Σελ. 23 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 391
  1. #331
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από add1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanx. Έκανα και το IPv6 το τέσταρα όλα κομπλέ. Στον οδηγό του firewall που linkάρεται στο συγκεκριμένο thread (https://www.adslgr.com/forum/threads...-IPv6-firewall) τι να προσέξω; Όχι τίποτε άλλο είναι 50 σελίδες θα ήθελα να αποφύγω να τις περάσω όλες για τυχόν updates, διορθώσεις του πρώτου post
    Καλημερα, αν θυμαμαι καλα εχω βαλει οτι λεει στο 1ο ποστ και δεν εχω ξανασχοληθει ποτε, δεν βλεπω κατι περιεργο απο ipv6.
    Και το ιντερνετ που δουλευω βασικα εδω περα ειναι η inalan γιατι η adsl ειναι backup και αυτη δεν εχει καν ipv6.

  2. #332
    Εγγραφή
    09-01-2014
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    cosmote
    Router
    spedport plus
    καλησπερα παιδια.
    πειρα ενα MikroTik RB941-2nD-TC και θελω να το βαλω μετα απο το spedport plus του οτε να κανει κληση ppoe ( εχω τουσ κωδικους ) και να χειρίζετε αυτο τις συσκευες μου. μπορειτε να με βοηθησετε πως μπορω να το κανω καταρχην σε τι κατασταση θα πρεπει να βαλω το spedport plus ( πχ router; Bridge Connection to dhcp το απενεργοποιώ; δινω σταθερη ip για το ΜΤ ; .
    παρακαλω θα εκτυμουσα καθε βοηθεια οσο πιο απλα γινετε γιατι δεν ειμαι γνωστης του ανικειμενου
    ευχαριστω πολυ και συγνωμη που επαναφερω ενα τρεντ μετα απο καιρο.

  3. #333
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, το νουμερο σου ειναι voip ή pstn? απο εκει ξεκιναμε.
    Αν ειναι voip πρεπει να παιζει το ρουτερ της cosmote σαν ρουτερ αλλιως δεν εχεις νουμερο.
    Εχει ενεργο το pppoe passthrough και παιζεις ετσι με το μικροτικ ετσι εχω κανει και εγω, ετσι εχει μια ip το mikrotik και μια αλλη το speedport.

    Αν το νουμερο σου ειναι σε pstn ακομα ναι τοτε μπορεις να το γυρισεις σε bridge mode κλασικα.

    Υπαρχει και η αλλη λυση να παρεις κωδικους voip (αν δινουν γιατι εμενα μου τα μασανε...) και να βαλεις δικο σου εξοπλισμο αν ειναι ετσι το νουμερο οποτε παλι κανεις bridge mode.
    Mπορεις φυσικα και να βαλεις ενα δικο σου router σε bridge mode και το speedport να εχει μονο το voip.

  4. #334
    Εγγραφή
    09-01-2014
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    cosmote
    Router
    spedport plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, το νουμερο σου ειναι voip ή pstn? απο εκει ξεκιναμε.
    Αν ειναι voip πρεπει να παιζει το ρουτερ της cosmote σαν ρουτερ αλλιως δεν εχεις νουμερο.
    Εχει ενεργο το pppoe passthrough και παιζεις ετσι με το μικροτικ ετσι εχω κανει και εγω, ετσι εχει μια ip το mikrotik και μια αλλη το speedport.

    Αν το νουμερο σου ειναι σε pstn ακομα ναι τοτε μπορεις να το γυρισεις σε bridge mode κλασικα.

    Υπαρχει και η αλλη λυση να παρεις κωδικους voip (αν δινουν γιατι εμενα μου τα μασανε...) και να βαλεις δικο σου εξοπλισμο αν ειναι ετσι το νουμερο οποτε παλι κανεις bridge mode.
    Mπορεις φυσικα και να βαλεις ενα δικο σου router σε bridge mode και το speedport να εχει μονο το voip.
    Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
    Όταν λες pppoe pass through εννοείς στο speedport plus? Μετά από αυτό πάω στο MT επιλέγω ppoe και βάζω τους κωδικούς συνδεσεις?

  5. #335
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Α εσυ εχεις αυτο εγω εχω το 2i λογικα θα εχει και εκεινο.
    Ναι ετσι αλλα στο speedport θελει κατι με σκετο οτενετ μου φαινεται , δες το θεμα απο την αρχη καπου λεει δεν τα θυμαμαι καλα πανε κατι χρονια.

  6. #336
    Εγγραφή
    09-01-2014
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    cosmote
    Router
    spedport plus
    Α σύνδεση voip έχω οπότε πρέπει να μείνει το speedport plus και ουσιαστικά δεν μπορεί να διαχειρίζεται όλες τις συσκευές που έχω και κάποιες μετά από επανεκκίνηση χάνουν την ip και δεν συνδέονται επίσης χάνουν και τα κινητά την σύνδεση οπότε μου πρότειναν να πάρω ένα ρουτερ MT

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α εσυ εχεις αυτο εγω εχω το 2i λογικα θα εχει και εκεινο.
    Ναι ετσι αλλα στο speedport θελει κατι με σκετο οτενετ μου φαινεται , δες το θεμα απο την αρχη καπου λεει δεν τα θυμαμαι καλα πανε κατι χρονια.
    Θα γυρίσω πίσω να διαβάσω όσο μπορώ και ελπίζω με κάποια βοήθεια να τα καταφέρω

  7. #337
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kossof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α σύνδεση voip έχω οπότε πρέπει να μείνει το speedport plus και ουσιαστικά δεν μπορεί να διαχειρίζεται όλες τις συσκευές που έχω και κάποιες μετά από επανεκκίνηση χάνουν την ip και δεν συνδέονται επίσης χάνουν και τα κινητά την σύνδεση οπότε μου πρότειναν να πάρω ένα ρουτερ MT

    Θα γυρίσω πίσω να διαβάσω όσο μπορώ και ελπίζω με κάποια βοήθεια να τα καταφέρω
    Δεν ξερω γιατι σου συμβαινουν αυτα εγω δεν ειχα θεμα.
    Δες το θεμα και οτι δεν καταλαβαινεις πες να το δουμε
    Καλο βραδυ!

  8. #338
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.352
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kossof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α σύνδεση voip έχω οπότε πρέπει να μείνει το speedport plus και ουσιαστικά δεν μπορεί να διαχειρίζεται όλες τις συσκευές που έχω και κάποιες μετά από επανεκκίνηση χάνουν την ip και δεν συνδέονται επίσης χάνουν και τα κινητά την σύνδεση οπότε μου πρότειναν να πάρω ένα ρουτερ MT

    - - - Updated - - -



    Θα γυρίσω πίσω να διαβάσω όσο μπορώ και ελπίζω με κάποια βοήθεια να τα καταφέρω
    Στο topic με τα ΜΤ υπάρχουν όλα τα βήματα αναλυτικά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #339
    Εγγραφή
    09-01-2014
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    cosmote
    Router
    spedport plus
    Παιδιά συνδέθηκε δεν πείραξα τίποτα στο spedpοrt plus και στο ΜΤ επέλεξα την επιλογή ppoe έβαλα τους κωδικούς και συνδέθηκε και πάει πολύ καλά. Είχα κάνει το ίδιο και νωρίτερα αλλά το είχα συνδεσει μέσω ενός hub που έπερνε και υπολογιστής ενώ τώρα το έκανα απευθείας από το speedport και έκανε σύνδεση αμέσως.
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ
    Καλό βραδυ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kossof : 05-04-21 στις 23:36.

  10. #340
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλησπέρα στα παιδιά!!Εύχομαι σε όλους καλή Ανάσταση με υγεία!!!
    Αυτό το διάστημα κάνω ριζική ανακαίνιση στο εξοχικό μου.
    Ηλεκτρολογικά-κουφώματα-πλακάκια-θέρμανση τα πάντα καινούργιο απο την αρχή.
    Έβαλα και internet και μου ήρθε το καινούργιο speedport που είναι και 5ghz
    Θα έχω τοπολογία internet-modem (bridge)-speedport-mikrotik
    Θα κρατήσω το speedport αρχικά (αργότερα θα δω τι θα κάνω) μόνο για την τηλεφωνία.
    Επειδή μιλάμε για το νέο speedport χρειάζεται να προσέξω κάτι στις ρυθμίσεις του;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 30-04-21 στις 15:38.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  11. #341
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, επισης!
    Με μπερδεψες λιγο εμενα, οταν λες bridge θα βαλεις καποιο αλλο για modem? ειναι ADSL ή VDSL?
    η τηλεφωνια φανταζομαι ειναι voip, οποτε ειτε μενει το speedport για αυτην, ειτε ζητας κωδικους και βαζεις κατι δικο σου.
    Εγω στο εξοχικο εχω cosmote adsl με voip και παιζω με pppoe passthrouph, ηταν ετοιμο ετσι. Μονο ip αλλαξα αλλα το εχω στο ιδιο subnet με τα αλλα γιατι το χρησιμοποιω σαν switch και ap.
    Οποτε ξεκιναμε απο εκει τι ακριβως θες να κανεις.
    θα το εχεις και σαν wifi ap? θα εχεις αυτο σαν modem ή θα βαλεις καποιο αλλο μηχανημα δικο σου? γιατι voip και bridge μαζι δεν πανε.
    Απο τις αλλες ρυθμισεις τα κλασικα κλεινεις οτι δεν χρειαζεται και να κανεις απο το mikrotik.

  12. #342
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε Bridge Mode δεν δουλεύει το VoIP σε Cosmote, εκτός αν ρυθμισθεί σε άλλη συσκευή πίσω από τον Router.

  13. #343
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Αυτό ακριβώς θα κάνω, σας το έγραψα πριν άλλο Modem που θα είναι σε bridge και θα έχω μόνο του το speedport σαν voip.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Bridge Mode δεν δουλεύει το VoIP σε Cosmote, εκτός αν ρυθμισθεί σε άλλη συσκευή πίσω από τον Router.
    Το γνωρίζω ότι δεν δουλεύει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, επισης!
    Με μπερδεψες λιγο εμενα, οταν λες bridge θα βαλεις καποιο αλλο για modem? ειναι ADSL ή VDSL?
    η τηλεφωνια φανταζομαι ειναι voip, οποτε ειτε μενει το speedport για αυτην, ειτε ζητας κωδικους και βαζεις κατι δικο σου.
    Εγω στο εξοχικο εχω cosmote adsl με voip και παιζω με pppoe passthrouph, ηταν ετοιμο ετσι. Μονο ip αλλαξα αλλα το εχω στο ιδιο subnet με τα αλλα γιατι το χρησιμοποιω σαν switch και ap.
    Οποτε ξεκιναμε απο εκει τι ακριβως θες να κανεις.
    θα το εχεις και σαν wifi ap? θα εχεις αυτο σαν modem ή θα βαλεις καποιο αλλο μηχανημα δικο σου? γιατι voip και bridge μαζι δεν πανε.
    Απο τις αλλες ρυθμισεις τα κλασικα κλεινεις οτι δεν χρειαζεται και να κανεις απο το mikrotik.
    Καλησπέρα
    Δεν σας μπέρδεψα ήμουν ξεκάθαρος, άλλη συσκευή modem σαν bridge που θα δίνει στο mikrotik και θα έχω το speedport μόνο σαν τηλεφωνία.
    Δεν θα παίζει σαν wifi θα το κάνω disable και θα έχω σαν wifi το mikrotik.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #344
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η αλυσίδα των συσκευών δεν θα είναι Internet > Modem > Speedport > Mikrotik, αλλά Internet > Modem > Mikrotik > Speedport.
    Το Speedport το θέλεις μόνο για την τηλεφωνία, άρα πίσω από το κύριο Router.

  15. #345
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλυσίδα των συσκευών δεν θα είναι Internet > Modem > Speedport > Mikrotik, αλλά Internet > Modem > Mikrotik > Speedport.
    Το Speedport το θέλεις μόνο για την τηλεφωνία, άρα πίσω από το κύριο Router.
    Σωστά.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 23 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-24, 16:49
  2. SpeedPort Entry 2i για access point
    Από chrisg4 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-23, 18:14
  3. Πρόβλημα με vdsl και Speedport 2i
    Από gpgpgps στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 01:59
  4. Voip ΟΤΕ με Speedport σε fxo κάρτα 2 γραμμών Elastix
    Από roseman1986 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 14:16
  5. Βοήθεια με Mikrotik RB2011 για DynDNS και απομακρυσμένη διαχείριση.
    Από fonias a.e στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-15, 19:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας