Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Καλησπέρα - εδώ και χρόνια έχει κολήσει ο πατέρας μου σε ένα ακριβό πάγιο του ΟΤΕ και θέλω να τον βοηθήσω. Η κατάσταση έχει ως εξής:

    Υπάρχει ISDN γραμμή στο πατρικό μου σπίτι (με τερματικό ISDN της INTRACOM), και από εκεί υπάρχει aDSL ρούτερ ΖΤΕ του ΟΤΕ που δίνει 4mbps internet. Όταν είχε γίνει πριν χρόνια η αναβάθμιση της γραμμής σε ISDN είχε έρθει τεχνικός και ξήλωσε/πέρασε καλώδια κλπ. Το δεύτερο νούμερο έχει καταργηθεί εδώ και καιρό αλλά έχει παραμείνει η "δεύτερη γραμμή", στην οποία είναι πάνω 2 συσκευές στο σπίτι. Πλέον τη δεύτερη γραμμή δε τη χρειαζόμαστε, και γενικά θέλω να καταργήσω την ISDN. Τα συμβόλαια όλα έχουν λήξει, δεν υπάρχει δέσμευση, οι λογαριασμοί είναι εξοφλημένοι και πιστεύω πως η μετάβαση σε έναν άλλο πάροχο όπως η Forthnet θα μας εξοικονομήσει αρκετά. Για ανανέωση δε το συζητώ μιας και είναι πάρα πολύ ακριβός ο ΟΤΕ σε αυτά που μας προσφέρει.

    1) Πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ για να ρωτήσω πληροφοριακά τι χρειάζεται για να γίνει η μετατροπή απο ISDN σε PSTN και για να μη τα πολυλογώ, ζητάνε περίπου 80ευρώ (μετατροπή + κάποιο "τέλος ενεργοποίησης aDSL") για μετάβαση σε άλλο πάροχο, και συγκεκριμένα για τη μετατροπή ISDN -> PSTN πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι.

    2) Πήρα τηλέφωνο στην Forthnet και μίλησα με διάφορους τεχνικούς και μη, και μου είπαν πως ΔΕΝ χρειάζεται η μετατροπή. Έχουν κάνει πολλές φορές μεταφορά σύνδεσης από ISDN ΟΤΕ σε Forthnet. Αλλά δεν πείστηκα 100% γιατί από τη μία μου έλεγαν "μην ανησυχείτε, το έχουμε ξανακάνει" και από την άλλη έλεγαν επίσης "ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πως δε θα υπάρξει πρόβλημα". Επίσης στέλνουν τεχνικό στο σπίτι για την εγκατάσταση του modem, αλλά μάλλον όχι ηλεκτρολόγο.

    Επειδή με τις καλωδιώσεις δεν το έχω κάθόλου, μπορεί μήπως κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει τι χρειάζεται ώστε να γίνει νέα PSTN σύνδεση στη Forthnet, με συμβατικό aDSL modem, χωρίς το κόστος της ISDN; Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη.

    Ευχαριστώ πολύ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος unpaiktable : 19-07-16 στις 12:22.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω την εντυπωση οτι πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο.
    Αν παραμεινεις στον ΟΤΕ, η μεταβαση σου θα ειναι απλη
    απο ISDN σε PSTN.
    Αν αποφασισεις να αλλαξεις παροχο, θα επωμιστεις μονο το
    κοστος μεταφορας.
    Η μετατροπη απο ISDN σε PSTN δεν κοστιζει,
    το αντιθετο κοστιζει.
    Το μονο που ισως σου ζητησει πισω ο ΟΤΕ ειναι το netmod.
    Αυτα, κανε την μετατροπη σου οπου γουσταρεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pipisf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση οτι πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο.
    Αν παραμεινεις στον ΟΤΕ, η μεταβαση σου θα ειναι απλη
    απο ISDN σε PSTN.
    Αν αποφασισεις να αλλαξεις παροχο, θα επωμιστεις μονο το
    κοστος μεταφορας.
    Η μετατροπη απο ISDN σε PSTN δεν κοστιζει,
    το αντιθετο κοστιζει.
    Το μονο που ισως σου ζητησει πισω ο ΟΤΕ ειναι το netmod.
    Αυτα, κανε την μετατροπη σου οπου γουσταρεις.
    Κοστίζει και η μετατροπή από ISDN σε PSTN.Πάρε αύριο στο 13888 να το επιβεβαιώσεις

  4. #4
    Λαμβάνω απαντήσεις όπως "Είναι πολύ εύκολο. Την δεύτερη γραμμή την συνδέεις με την πρώτη και είσαι ΟΚ". Ο ΟΤΕ ζητάει 35 ευρώ για να στείλουν τεχνικό. Μήπως ο τεχνικός θα κάνει αυτό ακριβώς; Συνεχίζω να είμαι μπερδεμένος.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε πρωτη φαση θα ζητησεις απο τον ΟΤΕ να σου μετατρεψει την γραμμη σε PSTN.
    Χωρις να αναλαβεις καμια αλλη δεσμευση απεναντι τους.
    Μολις ολοκληρωθει η μετατροπη, ζητα απο την Forthnet να αρχισει την διαδικασια μεταφορας.
    Απο την στιγμη που δεν θα εχεις ISDN, δεν θα υπαρχει πρωτη και δευτερη γραμμη, μια θα ειναι.
    Απλα θα παρεις εναν απλο κατανεμητη απο μαγαζι με ηλεκτρονικα και θα ενωσεις ολες τις γραμμες εκει.
    Και εγω ημουν ΟΤΕ και ειχα ISDN. Πρωτα το εκανα PSTN και μετα απο λιγο καιρο πηγα Fοrthnet.
    Ερχεται το κεντρικο καλωδιο και απο το σπλιτερ δινω στο ρουτερ και μετα στον κατανεμητη τηλεφωνων.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unpaiktable Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαμβάνω απαντήσεις όπως "Είναι πολύ εύκολο. Την δεύτερη γραμμή την συνδέεις με την πρώτη και είσαι ΟΚ". Ο ΟΤΕ ζητάει 35 ευρώ για να στείλουν τεχνικό. Μήπως ο τεχνικός θα κάνει αυτό ακριβώς; Συνεχίζω να είμαι μπερδεμένος.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Μην μπλέξεις με αλλαγές στον ΟΤΕ. Το πιο πιθανό είναι να σε μεταφέρουν σε VoIP ή VoBB όπως το λένε αυτοί και να φας και επαναδέσμευση χωρίς να το θέλεις. Μιας και έχεις μόνο κεφαλικό αριθμό στο ISDN, κάνεις φορητότητα κατευθείαν στην 4net και τα αναλαμβάνουν αυτοί. Από θέμα καλωδίωσης έχεις ότι πιο εύκολο, μιας και λογικά έχεις έτοιμη "επιστροφή σήματος" όπως λέγεται. H γραμμή σίγουρα τερματίζει σε μια πρίζα από όπου συνδέεται το Splitter και μοιράζει σε Netmod και DSL Modem. Τα τηλέφωνα προφανώς τα παίρνεις πάνω απο τις ab1 & ab2 του Netmod και πιθανώς παίζουν και σε άλλες πρίζες (επιστροφή σήματος που ανέφερα). Αυτό που θα κάνεις είναι το εξής. Αφαιρείς το καλώδιο απο την πρίζα και εκεί θα συνδέσεις το νέο Splitter που θα έχει το καινούριο Modem. Στην έξοδο TEL / Phone συνδέσεις τα καλώδια που ήταν στα ab1 & ab2 (πιθανώς να χρειαστείς ταφάκι) και στην έξοδο Modem συνδέεις το καινούριο Modem της 4net. Έτσι απλά ξεμπερδεύεις και δεν χρειάζεσαι ούτε ηλεκτρολόγους, ούτε τεχνικούς...

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπλέξεις με αλλαγές στον ΟΤΕ. Το πιο πιθανό είναι να σε μεταφέρουν σε VoIP ή VoBB όπως το λένε αυτοί και να φας και επαναδέσμευση χωρίς να το θέλεις. Μιας και έχεις μόνο κεφαλικό αριθμό στο ISDN, κάνεις φορητότητα κατευθείαν στην 4net και τα αναλαμβάνουν αυτοί. Από θέμα καλωδίωσης έχεις ότι πιο εύκολο, μιας και λογικά έχεις έτοιμη "επιστροφή σήματος" όπως λέγεται. H γραμμή σίγουρα τερματίζει σε μια πρίζα από όπου συνδέεται το Splitter και μοιράζει σε Netmod και DSL Modem. Τα τηλέφωνα προφανώς τα παίρνεις πάνω απο τις ab1 & ab2 του Netmod και πιθανώς παίζουν και σε άλλες πρίζες (επιστροφή σήματος που ανέφερα). Αυτό που θα κάνεις είναι το εξής. Αφαιρείς το καλώδιο απο την πρίζα και εκεί θα συνδέσεις το νέο Splitter που θα έχει το καινούριο Modem. Στην έξοδο TEL / Phone συνδέσεις τα καλώδια που ήταν στα ab1 & ab2 (πιθανώς να χρειαστείς ταφάκι) και στην έξοδο Modem συνδέεις το καινούριο Modem της 4net. Έτσι απλά ξεμπερδεύεις και δεν χρειάζεσαι ούτε ηλεκτρολόγους, ούτε τεχνικούς...
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Μετά από προσεκτική μελέτη, με την βοήθεια ενός φίλου μου, κατέληξα πως μόνο αυτά χρειάζεται να κάνεις. Όπως ακριβώς τα περιγράφεις, επίσης είμαι τυχερός γιατί ο ΟΤΕ μου άφησε στο netmod ένα "ταφάκι".

Παρόμοια Θέματα

  1. Από HOL (Vodafone) σε Forthnet, και τούμπαλιν
    Από vagamad στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-16, 17:39
  2. [Sagem] Mετατροπή SAGEM 1540WG (ISDN) Σε 1500WG(PSTN) και το αντίστροφο.
    Από Dagalidis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-16, 14:06
  3. TP-LINK TD-W9980 σε Forthnet VDSL
    Από chatzeiliadis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-16, 22:06
  4. ISDN και forthnet
    Από stratus στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-16, 12:29
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 00:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας