Σελ. 3 από 27 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 391
  1. #31
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! εχω μπερδευτει λιγο, θα μιλησω για το 1ο ποστ τωρα.
    Δλδ δεν το βαζουμε σε bridge mode ετσι? πως παιζει με το mikrotik RB να εχει το ιντερνετ routing?
    δλδ οπως καταλαβαινω τελικα δεν εχει γινει αυτο. Εχω καταλαβει κατι λαθος?
    ή μενει το speedport για τα VOIP του ΟΤΕ, και ειναι αλλο το vdsl modem που παιζει bridge με το ΜΤ RB? κατι εχω χασει....

  2. #32
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.185
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! εχω μπερδευτει λιγο, θα μιλησω για το 1ο ποστ τωρα.
    Δλδ δεν το βαζουμε σε bridge mode ετσι? πως παιζει με το mikrotik RB να εχει το ιντερνετ routing?
    δλδ οπως καταλαβαινω τελικα δεν εχει γινει αυτο. Εχω καταλαβει κατι λαθος?
    ή μενει το speedport για τα VOIP του ΟΤΕ, και ειναι αλλο το vdsl modem που παιζει bridge με το ΜΤ RB? κατι εχω χασει....
    Μπορείς να έχεις το speedport ως modem/router και από πίσω το ΜΤ σε απλό ρούτερ χωρίς ΡΡΡοΕ.
    Προφανώς κάτι τέτοιο δεν είναι απόλυτα σωστό αφού εν μέρη καταργείται το ΜΤ.

    Μπορείς να έχεις το speedport ως modem/router και από πίσω το ΜΤ με ΡΡΡοΕ.
    Αυτό δημιουργεί δεύτερη σύνδεση ΡΡΡ και θα πρέπει στο speedport να ενεργοποιηθεί το ΡΡΡοΕ passthrough (δεν θυμάμαι αν υπάρχει σαν δυνατότητα).

    Μπορείς να έχεις το ΜΤ ως ρούτερ με ΡΡΡοΕ και από πίσω το speedport.
    Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι ένα modem σε Bridge.
    Είναι η λύση που προτείνω.

    Στην πιο πάνω συνδεσμολογία μπορείς στο modem να επιλέξεις pppoe passthrough ώστε να κάνουν κλήση ΡΡΡοΕ και το ΜΤ και το speedport.
    Στην περίπτωση αυτή χάνεις την δυνατότητα ελέγχου των πακέτων του speedport από το ΜΤ.

    Επίσης μπορείς να αντικαταστήσεις το Speedport με οποιοδήποτε άλλο sip εξοπλισμό ή και τα 3 (modem, MT και speedport) με μία μόνο συσκευή modem/router με δυνατότητα voip πχ κάποιο fritzbox και όχι μόνο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #33
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ωραιος ευχαριστω τωρα καταλαβα καλυτερα! το εχω στην δουλεια αυτο το speedport αλλα δεν ειμαστε ακομα με VOIP.

  4. #34
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Καλησπέρα

    το παραπάνω setup μπορεί να παίξει και με speedport w724v type ci ;

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, οι ρυθμίσεις είναι παρόμοιες, απλά σε διαφορετικά μενού.

  6. #36
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    οι ρυθμίσεις που έχω είναι η εξεις

    SpeedPort W724v >> Home Network = IP 192.168.1.254 | DHCP -> OFF | UNPN -> OFF | WLAN -> OFF

    Internet Config = http://prntscr.com/ejcq9f
    Port Binding για να κάνει κλήσh το mikrotik = http://prntscr.com/ejcqvn
    Firewall = OFF

    Mikrotik Settings = Address 192.168.88.254 (bridge_Local)
    PPPoE κλήση στην Eth1
    Firewall NAT = srcnat - masquerade - pppoe-out1
    DNS Servers = 8.8.8.8 - 8.8.4.4

    Internet έχω κανονιά αλλα δεν μου σηκώνει τηλεφωνία και δεν μπορώ να δω το config του Speedport απο την Εth1 που κάνει κλήση PPPoe

    Πού κάνω το λάθος και τι πρέπει να αλλάξω αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει

    Ευχαριστώ

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην 1η εικόνα δεν κάνει κλήση ΡΡΡ το Speedport, οπότε πως να δουλέψει η έρμη τηλεφωνία;
    Δες παραπάνω τις 3 προϋποθέσεις που αναφέρει ο deniSun. Είτε το Speedport θα είναι πρώτο στην γραμμή (δουλεύοντας κανονικά ως modem/router) είτε πίσω από άλλη συσκευή που θα κάνει την σύνδεση.

  8. #38
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    για να δουλέψει δλδ η τηλεφωνία χρειάζεται και 3 modem;

    εγω κατάλαβα οτι μπωρεί να γίνει ολο αυτο με

    speedport <-> mikrotik

    δλδ το speedport θα δουλευει σαν modem to mikrotik θα κάνει κλήση pppoe και θα πέρνει internet to speedport απο το mikrotik για να δουλέψει η τηλεφωνία

  9. #39
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορεί να δουλέψει όπως κατάλαβες, σύμφωνα με αυτά που αναφέρει ο deniSun, αλλά δεν το κάνεις.
    Από την στιγμή που το Speedport είναι πρώτο στην γραμμή, αναγκαστικά για να λειτουργεί η τηλεφωνία θα πρέπει να δουλεύει κανονικά, σαν να ήταν μόνο του.

    Από εκεί και πέρα εξαρτάται πως θέλεις να υλοποιήσεις το εσωτερικό σου δίκτυο:
    α. Αν θέλεις το Mikrotik να κάνει και αυτό ταυτόχρονα κλήση ΡΡΡ, τότε ενεργοποιείς την επιλογή PPPoE Passthrough στο Speedport.
    β. Διαφορετικά το Mikrotik θα παίρνει σύνδεση μέσω του Speedport, δουλεύοντας πάλι ως router αλλά χωρίς κλήση ΡΡΡ.

    Υπόψη ότι στην πρώτη περίπτωση δεν υπάρχει δυνατότητα να συνδεθείς από το δίκτυο του Mikrotik στο Speedport.

  10. #40
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.185
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kingofcopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να δουλέψει δλδ η τηλεφωνία χρειάζεται και 3 modem;

    εγω κατάλαβα οτι μπωρεί να γίνει ολο αυτο με

    speedport <-> mikrotik

    δλδ το speedport θα δουλευει σαν modem to mikrotik θα κάνει κλήση pppoe και θα πέρνει internet to speedport απο το mikrotik για να δουλέψει η τηλεφωνία
    Τα 3 που τα είδες;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #41
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να έχεις το speedport ως modem/router και από πίσω το ΜΤ με ΡΡΡοΕ.
    Αυτό δημιουργεί δεύτερη σύνδεση ΡΡΡ και θα πρέπει στο speedport να ενεργοποιηθεί το ΡΡΡοΕ passthrough (δεν θυμάμαι αν υπάρχει σαν δυνατότητα).
    Στην πιο πάνω συνδεσμολογία μπορείς στο modem να επιλέξεις pppoe passthrough ώστε να κάνουν κλήση ΡΡΡοΕ και το ΜΤ και το speedport.
    Στην περίπτωση αυτή χάνεις την δυνατότητα ελέγχου των πακέτων του speedport από το ΜΤ.
    καλημερα! μου ειχες πει αυτη την συνδεσμολογια, εγω τωρα πχ εχω το ZTE 931Vii σε bridge mode και δεν μου δουλευει σαν VOIP (συνδεση με τον αστερισκ στο ιδιο τοπικο δικτυο), δλδ ενω τον κανω Ping και traceroute καποιο κλειδωμα εχει μαλλον και θελει να το δει μεσω ιντερνετ.
    Ανακαλυψα οτι αμα το βαλω σε routed mode τοτε συνδεεται κανονικα και εφοσον ειναι ενεργο το ΝΑΤ του, τοτε συνδεονται τα SIP extentions στον αστερισκ αλλα δειχνουν την ιντερνετικη μου ip!!! ομως δουλευουν κανονικα, δλδ κανει καποιο εσωτερικο NAT και τον βλεπει.
    Θελω ομως την χρηση του mikrotik RB σαν ιντερνετ ρουτερ.
    Το μηχανημα αυτο εχει PPOE passthrough οπως και το speedport.

    Αν το βαλω ετσι οπως καταλαβα (δεν το εχω δοκιμασει), κανει αυτο κληση οπως αν ηταν routed αλλα και το mikrotik ppoe client.
    Και τι ισχυει για ολα τα αλλα? δλδ οτι εχει το Mikrotik ειναι αχρηστα ετσι?
    ποιο μηχανημα θα διαχειριζεται δλδ το firewall, NAT, port forwarding και ολα αυτα?
    ποιος ο λογος να υπαρχει αυτο το ppoe passthrough? τι εφαρμογες εχει?
    μπερδεμα....

    Υ.Γ σορρυ που ρωταω για αλλο μηχανημα αλλα ειναι το ιδιο στην ουσια με το speedport μονο η μαρκα αλλαζει....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 17-03-17 στις 13:06.

  12. #42
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχουμε 2 διακριτές λειτουργίες για να συνδεθούμε στο διαδίκτυο:
    α. Με το modem και μέσω του πρωτοκόλλου επικοινωνίας (VPI/VCI, VLAN ID, Bridge κλπ), κάνουμε συγχρονισμό σε DSL. Πρόσβαση στο διαδίκτυο ακόμη δεν έχουμε.
    β. Με τον router (συνήθως) κάνουμε την κλήση ΡΡΡ (ΡΡΡοΕ, ΡΡΡΡοΑ κλπ) στον πάροχο, παίρνουμε δημόσια (ή σταθερή) ΙΡ και πρόσβαση στο διαδίκτυο.

    Οι 2 αυτές διακριτές λειτουργίες τα τελευταία χρόνια εμπεριέχονται σε μία συσκευή που μας δίνουν οι πάροχοι που είναι ένα modem router (ή αλλιώς DSL router).
    Με την επιλογή PPPoE Passthrough η συσκευή αυτή επιτρέπει να γίνεται ταυτόχρονα κλήση ΡΡΡ και από άλλη δικτυακή συσκευή. Στην περίπτωση αυτή από ένα modem περνάνε 2 κλήσεις προς τον ίδιο πάροχο και δημιουργούνται 2 εντελώς ξεχωριστά δίκτυα με την δικιά τους δημόσια (ή σταθερή) ΙΡ. Ταυτόχρονα έχουμε και 2 ξεχωριστά εσωτερικά δίκτυα με τα δικά τους ΝΑΤ, Firewall, Port Forwarding κλπ.
    Αυτά φυσικά αν το επιτρέπει ο πάροχος, που στον ΟΤΕ γίνονται έως 4 τέτοιες κλήσεις.

    Βασικά αυτό που λέει ο deniSun είναι ότι δεν έχεις πλέον έλεγχο του QoS μετά το Mikrotik. Μπορεί αυτό να έχει δημιουργήσει την δικιά του σύνδεση με τον πάροχο, αλλά βγαίνει προς τα έξω μέσω του μπροστινού Speedport στο οποίο δεν γνωρίζεις τι ρυθμίσεις έχει στο δικό του QoS και αν είναι σωστές. Με απλά λόγια δεν γνωρίζεις αν η σειρά που στέλνει το Mikrotik τα πακέτα, θα φύγουν με την ίδια σειρά από το Speeport.

    Βέβαια η αλήθεια μέχρι σήμερα είναι, ότι το Speedport είναι ουδέτερο, έχοντας μόνο 2 κανόνες δίνοντας την μέγιστη προτεραιότητα σε VoIP και IPTV και όλα τα άλλα φεύγουν προ τα έξω με την σειρά που τα παραλαμβάνει από το Mikrotik.
    Αυτό ισχύει όσο στο Speedport δεν συνδέονται και άλλες δικτυακές συσκευές, οπότε ο μόνος φόρτος προέρχεται από το δίκτυο του Mikrotik. Όμως αν του συνδέσεις π.χ. ένα PC και κατεβάζεις torrents, το QoS του Mikrotik πάει στα "άχρηστα".

  13. #43
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ευχαριστω για τις διευκρινησεις, κατι καταλαβα τωρα, να πω πως δεν χρησιμοποιω QoS στο mikrotik RB μου, καθως μονο εγω χρησιμοποιω το ιντερνετ μου και δεν θεωρω οτι το χρειαζομαι.
    Ο βασικος λογος που ρωταω ειναι οτι θελω να παιζει τo VOIP μου και συνδεεται μονο αμα ειναι με ΝΑΤ το μηχανημα και σε routed mode.
    Θελω ομως ο ελεγχος να γινεται απο το mikrotik, δλδ το firewall, NAΤ, το ανοιγμα πορτων και ολα αυτα με λιγα λογια.
    Μαλλον δεν μενει παρα να το δοκιμασω να δω τι παιζει.

  14. #44
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.185
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για τις διευκρινησεις, κατι καταλαβα τωρα, να πω πως δεν χρησιμοποιω QoS στο mikrotik RB μου, καθως μονο εγω χρησιμοποιω το ιντερνετ μου και δεν θεωρω οτι το χρειαζομαι.
    Ο βασικος λογος που ρωταω ειναι οτι θελω να παιζει τo VOIP μου και συνδεεται μονο αμα ειναι με ΝΑΤ το μηχανημα και σε routed mode.
    Θελω ομως ο ελεγχος να γινεται απο το mikrotik, δλδ το firewall, NAΤ, το ανοιγμα πορτων και ολα αυτα με λιγα λογια.
    Μαλλον δεν μενει παρα να το δοκιμασω να δω τι παιζει.
    Αν περάσεις από το ΜΤ και voip, χρειάζεσαι οπωσδήποτε και qos, διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα στη μετάδοση του ήχου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #45
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν περάσεις από το ΜΤ και voip, χρειάζεσαι οπωσδήποτε και qos, διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα στη μετάδοση του ήχου.
    ειναι τοπικος ο αστερισκ το εχω γραψει πολλες φορες, δεν περναει μεσω ιντερνετ.
    το ΖΤΕ 931vii για να παιξει θελει να εχει ιντερνετ (routed mode) και ΝΑΤ, δλδ στις SIP ρυθμισεις του εχω δηλωσει την τοπικη ip του αστερισκ και προφανως κανει εσωτερικο ΝΑΤ και συνδεεται και παιζει κανονικα και δειχνει στον αστερισκ οτι εχουν κανει login απο την ip που εχω στο ιντερνετ! αλλα ο αστερισκ μου δεν βγαινει στο ιντερνετ! δεν εχω ανοιξει καν καποια σχετικη πορτα με VOIP.
    Τωρα τι κολπα κανει αυτο το router δεν καταλαβαινω!
    Δεν εχω QoS και το VOIP ανεκαθεν επαιζε αψογα.
    Οταν λες να το περασω απο το Μικροτικ να παει που? γιατι περναει αλλα παιζει τοπικα.
    αν θελω να συνδεθω απομακρυσμενα το κανω με openvpn και μονο στο εξοχικο παιζει απομακρυσμενα με sip extentions και παλι περναει απο το awmn οχι μεσω ιντερνετ.

    anyway μολις βρω χρονο γιατι θα λειπω εκτος ΣΚ θα το δω με το ppoe-passthrouph τι κανει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 17-03-17 στις 23:28.

Σελ. 3 από 27 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2008
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-24, 10:28
  2. SpeedPort Entry 2i για access point
    Από chrisg4 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-23, 18:14
  3. Πρόβλημα με vdsl και Speedport 2i
    Από gpgpgps στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 01:59
  4. Voip ΟΤΕ με Speedport σε fxo κάρτα 2 γραμμών Elastix
    Από roseman1986 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 14:16
  5. Βοήθεια με Mikrotik RB2011 για DynDNS και απομακρυσμένη διαχείριση.
    Από fonias a.e στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-15, 19:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας