Σελ. 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 153
  1. #121
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παρέλαβα σήμερα εξοπλισμό,αλλά μου είπαν ότι θέλει μία εργάσιμη για την ενεργοποίηση.επισης έβαλα μία Σιμ κοσμοτε αλλά δεν έπαιξε,παρότι έπιασε φουλ 4g, δεν μοίραζε.

  2. #122
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erik37 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης (επειδή ήδη έχω το πρόγραμμα με τα 30GΒ και έλεγα μήπως με συμφέρει να κάνω το ίδιο σε simplefi μιας και ουσιαστικά έχεις 60GB) μου είπαν ότι μετά τα 30GB η ταχύτητα download είναι 80kbps. Δεν ξέρω αν με αυτή την ταχύτητα μπορείς να μπεις σε σελίδες ή να chatάρεις στο fb..Ας μας πει κάποιος πιο παλιός...
    Και βέβαια μπορείς!

  3. #123
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέλαβα σήμερα εξοπλισμό,αλλά μου είπαν ότι θέλει μία εργάσιμη για την ενεργοποίηση.επισης έβαλα μία Σιμ κοσμοτε αλλά δεν έπαιξε,παρότι έπιασε φουλ 4g, δεν μοίραζε.
    σεταρες τα στοιχεια της κοσμοτε;

  4. #124
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Ναι, εκτός αν δεν τα έβαλα σωστά...Έχεις κάποιο παράδειγμα;

  5. #125
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erik37 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης (επειδή ήδη έχω το πρόγραμμα με τα 30GΒ και έλεγα μήπως με συμφέρει να κάνω το ίδιο σε simplefi μιας και ουσιαστικά έχεις 60GB) μου είπαν ότι μετά τα 30GB η ταχύτητα download είναι 80kbps. Δεν ξέρω αν με αυτή την ταχύτητα μπορείς να μπεις σε σελίδες ή να chatάρεις στο fb..Ας μας πει κάποιος πιο παλιός...
    To καλοκαίρι ακούγαμε playlists από youtube πάντως

  6. #126
    Εγγραφή
    25-06-2015
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE ZXHN H168N+XIAOMI 3
    Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το συγκεκριμένο, μια και πάω στο εξοχικό για 1-2 μήνες + κάποια ΣΚ. Δοκίμασα πρόσφατα το δίκτυο στην περιοχή μου με sim και στικ που μου παραχώρησαν ευγενικά από το τοπικό κατάστημα Κιάτου, αλλά σήμα γιοκ, 2G και σερνόταν κυριολεκτικά. Μήπως η συγκεκριμένη συσκευή έχει καλύτερη λήψη από τα κινητά και τα sticks? Υπάρχει κανείς με σχετική εμπειρία?

  7. #127
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Εμπειρικά μπορώ να πω πως πραγματικά έχει καλύτερη ληψη .

  8. #128
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Δε νομίζω να δει μεγάλη διαφορά...

  9. #129
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.282
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cacau Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως η συγκεκριμένη συσκευή έχει καλύτερη λήψη από τα κινητά και τα sticks? Υπάρχει κανείς με σχετική εμπειρία?
    Δεν είναι θέμα ποιότητας συσκευής, αλλά τοποθέτησης. Το router βρίσκεις ένα καλό σημείο και δεν το μετακινείς από εκεί. Το κινητό ακόμα και στο χέρι σου να το έχεις και να το δουλεύεις το σήμα μεταβάλλεται. Το stick δεν έχει κι αυτό ευελιξία, αναγκαστικά το βάζεις εκεί που είναι ο υπολογιστής. Λογικά από όλα αυτά καλύτερο σήμα πιάνει το router, εκτός και έχει παντού σήμα καμπάνα.

    Μετά, αν έχεις mifi έχεις ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία στο πού θα τοποθετηθεί, είτε ασύρματα είτε με μια μακριά προέκταση USB για τροφοδοσία, δοκιμασμένο με 5 μέτρα, ενώ το SimpleFi πρέπει να έχει καλώδιο 1 μέτρο περίπου (δεν ξέρω, δεν έχω).
    hnesne

  10. #130
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χαιρετώ!!!!

    Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

    Πήρα το φτηνό πακέτο.

    - 100 ευρώ κόστος ενεργοποίησης, το οποίο θα σπάσει σε τρεις λογαριασμούς, 50+25+25 και καλύπτει το πρώτο 12μηνο. Στο 2ό 12μηνο, ξανά εφάπαξ 50 ευρω, για να σου δώσει τα 50 gb του επόμενου έτους και ούτω καθεξής.

    - 2 ευρώ / μήνα πάγιο για 300mb / ανά μήνα, μη μεταφερόμενα στον επόμενο μήνα.

    - 50gb διαθέσιμα για τους 12 πρώτους μήνες, να τα ξοδέψει ο χρήστης όποτε θέλει, είτε την πρώτη μέρα, είτε σε βάθος 12 μηνών.

    - Στο συμβόλαιο αναγράφεται ξεκάθαρα, ότι ο εξοπλισμός (router) αποτελεί ιδιοκτησία της Wind και παραχωρείται για χρήση, όσο ο καταναλωτής παραμένει στο πρόγραμμα. Με τη λήξη η wind, έχει δικαίωμα να τον ζητήσει πίσω, άσχετα αν θα ασκήσει αυτό το δικαίωμα.

    - Πρόσθετα GB, διάρκειας 30 ημερών, όπως στο εκάστοτε διαφημιστικό του website της Wind, μέσω του mywind ή μέσω καταστήματος Wind. (Το κατάστημα, ως τρόπος αγοράς ΔΕΝ αναφέρεται στο site, αλλά ισχύει ανεπίσημα, για να εξυπηρετούνται δικαιούχοι, που δεν τα πάνε καλά με την τεχνολογία, π.χ. ηλικιωμένοι).

    Επειδή η περίπτωση του καθενός είναι μοναδική, η άποψή μου για το προιόν έχει όπως παρακάτω:

    - Σε εξοχική κατοικία, όπου πάω για 60 μέρες συνολικά το χρόνο, είχα σταθερό cosmote (μονοπώλιο-δεν δραστηριοποιείται άλλη εταιρία εκεί), με 32 ευρώ / μήνα για 24άρα γραμμή. Δηλ 32 Χ 12 = 384 ευρώπουλα ετησίως.

    - Με το simplefi το κόστος είναι 100 + (2Χ12) = 124 για τον πρώτο χρόνο και 50 +(2Χ12)=74 για τον κάθε επόμενο χρόνο.
    - Για τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο, μπορεί να χρειαστεί να αγοράσω έξτρα πακέτο των 20 gb, δηλ 40 Ευρώ, εφόσον φιλοξενήσω ανίψια, παιδιά, σκυλιά κλπ, που θα ανεβάσουν την κατανάλωση.
    Πάλι δεν φτάνoυν το 384 ευρώ του oTE.
    - Σημαντικό στοιχείο το γεγονός ότι το εξοχικό καλύπτεται από το 4G της Wind (δοκιμασμένο με κινητό και πετάει).
    Θα μου λείψει η θέαση ταινιών με kodi, αλλά προτιμώ να τις κατεβάζω σπίτι και να τις μεταφέρω στο εξοχικό με φορητό HDD.

    Στα τεχνικά τώρα.
    - Το μεγάλο θετικό που έχει το πακέτο, είναι η απίστευτη ταχύτητα UPLOAD, μετρημένη με speedtest , η οποία φτάνει μέχρι 40MBPS, που ενδιαφέρει εμένα προσωπικά, διότι ασχολούμενος με webserveres, ανεβάζω τακτικά αρκετά πράγματα. Πρώτη δοκιμή, ανέβασα εικόνα ISO από λειτουργικό Linux, μεγέθους 300MB και μου πέσαν τα σαγόνια από την ταχύτητα. Δεν πίστευα στα μάτια μου. Αστραπή.
    - Όσον αφορά το DOWNLOAD, εκεί παίζει ρόλο η ώρα τους 24ώρου. Στα μαύρα χαράματα, έχω μετρήσει ταχύτητες μέχρι 50+ mbps αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας κυμαίνεται γύρω στα 20+ Mbps με ρεκόρ λέπρας σε ώρα αιχμής τα 5 Mbps.
    - Αναγράφεται στο συμβόλαιο, ότι η κάρτα SIM είναι παντρεμένη με το router. Δηλ η SIM δεν παίζει σε άλλη συσκευή και το router δεν παίζει με άλλη SIM. Άρα, όσο κάποιος είναι στο συμβόλαιο ΔΕΝ μπορεί να φλασάρει το router με άλλο firmware. Με τη λήξη, και εφόσον η wind ΔΕΝ ζητήσει πίσω το router, παρόλο που έχει το δικαίωμα, μπορούμε να κάνουμε ο,τι θέλουμε.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ (δικό μου)

    Πάντα με την παραδοχή ότι ο χώρος που θα χρησιμοποιηθεί, καλύπτεται από 4G, συμφέρει:
    1. Το φθηνό πακέτο, για εξοχικές κατοικίες, όπου θα πάμε το πολύ για 60 μέρες το χρόνο. Είναι σα να διαθέτουμε 1 GB / ημέρα για χρήση, κατά μέσο όρο.
    2. Το ακριβό πακέτο, για επαγγελματική χρήση, όπου δεν μας νοιάζει τόσο ο όγκος των GB, αλλά η ταχύτητα κυρίως UPLOAD, που είναι απίστευτα πιο γρήγορη, ακόμα και από το VDSL.
    3. Δεν υπάρχει γεωγραφικός περιορισμός. Από τη στιγμή που το ενεργοποιήσεις, μπορείς να το μεταφέρεις και να το χρησιμοποιήσεις όπου θέλεις, με ταχύτητες 4G-3G-GPRS. Η ερώτηση για το που θα το χρησιμοποιήσεις, είναι απλά πληροφοριακή για να σου πουν ότι η περιοχή ΕΧΕΙ ή ΔΕΝ ΕΧΕΙ κάλυψη 4G.


    Κλείνοντας, επαναλαμβάνω ότι η περίπτωση του καθενός είναι μοναδική (κάλυψη 4G, είδος χρήσης κλπ) και θα πρέπει να μελετήσει τα δεδομένα ακριβώς πάνω του, για να συμπεράνει αν τον συμφέρει ή όχι.

    Ελπίζω να βοήθησα και αν υπάρχουν απορίες που μπορώ να λύσω, είμαι στη διάθεσή σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος begar : 22-05-17 στις 23:49.

  11. #131
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Ευχαριστούμε!!Να ρωτήαω, ξέρεις τι γίνεται μετά τον 1ο χρόνο από θέμα χρεώσεων;;

  12. #132
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αναφέρομαι πάντα στο φθηνό πακέτο.
    Μόλις συμπληρωθεί το πρώτο 12μηνο, στον πρώτο λογαριασμό που θα σου έρθει, θα σου χρεώσει +50 ευρώ για να σου ξαναδώσει τα 50GB του επόμενου έτους. Δηλ αντί για 2, θα πληρώσεις 52 ευρώ, μόνο για τον 13ο μήνα.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι ακόμα.

    Μην βασίζεστε στο τι θα σας πουν οι υπάλληλοι του καταστήματος. Συνήθως δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
    Βασίζονται σε μια απλή ενημέρωση που θα τους κάνουν και δεν μπαίνουν στον κόπο να κάτσουν να διαβάσουν μερικά συμβόλαια, ώστε να λένε στον πελάτη τι ακριβώς του πουλάνε.

    Πριν υπογράψω, ζήτησα το συμβόλαιο και έκατσα και το διάβασα. ΝΑΙ, διάβασα ολόκληρο το τούβλο και τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Αλλιώς τα έλεγαν οι υπάλληλοι, αλλιώς τα γράφει το συμβόλαιο.

    Οι υπάλληλοι έλεγαν ότι το ρούτερ μένει στον πελάτη, το συμβόλαιο γράφει ότι ανήκει στη Wind.

    Οι υπάλληλοι έλεγαν ότι ο 2ος χρόνος έχει μόνο πάγιο, το συμβόλαιο αναφέρει ότι απαιτείται εφάπαξ καταβολή 50 ευρώ για κάθε έτος για τα 50 Gb που δίνει.

    Μάλιστα, ο τιμοκατάλογος που ενσωματώνεται στο συμβόλαιο, αναγράφει τιμές χωρίς προσφορά, δηλ τέλος ενεργοποίησης 200 ευρώ. Ζήτησα να γράψουν πάνω την τιμή της προσφοράς, δηλ 100. ευρώ και να βάλουν τη σφραγίδα του καταστήματος.

    Επίσης ζήτησα υπογραφές και σφραγίδες στο δικό μου αντίτυπο συμβολαίου σε όλες τις σελίδες. Διότι η κυρία Wind σε βάζει να βάλεις 100 υπογραφές , αλλά η ίδια σου δίνει ανυπόγραφο φωτοαντίγραφο.

    Γελούσε όλο το μαγαζί, με τη συμπεριφορά μου, από ικανοποίηση. Μόνο που δεν με χειροκρότησαν στο τέλος ο πελάτες.

    Όσον αφορά την ίδια τη Wind, επειδή είμαι χρόνια πελάτης σε σταθερή και κινητή τηλεφωνία, τη θεωρώ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ. Όλα είναι είναι ωραία και καλά μέχρι τη στιγμή που θα αντιμετωπίσεις τεχνικό πρόβλημα ή θα ζητήσεις διακοπή σύνδεσης.

    Εκεί διαπιστώνεις το πόσο προβληματική εταιρία είναι, από πρόθεση, για να σε αρμέξει.

    Συνεχίζει όμως να είναι μακράν η φθηνότερη, σε σχέση με τους άλλους. Γι αυτό και παραμένω πελάτης.

    Οπότε ..... ο,τι δίνεις, αυτό παίρνεις.

  13. #133
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Το κατ' εξοχήν του ΟΤΕ δεν σε βόλευε;

  14. #134
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όχι, γιατί σου δίνει πρόσβαση σε συγκεκριμένους μήνες.
    Εγώ μπορεί να πάω ένα τυχαίο τριήμερο στο εξοχικό, μέσα στο χειμώνα.
    Και πάλι, αν πάρεις το πρόγραμμα εξοχικού, 4Mbps, με Σαββατοκύριακα μέσα, βγαίνει 264 ευρώ το χρόνο. link

    Σε προσωπικό επίπεδο, το Simplefi της Wind με βολεύει περισσότερο.
    Μπορώ να το κουβαλάω μαζί μου και να έχω backup, σε περίπτωση που έχω βλάβη στο σταθερό της κύριας κατοικίας, όπως μου έτυχε προ 4ημέρου, όπου έπεσε η γραμμή της forthnet και δούλεψα με το backup για ένα 24ωρο.

    Kαι στην κύρια κατοικία μου έχω άψογη κάλυψη 4G από τη Wind, ενώ αντίθετα, το σταθερό κλειδώνει στα 12 Mbps down / 1 Mbps up.

  15. #135
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    ευχαριστω
    !

Σελ. 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind: νέα γενιά συμβολαίων W και W Plus
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-16, 14:51
  2. Νέα υπηρεσία Νova3play Cinema
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:13
  3. OTE Satellite Internet (νέα Υπηρεσία)
    Από mslave στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-16, 13:38
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 15:35
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 01:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας