Σελ. 15 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 51013141516172025 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 391
  1. #211
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από afric Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως κάνω pppoe passthough στο ΜΤ;; όλα τα άλλα τα έχω κάνει άλλα δεν παίζει το τηλέφωνο.

    ---edit-----

    Τελικά δεν χρειάστηκε αλλά έχω να κάνω 3 παρατηρήσεις.

    1. Γράφει στο πρώτο πόστ ότι Η πρόσβαση πλέον στο speedport θα γίνεται με την ΙΡ 5.39 του τοπικού δικτύου. ενώ εγω το βλέπω απο την 5.38
    2. gateway έβαλα το κανονικό μου.
    και
    3. dns έβαλα απευθείας του Οτε και όχι το gateway
    καλημερα, καταρχην το εχει ενεργο οποτε δεν κανεις τπτ για ενεργοποιηση.
    Απλα στα στοιχεια συνδεσης θελει otenet@otenet.gr και password otenet.
    Τα κανονικα στοιχεια τα βαζεις στο δικο σου ρουτερ.
    Αυτα θελει τιποτα παραπανω. Το εχω κανει με αυτο https://mikrotik.com/product/RB951Ui-2HnD και το χρησιμοποιω και για switch και wifi AP.
    Σημειωτεον εγω το Speedport το εχω στο ιδιο ip range με ολα τα αλλα μηχανηματα μου εκει γιατι εχω awmn subnet.

  2. #212
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, σημερα αντιμετωπισα ενα περιεργο προβλημα, δεν ξερω αν το εχει παθει αλλος, βρηκα μια λυση δεν ξερω αν ειναι η σωστοτερη οποτε θα το πω.
    Επειδη εχω μια ip camera wifi μονο και ειναι δυσκοιλια με το wifi των mikrotik, θελω να την συνδεσω στο speedport.
    Οποτε σημερα εκανα δοκιμη με το wifi του.
    Το speedport ειναι στο ιδιο υποδικτυο με το εσωτερικο μου lan που εχει awmn subnet της μορφης 10.ΧΧ.ΧΧ.0/24
    το 951 που εχω για pppoe client ειναι το .2 και το speedport ειναι το .3 και παιζει με pppoe passthrough.
    Οταν λοιπον συνδεθω στο wifi πχ με το κινητο μου παιρνω κανονικα ip απο το dhcp server του 951.
    Ομως ενω εχω ιντερνετ, δεν μπορω να μπω στα εσωτερικα μου μηχανηματα!!! εκτος του speedport! ουτε καν στο 951 μπορω να μπω με κανεναν τροπο, δοκιμασα και απο λαπτοπ τιποτα!

    Τελικα η μονη λυση που βρηκα ηταν στο speedport να βαλω ενα static route να του πω ολα τα 10.0.0.0 255.0.0.0 (αυτο ειναι ολο το awmn) να εχουν gateway την ip του 951-internet γιατι εχω αλλο ενα που ρουταρει το awmn και ετσι ολα καλα.
    Καμια ιδεα γιατι αυτο το περιεργο? δλδ οκ βρηκα μια λυση, αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι το κανει αυτο χωρις αυτο το route.

  3. #213
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    mogsub.com
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    MT
    Καλησπέρα,

    αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
    Χρόνια τώρα είχα ένα παλιό speedport σε bridged mode με ένα mikrotik και όλα δουλεύουν μια χαρά. Ο ΟΤΕ θέλοντας να με περάσει σε VOIP μου έστειλε ένα speedport plus και αφού το έβαλα στην αρχή μπροστά για να πάρει τις ρυθμίσεις από τον ΟΤΕ δοκίμασα το voip και έπαιξε.

    Ακολουθώντας τώρα τις οδηγίες σε αυτό το post, έβαλα το speedport plus πίσω από το MT, δημιούργησα μια νέα σύνδεση ethernet και του έβαλα static ip (192.168.1.x) και όλα τα σχετικά, ενεργοποίησα την Lan1 ως WAN αλλά από ότι βλέπω δεν μπορεί να πάρει internet και από τα logs βλέπω ότι προσπαθεί από το default connection να συνδεθεί. Μιας και δεν μπορώ να κάνω delete το αρχικό connection του xDSL (στο plus) πως μπορώ να το σταματήσω αυτό το πράγμα;

    Στο MT βλέπω ότι δεν υπάρχει καθόλου κίνηση από το plus. Δοκίμασα να πάρει και dynamic ip απο το MT αλλά ενώ πήρε ip και πάλι δεν μου έπαιξε

    - - - Updated - - -

    Τελικά το έκανα να παίξει με pppoe passthrough

    Έβγαλα το bridged speedport και έβαλα το καινούργιο speedport plus κανονικά με ενεργοποιημένο το pppoe passthrough. Οπότε το plus μπαίνει κάνει και αυτό κλήση (το έχω βάλει σε άλλο subnet) και έχει το voip και το mikrotik κάνει και αυτό την δικιά του κλήση. Έτσι φαίνεται γλύτωσα και την +1 έξτρα συσκευή στο δίκτυο μου. Κάπου διάβασα ότι στο speedport πρέπει να μπει το generic username otenet@otenet.gr και στο MT το δικό μου αλλά εγώ έχω αφήσει και στα 2 το ίδιο (το προσωπικό μου account) και μέχρι τώρα δεν είχα disconnects

  4. #214
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mogsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
    Χρόνια τώρα είχα ένα παλιό speedport σε bridged mode με ένα mikrotik και όλα δουλεύουν μια χαρά. Ο ΟΤΕ θέλοντας να με περάσει σε VOIP μου έστειλε ένα speedport plus και αφού το έβαλα στην αρχή μπροστά για να πάρει τις ρυθμίσεις από τον ΟΤΕ δοκίμασα το voip και έπαιξε.

    Ακολουθώντας τώρα τις οδηγίες σε αυτό το post, έβαλα το speedport plus πίσω από το MT, δημιούργησα μια νέα σύνδεση ethernet και του έβαλα static ip (192.168.1.x) και όλα τα σχετικά, ενεργοποίησα την Lan1 ως WAN αλλά από ότι βλέπω δεν μπορεί να πάρει internet και από τα logs βλέπω ότι προσπαθεί από το default connection να συνδεθεί. Μιας και δεν μπορώ να κάνω delete το αρχικό connection του xDSL (στο plus) πως μπορώ να το σταματήσω αυτό το πράγμα;

    Στο MT βλέπω ότι δεν υπάρχει καθόλου κίνηση από το plus. Δοκίμασα να πάρει και dynamic ip απο το MT αλλά ενώ πήρε ip και πάλι δεν μου έπαιξε

    - - - Updated - - -

    Τελικά το έκανα να παίξει με pppoe passthrough

    Έβγαλα το bridged speedport και έβαλα το καινούργιο speedport plus κανονικά με ενεργοποιημένο το pppoe passthrough. Οπότε το plus μπαίνει κάνει και αυτό κλήση (το έχω βάλει σε άλλο subnet) και έχει το voip και το mikrotik κάνει και αυτό την δικιά του κλήση. Έτσι φαίνεται γλύτωσα και την +1 έξτρα συσκευή στο δίκτυο μου. Κάπου διάβασα ότι στο speedport πρέπει να μπει το generic username otenet@otenet.gr και στο MT το δικό μου αλλά εγώ έχω αφήσει και στα 2 το ίδιο (το προσωπικό μου account) και μέχρι τώρα δεν είχα disconnects
    Το speed και το ΜΤ θα πρέπει να είναι στο ίδιο sub.
    Τις κλήσεις ppp του speed τις διαγράφεις ή τις κάνεις disable.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #215
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Το speed και το ΜΤ ειναι αδιαφορο σε πιο subnet θα ειναι. Εγω τα βαζω σε διαφορετικα παντα για να εχω και αλλο δικτυο.
    Άλλα Ντάλλα....

  6. #216
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το speed και το ΜΤ ειναι αδιαφορο σε πιο subnet θα ειναι. Εγω τα βαζω σε διαφορετικα παντα για να εχω και αλλο δικτυο.
    Άλλο στήσιμο κάνεις όταν είναι στο ίδιο δίκτυο και άλλο όταν είναι σε διαφορετικό.
    Αν έχεις το speed πίσω από το ΜΤ, δεν υπάρχει λόγος να το έχεις σε διαφορετικό sub.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #217
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    mogsub.com
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    MT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο στήσιμο κάνεις όταν είναι στο ίδιο δίκτυο και άλλο όταν είναι σε διαφορετικό.
    Ακριβώς αυτό.

    Εγώ στην αρχή προσπάθησα αυτό το config (έχω 2 speedports: ένα παλιό και ένα plus)

    Speedport(bridged) 192.168.1.x - MT (192.168.1.x) - Speedport plus (για voip) 192.168.1.x αλλά το speedport plus ενώ έπαιρνε ip από τον dhcp του ΜΤ δεν μπορούσε να μπει στο internet. Δεν ξέρω μήπως θέλει κανένα πείραγμα του firewall του. Αλλά από τα logs έβλεπα ότι προσπαθούσε να καλέσει από το xDSL παρότι είχα πει ότι primary connection είναι η ethernet από το WAN (LAN1)

    Αυτό που δεν μπόρεσα να βρω στο speedport plus είναι πως κάνεις delete τις ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις (internet configurations). Άμα μπορεί κάποιος να μου πει.

    Αυτή την στιγμή παίζουν όλα αλλά με το άλλο config:

    Speedport plus 192.168.3.x (pppoe passthrough) - MT (192.168.1.x)

    καλεί και το speedport plus (για το voip) και το MT (μέσω pppoe passthrough) αλλά χάνω τα QoS του ΜΤ άμα το speedport καλούσε από πίσω (μικρό το κακό για τώρα)

    ΥΓ. Το password για το voip του ΟΤΕ πως το παίρνω; Τους παίρνω τηλ και το ζητάω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mogsub : 29-07-19 στις 12:27.

  8. #218
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mogsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό.

    Εγώ στην αρχή προσπάθησα αυτό το config (έχω 2 speedports: ένα παλιό και ένα plus)

    Speedport(bridged) 192.168.1.x - MT (192.168.1.x) - Speedport plus (για voip) 192.168.1.x αλλά το speedport plus ενώ έπαιρνε ip από τον dhcp του ΜΤ δεν μπορούσε να μπει στο internet. Δεν ξέρω μήπως θέλει κανένα πείραγμα του firewall του. Αλλά από τα logs έβλεπα ότι προσπαθούσε να καλέσει από το xDSL παρότι είχα πει ότι primary connection είναι η ethernet από το WAN (LAN1)

    Αυτό που δεν μπόρεσα να βρω στο speedport plus είναι πως κάνεις delete τις ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις (internet configurations). Άμα μπορεί κάποιος να μου πει.

    Αυτή την στιγμή παίζουν όλα αλλά με το άλλο config:

    Speedport plus 192.168.3.x (pppoe passthrough) - MT (192.168.1.x)

    καλεί και το speedport plus (για το voip) και το MT (μέσω pppoe passthrough) αλλά χάνω τα QoS του ΜΤ άμα το speedport καλούσε από πίσω (μικρό το κακό για τώρα)

    ΥΓ. Το password για το voip του ΟΤΕ πως το παίρνω; Τους παίρνω τηλ και το ζητάω;
    Κάνεις αίτηση τηλεφωνικά ή με email για τους κωδικούς τηλεφωνίας.
    Ακολούθησες όλα όσα αναφέρω στο πρώτο μήνυμα;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #219
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο πρώτο config, δοκίμασε με σταθερή ΙΡ στο ίδιο το Speedport αντί να παίρνει από τον DHCP του Mikrotik.

  10. #220
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το sip direct media(sip ALG) από που το ενεργοποιούμε;

    Στο IP->service δεν μου έχει κάποια επιλογή

    Έχει winbox, ftp, κλπ

    Έχω την stable 6.45.1


    Μήπως έπρεπε να περάσω το all package;

    Ευχαριστώ
    υπάρχουν και χειρότερα

  11. #221
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Βρίσκεται στο IP > Firewall > Service Ports

  12. #222
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    mogsub.com
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    MT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πρώτο config, δοκίμασε με σταθερή ΙΡ στο ίδιο το Speedport αντί να παίρνει από τον DHCP του Mikrotik.
    δοκίμασα και με σταθερή ip αλλά και πάλι δεν τραβάει το internet από εκεί. Η βλακία του speedport plus είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις delete τα αρχικά του internet connections. Και ενώ το βλέπω από το mikrotik, βλέπω ότι το plus δεν στέλνει κανένα πακέτο στην WAN(LAN1) πόρτα με torch

  13. #223
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάθε Speedport έχει ελαφρά διαφορετική ρύθμιση για να παίξει πίσω από άλλο router. Για το Speedport Plus, ακολουθείς πιστά αυτά τα βήματα με την μόνη διαφορά να του ορίσεις σταθερή ΙΡ στο WAN.

  14. #224
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    mogsub.com
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    MT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε Speedport έχει ελαφρά διαφορετική ρύθμιση για να παίξει πίσω από άλλο router. Για το Speedport Plus, ακολουθείς πιστά αυτά τα βήματα με την μόνη διαφορά να του ορίσεις σταθερή ΙΡ στο WAN.
    οκ ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω έτσι όπως αναλυτικά το περιγράφεις και θα δω

  15. #225
    Εγγραφή
    24-01-2012
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δοκίμασα passthrough με mikrotik σύμφωνα με τα παραπάνω και στο adsl speedtest μέσω mikrotik μου δίνει 14mbps και μέσω speedport 40 mbps. Να σημειωθεί ότι δοκιμάζω σε vdsl γραμμή. Το router είναι το RB951Ui-2HnD. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Σελ. 15 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 51013141516172025 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2008
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-24, 10:28
  2. SpeedPort Entry 2i για access point
    Από chrisg4 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-23, 18:14
  3. Πρόβλημα με vdsl και Speedport 2i
    Από gpgpgps στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 01:59
  4. Voip ΟΤΕ με Speedport σε fxo κάρτα 2 γραμμών Elastix
    Από roseman1986 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 14:16
  5. Βοήθεια με Mikrotik RB2011 για DynDNS και απομακρυσμένη διαχείριση.
    Από fonias a.e στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-15, 19:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας