Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 77
  1. #16
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    ο διαχειριστής του site αθώος
    οι δημιουργοί των υποτίτλων; δλδ είναι παράνομο να κάτσω να δω μια ταινία και να βγάζω τους υπότιτλους όπως την ακούω; τι τρέλα είναι αυτή;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  2. #17
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ είναι παράνομο να κάτσω να δω μια ταινία και να βγάζω τους υπότιτλους όπως την ακούω; τι τρέλα είναι αυτή;
    Εφόσον η μετάφραση (που αποτελεί derivative work δηλαδή δημιουργία παράγωγου έργου) αφορά ιδιωτική χρήση, πχ αναπαραγωγή της ταινίας για τον εαυτό σου δηλαδή και εφόσον μιλάμε για πχ ταινία που έχεις αγοράσει, όχι δεν είναι παράνομο. Τα θέματα ξεκινούν όταν αποφασίζεις να διαθέσεις δημόσια την όποια μετάφραση, διασκευή κτλ, χωρίς την άδεια του δημιουργού. Εκεί ναι είσαι παράνομος.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  3. #18
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον η μετάφραση (που αποτελεί derivative work δηλαδή δημιουργία παράγωγου έργου) αφορά ιδιωτική χρήση, πχ αναπαραγωγή της ταινίας για τον εαυτό σου δηλαδή και εφόσον μιλάμε για πχ ταινία που έχεις αγοράσει, όχι δεν είναι παράνομο. Τα θέματα ξεκινούν όταν αποφασίζεις να διαθέσεις δημόσια την όποια μετάφραση, διασκευή κτλ, χωρίς την άδεια του δημιουργού. Εκεί ναι είσαι παράνομος.
    Ειναι ομως οντως τοσο ξεκαθαρο; Αφου εγω κανω τον κοπο να μεταφρασω εξ ακοης και παλι εγω ο ιδιος μοιραζω ελευθερα τον δικο μου κοπο, γιατι να ειναι παρανομο; Νερο ισως θα χωρουσε σε μια ερμηνεια διασκευης αλλα και παλι προκειται για τον κοπο ενος ιδιωτη που το μοιραζει εντελως δωρεαν. Οχι το ιδιο το εργο και ολα τα κομματια που το συνιστουν αλλα μονον τον υποτιτλο ο οποιος μαλιστα μπορει και να μην υπαρχει πουθενα αλλου στην συγκεκριμενη γλωσσα.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ομως οντως τοσο ξεκαθαρο; Αφου εγω κανω τον κοπο να μεταφρασω εξ ακοης και παλι εγω ο ιδιος μοιραζω ελευθερα τον δικο μου κοπο, γιατι να ειναι παρανομο; Νερο ισως θα χωρουσε σε μια ερμηνεια διασκευης αλλα και παλι προκειται για τον κοπο ενος ιδιωτη που το μοιραζει εντελως δωρεαν. Οχι το ιδιο το εργο και ολα τα κομματια που το συνιστουν αλλα μονον τον υποτιτλο ο οποιος μαλιστα μπορει και να μην υπαρχει πουθενα αλλου στην συγκεκριμενη γλωσσα.
    ναι αλλά, σύμφωνα με την λογική τους, μεταφράζεις τον κόπο κάποιου άλλου ο οποίος έχει πνευματικά δικαιώματα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση του σεναριογράφου δηλαδή. Σαν να μεταφράσεις ένα βιβλίο από τα αγγλικά και μετά να βάλεις το pdf στο ίντερνετ.


    Αυτό που δεν μου αρέσει στην απόφαση είναι ότι ένας από τους δύο λόγους που βγήκε αθώος είναι γιατί είχαν στείλει το email πμε την καταγγελία σε "λάθος" email και έτσι μπόρεσε να πει δεν είχα ενημερωθεί επίσημα. Τι θα είχε γίνει αν είχε σταλεί στο email που είχε (πιθανόν καλά κρυμμένο) γι αυτόν τον σκοπό στο site;

  5. #20
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ομως οντως τοσο ξεκαθαρο; Αφου εγω κανω τον κοπο να μεταφρασω εξ ακοης και παλι εγω ο ιδιος μοιραζω ελευθερα τον δικο μου κοπο, γιατι να ειναι παρανομο; Νερο ισως θα χωρουσε σε μια ερμηνεια διασκευης αλλα και παλι προκειται για τον κοπο ενος ιδιωτη που το μοιραζει εντελως δωρεαν. Οχι το ιδιο το εργο και ολα τα κομματια που το συνιστουν αλλα μονον τον υποτιτλο ο οποιος μαλιστα μπορει και να μην υπαρχει πουθενα αλλου στην συγκεκριμενη γλωσσα.
    Συμφωνώ, δικαιοπολιτικά με την σκέψη σου αλλά ο ν.2121/1993 αρ.3:
    1. Το περιουσιακό Δικαίωμα δίνει στους δημιουργούς ιδίως την εξουσία
    (δικαίωμα) να επιτρέπουν ή να απαγορεύουν:

    ......
    β) Τη μετάφραση των έργων τους.
    ......
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλά, σύμφωνα με την λογική τους, μεταφράζεις τον κόπο κάποιου άλλου ο οποίος έχει πνευματικά δικαιώματα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση του σεναριογράφου δηλαδή. Σαν να μεταφράσεις ένα βιβλίο από τα αγγλικά και μετά να βάλεις το pdf στο ίντερνετ.


    Αυτό που δεν μου αρέσει στην απόφαση είναι ότι ένας από τους δύο λόγους που βγήκε αθώος είναι γιατί είχαν στείλει το email πμε την καταγγελία σε "λάθος" email και έτσι μπόρεσε να πει δεν είχα ενημερωθεί επίσημα. Τι θα είχε γίνει αν είχε σταλεί στο email που είχε (πιθανόν καλά κρυμμένο) γι αυτόν τον σκοπό στο site;
    Αν το είχε αγνοήσει τότε μάλλον θα είχε θέμα.

  7. #22
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.732
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλά, σύμφωνα με την λογική τους, μεταφράζεις τον κόπο κάποιου άλλου ο οποίος έχει πνευματικά δικαιώματα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση του σεναριογράφου δηλαδή. Σαν να μεταφράσεις ένα βιβλίο από τα αγγλικά και μετά να βάλεις το pdf στο ίντερνετ.


    Αυτό που δεν μου αρέσει στην απόφαση είναι ότι ένας από τους δύο λόγους που βγήκε αθώος είναι γιατί είχαν στείλει το email πμε την καταγγελία σε "λάθος" email και έτσι μπόρεσε να πει δεν είχα ενημερωθεί επίσημα. Τι θα είχε γίνει αν είχε σταλεί στο email που είχε (πιθανόν καλά κρυμμένο) γι αυτόν τον σκοπό στο site;
    Αντιλαμβάνεσαι ότι η ερώτησή σου είναι ήδη προκατειλημμένη, με τον τρόπο που την κάνεις?
    Οι δικές μου παρατηρήσεις λοιπόν επ' αυτού: Ο δικαστής είναι επιφορτισμένος να εξασφαλίσει ότι εφαρμόζεται και το γράμμα, αλλά και το πνεύμα του νόμου. Εάν έκρινε ότι η διεύθυνση ήταν "κρυμμένη" ή μη εμφανής, θα έπρεπε να το επισημάνει. Επιπλέον, η περιγραφή του άρθρου αναφέρεται σε εξώδικο και όχι σε άλλο email.
    Προσωπικά δεν έχω περισσότερη γνώση για το συμβάν, γι' αυτό προτιμώ να μην κάνω υποθέσεις πριν έχω όλα τα στοιχεία. Ξέρεις τί λένε οι Άγγλοι για τις υποθέσεις...

  8. #23
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το είχε αγνοήσει τότε μάλλον θα είχε θέμα.
    Αυτό λέω. Άρα η αθώωση πατάει σε μία παράληψη τους

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιλαμβάνεσαι ότι η ερώτησή σου είναι ήδη προκατειλημμένη, με τον τρόπο που την κάνεις?
    Οι δικές μου παρατηρήσεις λοιπόν επ' αυτού: Ο δικαστής είναι επιφορτισμένος να εξασφαλίσει ότι εφαρμόζεται και το γράμμα, αλλά και το πνεύμα του νόμου. Εάν έκρινε ότι η διεύθυνση ήταν "κρυμμένη" ή μη εμφανής, θα έπρεπε να το επισημάνει. Επιπλέον, η περιγραφή του άρθρου αναφέρεται σε εξώδικο και όχι σε άλλο email.
    Προσωπικά δεν έχω περισσότερη γνώση για το συμβάν, γι' αυτό προτιμώ να μην κάνω υποθέσεις πριν έχω όλα τα στοιχεία. Ξέρεις τί λένε οι Άγγλοι για τις υποθέσεις...
    Καμία υπόθεση. Το λέει ξεκάθαρα η ανακοίνωση και μιλάει για "εξώδικο-email"

    Στην υπόθεση αυτή, οι μηνυτές ισχυρίστηκαν ότι είχαν υποβάλλει τέτοια καταγγελία με email ("εξώδικο") αλλά δεν αποδείχθηκε ότι χρησιμοποίησαν το συγκεκριμένο email υποδοχής των καταγγελιών (abuse@subs.gr), επομένως ο διαχειριστής δεν είχε όντως ενημερωθεί για το παράνομο του περιεχομένου, οπότε απαλλάσσεται της ευθύνης του σύμφωνα με την ευρωπαϊκή οδηγία 2000/31 και το πδ 131/2003 που την ενσωματώνει.
    Άρα ο δικαστής είπες ξεκάθαρα αφού δεν έστειλες το εξώδικο στο email που έχει το site γι αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι έλαβε γνώση ο κατηγορούμενος, άρα αθώος.

    Η ουσία πέρα της αθώωσης όμως είναι ότι βγήκε αθώος λόγω (και) βλακείας-παράληψης των μηνυτών. Συγκεκριμένα:

    Η σημερινή απόφαση επιβεβαιώνει το αξίωμα "ουδείς ευθύνεται για περιεχόμενο στο διαδίκτυο που δεν το έχει δημιουργήσει ο ίδιος και δεν το έχει υιοθετήσει ή το έχει αποσύρει κατόπιν σχετικής διάταξης"
    δηλαδή όφειλε να το αποσύρει όταν λάμβανε την καταγγελία αλλά σώθηκε γιατί η καταγγελία πήγε σε άλλο email και όχι στο email που έχει για τις καταγγελίες.

    Για μένα η απόφαση δεν είναι για να πανηγυρίζουμε. Ας περιμένουμε το σκεπτικό.

  9. #24
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον η μετάφραση (που αποτελεί derivative work δηλαδή δημιουργία παράγωγου έργου) αφορά ιδιωτική χρήση, πχ αναπαραγωγή της ταινίας για τον εαυτό σου δηλαδή και εφόσον μιλάμε για πχ ταινία που έχεις αγοράσει, όχι δεν είναι παράνομο. Τα θέματα ξεκινούν όταν αποφασίζεις να διαθέσεις δημόσια την όποια μετάφραση, διασκευή κτλ, χωρίς την άδεια του δημιουργού. Εκεί ναι είσαι παράνομος.
    μα οι υπότιτλοι θα ναι φτιαγμένοι από μένα. δικοί μου. γιατί να μη μπορώ να τους μοιραστώ με όποιον θέλω;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  10. #25
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα οι υπότιτλοι θα ναι φτιαγμένοι από μένα. δικοί μου. γιατί να μη μπορώ να τους μοιραστώ με όποιον θέλω;
    Γιατί έχουν μπερδέψει την πλήρη μετάφραση ταινίας (ένα έργο ολόκληρο σε άλλη γλώσσα) με την υποτίτλιση (μόνο τα λόγια σε γραπτή μορφή, όχι η εικόνα, η μουσική ή η φωνή των ηθοποιών). Σου λύθηκε η απορία;
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  11. #26
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα οι υπότιτλοι θα ναι φτιαγμένοι από μένα. δικοί μου. γιατί να μη μπορώ να τους μοιραστώ με όποιον θέλω;
    Γιατί το σενάριο μιας ταινίας (όχι ολόκληρη η ταινία) είναι από μόνο του ένα πνευματικό έργο. Και οι υπότιτλοι είναι το σενάριο. Δεν μπορείς εσύ να το μεταφράζεις και να το μοιράζεις δεξιά κι αριστέρα. Από που κι ως πού είναι δικό σου;

  12. #27
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.157
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    Netgear D1500
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα οι υπότιτλοι θα ναι φτιαγμένοι από μένα. δικοί μου. γιατί να μη μπορώ να τους μοιραστώ με όποιον θέλω;
    Οι υπότιτλοι δεν είναι δικοί σου, ούτε φτιαγμένοι από σένα. Είναι τα λόγια ταινίας στην οποία δεν έχεις δικαίωμα αντιγραφής και διαμοιρασμού, καθώς καλύπτονται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Επομένως εσύ, δεν επιτρέπεται αυτά τα λόγια να τα διαμοιράσεις σε καμία μορφή, ούτε προφορική, ούτε γραπτή, ούτε γραπτή μεταφρασμένη σ άλλη γλώσσα πέραν της αρχικής.

  13. #28
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    σε ερωτηση χρηστη προς τον E-Lawyer

    δειτε για να καταλαβετε που ειναι το παρανομο

    Χαίρετε,

    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    όταν κάποιος μη μεταφραστής βλέποντας μια ταινιά φτιάχνει εκ του μηδενός και "εξ ακοής" ένα αρχείο με τους διαλόγους της -τους υπότιτλους- στα ελληνικά (εφόσον μιλάμε για το ελληνικό διαδίκτυο και την Ελλάδα) αυτό το αρχείο που φτιάχνει γιατί να χαρακτηριστεί η μετάφραση των υποτίτλων/διαλόγων της ταινίας και άρα να είναι παράνομη η χρήση και η διάδοσή του (λόγω πνευματικής ιδιοκτησίας) και να μην χαρακτηριστεί ως μια απόδοση των διαλόγων; Ποιος ελέγεχει την πιστότητα της 'μετάφρασης'; Ποιανού "πνευματικός κόπος" είναι η παραγωγή αυτού του αρχείου αν όχι του 'μεταφραστή';

    Προφανώς οι κινηματογραφικές εταιρίες θεωρούν ότι θίγονται διότι θεωρούν ότι έχουν διαφυγόντα κέρδη, αλλά επί της ουσίας το τελευταίο μου ερώτημα παραμένει.

    Τέλος ένα ακόμα ερώτημα: όταν κάποιος αναρτά σε ένα site υποτίτλων ένα αρχείο (υποτίτλων) και δεν έχει κανένα οικονομικό όφελος από αυτό -δεν πληρώνεται για να το κάνει, δεν έχει έσοδα από διαφημίσεις, τίποτα- αλλά το κάνει επειδή πιστεύει στην διάδοση της πληροφορίας (αυτής της μορφής) ή απλά είναι το hobby του γιατί να θεωρείται αυτό παράνομο; Αν τέλος το εν λόγω αρχείο το έχει φτιάξει ο ίδιος -όπως έγραψα πιο πάνω- και δεν είναι κάποιο που απλά το βρήκε σε άλλο site και το αναπαράγει -ή το βρήκε σε άλλο site, σε άλλη τρίτη γλώσσα και το μετέφρασε ο ίδιος- ισχύουν πάλι τα ίδια;

    Παρακαλώ δεχτείτε τα ερωτήματά μου και αν θέλετε απαντήστε.

    Σας ευχαριστώ

    η απαντηση του E-Lawyer

    Όταν μεταφέρεις ένα κείμενο από μία γλώσσα σε μία άλλη γλώσσα σημαίνει ότι το μεταφράζεις, άρα δημιουργείς ένα παράγωγο έργο, για την δημιουργία του οποίου πρέπει να έχεις την άδεια του αρχικού δικαιούχου. Αν δεν έχεις αυτή την άδεια, η πράξη αυτή τιμωρείται από τον Ν.2121/1993 ως ποινικό αδίκημα.

    Δεν παίζει ρόλο αν το κάνεις για οικονομικούς λόγους, αν είσαι επαγγελματίας ή όχι μεταφραστής, ή αν έχεις οποιοδήποτε κίνητρο. Τιμωρείται αυτή καθαυτή.

    Ο μόνος λόγος για τον οποίο αθωώθηκαν οι παραπάνω στην υπόθεση που χειρίστηκα είναι γιατί δεν αποδείχθηκε ότι έκαναν οι ίδιοι τις μεταφράσεις. Αν είχε αποδειχθεί, θα καταδικάζονταν.

    http://elawyer.blogspot.gr/2016/07/a.html?m=1

    - - - Updated - - -

    επισης θα συμφωνησω με την αποψη οτι η αποφαση δεν ειναι για να πανηγυριζουμε

    για μενα προσωπικα ο διαχειριστης της ιστοσελιδας το χειριστηκε εξυπνα και χρησιμοποιησε ολα τα νομιμα μεσα που ειχε προς αποφυγη δυσαρεστων εκπληξεων και απλα μεταφερει την ευθυνη σε αυτους που ανεβαζουν τους υποτιτλους η κανουν τις μεταφρασεις κοινως για μενα και δινοντας το δικαιωμα στις εταιρειες πλεον να κυνηγησουν αυτους που μεταφραζουν και ανεβαζουν υποτιτλους

  14. #29
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ερωτηση χρηστη προς τον E-Lawyer

    δειτε για να καταλαβετε που ειναι το παρανομο

    ..............
    Δες και την απαντηση που εδωσε ο hammered παραπανω στο σχολιο με νουμερο 20.

  15. #30
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης θα συμφωνησω με την αποψη οτι η αποφαση δεν ειναι για να πανηγυριζουμε

    για μενα προσωπικα ο διαχειριστης της ιστοσελιδας το χειριστηκε εξυπνα και χρησιμοποιησε ολα τα νομιμα μεσα που ειχε προς αποφυγη δυσαρεστων εκπληξεων και απλα μεταφερει την ευθυνη σε αυτους που ανεβαζουν τους υποτιτλους η κανουν τις μεταφρασεις κοινως για μενα και δινοντας το δικαιωμα στις εταιρειες πλεον να κυνηγησουν αυτους που μεταφραζουν και ανεβαζουν υποτιτλους
    Πανηγυρίζουμε όμως, γιατί τα τελευταία χρόνια υπήρχε προσπάθεια να αποδοθούν ευθύνες όχι μόνο σε όσους αναπαράγουν/διανέμουν/κλπ. έργα που καλύπτονται από πνευματικά δικαιώματα, αλλά και σε αυτούς που απλά αναρτούν links προς αυτά τα έργα, κάτι που (λόγω του τρόπου που λειτουργεί το Διαδίκτυο) ήταν παράλογο και θα έβαζε σε μπελάδες ΠΑΡΑ πολύ κόσμο, ακόμα και κάποιους που δεν είχαν καμία σχέση με το "άθλημα". Μια σειρά από αποφάσεις τους τελευταίους μήνες (ελληνικών και ξένων δικαστηρίων) ευτυχώς μας απομακρύνουν από αυτή την κατεύθυνση. Αυτός είναι ο λόγος που πανηγυρίζουμε.

    Η συγκεκριμένη απόφαση μάλιστα, είναι ένας λόγος παραπάνω να πανηγυρίζουμε, γιατί από ότι κατάλαβα το συγκεκριμένο site δεν παρείχε απλά links προς τους υποτίτλους, αλλά τους φιλοξενούσε κιόλας. Το δικαστήριο λοιπόν αποδέχτηκε πως, υπό συνθήκες, ακόμα και η φιλοξενία έργων που (ενδέχεται να) καλύπτονται από δικαιώματα είναι αποδεκτή.

    Από εκεί και πέρα, αν υπάρχει κάποιος που περιμένει ένα δικαστήριο να αποφανθεί πως (ενάντια στην ισχύουσα νομοθεσία) είναι ΟΚ να αναπαράγεις/διανέμεις/κλπ. περιεχόμενο που καλύπτεται από πνευματικά δικαιώματα, λυπάμαι αλλά ατύχησε. Η κουβέντα για το αν το υπάρχον νομικό πλαίσιο είναι δίκαιο ή σωστό ίσως έχει βάση και πρέπει να γίνει, αλλά μέχρι να αλλάξουν οι νόμοι (αν γίνει ποτέ αυτό) τα δικαστήρια ΔΕΝ μπορούν να αποφασίσουν ό,τι τους κατέβει, ό,τι κι αν φαντασιώνονται κάποιοι.

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 20:40
  2. ADSL Splitter (ISDN) για Fritz!Box, που θα βρώ?
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-16, 02:56
  3. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 11:31
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 02:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας