Σελ. 1 από 27 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 391
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Post
    Η έλευση της VoIP τηλεφωνίας έχει δημιουργήσει πολλές συζητήσεις κατά πόσο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί με τον υφιστάμενο εξοπλισμό μας πχ έναν δικό μας ρούτερ.
    Πολλοί έχουν επενδύσει πολύ χρόνο αλλά και χρήμα στο να φτιάξουν ένα αξιοπρεπές δίκτυο με ρούτερ και όχι modem/router του εμπορίου ή τους κουβάδες των παρόχων ή ακόμα και "ρούτερ".
    Από τις πρώτες συζητήσεις, αν όχι η πρώτη, που είχαν ξεκινήσει ήταν αυτή για την συνδεσμολογία για το ASUS.

    Έχουμε και λέμε:

    Συνδεσμολογία:
    Κώδικας:
    internet <-> modem bridge <-> MT <-> speedport
    VoIP θεωρία:
    Χρειαζόμαστε ένα εξοπλισμό από τον πάροχό μας.
    Υπάρχουν στοιχεία σύνδεσης με τον ims του παρόχου μας στην πόρτα udp 5060 για το SIP.
    Κατά την διάρκεια την συνομιλίας χρησιμοποιείται η πόρτα udp 4000-XXXX για το RTP.
    Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι θα πρέπει:
    Να γίνει pppoe passthough στο ΜΤ.
    ή
    Να ανοιχτεί η πόρτα για το sip και rtp στο fw του ΜΤ και να γίνουν αντίστοιχα port forward στο speedport.
    Προσωπικά όλα αυτά τα βρίσκω πολύ μπελαλίδικα και μάλλον δημιουργούν επιπλέον προβλήματα.
    Ειδικά το άνοιγμα της πόρτας του rtp όπου το range δεν είναι γνωστό θα μπορούσε να οδηγήσει σε προβλήματα ασφαλείας στο fw του ΜΤ.

    Μύθοι:
    1. Από το 13888 θα σας πούνε ότι δεν μπορείτε να βάλετε το speedport πίσω από άλλο ρούτερ.
    Γενικά ότι δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε δικό σας εξοπλισμό.
    2. Οι κωδικοί voip αλλάζουν και γι αυτό θα πρέπει να μπορεί ο ΟΤΕ να μπαίνει στο speedport ώστε να αλλάζει κάθε λίγο τους κωδικούς.
    3. Είναι απαραίτητο να υπάρχει πρόσβαση στο speedport μέσω TR-069.

    Πραγματικότητα:
    1. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε δικό σας εξοπλισμό ως ρούτερ και να βάλετε το speedport από πίσω.
    Μου το διαβεβαίωσαν τρεις τεχνικοί και ένας προϊστάμενο.
    Το μόνο που χρειάζεται είναι ότι κατά την διαδικασία της μετάβασης απαιτείται να μπει το speedport μόνο του πάνω στην γραμμή ώστε να μπορέσουν να περάσουν τα στοιχεία για την τηλεφωνία.
    2. Οι κωδικοί στην voip ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.
    Τις περνάει ΜΙΑ φορά αυτόματα το σύστημα.
    Δεν τις γνωρίζουν οι τεχνικοί.
    Είναι ψευδοτυχαίοι.
    Άρα δεν είναι υπάρχει κάποια διαδικασία μέσω TR για αλλαγή των κωδικών ανά Χ-διαστήματα.
    3. Το port forward για TR069 ΔΕΝ είναι απαραίτητο.
    Το χρησιμοποιούν ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορά για να περάσουν τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας.
    Επίσης το χρησιμοποιούν ΕΑΝ θέλεις να έχεις support απομακρυσμένα χωρίς να σε ρωτάνε το ένα ή το άλλο.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ότι όταν το χρησιμοποιούν για support το μόνο που κάνουν είναι RESET σε FACTORY DEFAULTS που μάλλον δεν είναι το θέλουμε.

    Υλοποίηση δική μου:
    Ρυθμίσεις στο speedport:
    1. Αλλαγή την διεύθυνσης του speedport σε 2.1 από 1.1.
    Το βήμα αυτό δεν είναι απαραίτητο αλλά έχω bridge modem με την ίδια διεύθυνση.
    Και πάλι δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα γιατί βρίσκονται σε διαφορετικά υπόδίκτυα, αλλά για λόγους καθαρά οργανωτικούς επέλεξα να αλλάξω την διεύθυνσή του.

    2. Επέλεξα στο speedport ότι θα παίρνει δίκτυο μόνο από την wan ether1.

    3. Διέγραψε τις υπόλοιπες καταχωρήσεις ΡΡΡ πράγμα που δεν νομίζω ότι έπαιξε κάποιον ρόλο:

    4. Όρισα μια καινούργια σύνδεση για σύνδεση στο internet τύπου ΙΡ με σταθερή απόδοση διεύθυνσης.
    Δεν χρειάζεται να παιδεύεστε με δηλώσεις dhcp και μετά άλλες ρυθμίσεις στο ρούτερ σας κλπ.
    Απλά ορίζεται μια ΙΡ από το τοπικό σας δίκτυο.
    Στην δική μου περίπτωση 5.39.
    Το ΝΑΤ στο speedport θα πρέπει να είναι απενεργοποιημένο.

    5. Για να έχω πρόσβαση μέσω της wan από το υπόλοιπο δίκτυο, όρισα ότι θα δέχεται ανάλογα αιτήματα από το wan.
    Δεν χρειάζονται περεταίρω ρυθμίσεις για στατικές διευθύνσεις στο routing table και αντίστοιχες στο ρούτερ κλπ.
    Η πρόσβαση πλέον στο speedport θα γίνεται με την ΙΡ 5.39 του τοπικού δικτύου.

    6. Έκλεισα τα dhcp, upnp, wifi και έτοιμο.
    Συνδέω την ether1 του speedport πάνω στο ΜΤ και ανάβει το Online με την μία.
    Από τα διαγνωστικά του κάνω έλεγχο με ping και traceroute προς τα έξω δηλώνοντας ΙΡ αλλά και domain.

    Ρυθμίσεις στο ΜΤ:
    1. ΔΕΝ χρειάζεται καμία προσθήκη εγγραφής στο fw που να λέει ότι επιτρέπει την πόρτα 5060 για το sip .
    Ορίζεται αυτόματα από το Firewall > Service Ports όπου υπάρχουν δηλωμένες οι πόρτες 5060 και 5061.
    Το μόνο που ελέγχουμε είναι να είναι ενεργοποιημένο το SIP Direct Media.
    Επιπλέον δεν χρειάζονται δηλώσεις που να λένε ότι επιτρέπεται η πρόσβαση στις πόρτες RTP με οποιοδήποτε range.
    Προφανώς και γίνονται αυτόματα μέσω της υπηρεσίας SIP όπως παρατήρησα.

    2. ΔΕΝ χρειάζονται εγγραφές στο ΝΑΤ για port forward ούτε για το sip αλλά ούτε και για το RTP.

    3.ΔΕΝ έχω ανοιχτό κανένα upnp προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
    Προφανώς και όλα τα αναλαμβάνει η υπηρεσία sip του ΜΤ.

    Δηλώσεις QoS για άμεση προτεραιότητα στις κλήσεις VoIP:
    Αφού το speedport το μόνο που κάνει είναι κλήσεις τηλεφωνίας μπορούμε άνετα να ορίσουμε ότι θα του βάζουμε όλη την σύνδεση και τα πακέτα στην QoS_1:
    Κώδικας:
    add action=mark-connection chain=forward comment=______VoIP-Telephony \
    		connection-state=new new-connection-mark=QoS_1 out-interface=all-ppp \
    		protocol=udp src-address=192.168.5.38
    add action=mark-packet chain=forward connection-mark=QoS_1 new-packet-mark=\
    		QoS_1 passthrough=no
    Όλα τα παραπάνω δοκιμασμένα εδώ και 6ώρες με δύο τηλεφωνικές γραμμές πάνω στις αντίστοιχες θύρες phone-1 και phone-2 χωρίς φίλτρα και ανοησίες.
    Κλήσεις εισερχόμενες και εξερχόμενες γίνονται κανονικά.
    Αναγνώριση αριθμού κανονικά.
    Ένταση φωνής κανονικά και για εισερχόμενες και για εξερχόμενες.
    Τόνος αναμονής κανονικά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είμαι από κινητό και μου είναι δύσκολο να κάνω παραθέσεις, από το άλλο θέμα.
    Εκεί έγραψες ότι με ανοικτό ΝΑΤ στο Speedport δεν δουλεύει το VoIP και δεν βλέπεις κάποια εισερχόμενη κίνηση στο Mikrotik.

    Από την στιγμή που μέσω της ενεργοποίησης του SIP Direct Media γίνεται ανακατεύθυνση όλων των πακέτων, δεν μπορώ να καταλάβω που εμπλέκεται το ΝΑΤ.
    Σε έναν router χρησιμοποιείται στην σύνδεση των συσκευών πίσω από αυτόν και όχι στις δικές του υπηρεσίες. Εκτός κι αν έχω καταλάβει εντελώς λάθος την λειτουργία του.

    Έχεις ρυθμίσει λοιπόν την τηλεφωνία και κάνεις επανεκκίνηση του Speedport. Κανονικά η συσκευή θα προσπαθήσει μέσω της 5060 να συνδεθεί με τον IMS Server για να συγχρονίσει. Μέχρι τώρα το ΝΑΤ δεν έχει καμία σχέση και δεν μας ενδιαφέρει.
    Τώρα στο ΜΤ έρχονται τα πακέτα και πρέπει να τα προωθήσει προς τα έξω. Λογικά λοιπόν πρέπει να βλέπεις κίνηση.

    Ο IMS Server με την σειρά του στέλνει απάντηση αποδοχής, πάλι μέσω της 5060. Εδώ εμπλέκεται το ΝΑΤ του ΜΤ. Κανονικά, εφόσον η επικοινωνία ξεκίνησε από το Speedport, θα έπρεπε το πακέτο να προωθηθεί απευθείας, όπως γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις άσχετα αν υπάρχει ή όχι πόρτα ανοιχτή. Εκτός αν εξαρχής υπήρχε σχετικός περιορισμός στην αποστολή του.

    Επιπρόσθετα έχοντας επιτρέψει την ανακατεύθυνση στο ΜΤ, Θα έπρεπε να προωθήσει την απάντηση στο Speedport και να ολοκληρωθεί ο συγχρονισμός.

    Αφήνοντας απ' έξω τα RTP, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπεις οποιαδήποτε κίνηση στ ΜΤ καθώς και που είναι η εμπλοκή της λειτουργίας ΝΑΤ του Speedport.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν ξέρω να σου πω γιατί λειτουργεί έτσι.
    Εγώ απλά λέω τι έχω διαπιστώσει.

    Αυτό που νομίζω ότι γίνεται...
    Αν έχεις ενεργοποιημένο το ΝΑΤ στο speedport ΜΑΛΛΟΝ στέλνει τα αιτήματα sip μέσω ΝΑΤ του speedport.
    Περνάνε φυσικά και από το 2ο ΝΑΤ του ΜΤ.
    Σε αυτή την περίπτωση δεν βλέπω καθόλου κίνηση από την IP του speedport στο ΜΤ.
    Γιατί;
    Δεν ξέρω...
    Πιθανολογώ ότι το speedport τα στέλνει με την τοπική του ΙΡ (1.1) και όχι με αυτή του ΝΑΤ (5.38) και για κάποιον λόγο μπλέκεται το θέμα με το ΝΑΤ.

    Απενεργοποιώντας τώρα το ΝΑΤ από το speedport βλέπω κανονικά κίνηση στο ΜΤ.
    Εκεί τώρα έχεις δύο περιπτώσεις:
    1. Δουλεύεις μόνο με την υπηρεσία SIP του ΜΤ και ξεμπερδεύεις.
    2. Κλείνεις την υπηρεσία SIP και ανοίγεις πόρτες sip/rtp στο fw κάνοντας ταυτόχρονα portfroward προς το speedport.
    Και οι δύο περιπτώσεις δουλεύουν.
    Όπως είπα επέλεξα την (1) ως πιο εύκολη αφού δεν χρειάζεται να κάνω κάτι με το fw και το portforward.

    Τώρα γιατί το speedport εμπλέκει το ΝΑΤ στην διαδικασία του VoIP είναι άλλο θέμα.
    Αυτό όμως παρατήρησα και το αναφέρω.

    Επίσης...
    Έχω το τελευταίο fw 10p2a που το πέρασα χειροκίνητα.
    Έχει διαφορές με το 8κάτι που φορούσε και το οποίο δεν το αναβαθμίζουν μέσω του service σε όσα μοντέλα το φοράνε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχω θέμα με τον οδηγό ή γιατί επέλεξες κάποιο βήμα αντί αλλού. Καλα έκανες και σου βγάζω το καπέλο που βρήκες λύση.

    Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το ότι λειτουργεί το VoIP μόνο με κλειστό το ΝΑΤ. Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό.

    Φυσιολογικά με κλειστό το SIP του ΜΤ και με ΝΑΤ στο Speedport, χρειάζεται άνοιγμα πορτών. Πιστεύω ότι συμφωνούμε σε αυτό, που είναι η σύνηθες πρακτική.
    Τι γίνεται ή που επηρεάζει το άνοιγμα του SIP στο ΜΤ και ξαφνικά δεν έχουμε τηλεφωνία, όταν θεωρητικά έχουμε άμεση προώθηση των πακέτων και χρειάζεται να κλείσουμε το ΝΑΤ για να δουλέψει αυτή; Μήπως είναι θέμα του ΜΤ και ο τρόπος που έχει ρυθμιστεί να δουλεύει; Θα άξιζε μία ενημέρωση από την εταιρία.

    Κανονικά όταν τρέχει μία υπηρεσία σε έναν router, η αντίστοιχη πόρτα δεσμεύεται από αυτόν. Αν άλλη συσκευή πίσω του θέλει να τρέξει την ίδια ή άλλη υπηρεσία στην ίδια πόρτα, εντός του εσωτερικού δικτύου συνήθως δεν υπάρχει θέμα.
    Με το εξωτερικό δίκτυο όμως έχουμε καθώς εμπλέκεται το ΝΑΤ. Αλλά η πόρτα είναι πάντα δεσμευμένη από το router, αφού μόνο αυτός έχει άμεση επικοινωνία με την WAN. Κτυπώντας την WAN IP και την πόρτα, φθάνουμε μόνο σε αυτόν.
    Οπότε πάλι έχουμε το ίδιο προηγούμενο ερώτημα και μάλιστα όταν δεν τρέχει η ίδια υπηρεσία σε άλλη συσκευή πίσω από τον router.

    Τέλος και χωρίς να βάλω το χέρι μου στη φωτιά, δεν παίζει θέμα με ποιά ΙΡ σε ΝΑΤ επικοινωνεί ο router με το εξωτερικό δίκτυο. H WAN είναι πάντα μία και μοναδική, αυτή που έχει ανάλογα το δίκτυο με το οποίο συνδέεται. Η LAN είναι μόνο για επικοινωνία με το εσωτερικό δίκτυο.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω θέμα με τον οδηγό ή γιατί επέλεξες κάποιο βήμα αντί αλλού. Καλα έκανες και σου βγάζω το καπέλο που βρήκες λύση.

    Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το ότι λειτουργεί το VoIP μόνο με κλειστό το ΝΑΤ. Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό.

    Φυσιολογικά με κλειστό το SIP του ΜΤ και με ΝΑΤ στο Speedport, χρειάζεται άνοιγμα πορτών. Πιστεύω ότι συμφωνούμε σε αυτό, που είναι η σύνηθες πρακτική.
    Τι γίνεται ή που επηρεάζει το άνοιγμα του SIP στο ΜΤ και ξαφνικά δεν έχουμε τηλεφωνία, όταν θεωρητικά έχουμε άμεση προώθηση των πακέτων και χρειάζεται να κλείσουμε το ΝΑΤ για να δουλέψει αυτή; Μήπως είναι θέμα του ΜΤ και ο τρόπος που έχει ρυθμιστεί να δουλεύει; Θα άξιζε μία ενημέρωση από την εταιρία.
    Το έχω δοκιμάσει αυτό και δούλεψε.
    Το γράφω και πιο πάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά όταν τρέχει μία υπηρεσία σε έναν router, η αντίστοιχη πόρτα δεσμεύεται από αυτόν. Αν άλλη συσκευή πίσω του θέλει να τρέξει την ίδια ή άλλη υπηρεσία στην ίδια πόρτα, εντός του εσωτερικού δικτύου συνήθως δεν υπάρχει θέμα.
    Με το εξωτερικό δίκτυο όμως έχουμε καθώς εμπλέκεται το ΝΑΤ. Αλλά η πόρτα είναι πάντα δεσμευμένη από το router, αφού μόνο αυτός έχει άμεση επικοινωνία με την WAN. Κτυπώντας την WAN IP και την πόρτα, φθάνουμε μόνο σε αυτόν.
    Οπότε πάλι έχουμε το ίδιο προηγούμενο ερώτημα και μάλιστα όταν δεν τρέχει η ίδια υπηρεσία σε άλλη συσκευή πίσω από τον router.

    Τέλος και χωρίς να βάλω το χέρι μου στη φωτιά, δεν παίζει θέμα με ποιά ΙΡ σε ΝΑΤ επικοινωνεί ο router με το εξωτερικό δίκτυο. H WAN είναι πάντα μία και μοναδική, αυτή που έχει ανάλογα το δίκτυο με το οποίο συνδέεται. Η LAN είναι μόνο για επικοινωνία με το εσωτερικό δίκτυο.
    Αν ανοίξεις την υπηρεσία SIP toy MT τότε δρομολογεί όλες τις πόρτες sip και rtp μέσα από αυτό.
    Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν τα πακέτα στέλνονται από το speedport μέσω ΝΑΤ.
    Εκεί με λόγο του ότι οι πόρτες sip και rtp είναι δεσμευμένες από την υπηρεσία του ΜΤ, αγνοούνται.
    Αυτό που συμπέρανα είναι ότι τα δέχεται σαν πακέτα αλλά όταν τα επιστρέφει δεν μπορεί να τα δεχθεί το ΝΑΤ του speedport.
    Γιατί δεν τα εμφανίζει σαν κίνηση το ΜΤ σε αυτή την περίπτωση δεν το έχω βρει ακόμα.
    Πάντως είναι πολύ πιο λογικό να επικοινωνούν τα δύο sip μεταξύ τους (ΜΤ και speedport) παρά ένα SIP με ένα ΝΑΤ.

    Σε εμένα μου φαίνεται πολύ λογικό να πρέπει να κλείσεις το ΝΑΤ στο speedport.
    Αφού όπως και να έχει, για έναν που θέλει το speedport μόνο για voip και τίποτε άλλο, δεν υπάρχει λόγος να είναι ανοικτό το ΝΑΤ.
    Άσχετα με το αν θα έπρεπε να δουλεύει με ανοικτό ή όχι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είμαι πολύ περίεργος γιατί γίνεται αυτό. Μια χαρά είναι ο οδηγός και όλες οι ρυθμίσεις αφού αποδεδειγμένα λειτουργούν όλα όπως πρέπει.

    Ας ξεχάσουμε προς στιγμή το ΝΑΤ και το RTP. Ας επικεντρωθούμε μόνο στον συγχρονισμό μέσω της 5060, όπου μόνο αυτή η πόρτα χρειάζεται και δεν αλλάζει.
    Το ΜΤ δεν την δεσμεύει, διότι δεν τρέχει κάποια υπηρεσία. Απλή άμεση προώθηση των εισερχόμενων πακέτων κάνει, αν ενεργοποιηθεί η αντίστοιχη επιλογή.

    Από την στιγμή που του έρχεται ένα πακέτο στην 5060 από το εσωτερικό δίκτυο θα το προωθήσει στο διαδίκτυο. Όταν του έρθει η απάντηση, πρέπει πάλι να το δρομολογήσει μέσω της 5060 στο Speedport.
    Όλα τα παραπάνω πρέπει να γίνουν άσχετα με το ΝΑΤ του Speedport, είτε δηλαδή είναι ανοικτό είτε κλειστό. Και αυτό διότι το ΜΤ γνωρίζει σε κάθε περίπτωση μόνο την ΙΡ και την πόρτα επικοινωνίας. Δεν ξέρει τι τρέχει πίσω από αυτή την διεύθυνση και δεν τον ενδιαφέρει. Έτσι λειτουργούν όλα τα router.

    Αυτό που αλλάζει, όσα μέχρι σήμερα γνωρίζουμε για την προώθηση των πακέτων και εμφανίζεται το θέμα, είναι η λειτουργία SIP redirect media του ΜΤ.
    Κι εδώ είναι η απορία μου, ως προς το τι κάνει ακριβώς αυτή κι έχουμε την διαφοροποίηση σε σχέση με το ΝΑΤ του Speedport.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι πολύ περίεργος γιατί γίνεται αυτό. Μια χαρά είναι ο οδηγός και όλες οι ρυθμίσεις αφού αποδεδειγμένα λειτουργούν όλα όπως πρέπει.

    Ας ξεχάσουμε προς στιγμή το ΝΑΤ και το RTP. Ας επικεντρωθούμε μόνο στον συγχρονισμό μέσω της 5060, όπου μόνο αυτή η πόρτα χρειάζεται και δεν αλλάζει.
    Το ΜΤ δεν την δεσμεύει, διότι δεν τρέχει κάποια υπηρεσία. Απλή άμεση προώθηση των εισερχόμενων πακέτων κάνει, αν ενεργοποιηθεί η αντίστοιχη επιλογή.

    Από την στιγμή που του έρχεται ένα πακέτο στην 5060 από το εσωτερικό δίκτυο θα το προωθήσει στο διαδίκτυο. Όταν του έρθει η απάντηση, πρέπει πάλι να το δρομολογήσει μέσω της 5060 στο Speedport.
    Όλα τα παραπάνω πρέπει να γίνουν άσχετα με το ΝΑΤ του Speedport, είτε δηλαδή είναι ανοικτό είτε κλειστό. Και αυτό διότι το ΜΤ γνωρίζει σε κάθε περίπτωση μόνο την ΙΡ και την πόρτα επικοινωνίας. Δεν ξέρει τι τρέχει πίσω από αυτή την διεύθυνση και δεν τον ενδιαφέρει. Έτσι λειτουργούν όλα τα router.

    Αυτό που αλλάζει, όσα μέχρι σήμερα γνωρίζουμε για την προώθηση των πακέτων και εμφανίζεται το θέμα, είναι η λειτουργία SIP redirect media του ΜΤ.
    Κι εδώ είναι η απορία μου, ως προς το τι κάνει ακριβώς αυτή κι έχουμε την διαφοροποίηση σε σχέση με το ΝΑΤ του Speedport.
    Από default η υπηρεσία sip στο ΜΤ είναι ενεργοποιημένη.
    Θα πρέπει να την απενεργοποιήσει κάποιος αν θέλει να χρησιμοποιήσει τις πόρτες sip και rtp.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν κατάλαβες. Δεν τρέχει καμιά υπηρεσία SIP στο ΜΤ. Ούτε client έχει, ούτε server.
    Μία απλή εντολή είναι που κάνει αυτόματα ανακατεύθυνση πακέτων ενός πρωτοκόλλου, αντί να ανοιχτούν πόρτες. Κάλλιστα μπορεί να κάνει κάτι αντίστοιχο για κάποια άλλη υπηρεσία που τρέχει σε άλλη συσκευή πίσω από αυτό. Και όπως αναφέρεται στο wiki, ένας απλός helper είναι.
    Το ερώτημα είναι τι ακριβώς κάνει και πώς επικοινωνεί, όταν είναι ενεργή αυτή η εντολή

  9. #9
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβες. Δεν τρέχει καμιά υπηρεσία SIP στο ΜΤ. Ούτε client έχει, ούτε server.
    Μία απλή εντολή είναι που κάνει αυτόματα ανακατεύθυνση πακέτων ενός πρωτοκόλλου, αντί να ανοιχτούν πόρτες. Κάλλιστα μπορεί να κάνει κάτι αντίστοιχο για κάποια άλλη υπηρεσία που τρέχει σε άλλη συσκευή πίσω από αυτό. Και όπως αναφέρεται στο wiki, ένας απλός helper είναι.
    Το ερώτημα είναι τι ακριβώς κάνει και πώς επικοινωνεί, όταν είναι ενεργή αυτή η εντολή
    Είναι κάτι σαν upnp για τις συγκεκριμένες πόρτες των sip/rtp.
    Το λέω υπηρεσία γιατί έτσι το ονομάζει η ίδια η ΜΤ: "service".
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπηρεσία δεν είναι με τίποτα, άσχετα που στο wiki υπάρχει στις πληροφορίες των services.
    Όμως αναφέρεται μόνο στον πίνακα των βοηθητικών εντολών και μάλιστα στον πίνακα που αναφέρονται όλες οι υπηρεσίες, δεν υπάρχει καμία αναφορά για το SIP και οποιαδήποτε πόρτα που χρησιμοποιεί.

    Αυτό κατάλαβα κι εγώ, κάτι σαν UPnP ή το SIP ALG των modem. Ουσιαστικά είναι βοήθημα για να ξεπερνάμε προβλήματα λόγω ΝΑΤ. Αλλά έτσι όπως δουλεύει, τουλάχιστον για μένα δεν έχει λογική.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπηρεσία δεν είναι με τίποτα, άσχετα που στο wiki υπάρχει στις πληροφορίες των services.
    Όμως αναφέρεται μόνο στον πίνακα των βοηθητικών εντολών και μάλιστα στον πίνακα που αναφέρονται όλες οι υπηρεσίες, δεν υπάρχει καμία αναφορά για το SIP και οποιαδήποτε πόρτα που χρησιμοποιεί.

    Αυτό κατάλαβα κι εγώ, κάτι σαν UPnP ή το SIP ALG των modem. Ουσιαστικά είναι βοήθημα για να ξεπερνάμε προβλήματα λόγω ΝΑΤ. Αλλά έτσι όπως δουλεύει, τουλάχιστον για μένα δεν έχει λογική.
    Δεν υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες από την ΜΤ.
    Αλλά από τον τρόπο λειτουργίας του, προσωπικά, θα το κατέτασσα άνετα στις υπηρεσίες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κι όμως το wiki το κατατάσσει ως απλό NAT Helper και αυτό διότι δεν έχει υπηρεσία σε αυτό το πρωτόκολλο και ούτε σχετική πόρτα. Εν αντιθέσει με άλλα Helper, που έχουν υπηρεσία και πόρτα π.χ ftp, pptp κλπ.

    Μπορείς να του ορίσεις την πόρτα που θα ανοίγει ή κλείνει;

    Τέλος πάντων δεν θα κολλήσουμε σε αυτό. Ή απορία μου είναι άλλη.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως το wiki το κατατάσσει ως απλό NAT Helper και αυτό διότι δεν έχει υπηρεσία σε αυτό το πρωτόκολλο και ούτε σχετική πόρτα. Εν αντιθέσει με άλλα Helper, που έχουν υπηρεσία και πόρτα π.χ ftp, pptp κλπ.

    Μπορείς να του ορίσεις την πόρτα που θα ανοίγει ή κλείνει;

    Τέλος πάντων δεν θα κολλήσουμε σε αυτό. Ή απορία μου είναι άλλη.
    Ναι μπορείς να ορίσεις τις πόρτες που θέλεις να δεσμεύει για το sip πρωτόκολλο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #14
    Εγγραφή
    08-12-2015
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα, παρόμοιες ρυθμίσεις για το Oxygen που δίνει ΟΤΕ, υπάρχουν???

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoramix222000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, παρόμοιες ρυθμίσεις για το Oxygen που δίνει ΟΤΕ, υπάρχουν???
    Δες τις υπηρεσίες που κλείνω στο speedport και κλείσε τις ίδιες και στο oxygen.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1 από 27 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2008
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-24, 10:28
  2. SpeedPort Entry 2i για access point
    Από chrisg4 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-23, 18:14
  3. Πρόβλημα με vdsl και Speedport 2i
    Από gpgpgps στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 01:59
  4. Voip ΟΤΕ με Speedport σε fxo κάρτα 2 γραμμών Elastix
    Από roseman1986 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 14:16
  5. Βοήθεια με Mikrotik RB2011 για DynDNS και απομακρυσμένη διαχείριση.
    Από fonias a.e στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-15, 19:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας