Σελ. 24 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 391
  1. #346
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Από τη στιγμή που υπάρχει το pppoe-pass through ποιος ο λόγος να γίνει αυτό ?

  2. #347
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Διότι είναι ο καλύτερος. Δεν χρειάζεται να μπλέκεις με 2 Router, 2 κλήσεις ΡΡΡ που πιθανότατα θα σε βάλει πίσω από ΝΑΤ.

  3. #348
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Μα κάνει το MikroTik δίκη του κλήση και βγαίνει με δίκη του ip προς το Internet. Κανεις και μια αίτηση για cli κωδικούς στου παρόχου το cpe και τελείωσε το θέμα.

    Και δεν μπλέκεις με 2 router (bridge mode & τηλεφωνίας ). Επίσης ούτε κάποιο performance issue έχω αντιληφθεί όλο αυτό το καιρό.

    Αντίθετα με διπλό Nat, είχε κάποια μικρό θεματάκια.

  4. #349
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι είναι ο καλύτερος. Δεν χρειάζεται να μπλέκεις με 2 Router, 2 κλήσεις ΡΡΡ που πιθανότατα θα σε βάλει πίσω από ΝΑΤ.
    Καλημέρα με πρόλαβες στην απάντηση. Πολύ σωστά.
    Την ίδια τοπολογία έχω και στο σπίτι μου μόνο που εδώ πήρα κωδικούς και άλλαξα και το speedport.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις και μια αίτηση για cli κωδικούς στου παρόχου το cpe
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό. Τι είναι το cli και το cpe????

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα κάνει το MikroTik δίκη του κλήση και βγαίνει με δίκη του ip προς το Internet.
    Το mikrotik κάνει δική του κλήση παίρνοντας internet απο το modem που είναι σε bridge mode.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  5. #350
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα κάνει το MikroTik δίκη του κλήση και βγαίνει με δίκη του ip προς το Internet. Κανεις και μια αίτηση για cli κωδικούς στου παρόχου το cpe και τελείωσε το θέμα.

    Και δεν μπλέκεις με 2 router (bridge mode & τηλεφωνίας ). Επίσης ούτε κάποιο performance issue έχω αντιληφθεί όλο αυτό το καιρό.

    Αντίθετα με διπλό Nat, είχε κάποια μικρό θεματάκια.
    To πρόβλημα είναι η παντελής έλλειψη εδώ και χρόνια διευθύνσεων IPv4 και από την στιγμή που το IPv6 δεν είναι καθολικό, η ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ μας φέρνει πιο κοντά στο να μας βάζουν πίσω από ΝΑΤ ή/και να ζητούν έξτρα μηνιαία πληρωμή για να έχουμε κανονική δημόσια ΙΡ.
    Στο εξωτερικό αυτή η πρακτική ακολουθείται από την πλειοψηφία των παρόχων και καλό είναι να φροντίζουμε να μην έλθει και στα δικά μας μέρη.

    To πόσες συσκευές θα χρησιμοποιήσει κανείς, εξαρτάται πως δίνει την όποια υπηρεσία ο πάροχος, ποιες συσκευές χρησιμοποιεί ο χρήστης και πως θέλει να στήσει το δίκτυο. Μπορεί αν γίνει μόνο με μία, με δύο, τρεις ή περισσότερες.
    Προσωπικά προτιμώ το διπλό ΝΑΤ παρά το PPPoE passtrhrough. Και τα δύο έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και αποτελούν λύσεις ανάγκης αλλά δεν είναι τα βέλτιστα, σε αντίθεση με το Bridge Mode.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό. Τι είναι το cli και το cpe????
    CPE = Customer Premises Equipment. Με απλά λόγια είναι ο τερματικός εξοπλισμός, π.χ. ο DSL Router ή το Modem που χρησιμοποιούμε για να γίνει ο συγχρονισμός σε μια DSL σύνδεση.

    Στον ΟΤΕ υπάρχει δυνατότητα με σχετικό αίτημα να μας δοθούν επιπλέον ατομικά στοιχεία σύνδεσης της μορφής cli_210xxxxxxx, που θα τα χρησιμοποιήσουμε στον DSL Router που συνδέεται στην γραμμή, ώστε να πάρει ΙΡ πίσω από CGNAT και ο δεύτερος Router να κάνει κλήση με τα κανονικά ατομικά στοιχεία σύνδεσης ώστε να παίρνει πάντα κανονική δημόσια ΙΡ.
    Ο λόγος είναι ότι αν κάνουμε χρήση των ίδιων στοιχείων σύνδεσης και στα 2 Router, τότε είναι βέβαιο ότι θα παίζουμε πίσω από ΝΑΤ. Ακόμη και αν ζητήσουμε να μας βγάλουν, είναι πιθανότατο να μπούμε πάλι στο άμεσο μέλλον.

    Αλλά αποτελεί μεσοβέζικη λύση. Δεν παύει να υπάρχει θέμα (σε μικρότερο βαθμό) λόγω έλλειψης διευθύνσεων IPv4.

  6. #351
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπερα, χρονια πολλα και Χριστός Ανέστη.
    Εγω στο εξοχικο που εχω Speedport 2i το εχω με pppoe passthrouph, το 951 που εχω με pppoe client παιζει αψογα δεν βλεπω τον λογο να μπλεκω με ενα αλλο adsl router (για modem) και να εχω και το αλλο στην μεση.
    Θα ειχε νοημα ΜΟΝΟ αν επαιρνα κωδικους και εστηνα δικο μου μηχανημα πχ ενα raspi με asterisk...και μετα θελουμε και καποιο ΑΤΑ για να βαλουμε πανω αναλογικα τηλέφωνα φυσικα.
    Τωρα εχω ενα linksys SPA 3102 και συνδεω το τηλ στην Αθηνα με τον asterisk στο nas εκει.
    Αφου το καθε μηχανημα εχει την δικια του public ip και παιζουν αψογα.
    Aν ειναι να πεταξουμε απο την μεση το speedport τοτε ναι.

    Υ.Γ τρεχω πλεον metarouter με OpenWRT εκει σε ενα αλλο 951 του AWMN και εβαλα asterisk αλλα δεν εχω ολοκληρωσει ακομα τις δοκιμες να δω αν αντεχει το crach test.
    Σημερα αν μπορεσω αλλιως αυριο θα γινουν καποιες δοκιμες θα γραψω στο αντιστοιχο θεμα https://www.adslgr.com/forum/threads...-on-mtik/page3 τα αποτελεσματα για οσους ενδιαφερονται.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Δεν σας μπέρδεψα ήμουν ξεκάθαρος, άλλη συσκευή modem σαν bridge που θα δίνει στο mikrotik και θα έχω το speedport μόνο σαν τηλεφωνία.
    Δεν θα παίζει σαν wifi θα το κάνω disable και θα έχω σαν wifi το mikrotik.
    Εγω μπερδευτηκα δεν το καταλαβα δεν τα λες ξεκαθαρα τι θες να κανεις. Πχ δεν ειπες οτι θα βαλεις ενα αλλο ρουτερ για να γινει modem για το bridge mode.
    Αnyway οπως τα καταλαβαινει ο καθενας...ποιο μετα που τα ειπες ξεκαθαρα τα καταλαβα παντως.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που υπάρχει το pppoe-pass through ποιος ο λόγος να γίνει αυτό ?
    + 1000

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίθετα με διπλό Nat, είχε κάποια μικρό θεματάκια.
    Εννοεις με χρηση DMZ? αν ναι τι θεματακια δλδ?

    - - - Updated - - -

    Δεν υπαρχει κανενα θεμα με χρηση pppoe passthrouph ειμαι πανω απο 2 χρονια ετσι και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα και ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ public dynamic ip και στα δυο...
    Το εχω ζητησει ομως απο την αρχη δεν ξερω αν εχει σχεση.
    Προσωπικα ΜΟΝΟ αν μου χρειαστει να παρω κωδικους θα εβαζα ενα αλλο adsl router (modem) για bridge mode ωστε να εφευγε το speedport αλλιως κανενας λογος δεν υπαρχει για μενα να εχω αλλο ενα μηχανημα στην μεση.
    Αλλα θα δω πως θα τα παει ο τροπος που δινω τωρα τηλεφωνια στον αστερισκ AΘηνας και βλεπουμε αργοτερα....

  7. #352
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Μη βιάζεσαι Νικηφόρε, ξέρεις πόσες φορές είμασταν σίγουροι για κάτι και τελικά κάναμε άλλο πράγμα;
    Βάζω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτό.
    Έχουμε αλλάξει τοπολογία πολλές φορές.
    Έχουμε αναφερθεί κατά καιρούς για το pass throught και αν είναι ποιο σωστό το bridge mode.
    Μην είσαι απόλυτος ποτέ.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  8. #353
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.920
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει κανενα θεμα με χρηση pppoe passthrouph ειμαι πανω απο 2 χρονια ετσι και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα και ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ public dynamic ip και στα δυο...
    Το εχω ζητησει ομως απο την αρχη δεν ξερω αν εχει σχεση.
    Όταν τελειώσουν για όλους οι IPv4 επειδή κάποιοι παίρνουν διπλές και τριπλές, θα παίρνεις ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ CG-NAT και στα δύο ή θα πληρώνεις για 2 στατικές ή όπως αλλιώς θα τις χρεώνουν

  9. #354
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Για αυτό ζητάμε cli κωδικούς, για να μη φτάσουμε σε αυτό το σημείο.

  10. #355
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αν γινει κατι τετοιο θα δουμε τοτε....μετα θα παιζουν μονο σε IPV6 αλλωστε και οχι με NAT, ή θα το κανουν οπως με την κινητη συμβολαιο για ιντερνετ, σε ολους πισω απο ΝΑΤ και ΜΟΝΟ και ΑΝ ζητηθει θα δινουν public.
    Χτες πετυχε αυτο που εκανα https://www.adslgr.com/forum/threads...-on-mtik/page3 και πλεον στο εξοχικο εχω asterisk κονσολατο σε openwrt metarouter επανω σε 951, αν ημουν 100% σιγουρος οτι δεν θα ξαναχρειαστει για το AWMN εκει θα το φλασαρα με openwrt να εχω και την τελευταια του εκδοση....
    Μενει να κανω δοκιμες να δω ποσο σωστα παιζει, χτες απο Αθηνα που δοκιμαζα μια χαρα ηταν.
    Και μετα μπορω να παρω κωδικους cli για το voip να βαλω και την Cosmote εκει, τωρα εχω βαλει modulus, 2 sip awmn accounts και 5 εσωτερικα νουμερα, οποτε μπορω να βαλω τοτε ενα αλλο adsl router (modem) που εχω πολλα και βοσκουν και να παρει ποδι το speedport 2i και φυσικα επιτελους να παιξω σε bridge mode.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν τελειώσουν για όλους οι IPv4 επειδή κάποιοι παίρνουν διπλές και τριπλές, θα παίρνεις ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ CG-NAT και στα δύο ή θα πληρώνεις για 2 στατικές ή όπως αλλιώς θα τις χρεώνουν
    τριπλες δε νομιζω να παιρνει κανεις, με ποιον τροπο γινεται αυτο ακριβως? αν δινουν πισω απο νατ και δεν βαζουν μυαλο υπαρχουν και αλλοι παροχοι...οποτε αυτο που λες δεν θα γινει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ γιατι απλα θα χασουν πελατες!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη βιάζεσαι Νικηφόρε, ξέρεις πόσες φορές είμασταν σίγουροι για κάτι και τελικά κάναμε άλλο πράγμα;
    Βάζω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτό.
    Έχουμε αλλάξει τοπολογία πολλές φορές.
    Έχουμε αναφερθεί κατά καιρούς για το pass throught και αν είναι ποιο σωστό το bridge mode.
    Μην είσαι απόλυτος ποτέ.
    Δεν ειμαι απολυτος σε κατι, ειπα κατι που εχει γινει δεν ειπα κατι που δεν εχει γινει.
    Ειπα για τα 2 χρονια που ειμαι συνδρομητης οτι ειχα ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ public ip, αυτο ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ ειναι κατι που εχει ηδη γινει!!!
    ΔΕΝ ειπα απο δω και περα....να ξερουμε τι λεμε!!! Αν αλλαξει κατι μετα δεν μπορω να το ξερω και ΔΕΝ λεω γιαυτο!!!

    - - - Updated - - -

    Ερωτηση ας πουμε οτι πηρα κωδικους voip και τους εβαλα στον asterisk, το speedport 2i μπορει να μπει σε bridge mode ή εχει κανα κλειδωμα? γιατι γενικα σαν adsl παιζει καλα.

  11. #356
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό ζητάμε cli κωδικούς, για να μη φτάσουμε σε αυτό το σημείο.
    Καλημέρα - ζήτησα κωδικούς cli αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει δυνατότητα. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να το ζητήσεις; Μήπως δλδ δεν κατάλαβαν τι θέλω (τους είπα ότι θέλω να συνδέσω 2ο ρούτερ και για να μην πάρει public ipv4 να μου δώσουν κωδικούς cli).

    Ευχαριστώ!

  12. #357
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα - ζήτησα κωδικούς cli αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει δυνατότητα. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να το ζητήσεις; Μήπως δλδ δεν κατάλαβαν τι θέλω (τους είπα ότι θέλω να συνδέσω 2ο ρούτερ και για να μην πάρει public ipv4 να μου δώσουν κωδικούς cli).

    Ευχαριστώ!
    mail στο support στείλε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #358
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα - ζήτησα κωδικούς cli αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει δυνατότητα. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να το ζητήσεις; Μήπως δλδ δεν κατάλαβαν τι θέλω (τους είπα ότι θέλω να συνδέσω 2ο ρούτερ και για να μην πάρει public ipv4 να μου δώσουν κωδικούς cli).

    Ευχαριστώ!
    καλησπερα, ναι και εμενα ετσι μου ειπαν, αλλα εξαρταται τι τους λες μαλλον.
    Καλυτερα να πεις οτι εχεις στον χωρο αστερισκ και θες να το περασεις εκει.
    Θα δω αν τους χρειαστω τελικα θα τους ζητησω σωστα next time.

  14. #359
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, ναι και εμενα ετσι μου ειπαν, αλλα εξαρταται τι τους λες μαλλον.
    Καλυτερα να πεις οτι εχεις στον χωρο αστερισκ και θες να το περασεις εκει.
    Θα δω αν τους χρειαστω τελικα θα τους ζητησω σωστα next time.
    Από ότι κατάλαβα ο φίλος θέλει να βάλει ένα άλλο router αλλά να κρατήσει την τηλεφωνία στο Speedport. Αν τους πει ότι έχει asterisk μήπως του δώσουν τους κωδικούς της τηλεφωνίας και όχι τους κωδικούς πρόσβασης dsl;

    Στο speedport αν και μπορεί να οριστεί μια θύρα ως wan για να κάνει αυτό που θέλει ο φίλος, δεν ξέρω αν υπάρχει πρόσβαση να σβηστούν τα vlan για να πάρει internet από άλλο router. Να πάρει dhcp δηλαδή από το router.

    Μια λύση, αν δεν γίνεται, θα ήταν ένα voip 2 fxo adapter, Cisco, grandstream

  15. #360
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ditheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι κατάλαβα ο φίλος θέλει να βάλει ένα άλλο router αλλά να κρατήσει την τηλεφωνία στο Speedport. Αν τους πει ότι έχει asterisk μήπως του δώσουν τους κωδικούς της τηλεφωνίας και όχι τους κωδικούς πρόσβασης dsl;

    Στο speedport αν και μπορεί να οριστεί μια θύρα ως wan για να κάνει αυτό που θέλει ο φίλος, δεν ξέρω αν υπάρχει πρόσβαση να σβηστούν τα vlan για να πάρει internet από άλλο router. Να πάρει dhcp δηλαδή από το router.

    Μια λύση, αν δεν γίνεται, θα ήταν ένα voip 2 fxo adapter, Cisco, grandstream
    καλημερα, οι κωδικοι cli που αναφερθηκαν δεν ειναι της τηλεφωνιας? γιατι εγω ετσι καταλαβα!
    Κωδικους για το ιντερνετ ετσι κι αλλιως τους εχουμε. Εκτος αν τους εχασε.
    Εγω οσες φορες ειχα OTE παντα μου τους εδιναν απο την αρχη. Και με Isdn και με pstn.
    Αυτο που λεει με το 2ο ρουτερ οπως το γραφει δεν καταλαβα τι σημαινει καν.

    - - - Updated - - -

    και τωρα που ειμαι δουλεια με VDSL2 κοιταξα στο συμβολαιο-συμβαση και εχει και username Και password, μαλιστα ειχα αλλαξει ρουτερ και τα ειχα βαλει μονος μου.
    Ο φιλος λογικα θελει κωδικους τηλεφωνιας.

    Την λυση που λες την εχω κανει, εχω δωσει απο το εξοχικο το σταθερο μου στον αστερισκ Αθηνας με ενα linksys SPA 3102 και βαζοντας το 9 μπροστα παιρνω απο αυτη την γραμμη. Η συνδεση γινεται με Mikrotik ΟVPN και δουλευει αψογα.
    Αν παω ενα raspi που ετοιμαζω στο εξοχικο και καταφερω αυτα που θελω τοτε μπορει να ζητησω και εγω κωδικους voip.

Σελ. 24 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-24, 16:49
  2. SpeedPort Entry 2i για access point
    Από chrisg4 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-23, 18:14
  3. Πρόβλημα με vdsl και Speedport 2i
    Από gpgpgps στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 01:59
  4. Voip ΟΤΕ με Speedport σε fxo κάρτα 2 γραμμών Elastix
    Από roseman1986 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 14:16
  5. Βοήθεια με Mikrotik RB2011 για DynDNS και απομακρυσμένη διαχείριση.
    Από fonias a.e στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-15, 19:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας