Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    υπερογκα ποσα? 8-15ε τα cd και 15-20 τα βινυλια? για να εχεις ενα εργο σπιτι σου ενος καλλιτεχνη? σου φαινοντε πολλα?

  2. #17
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν φτασουμε στα δικαιωματα , την μουσικη που γραφεις ,σε ενδιαφερει να την ακουσουμε ή την γραφεις με μονο δεδομενο οτι θα παρεις λεφτα ;
    Κοίτα στην αρχή γράφεις για την πλάκα σου μετά για τα λεφτά γιατί βλέπεις ότι έχει φράγκα ! Ετσι πάει ...

    Το πρόβλημα δεν είναι με τους μουσικούς αλλά με τις εταιρίες που την εμπορεύονται .... Έτσι δεν είναι σε όλα τα προϊόντα όμως .... Δείτε και στο Software....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babality Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπερογκα ποσα? 8-15ε τα cd και 15-20 τα βινυλια? για να εχεις ενα εργο σπιτι σου ενος καλλιτεχνη? σου φαινοντε πολλα?
    Όταν για πάρω 10 δίσκους πρέπει να ξοδέψω 100 Ευρώ.... ε..δεν είναι .... Μεμονωμένα δεν είναι ...αλλά στο σύνολο και κάποιες φορές ακούς ένα τραγούδι σου αρέσει ...το παίρνεις και μετά λές γιατί τον αγόρασα.....

    Η πειρατεία δεν σκοτώνει την μουσική ....

    Έστω ότι δεν αγοράζω τον δίσκο ... αλλά τον παίρνω πειρατικό ... Και έστω ότι ανεξάρτητα αν μου αρέσει η όχι δεν τον αγοράζω.... Αυτά είναι η χειρότερη περίπτωση ...

    Από την στιγμή που τον άκουσα και μου αρέσει ..σαν δίσκος- καλλιτέχνης ... θα έρθω στην συναυλία σου και θα πληρώσω εισιτήριο για να σε ακούσω... ή θα έρθω στο νυχτερινό μαγαζί που τραγουδάς.... Που σε διαφορετική περίπτωση δεν θα ερχόμουνα ποτέ ...γιατί δεν θα σε ήξερα.....

    Μην βλέπεται το δέντρο ...γιατί χάνεται το δάσος.... Κλασσική περίπτωση είναι το γιατί πέτυχαν τα Windows....
    Η πειρατία λοιπόν στην πραγματικότητα ναι είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας δεν το συζητώ.... αλλά στην πράξη... λειτουργεί βοηθητικά ... και κυρίως βοηθάει στην εξάπλωση ...ενός πράγματος που αν είναι καλό θα πάει καλά....

    Εγώ επειδή αγοράζω δίσκους γιατί τους θέλω πρωτότυπους αν δεν αγόραζα και τα κατέβαζα πειρατικά .... δεν σημαίνει ότι επειδή δεν το βρίσκω η΄δεν μπορώ να το βρώ... πειρατικό θα πάω να το αγοράσω κιόλας....

    Στο γραφείο επειδή δεν ήθελα να πληρώνω άδειες Winodws και κυρίως Server αλλά ούτε και να έχω πειρατικά ... έβαλα Linux ... και έχω την ίδια λειτουργικότητα που έχω με τα Windows... μόνο και μόνο επειδή η προσφορά που μου έγινε για τις άδειες την έκρινα ....υπέρογκη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 21-07-16 στις 11:42.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Απλά θα πρέπει το DL price να είναι πιο κάτω από το φυσικό μέσο , έτσι δεν είναι ; Αφού έχει λιγότερο κόστος.

  4. #19
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Dvader... Καταλαβαινω φιλε μου τι λες ομως μαθε οτι ο καλλιτεχνης δεν βγαζει απο πουθενα. Κατεβαζουν ολοι τους δισκους (ποτε λεφτα στην τσεπη ο δημιουργος), πας σε συναυλια (εκμεταλλευεται το μαγαζι τον δημιουργο), γινεται ενα φεστιβαλ ανθρωπιστικο (ουτως η αλλως υποτιθεται δεν κερδιζει κανεις). Σε ολες τις περιπτωσεις δυστυχως ο καλλιτεχνης την βγαζει με ψωμι κι ελια. Πειτε μου οτι δεν το ξερετε αυτο να γελασω. Οταν δεν μιλαμε για ρεζιλικη ποπ εμπορικη μουσικη και τη λαικατζα του καθε κρατους με αντιστοιχους Βερτηδες (που εκει δεν εχει προβλημα ο εκαστοτε ελληναρας να ανοιξει τη μπουκαλα με το ουισκι και να θαψει τον "τραγουδιστη" στα τριαναφυλλα) τοτε μιλαμε για πεινα. Οποιος δεν ξερει μπορει να μαθει απλα googlαροντας πια πως λειτουργει η μπιζνα. Οσο για το ηλεκτρονικο download και παλι οταν δεν μιλαμε για hype μουσικη το download κοστιζει 5ε και το φυσικο υλικο τις τιμες που προειπα.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babality Εμφάνιση μηνυμάτων
    Dvader... Καταλαβαινω φιλε μου τι λες ομως μαθε οτι ο καλλιτεχνης δεν βγαζει απο πουθενα. Κατεβαζουν ολοι τους δισκους (ποτε λεφτα στην τσεπη ο δημιουργος), πας σε συναυλια (εκμεταλλευεται το μαγαζι τον δημιουργο), γινεται ενα φεστιβαλ ανθρωπιστικο (ουτως η αλλως υποτιθεται δεν κερδιζει κανεις). Σε ολες τις περιπτωσεις δυστυχως ο καλλιτεχνης την βγαζει με ψωμι κι ελια. Πειτε μου οτι δεν το ξερετε αυτο να γελασω. Οταν δεν μιλαμε για ρεζιλικη ποπ εμπορικη μουσικη και τη λαικατζα του καθε κρατους με αντιστοιχους Βερτηδες (που εκει δεν εχει προβλημα ο εκαστοτε ελληναρας να ανοιξει τη μπουκαλα με το ουισκι και να θαψει τον "τραγουδιστη" στα τριαναφυλλα) τοτε μιλαμε για πεινα. Οποιος δεν ξερει μπορει να μαθει απλα googlαροντας πια πως λειτουργει η μπιζνα. Οσο για το ηλεκτρονικο download και παλι οταν δεν μιλαμε για hype μουσικη το download κοστιζει 5ε και το φυσικο υλικο τις τιμες που προειπα.
    Δεν διαφωνώ στην γενική σου ιδέα... και ξέρω τι λές...

    Όμως αυτό είναι θέμα της σχέσης σου εσένα με τις εταιρίες... όχι του πελάτη που αγοράζει ... Εσείς πρέπει να πιέσετε τις εταιρίες να μην κερδοσκοπούν παράλογα επί της δουλειάς σας ! Όμως φταίτε...όλοι για αυτό ... Γιατί θα μου πεις.... Π.χ εσύ είσαι στην αφάνεια τώρα...Άμα τα πιάσεις και κάνεις και κανά 2 show στην τηλεόραση τα ξέχασες όλα ... Χωρίς να σε προβάλω... παράδειγμα λέω ... Ισχύει για όλους και για όλα.... Και εγώ μέσα ....


    Άκουγα ένα ηθοποιό πριν από λίγο καιρό σε μια εκπομπή που έλεγε ότι δεν παίρνει φράγκο από τις επαναλήψεις των σήριαλ .... και έλεγε ότι φταίνε οι τηλεθεατές που το βλέπουν ... γιατί δίνουν πάτημα στο κανάλι να κλέβει .... Το γεγονός όμως ότι πήγε να πάρει τα νόμιμα ...όχι δεν ...

    - - - Updated - - -

    Για μένα θα έπρεπε να είναι λίγο διαφορετικά ο τρόπος εμπόρευσης .....των πραγμάτων ώστε να μην συμφέρει τον "πελάτη" να το βρει παράνομο ...


    OffTopic όλα αυταααααααααααα

  6. #21
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    νομιζω οτι εχει υπερεκτιμηθει η προσδοκια απο την μουσικη εκφραση με τον διαφημιστικο εμπλουτισμο μυθικων προσδοκιων μετατρεποντας ενα πραγμα που αποτελει εκφραση σε προιον , χανοντας φυσικα την οποια ζωτικη ενεργεια το προκαλει .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #22
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Ο καταναλωτης κατεβαζει μουσικη και την ακουει σε χαλια ποιοτητα. Ο δημιουργος δεν παιρνει φραγκο. Οι εταιρειες πλουτιζουν και ειμαστε ολοι καλα. Αν νομιζεις οτι εμεις φταιμε οπως λες πηγαινε ως μουσικος να διεκδικησεις δικαιωματα να δεις τι θα παρεις. Βασικα η κλασικη ανθρωποτητα που εχω αντιμετωπισει ως τωρα ειναι η εξης: Ολα καλα και ειμαστε υπερ του δημιουργου και φωναζουμε για τα δικαιωματα τους. Ομως μη μου παρεις το download μου που το κατεβαζω τσαμπα και χαιρομαι γιατι σε καιω κι εσενα μουσικε και οτι εταιρια υπαρχει μπροστα μου. Αυτο το βλεπουμε απο τις αντιδρασεις ολων οταν γινεται κατι με τα τορεντς κλπ κλπ, σε θεματα τα οποια κατα τ'αλλα θα υποστηριζαν το legal του θεματος. Γενικα η υποκρισια εχει βαρεσει κοκκινα σε καποια θεματα απο σοβαρους ή και οχι ανθρωπους.

  8. #23
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Αφού δεν βγάζεις τίποτα από τις εταιρείες γιατί δεν διαθέτεις μόνος σου τη μουσική σου ελεύθερα μέσω internet (και όχι μονο) και να ζητάς να κάνει donate ο τελικός καταναλωτής στην περίπτωση που του άρεσε;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #24
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Ε εκει εχει καταληξει τελικα. Μουσικος, σκηνοθετης, οτιδηποτες/μαρκετιν εξπερτ. Ετσι ειναι οι νεοι ρυθμοι του κοσμου. Και ολα αυτα ενω το spotify δεν ξερει τι να κανει τα δολλαρια.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Ετσι είναι, αλλιώς είναι για τον δημιουργό αλλιώς για τον χρήστη.

  11. #26
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι είναι, αλλιώς είναι για τον δημιουργό αλλιώς για τον χρήστη.
    μα ειναι το ιδιο θεμα , σπασμενο σε δυο κομματια που δεν υπαρχουν αν ειναι χωρια .

    το αν ο καλλιτεχνης μπορει να ζησει χωρις κοινο και αν το κοινο χωρις τον καλλιτεχνη .
    ουσιαστικα , ο καλλιτεχνης ειναι αυτος που εχει αναγκη το κοινο .υπαρχει διασημος καλλιτεχνης που να τον ξερουν λιγοι ;
    δεν ειναι διασημος, και αν ειναι διασημος , εχει γινει διασημος γιατι αυτα που εχει υλοποιησει εχουν ευρεια αποδοχη οποτε πρεπει να εχουν γνωρισει το εργο σου πολλοι .

    υπαρχουν τροποι να βγαζουν μεροκαματο οι μουσικοι , με παραστασεις . εκτος αν θελουν να γραφουν ενα κομματι και να εισπρατουν απο δικαιωματα ως μελη καποιου καλλιτεχνικου μπουκετου που συχνα εκμεταλευεται αναρχες πρωτοποριακες καλλιτεχνικες εκφρασεις .



    επισης νομιζω οτι αν στοιχιζει τοσο πολυ αυτος ο τροπος σε καποιον που θελει να προσφερει , υπαρχουν και αλλοι τροποι που ισως να ειναι περισσοτερο υποφερτοι.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #27
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babality Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καταναλωτης κατεβαζει μουσικη και την ακουει σε χαλια ποιοτητα. Ο δημιουργος δεν παιρνει φραγκο. Οι εταιρειες πλουτιζουν και ειμαστε ολοι καλα. Αν νομιζεις οτι εμεις φταιμε οπως λες πηγαινε ως μουσικος να διεκδικησεις δικαιωματα να δεις τι θα παρεις. Βασικα η κλασικη ανθρωποτητα που εχω αντιμετωπισει ως τωρα ειναι η εξης: Ολα καλα και ειμαστε υπερ του δημιουργου και φωναζουμε για τα δικαιωματα τους. Ομως μη μου παρεις το download μου που το κατεβαζω τσαμπα και χαιρομαι γιατι σε καιω κι εσενα μουσικε και οτι εταιρια υπαρχει μπροστα μου. Αυτο το βλεπουμε απο τις αντιδρασεις ολων οταν γινεται κατι με τα τορεντς κλπ κλπ, σε θεματα τα οποια κατα τ'αλλα θα υποστηριζαν το legal του θεματος. Γενικα η υποκρισια εχει βαρεσει κοκκινα σε καποια θεματα απο σοβαρους ή και οχι ανθρωπους.
    Όχι δεν πάει έτσι ... Εγώ ως κοινό-καταναλωτής-αυτός που πληρώνει όπως και είπα και πριν βλέπω συνολικά το θέμα.... και όχι μεμονωμένα.... και το εξήγησα ποιό πάνω ... Απλά προσπαθώ να σου πω ότι ακόμα με το free download το οποίο το βρίσκεις σε ότι ποιότητα θέλεις χωρίς να κλαίω τα λεφτά μου ότι τα πέταξα ..μπορώ να ακούσω περισσότερους καλλιτέχνες και τελικά αυτοί που πραγματικά μου αρέσουν να τους αγοράσω αν θέλω να έχω γνήσιο αλλά σίγουρα θα έρθω σε συναυλία σου ...κ.τ.λ.π και τελικά από άλλη πηγή θα βγάλεις λεφτά !

    Σε άλλη περίπτωση δεν θα σε ακούσω ποτέ πιθανόν γιατί δεν θα δώσω ποτέ τα 5 Ευρώ για να πάρω κάτι που δεν ξέρω αν θα μου αρέσει ή όχι ειδικά αν την πατήσει σε άλλους δίσκους.... και τελικά ούτε στην συναυλία σου θα έρθω .... Εγώ κρατάω τα Ευρώ και εσύ παίρνεις ..... τίποτα !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι είναι, αλλιώς είναι για τον δημιουργό αλλιώς για τον χρήστη.

  13. #28
    Εγγραφή
    28-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To καλύτερο θα ταν να υπάρχουν ηλεκτρονικά σάιτς σαν youtube-itunes κλπ και με μια ελάχιστη μηνιαία συνδρομή (πχ5-10 ευρώ) να έχεις δικαιώματα σαν το netflix, δλδ να κατεβάζεις απεριόριστα τραγούδια με η χωρίς βίντεο. Έτσι και δεν θα υπήρχε πολλή πειρατεία και θα ήταν προσιτά τα τραγουδια. Τώρα, 10 ευρώ για cd είναι πολλά, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι το κόστος δεν γίνεται να πέσει άλλο λόγω μεταφορικών κλπ.

  14. #29
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Δηλαδή εννοείς κάτι σαν αυτές τις υπηρεσίες;

    https://en.wikipedia.org/wiki/Compar...music_services
    Ανυπόγραφος

  15. #30
    Εγγραφή
    28-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εννοείς κάτι σαν αυτές τις υπηρεσίες;

    https://en.wikipedia.org/wiki/Compar...music_services
    Nαι,, αλλά τουλάχιστον από παλιότερα θυμάμαι το iTunes ήταν ακριβό.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 11:38
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:10
  3. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 03:18
  4. δεν μπορώ να μπω στο ebanking της eurobank
    Από Αάατος στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-15, 13:41
  5. Προσθετα που δεν μπορουν να αφαιρεθουν απο τον Firefox
    Από GiorgosAth στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-15, 18:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας