώ πλέον μόνο Security
    updates εγκαθιστώ. Τα optional πάνε στον κουβά καθώς δεν έχω χρονο να διαβάζω
    20-30 επεξηγήσεις για το κάθε update.

  12. #27
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εμένα μου το έκανε, αλλά έχει καιρό να το κάνει. Δεν ξέρω αν διορθώθηκε με κάποια αναβάθμιση, ή απλά έτυχε.
    Μπα τίποτα. έκανα και αυτό που είπε ο euri (μετά από 2 μόνο reboot ήταν λειτουργικά τα windows) έτρεξα το troubleshooter και με ενημέρωσε πολύ απλά ότι δεν βρήκε κανένα πρόβλημα. Τελικά όλα στο μυαλό μου ήτα δηλαδή, τσάμπα ανησύχησα.

  13. #28
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Αυτό με τα nag screens των 10 έχει καταντήσει όπως με τα τσοντοσάιτς του 90 που έμπαινες σε ένα και σου αμόλαγε 5-6 pop ups έτσι για το καλωσόρισμα.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  14. #29
    Εγγραφή
    08-02-2011
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    "Notify me three more times"... lol...
    KCCI8 News, get ready...

  15. #30
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Εμένα μ' αρέσουν τα 10. Βασικά, αυτό που μ' αρέσει στα 10 είναι ότι ανοίγουν γρήγορα και που η «Διαχείριση εργασιών» κάνει δουλειά. Δηλαδή, θυμάμαι στα 7, όταν προσπαθούσα να κλείσω ένα πρόγραμμα που δεν ανταποκρινόταν, άνοιγα την διαχείριση εργασιών και πατούσα να κλείσει, μου πετούσε παράθυρο ότι το πρόγραμμα δεν ανταποκρίνεται και μετά πάλι τα ίδια... Στα 10, όμως, με το που πατήσω «Τερματισμός εργασίας», το πρόγραμμα κλείνει πάραυτα. Επίσης, βρίσκω πιο εύχρηστη την «Εκκίνηση στοιχείων» να είναι στην «Διαχείριση εργασιών». Επιπροσθέτως, μ' αρέσει το UI. Το στυλ είναι μια μίξη windows 7 με 8 και το βρίσκω ωραίο. Τώρα, δεν μ' αρέσει η αναζήτηση, επειδή δεν βρίσκει τίποτα. Δηλαδή, σε σχέση με την αναζήτηση των 7 που έβρισκε τα πάντα, αυτήν των 10 είναι πολύ κατώτερη. Τέλος, ευτυχώς που γύρισε πίσω η κλασική έναρξη...

    Τώρα, για τα διάφορα bugs, πιστεύω, με τον καιρό, θα πατσαριστούν.

    ----ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ----

    Αα και ξέχασα να πω ότι βρίσκω ανούσια την εφαρμογή συστήματος «Ρυθμίσεις». Πιστεύω ότι ο κλασικός «Πίνακας Ελέγχου» είναι αρκετός.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβαθμιση σε windows 10 64bit
    Από Insomniac στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 23:07
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 21:07
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:55
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-15, 12:01
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-15, 23:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας