Σελ. 65 από 817 ΠρώτηΠρώτη ... 4555606364656667707585 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 961-975 από 12249
  1. #961
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με αυτό το thread;
    Απαντώ περί Τουρκίας γιατί το off-topic πάει πολύ (το ξεκίνησα απλά αναφορικά με το που πρέπει να έχει δικαίωμα ψήφου κάποιος, όχι για να πούμε για #Grexit και #menoumeevropi).
    Να διακόψουμε και επίσημα την διαδιακασία ένταξης, να ακυρώσουμε κάθε ειδική σχέση της Τουρκίας με την ΕΕ (πχ τελωνειακή ένωση), να απελάσουμε από την ΕΕ κάθε Τούρκο πολίτη που δεν έχει κατοχυρώσει δικαίωμα παραμονής και δεν εργάζεται σύμφωνα με τους ίδιους όρους που ισχύουν για κάθε μη Ευρωπαίο πολίτη), και να μην δεχόμαστε διπλή υπηκοότητα (ή θα είσαι Τούρκος ή θα είσαι Ευρωπαίος πολίτης). Για τους Τούρκους που θέλουν να έρθουν στην Ευρώπη να ισχύει ακριβώς το ίδιο που ισχύει για πολίτες τρίτων χωρών. Πχ στη Γερμανία πολίτες τρίτων χωρών (από Αργεντινή, Ινδία, Αυστραλία μέχρι Κορέα και Κίνα) μπορούν να έρθουν χωρίς κανένα πρόβλημα εφόσον έχουν συμβόλαιο εργασίας ή έχουν γίνει αποδεκτοί από κάποιο πανεπιστήμιο. Για κάποιο λόγο για τους Τούρκος είναι πιο λάσκα και έρχονται χωρίς να έχουν τίποτα. Αυτά θέλω να κοπούν.
    Να υποθέσω ότι στο παραπάνω βάζουμε όπου "Τούρκος" και Κινέζος, Ελβετός (μη μέλος ΕΕ), Αμερικάνος, Καναδός; Δεν καταλαβαίνω πού είναι η χαλαρότητα για τους Τούρκους πλην 2ης γενιάς μεταναστών, συνεπώς το ερώτημά μου επαναλαμβάνεται. Εκτός και αν κάνω λάθος και οι Τούρκοι απολαμβάνουν ως μετανάστες (1ης γενιάς) κάποιο άλλο πλεονέκτημα στη Γερμανία συγκριτικά με τους Καναδούς.

    Να σου προτείνω επίσης να κάνεις την εξής νοητική άσκηση: Να βάλεις τον εαυτό σου στα παπούτσια Αμερικάνου, να πεις τα ίδια αλλά όπου "Τούρκος" να πεις "Μεξικάνος" και μετά να μας πεις με ποιον θα ταυτιζόσουν εκλογικά
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #962
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου προτείνω επίσης να κάνεις την εξής νοητική άσκηση: Να βάλεις τον εαυτό σου στα παπούτσια Αμερικάνου, να πεις τα ίδια αλλά όπου "Τούρκος" να πεις "Μεξικάνος" και μετά να μας πεις με ποιον θα ταυτιζόσουν εκλογικά
    Θα ταυτιζόταν με τους ψηφοφόρους που έχουν διαβάσει την νομοθεσία περί μετανάστευσης.

  3. #963
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι στο παραπάνω βάζουμε όπου "Τούρκος" και Κινέζος, Ελβετός (μη μέλος ΕΕ), Αμερικάνος, Καναδός; Δεν καταλαβαίνω πού είναι η χαλαρότητα για τους Τούρκους πλην 2ης γενιάς μεταναστών, συνεπώς το ερώτημά μου επαναλαμβάνεται. Εκτός και αν κάνω λάθος και οι Τούρκοι απολαμβάνουν ως μετανάστες (1ης γενιάς) κάποιο άλλο πλεονέκτημα στη Γερμανία συγκριτικά με τους Καναδούς.
    Δηλαδή μου λες ότι οι Τούρκοι δεν έχουν καμία ειδική αντιμετώπιση νομικά;
    Αν ισχύει αυτό τότε θα ήθελα να μην γίνεται χαλαρή εφαρμογή του νόμου για αυτούς. Όποιον δεν έχει κατοχυρώσει δικαίωμα παραμονής στην ΕΕ να τον στείλουμε πίσω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου προτείνω επίσης να κάνεις την εξής νοητική άσκηση: Να βάλεις τον εαυτό σου στα παπούτσια Αμερικάνου, να πεις τα ίδια αλλά όπου "Τούρκος" να πεις "Μεξικάνος" και μετά να μας πεις με ποιον θα ταυτιζόσουν εκλογικά
    Δεν έχω πρόβλημα να ταυστιστώ με κανέναν σε επιμέρους ζητήματα. Εκτός αν εσύ έχεις πολλούς πολιτικούς να μου δείξεις με τους οποίους ταυτίζεσαι 100% σε όλα τα ζητήματα.
    Άλλωστε είχα γράψει στο θέμα των αμερικάνικων εκλογών ότι μεταξύ Trump και Clinton, με βαριά καρδιά θα το είχα ρίξει Trump, τον οποίο θεωρώ γλειώδη και αντιπαθέστατο ενώ την Clinton την θεωρώ απείρως πιο συμπαθή αλλά πολύ πιο επικίνδυνη.

  4. #964
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν Τούρκο λόγω φυλής, όπως δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν άνθρωπο λόγο φυλής. Το πρόβλημα το έχω γενικά με τις αμόρφωτες θρησκόληπτες μάζες.
    \
    Ελιτιστικός ρατσισμός.
    Κοιτάξτε εσείς οι άπλυτοι εγώ έπεσα από προνομιούχα @ρχίδια και διαθέτω μόρφωση απαλλαγμένη από θρησκοληψίες
    Εσείς οι ερυθρόδερμοι, οι ινουϊτ, οι αφρικάνοι και λοιποί κάφροι για το μόνο που κάνετε είναι για σκλάβοι να υπηρετείτε τους μορφωμένους αφέντες

    Εύγε λεβέντη μου. Αυτό που διαθέτεις δεν είναι μόρφωση αλλά φασιστική παραμόρφωση.

  5. #965
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    \
    Ελιτιστικός ρατσισμός.
    Κοιτάξτε εσείς οι άπλυτοι εγώ έπεσα από προνομιούχα @ρχίδια και διαθέτω μόρφωση απαλλαγμένη από θρησκοληψίες
    Εσείς οι ερυθρόδερμοι, οι ινουϊτ, οι αφρικάνοι και λοιποί κάφροι για το μόνο που κάνετε είναι για σκλάβοι να υπηρετείτε τους μορφωμένους αφέντες

    Εύγε λεβέντη μου. Αυτό που διαθέτεις δεν είναι μόρφωση αλλά φασιστική παραμόρφωση.
    Ποιος είπε ότι τους θέλω για σκλάβους;
    Να μην έρχονται στην Ευρώπη θέλω.
    Θεωρώ ότι το πρόβλημα του τρίτου κόσμου δε λύνεται με το να δεχόμαστε στην Ευρώπη όσους κακομοίρηδες καταφέρουν να επιβιώσουν από το ταξίδι και να τους βάζουμε να ζουν σε γκέτο, ενώ όσοι έμειναν πίσω ή πέθαναν στο δρόμο να μη μας απασχολούν καθόλου. Εσύ το πιστεύεις;
    Προσωπικά πιστεύω ότι όλα ξεκινούν από τη μόρφωση. Δεν έπεσα από καθόλου προνομιούχα @ρχίδια, σε χωριό μεγάλωσα. Αλλά έλαβα μια αξιοπρεπή μόρφωση που μου επέτρεψε να δω τη θρησκεία της οικογένειάς μου ως ένα αστείο παραμυθάκι.

    Αυτή η αντιπάθεια προς την μορφωμένη "ελίτ" είναι που έφερε τον Trump στην προεδρία των ΗΠΑ, που φέρνει την Le Pen πολύ κοντά στο δεύτερο γύρο των γαλλικών εκλογών και που αν περάσει στο δεύτερο γύρο λογικά θα πάρει άνετα ένα 40%, που έφερε τον ακροδεξιό στην Αυστρία σχεδόν να κερδίσει την προεδρική εκλογή και να πανηγυρίζουμε που έχασε με 49.5%. Η ίδια αντιπάθεια είναι που αν σε συζήτηση στην Ελλάδα ακούσω κάτι που είναι τραγικά λάθος, προτιμώ να μη διορθώσω τον συνομιλητή μου γιατί αντί να με ευχαριστήσει που τον διαφωτίζω θα με βρίσει. Δηλαδή έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που οι αμόρφωτες μάζες αντί να επιθυμούν να μορφωθούν, επιθυμούν την ισοπέδωση των πάντων προς τα κάτω.
    Με συγχωρείς, σε αυτό το σημείο που έχουμε φτάσει, μου αρκούν οι αμόρφωτοι βλαχο-Ευρωπαίοι, δεν έχω ανάγκη να εισάγω επιπλέον αμόρφωτους βλαχο-Τούρκους.

  6. #966
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά πιστεύω ότι όλα ξεκινούν από τη μόρφωση. Δεν έπεσα από καθόλου προνομιούχα @ρχίδια, σε χωριό μεγάλωσα. Αλλά έλαβα μια αξιοπρεπή μόρφωση που μου επέτρεψε να δω τη θρησκεία της οικογένειάς μου ως ένα αστείο παραμυθάκι.
    Well, ο άνθρωπος έχει ανάγκη την πνευματικότητα. Με την θρησκεία (υπάρχει, δεν υπάρχει Θεός, doesn't matter), τουλάχιστον αυτό το κομμάτι της φύση του ανθρώπου την κρατάς στην σφαίρα του υπερφυσικού. Αν δεις τώρα το Berkeley, οι ακρότητες γίνονται από υποτίθεται μορφωμένους άθεους:

    https://www.youtube.com/watch?v=4rQEJjp0crU

    Το ίδιο και στην πάλαι ποτέ Σοβιετική Ένωση. Πάει ο άλλος μετά και αντικαθιστά τον Θεό με το κόμμα, την παράταξη, την ιδεολογία, την ομάδα, w/e.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Non-ov...ing_magisteria

    Religion is too important to too many people for any dismissal or denigration of the comfort still sought by many folks from theology. I may, for example, privately suspect that papal insistence on divine infusion of the soul represents a sop to our fears, a device for maintaining a belief in human superiority within an evolutionary world offering no privileged position to any creature. But I also know that souls represent a subject outside the magisterium of science. My world cannot prove or disprove such a notion, and the concept of souls cannot threaten or impact my domain. Moreover, while I cannot personally accept the Catholic view of souls, I surely honor the metaphorical value of such a concept both for grounding moral discussion and for expressing what we most value about human potentiality: our decency, care, and all the ethical and intellectual struggles that the evolution of consciousness imposed upon us.
    That being said, φυσικά να είναι αυστηροί με όλους τους μετανάστες και τους Τούρκους. Αυτή η 'θρησκεία της ισότητας και των ανοιχτών συνόρων' που ασπάζονται στην Ευρώπη, αποδεδειγμένα δεν δουλεύει. Να φτιάξετε τις πατρίδες τους αν τους αγαπάτε τόσο. Αυτό θέλουν κι αυτοί... Γίδια πολιτικοί.

  7. #967
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    That being said, φυσικά να είναι αυστηροί με όλους τους μετανάστες και τους Τούρκους. Αυτή η 'θρησκεία της ισότητας και των ανοιχτών συνόρων' που ασπάζονται στην Ευρώπη, αποδεδειγμένα δεν δουλεύει. Να φτιάξετε τις πατρίδες τους αν τους αγαπάτε τόσο. Αυτό θέλουν κι αυτοί... Γίδια πολιτικοί.
    Τώρα είσαι κατά των βομβαρδισμών;

  8. #968
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά πιστεύω ότι όλα ξεκινούν από τη μόρφωση. Δεν έπεσα από καθόλου προνομιούχα @ρχίδια, σε χωριό μεγάλωσα. Αλλά έλαβα μια αξιοπρεπή μόρφωση που μου επέτρεψε να δω τη θρησκεία της οικογένειάς μου ως ένα αστείο παραμυθάκι.
    Χαίρομαι που είσαι μορφωμένος και θα χαιρόμουν περισσότερο αν διεύρυνες την μόρφωσή σου για να είχες την ικανότητα να απαντήσεις με ρεαλισμό σε αυτά που γράφεις παρακάτω.........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είπε ότι τους θέλω για σκλάβους;
    Να μην έρχονται στην Ευρώπη θέλω.
    Θεωρώ ότι το πρόβλημα του τρίτου κόσμου δε λύνεται με το να δεχόμαστε στην Ευρώπη όσους κακομοίρηδες καταφέρουν να επιβιώσουν από το ταξίδι και να τους βάζουμε να ζουν σε γκέτο, ενώ όσοι έμειναν πίσω ή πέθαναν στο δρόμο να μη μας απασχολούν καθόλου. Εσύ το πιστεύεις;
    .........όπου με τεράστια ευκολία διαγράφεις την ιστορία του λεγόμενου "τρίτου κόσμου" την καταδυνάστευσή του επί αιώνες από τους "φωτισμένους" ευρωπαίους και άλλους δυτικούς, την σκλαβοποίηση των κατοίκων τους, την εκμετάλλευση των φυσικών τους πλούτων, τις στρατιωτικές εισβολές κλπ κλπ εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας
    Το μόνο που σε ενοχλεί είναι ότι τα θύματα των πολέμων, των ληστειών, της εκμετάλλευσης που οι ίδιοι οι ευρωπαίοι και λοιποί δυτικοί δημιούργησαν και συντηρούν στρέφονται προς την Ευρώπη για να γλυτώσουν από τον θάνατο, την τρομοκρατία, την πείνα κλπ
    Να απαιτήσουμε να ζητήσουν ταπεινά συγνώμη σε όσους σαν εσένα, τον Όρμπαν, την Λεπέν κλπ χαλάνε την μανέστρα περιφέροντας την μιζέρια τους στις άθλιες παράγκες που η ευρωπαϊκή μεγαλοθυμία τους στοιβάζει χωρίς να ξεχωρίζει τους μορφωμένους γιατρούς, δασκάλους, καθηγητές, επιστήμονες κλπ από τους χωριάτες, εργάτες καί άλλους αμόρφωτους

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η αντιπάθεια προς την μορφωμένη "ελίτ" είναι που έφερε τον Trump στην προεδρία των ΗΠΑ, που φέρνει την Le Pen πολύ κοντά στο δεύτερο γύρο των γαλλικών εκλογών και που αν περάσει στο δεύτερο γύρο λογικά θα πάρει άνετα ένα 40%, που έφερε τον ακροδεξιό στην Αυστρία σχεδόν να κερδίσει την προεδρική εκλογή και να πανηγυρίζουμε που έχασε με 49.5%.
    Η μορφωμένη "ελίτ" στην οποία αναφέρεσαι έχει ένα εκλεκτό μέλος της να περιφέρεται στο φόρουμ
    Ψάξε για c4lex
    Φαίνεται πως κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι
    Αυξάνεστε και πληθύνεστε οι ιδεολόγοι του φασισμού

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ίδια αντιπάθεια είναι που αν σε συζήτηση στην Ελλάδα ακούσω κάτι που είναι τραγικά λάθος, προτιμώ να μη διορθώσω τον συνομιλητή μου γιατί αντί να με ευχαριστήσει που τον διαφωτίζω θα με βρίσει. Δηλαδή έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που οι αμόρφωτες μάζες αντί να επιθυμούν να μορφωθούν, επιθυμούν την ισοπέδωση των πάντων προς τα κάτω.
    Κοίτα κάτι "συνομιλητές" που αντί επιθυμούν και να επιδιώκουν διακαώς την διαφώτιση του lewton είναι ικανοί να τον βρίσουν
    Δεν κατεβαίνεις λίγο από τον θρόνο σου που τολμάς να εμφανίζεσαι σαν διαφωτιστή
    Ποιό υπέρτατο ον σε διόρισε σε αυτήν την θέση σύγχρονε Μεσσία ;
    Μήπως θα έπρεπε (όπως λένε και οι γάλλοι) να σταματήσεις "να κλάνεις πιο ψηλά κι'από τον κώλο σου" και να διαπιστώσεις ότι έχεις περισσότερη ανάγκη να διαφωτιστείς εσύ ο ίδιος παρά να διαφωτίζεις άλλους

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με συγχωρείς, σε αυτό το σημείο που έχουμε φτάσει, μου αρκούν οι αμόρφωτοι βλαχο-Ευρωπαίοι, δεν έχω ανάγκη να εισάγω επιπλέον αμόρφωτους βλαχο-Τούρκους.
    Να ψάξεις να βρεις ένα μέρος να ζήσεις όπου τις πατάτες θα τις καλλιεργούν οι πυρηνικοί επιστήμονες, θα χτίζουν οι αστροφυσικοί, θα σου ξεβουλώνουν την χέστρα οι χειρούργοι και θα σου ξεβρωμίζουν τους δρόμους οι αρχαιολόγοι και έτσι να απαλλαχθείς από τους κάθε λογείς "βλάχους"

  9. #969
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    βασικα ελιτισμος και θρησκεια , δεν εχουν καποια διαφορα , το οτι τα πιστευω των μεν ειναι ανωτερα και τα ιδανικα των δε υψηλοτερα απο την αξια της ζωης και του τροπου διεξαγωγης της , ειναι στην ουσια η πρωτη φολα που τρωει ο νους .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #970
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι που είσαι μορφωμένος και θα χαιρόμουν περισσότερο αν διεύρυνες την μόρφωσή σου για να είχες την ικανότητα να απαντήσεις με ρεαλισμό σε αυτά που γράφεις παρακάτω.........


    .........όπου με τεράστια ευκολία διαγράφεις την ιστορία του λεγόμενου "τρίτου κόσμου" την καταδυνάστευσή του επί αιώνες από τους "φωτισμένους" ευρωπαίους και άλλους δυτικούς, την σκλαβοποίηση των κατοίκων τους, την εκμετάλλευση των φυσικών τους πλούτων, τις στρατιωτικές εισβολές κλπ κλπ εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας
    Το μόνο που σε ενοχλεί είναι ότι τα θύματα των πολέμων, των ληστειών, της εκμετάλλευσης που οι ίδιοι οι ευρωπαίοι και λοιποί δυτικοί δημιούργησαν και συντηρούν στρέφονται προς την Ευρώπη για να γλυτώσουν από τον θάνατο, την τρομοκρατία, την πείνα κλπ
    Να απαιτήσουμε να ζητήσουν ταπεινά συγνώμη σε όσους σαν εσένα, τον Όρμπαν, την Λεπέν κλπ χαλάνε την μανέστρα περιφέροντας την μιζέρια τους στις άθλιες παράγκες που η ευρωπαϊκή μεγαλοθυμία τους στοιβάζει χωρίς να ξεχωρίζει τους μορφωμένους γιατρούς, δασκάλους, καθηγητές, επιστήμονες κλπ από τους χωριάτες, εργάτες καί άλλους αμόρφωτους


    Η μορφωμένη "ελίτ" στην οποία αναφέρεσαι έχει ένα εκλεκτό μέλος της να περιφέρεται στο φόρουμ
    Ψάξε για c4lex
    Φαίνεται πως κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι
    Αυξάνεστε και πληθύνεστε οι ιδεολόγοι του φασισμού


    Κοίτα κάτι "συνομιλητές" που αντί επιθυμούν και να επιδιώκουν διακαώς την διαφώτιση του lewton είναι ικανοί να τον βρίσουν
    Δεν κατεβαίνεις λίγο από τον θρόνο σου που τολμάς να εμφανίζεσαι σαν διαφωτιστή
    Ποιό υπέρτατο ον σε διόρισε σε αυτήν την θέση σύγχρονε Μεσσία ;
    Μήπως θα έπρεπε (όπως λένε και οι γάλλοι) να σταματήσεις "να κλάνεις πιο ψηλά κι'από τον κώλο σου" και να διαπιστώσεις ότι έχεις περισσότερη ανάγκη να διαφωτιστείς εσύ ο ίδιος παρά να διαφωτίζεις άλλους


    Να ψάξεις να βρεις ένα μέρος να ζήσεις όπου τις πατάτες θα τις καλλιεργούν οι πυρηνικοί επιστήμονες, θα χτίζουν οι αστροφυσικοί, θα σου ξεβουλώνουν την χέστρα οι χειρούργοι και θα σου ξεβρωμίζουν τους δρόμους οι αρχαιολόγοι και έτσι να απαλλαχθείς από τους κάθε λογείς "βλάχους"
    Προσωπικές επιθέσεις επί προσωπικών επιθέσεων, οπότε δεν θα απαντήσω.
    Κρατάω μόνο τα εξής:
    -δε σε ενοχλεί πόσοι πεθαίνουν στο δρόμο για την Ευρώπη, αρκεί που βρίσκουμε κατάλυμα και ένα κομμάτι ψωμί σε όσους φτάσουν.
    -δεν ξέρεις να διαβάζεις, αφού κατάλαβες το αντίθετο από αυτό που έγραψα στο σημείο περί της μορφωμένης ελίτ, με αποτέλεσμα να αποκαλείς τον c4lex μορφωμένο και μέρος αυτής της ελίτ.

  11. #971
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.243
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είπε ότι τους θέλω για σκλάβους;
    Να μην έρχονται στην Ευρώπη θέλω.
    Θεωρώ ότι το πρόβλημα του τρίτου κόσμου δε λύνεται με το να δεχόμαστε στην Ευρώπη όσους κακομοίρηδες καταφέρουν να επιβιώσουν από το ταξίδι και να τους βάζουμε να ζουν σε γκέτο, ενώ όσοι έμειναν πίσω ή πέθαναν στο δρόμο να μη μας απασχολούν καθόλου. Εσύ το πιστεύεις;
    Προσωπικά πιστεύω ότι όλα ξεκινούν από τη μόρφωση. Δεν έπεσα από καθόλου προνομιούχα @ρχίδια, σε χωριό μεγάλωσα. Αλλά έλαβα μια αξιοπρεπή μόρφωση που μου επέτρεψε να δω τη θρησκεία της οικογένειάς μου ως ένα αστείο παραμυθάκι.

    Αυτή η αντιπάθεια προς την μορφωμένη "ελίτ" είναι που έφερε τον Trump στην προεδρία των ΗΠΑ, που φέρνει την Le Pen πολύ κοντά στο δεύτερο γύρο των γαλλικών εκλογών και που αν περάσει στο δεύτερο γύρο λογικά θα πάρει άνετα ένα 40%, που έφερε τον ακροδεξιό στην Αυστρία σχεδόν να κερδίσει την προεδρική εκλογή και να πανηγυρίζουμε που έχασε με 49.5%. Η ίδια αντιπάθεια είναι που αν σε συζήτηση στην Ελλάδα ακούσω κάτι που είναι τραγικά λάθος, προτιμώ να μη διορθώσω τον συνομιλητή μου γιατί αντί να με ευχαριστήσει που τον διαφωτίζω θα με βρίσει. Δηλαδή έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που οι αμόρφωτες μάζες αντί να επιθυμούν να μορφωθούν, επιθυμούν την ισοπέδωση των πάντων προς τα κάτω.
    Με συγχωρείς, σε αυτό το σημείο που έχουμε φτάσει, μου αρκούν οι αμόρφωτοι βλαχο-Ευρωπαίοι, δεν έχω ανάγκη να εισάγω επιπλέον αμόρφωτους βλαχο-Τούρκους.
    Πως θα ήταν η ζωή σου αν δεν σου επιτρεπόταν να φύγεις από την Ελλάδα ούτε για Αμερική, ούτε για Αυστραλία/ΝΖ, ούτε για καμία χώρα της Ευρώπης;

    Δεν έχει σημασία ο λόγος. Απλά πως φαντάζεσαι τη ζωή σου αν κάποιοι είχαν θέσει αυτό το καθεστως;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #972
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως θα ήταν η ζωή σου αν δεν σου επιτρεπόταν να φύγεις από την Ελλάδα ούτε για Αμερική, ούτε για Αυστραλία/ΝΖ, ούτε για καμία χώρα της Ευρώπης;

    Δεν έχει σημασία ο λόγος. Απλά πως φαντάζεσαι τη ζωή σου αν κάποιοι είχαν θέσει αυτό το καθεστως;
    Θα έπρεπε να παλέψεις να επιβιώσεις. Όπως και ο κόσμος στην Αμερική, στην Αυστραλία/ΝΖ και στην υπόλοιπη Ευρώπη. So what? Το γεγονός ότι η δική σου πατρίδα τα πάει χειρότερα από τη δική μου, πως ακριβώς σου δίνει δικαίωμα να οικειοποιηθείς αυτά που εγώ έχω καταφέρει?

    Θα στο θέσω αλλιώς το ίδιο ερώτημα: Αν ερχόταν σήμερα ένας ανειδίκευτος Πακιστανός, που πράγματι σε σχέση με σένα εχει λιγότερες ευκαιρίες στη χώρα του. Θα τον έβαζες σπίτι σου να τον ταίζεις, να τον φροντίζεις ωσάν αδελφό? Κι αν ναι, που πολύ αμφιβάλλω, θεωρείς ότι θα ήταν πιο ευτυχισμένος μακροπρόθεσμα να τον ζεις εσύ από το να τον δανείσεις να χτίσει ο ίδιος τη δική του πατρίδα και να μείνει εκεί?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μορφωμένη "ελίτ" στην οποία αναφέρεσαι έχει ένα εκλεκτό μέλος της να περιφέρεται στο φόρουμ
    Ψάξε για c4lex
    Φαίνεται πως κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι
    Αυξάνεστε και πληθύνεστε οι ιδεολόγοι του φασισμού
    Έχω χάσει επεισόδια, αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση αν βγάλατε ακόμα και τον lewton φασίστα... Γατόνια είστε. Αυτός και ο Χίμλερ είναι.

  13. #973
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ώξω οι ξαίνοι - Να ειπηρετοίσουν στον στρατό της Σειρίας, αν τους αγαπάται πάρται τους σπίτια σας
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #974
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μόνο που εδώ μιλάμε για το πραξικόπημα στην Τουρκία αν δεν κάνω λάθος όποτε stay on topic

  15. #975
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο που εδώ μιλάμε για το πραξικόπημα στην Τουρκία αν δεν κάνω λάθος όποτε stay on topic
    Hear hear! Θα επανέλθω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 65 από 817 ΠρώτηΠρώτη ... 4555606364656667707585 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας