Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με την δωρεάν αναβάθμιση σε Windows 10 από παλιότερα λειτουργικά της Microsoft να τελειώνει στις 29 Ιουλίου, η Microsoft Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2016-07-04-image.png 
Εμφανίσεις:  703 
Μέγεθος:  125,6 KB 
ID: 172315"τα δίνει όλα" στην προσπάθεια να πείσει περισσότερους χρήστες να εγκαταλείψουν τα Windows 7, 8.1 και να αναβαθμίσουν στα Windows 10.

    Αφήνοντας στην άκρη την -για πολλούς- ενοχλητική ειδοποίηση στην taskbar, τώρα αποφάσιε να πάει σε full screen mode, διακόπτωντας αυτό που κάνει ο χρήστης και εμφανίζοντας μια ειδοποίηση πλήρους οθόνης με τις επιλογές άμεσης αναβάθμισης, ενημέρωσης αργότερα, εμφάνιση 3 ακόμα ειδοποιήσεων και επιλογή να μην εμφανιστεί ξανά η ειδοποίηση.


    Πηγή : Techspot


  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... διακόπτωντας αυτό που κάνει ο χρήστης και εμφανίζοντας μια ειδοποίηση πλήρους οθόνης...
    Κάτι σαν bsod, δηλαδή.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαλαρωστε λιγο, μια φορα εμφανιζεται και αμα επιλεξεις να μην ξαναεμφανιστει τελειωσε.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    ουτε μια...

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Τόσο μένος πια...

    Υπάρχει η επιλογή κάτω αριστερά να μην "ενοχλήσει" ξανά.

    Σε μένα εμφανίστηκε όταν εγκατέστησα από το Windows Update όλες τις σχετικές με την αναβάθμιση προς Windows 10 ενημερώσεις (μέχρι τότε τις είχα κρυμμένες).
    Ανυπόγραφος

  6. #6
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Και άργησε «μόνο» έναν χρόνο. Αυτές οι επιλογές για ειδοποίηση άλλες τρεις φορές ή ποτέ ξανά πρέπει να ήταν μεγάλη προγραμματιστική πρόκληση, σίγουρα θα δαπανήθηκαν πολλά εκατομμύρια δολάρια και δεκάδες χιλιάδες ανθρωποώρες για την υλοποίηση τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 05-07-16 στις 13:11.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    εγω παντως σε ένα συστημα 6ετιας και στον δικο μου διετιας δεν αντιμετωπισα κανενα πρόβλημα με τα 10αρια.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14311/1.021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ks1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντως σε ένα συστημα 6ετιας και στον δικο μου διετιας δεν αντιμετωπισα κανενα πρόβλημα με τα 10αρια.
    Εμένα πάλι με τα 10, μου χάλασε το backlight στο λαπτοπ, όποτε θέλει δουλεύει και όποτε θέλει όχι. Επίσης δεν μου δουλεύει ο εκτυπωτης και το scanner μου και το TV tuner υπολειτουργεί. Οπότε θα το εκτιμούσα να μην με ζαλίσουν με τα upgrade notification τους, γιατι πραγματικά τους βαριέμαι. Τελευταίο λειτουργικό στον κόσμο να ταν δεν θα το βάζα. Φιλικά ετσι.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ με laptop 6ετίας έχω τρελό πρόβλημα με την κάρτα LAN με random αποσυνδέσεις.
    Έχω δοκιμάσει 2-3 drivers αλλά δεν οπότε μόλις βρω χρόνο επιστρέφω στα 8.1 που εί-
    χε από τη μαμά του.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο μένος πια...
    Δεν είναι για την ειδοποίηση, Ευριπίδη.
    Έχει άλλα κι' άλλα, πολύ χειρότερα.

    Είναι για την πρεμούρα να τραβήξει χρήστες με το ζόρι, σ' ένα μισοτελειωμένο λειτουργικό..
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    από ότι διαβαζω τα 7αρια θα γινουν τα νεα xp!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Σε μένα ακόμη δεν εμφανίστηκε. Μην γίνεστε κι εσείς PCmag.
    Το παραμικρό στραβό να δουν από την MS θα κάνουν την τρίχα - τριχιά.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  13. #13
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι για την ειδοποίηση, Ευριπίδη.
    Έχει άλλα κι' άλλα, πολύ χειρότερα.

    Είναι για την πρεμούρα να τραβήξει χρήστες με το ζόρι, σ' ένα μισοτελειωμένο λειτουργικό..
    Καλά κάνει και θέλει να τραβήξει κόσμο. Έχει φτιάξει ένα προϊόν και θέλει να το προωθήσει. Η μεγάλη πρεμούρα ξεκίνησε από το γεγονός ότι μπήκε το get-windows-10 app στο system tray και όλοι εμείς οι σούπερ-ντούπερ-συσαντμίνηδες λυσάξαμε και δεν το θέλαμε. Διότι μας έτρωγε resources, cpu time, memory, χώρο στο system tray, μας έφερνε αναγούλα το σημαιάκι των windows· μας έτρωγε ο κώλος μας κοινώς. Αν το άφηνες εκεί στην ησυχία του, σε άφηνε και αυτό.

    Τα περί "με το ζόρι" εγκατάστασης που γράφονται, εγώ τα ακούω βερεσέ. Αν ήταν όντως έτσι, όλοι οι υπολογιστές με 7/8/8.1 (εκτός των παρανοϊκών σούπερ-ντούπερ-συσαντμίνηδων που έχουν κλείσει πόρτες/παράθυρα/κουφώματα) θα είχαν ήδη αναβαθμιστεί. Ο απλός χρήστης πάντα κάνει κάτι, πατάει κάτι χωρίς να ξέρει τι και γιατί, και μετά φυσικά το αρνείται (επειδή δεν το θυμάται, επειδή δεν κατάλαβε τι ήταν, επειδή έχει χεσμένη τη φωλιά του).

    Για το άλλο κεφάλαιο, το οποίο δεν το ανέφερες, την τηλεμετρία και την αποστολή στοιχείων στο αρχηγείο, ναι, αυτό είναι ένα σημείο που καλώς κάποιοι το θίγουν. Όμως, είναι μια περίπτωση που βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Τα προσωπικά δεδομένα τα στέλνουμε πέρα δώθε και ολούθε από παντού. Επειδή όμως αυτό γίνεται από την εταιρεία που αγαπάμε να μισούμε (παρέα με την Apple), σκυλιάσαμε και για αυτό. Αυτοί λοιπόν που είναι ευαίσθητοι με τα ευαίσθητα δεδομένα τους, συνήθως ξέρουν και να προστατευθούν, ή διαβάζουν και μαθαίνουν/πράττουν. Ο παγκόσμιος ιστός είναι γεμάτος πλέον από οδηγούς για "privacy lockdown of windows 10". Αυτοί λοιπόν, θα κάνουν αυτά που λένε οι οδηγοί και θα ελαχιστοποιήσουν τη διαρροή των ευαίσθητων δεδομένων.

    Σφάλμα της μικρομαλακής: αυτό που ανέφερε ο Simpleton παραπάνω, δηλαδή ότι άργησε ένα χρόνο να κάνει κάτι απλό (θέλω Windows 10 - δε θέλω Windows 10).

    Όλα τα άλλα είναι φωνές για τις φωνές.


    Α, και για το μισοτελειωμένο: μπορεί μέχρι το Νοέμβριο 2015 να ήταν όντως τέτοιο. Δεν είναι πλέον. Λειτουργεί μια χαρά. Τώρα, αν δε σου αρέσει το start menu και βάζεις εργαλεία τρίτων για να το κάνεις να μοιάζει με Windows 7, ε, όλο και κάτι θα πάει στραβά, αφού επεμβαίνεις στα "βαθιά".
    Ανυπόγραφος

  14. #14
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ήταν που μετά τη μήνυση που έχασε θα χαλάρωνε με τα nag screens...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο μένος πια...

    Υπάρχει η επιλογή κάτω αριστερά να μην "ενοχλήσει" ξανά.

    Σε μένα εμφανίστηκε όταν εγκατέστησα από το Windows Update όλες τις σχετικές με την αναβάθμιση προς Windows 10 ενημερώσεις (μέχρι τότε τις είχα κρυμμένες).
    Επιλογή υπάρχει (μικρή και δυσδιάκριτη φυσικά). Λειτουργεί όμως; Γιατί κάθε φορά που κάνω update στα 7 οι μισές (κυριολεκτικά) αναβαθμίσεις που δεν έχουν να κάνουν με ασφάλεια είναι nag screens για τα 10. Πλέον τις ελέγχω μια μια για να μην τύχει και ξαναβάλω καμια κατα λάθος. Αυτή που είχα βάλει (νομίζω η πρώτη που βγήκε) δεν έκλεινε με τίποτα. Μόνο με uninstall.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Του γείτονα...
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κάνει και θέλει να τραβήξει κόσμο. Έχει φτιάξει ένα προϊόν και θέλει να το προωθήσει. Η μεγάλη πρεμούρα ξεκίνησε από το γεγονός ότι μπήκε το get-windows-10 app στο system tray και όλοι εμείς οι σούπερ-ντούπερ-συσαντμίνηδες λυσάξαμε και δεν το θέλαμε. Διότι μας έτρωγε resources, cpu time, memory, χώρο στο system tray, μας έφερνε αναγούλα το σημαιάκι των windows· μας έτρωγε ο κώλος μας κοινώς. Αν το άφηνες εκεί στην ησυχία του, σε άφηνε και αυτό.

    Τα περί "με το ζόρι" εγκατάστασης που γράφονται, εγώ τα ακούω βερεσέ. Αν ήταν όντως έτσι, όλοι οι υπολογιστές με 7/8/8.1 (εκτός των παρανοϊκών σούπερ-ντούπερ-συσαντμίνηδων που έχουν κλείσει πόρτες/παράθυρα/κουφώματα) θα είχαν ήδη αναβαθμιστεί. Ο απλός χρήστης πάντα κάνει κάτι, πατάει κάτι χωρίς να ξέρει τι και γιατί, και μετά φυσικά το αρνείται (επειδή δεν το θυμάται, επειδή δεν κατάλαβε τι ήταν, επειδή έχει χεσμένη τη φωλιά του).

    Για το άλλο κεφάλαιο, το οποίο δεν το ανέφερες, την τηλεμετρία και την αποστολή στοιχείων στο αρχηγείο, ναι, αυτό είναι ένα σημείο που καλώς κάποιοι το θίγουν. Όμως, είναι μια περίπτωση που βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Τα προσωπικά δεδομένα τα στέλνουμε πέρα δώθε και ολούθε από παντού. Επειδή όμως αυτό γίνεται από την εταιρεία που αγαπάμε να μισούμε (παρέα με την Apple), σκυλιάσαμε και για αυτό. Αυτοί λοιπόν που είναι ευαίσθητοι με τα ευαίσθητα δεδομένα τους, συνήθως ξέρουν και να προστατευθούν, ή διαβάζουν και μαθαίνουν/πράττουν. Ο παγκόσμιος ιστός είναι γεμάτος πλέον από οδηγούς για "privacy lockdown of windows 10". Αυτοί λοιπόν, θα κάνουν αυτά που λένε οι οδηγοί και θα ελαχιστοποιήσουν τη διαρροή των ευαίσθητων δεδομένων.

    Σφάλμα της μικρομαλακής: αυτό που ανέφερε ο Simpleton παραπάνω, δηλαδή ότι άργησε ένα χρόνο να κάνει κάτι απλό (θέλω Windows 10 - δε θέλω Windows 10).

    Όλα τα άλλα είναι φωνές για τις φωνές.


    Α, και για το μισοτελειωμένο: μπορεί μέχρι το Νοέμβριο 2015 να ήταν όντως τέτοιο. Δεν είναι πλέον. Λειτουργεί μια χαρά. Τώρα, αν δε σου αρέσει το start menu και βάζεις εργαλεία τρίτων για να το κάνεις να μοιάζει με Windows 7, ε, όλο και κάτι θα πάει στραβά, αφού επεμβαίνεις στα "βαθιά".
    Ακόμα και σήμερα τα 10 έχουν αρκετά bugs, το κυριότερο είναι ότι η έναρξη σταματά να ανοίγει για κάποιο περίεργο λόγο και στρώνει μόνο με reboot (ακόμα και kill τον explorer να κάνεις δεν στρώνει).
    Δεν τα συμπάθησα είναι η αλήθεια, αν και τρέχουν αρκετά γρήγορα και βρίσκουν drivers για τα περισσότερα συστήματα με εκνευρίζει το νέο ui. Μάλλον πρέπει να τα δουλέψω λιγάκι παραπάνω για να τα συνηθίσω.
    Άλλωστε τα ίδια σκεφτόμουν και για την Maverick όταν έφυγα από την Snow Leopard, αλλά τελικά όλα είναι θέμα συνήθειας.
    Όσο αναφορά το σημαιάκι στα 7-8 που ζαλίζει με upgrade στα 10, υπάρχουν δεκάδες tutorials για να το βγάλεις, google it.
    it's better to be a Pirate than to join the navy. -Steve Jobs
    Hackintosh the pirate way!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβαθμιση σε windows 10 64bit
    Από Insomniac στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 23:07
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 21:07
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:55
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-15, 12:01
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-15, 23:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας