Σελ. 71 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 516166697071727376 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.051-1.065 από 1161
  1. #1051
    Εγγραφή
    05-03-2018
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Καλημέρα, έχω έναν εξωτερικό δίσκο WD Passport 1tb. Ο δίσκος ήταν μέσα σε τσαντάκι μαζί με ένα κινητό Samsung S3 και έπεσε απο ύψος σε νερό και τον ανασυραμε 1 μέρα μετά. Αφού στέγνωσα και τα δύο και τα άφησα αρκετές μέρες να στεγνώσουν δυστυχώς δεν λειτουργει. Ούτε το κινητό τηλέφωνο ανοίγει πλέον. Πήγα και το δίσκο και το κινητό σε καταστήματα πληροφορικής και επισκευής κινητών (μηπως και τη βγάλω καθαρή με λίγα χρήματα) αλλά δυστυχώς δεν επισκευάζονται. Χρειάζομαι όμως τα δεδομένα απο μέσα, οπότε θα χρειαστεί να απευθυνθώ σε κάποια εταιρία ανάκτησης δεδομένων. Οι ιστοσελίδες των αντίστοιχων εταιριών δεν μου λένε κάτι ιδιαίτερο. Απο τις κριτικές που διάβασα η παλαιότερη και αυτή με τις περισσότερες κριτικές ειναι η Tictac Data Recovery (είναι και διπλα στο σπίτι μου στο Ελληνικό), όμως υπάρχει κόστος διάγνωσης. Επίσης απο είναι ΙΤ Admins εμαθα οτι την εν λόγω εταιρία την χρησιμοποιούνε καιρο και έχει καλά ποσοστά επιτυχίας. Με έτσουξε λίγο στο τηλέφωνο γιατι μου δώσανε προεκτίμηση τιμής 150 περιπου για το κινητό και τουλάχιστον 350 για το δίσκο. Στο τηλεφωνο παντως ηταν πολυ επεγηματικός ο κύριος που μιλησα.
    α) εχει χρησιμοποιήσει κανεις την εν λόγω εταιρία;
    β) ξερει κανεις αν μπορεί να γίνει καλύτερη τιμή με καλά ποσοστά επιτυχίας σε αλλη εταιρία;

  2. #1052
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsatsiadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, έχω έναν εξωτερικό δίσκο WD Passport 1tb. Ο δίσκος ήταν μέσα σε τσαντάκι μαζί με ένα κινητό Samsung S3 και έπεσε απο ύψος σε νερό και τον ανασυραμε 1 μέρα μετά. Αφού στέγνωσα και τα δύο και τα άφησα αρκετές μέρες να στεγνώσουν δυστυχώς δεν λειτουργει. Ούτε το κινητό τηλέφωνο ανοίγει πλέον. Πήγα και το δίσκο και το κινητό σε καταστήματα πληροφορικής και επισκευής κινητών (μηπως και τη βγάλω καθαρή με λίγα χρήματα) αλλά δυστυχώς δεν επισκευάζονται. Χρειάζομαι όμως τα δεδομένα απο μέσα, οπότε θα χρειαστεί να απευθυνθώ σε κάποια εταιρία ανάκτησης δεδομένων. Οι ιστοσελίδες των αντίστοιχων εταιριών δεν μου λένε κάτι ιδιαίτερο. Απο τις κριτικές που διάβασα η παλαιότερη και αυτή με τις περισσότερες κριτικές ειναι η Tictac Data Recovery (είναι και διπλα στο σπίτι μου στο Ελληνικό), όμως υπάρχει κόστος διάγνωσης. Επίσης απο είναι ΙΤ Admins εμαθα οτι την εν λόγω εταιρία την χρησιμοποιούνε καιρο και έχει καλά ποσοστά επιτυχίας. Με έτσουξε λίγο στο τηλέφωνο γιατι μου δώσανε προεκτίμηση τιμής 150 περιπου για το κινητό και τουλάχιστον 350 για το δίσκο. Στο τηλεφωνο παντως ηταν πολυ επεγηματικός ο κύριος που μιλησα.
    α) εχει χρησιμοποιήσει κανεις την εν λόγω εταιρία;
    β) ξερει κανεις αν μπορεί να γίνει καλύτερη τιμή με καλά ποσοστά επιτυχίας σε αλλη εταιρία;
    Για τη συγκεκριμένη εταιρεία, δεν έχω να γράψω κάτι.

    Μερικές ιδέες για το δίσκο:
    Δοκίμασες να ανοίξεις τη θήκη του δίσκου και να βγάλεις το δίσκο από μέσα; Να τον στεγνώσεις καλά; Πχ στον ήλιο ή μέσα σε ρύζι (λένε ότι απορροφά όλη την υγρασία!). Και μετά να τον βάλεις σε έναν ΗΥ ως εσωτερικό να δεις αν δουλεύει καθόλου; Αν τον αναγνωρίζει, όποια ζημιά και να έχει πάθει, κάτι θα μπορέσεις να ανακτήσεις.

  3. #1053
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aναφορές από συμφορουμίτες για άλλες εταιρίες

    https://www.adslgr.com/forum/threads...20#post6208420

    https://www.adslgr.com/forum/threads...57#post5885557
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #1054
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο δίσκος ανοίγεται σε απόλυτα ελεγχόμενο και αποστειρωμένο περιβάλλον. Όχι στο σπίτι. με τα διάφορα μικροσωματίδια που κυκλοφορούν στον αέρα.
    Γρηγόρης Νάκος.

  5. #1055
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δίσκος ανοίγεται σε απόλυτα ελεγχόμενο και αποστειρωμένο περιβάλλον. Όχι στο σπίτι. με τα διάφορα μικροσωματίδια που κυκλοφορούν στον αέρα.
    Εννοούσα να ανοίξει τη θήκη του εξωτερικού δίσκου και να τον κάνει εσωτερικό!

  6. #1056
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τη συγκεκριμένη εταιρεία, δεν έχω να γράψω κάτι.

    Μερικές ιδέες για το δίσκο:
    Δοκίμασες να ανοίξεις τη θήκη του δίσκου και να βγάλεις το δίσκο από μέσα; Να τον στεγνώσεις καλά; Πχ στον ήλιο ή μέσα σε ρύζι (λένε ότι απορροφά όλη την υγρασία!). Και μετά να τον βάλεις σε έναν ΗΥ ως εσωτερικό να δεις αν δουλεύει καθόλου; Αν τον αναγνωρίζει, όποια ζημιά και να έχει πάθει, κάτι θα μπορέσεις να ανακτήσεις.
    Καλά-καλά, σύνδεσε εσύ δίσκο με ΑΓΩΓΙΜΑ κυκλώματα που ΕΧΟΥΝ ΒΡΑΧΕΙ, σε υπολογιστή, να σου πάρει μαζί και ΟΛΟ τον υπολογιστή.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #1057
    Εγγραφή
    05-03-2018
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Διάβασα ένα άρθρο για το πως μπορείς να κάνεις δωρεάν ανάκτηση δεδομένων εδω. Ειναι αρκετά αναλυτικο και έχει και βίντεο. Όμως απο ότι καταλαβαίνω προϋποθέτει οτι ο σκληρός δισκος ειναι σε λειτουργική κατάσταση. Εγω να πώ την αλήθεια δεν έχω συνδέσει το δίσκο ακόμα σε ρεύμα γιατι φοβάμαι.

    yyy: αυτά που αναφέρεις τα έχω κανει. Έχω αφήσει το δίσκο σε ριζι αρκετές μερες και κοντά σε καλοριφέρ. Όμως να σου πώ την αλήθεια φοβάμαι να τον συνδέσω. Στο παρελθόν είχα ενα tablet που έπεσε σε μπανιέρα και παρόλο που το στέγνωνα μια εβδομάδα, όταν το έβαλα στο ρευμα μύρισε ο τόπος... απλά δεν με ενοιαζε τοτε γιατι δεν ειχα τιποτα μεσα και ηταν και φτηνό. Το καπάκι το έβγαλα πριν 1 εβδομάδα (την εξωτερικη θηκη δηλαδή) και ο δίσκος είχε υγρασία, οπότε και τον αφησα σε ρυζι κοντά σε καλοριφέρ. Αλλά πώς θα σιγουρευτώ οτι δεν εχει παρει μεσα νερό;

  8. #1058
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsatsiadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω να πώ την αλήθεια δεν έχω συνδέσει το δίσκο ακόμα σε ρεύμα γιατι φοβάμαι.
    Και πολύ καλά έκανες (γιατί, βλ. παραπάνω).

    Λες όμως στο 1ο ποστ:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsatsiadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού στέγνωσα και τα δύο και τα άφησα αρκετές μέρες να στεγνώσουν δυστυχώς δεν λειτουργει.
    Αφού πολύ σωστά δεν του έχεις δώσει ρεύμα, τότε πώς ξέρεις το παραπάνω;



    ΥΓ: ΔΕΝ λέω να του δώσεις ρεύμα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #1059
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    H δοκιμή εκτός θήκης θα δείξει τυχόν βλάβη σε αυτήν.
    Εγώ θα κούμπωνα τον δίσκο μόνο του στο PC. Εφόσον δεν λειτουργούσε όταν έπεσε έχει αρκετές πιθανότητες να δώσει πρόσβαση στα αρχεία.

    Θεωρώ ότι έχει στεγνώσει πλέον και έχει καθαριστεί το PCB του με ισοπροπυλική αλκοόλη για τυχόν υπολείμματα βρωμιάς από το νερό.

  10. #1060
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    H δοκιμή εκτός θήκης θα δείξει τυχόν βλάβη σε αυτήν.
    Εγώ θα κούμπωνα τον δίσκο μόνο του στο PC. Εφόσον δεν λειτουργούσε όταν έπεσε έχει αρκετές πιθανότητες να δώσει πρόσβαση στα αρχεία.

    Θεωρώ ότι έχει στεγνώσει πλέον και έχει καθαριστεί το PCB του με ισοπροπυλική αλκοόλη για τυχόν υπολείμματα βρωμιάς από το νερό.
    ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ

    Αν δεν τα θέλετε, παίξτε, το πολύ πολύ να του βγάλετε τα μάτια.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #1061
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, μια βίαιη μετακίνηση των κεφαλών πάνω στο δίσκο από κάποιο βραχυκύκλωμα στην πλακέτα μπορεί να τον καταστρέψει τελείως.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #1062
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Δεν ειχα δει το εν λογω topic και εκανα νεο οποτε το βαζω και εδω να υπάρχει.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...83%CE%BA%CE%BF
    The world can change by your actions not by your opinions

  13. #1063
    Εγγραφή
    05-03-2018
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Έχεις δικιο, σας μπέρδεψα λίγο.
    Στις αρχές έβαλα για πολύ λίγο το δίσκο για 1-2 δευτερόλεπτα στο ρεύμα και το κινητό, πριν διαβάζω τα φορουμ.
    Δεν λειτουργησε. Αλλά ούτε μύρισε κάτι. Απλά δεν ανοιξαν και δεν πηρε στροφές ο δίσκος και σταμάτησα.
    Απο τότε έχουν περάσει μέρες και έκανα το στέγνωμα μεσα σε ρυζι και σε καλοριφέρ.
    Τώρα δεν τον έχω συνδέσει ξανά το δίσκο. Απλά ψάχνομαι μηπως μπορώ να τη βγάλω καθαρή και γλιτώσω τα 350€ που μου είπαν.

  14. #1064
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsatsiadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά ψάχνομαι μηπως μπορώ να τη βγάλω καθαρή και γλιτώσω τα 350€ που μου είπαν.
    Ρώτα και σε άλλες εταιρίες ανάκτησης.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  15. #1065
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ολα αυτα περι στεγνωματος και ανοιγματος με το νερο δε παιζουν παιδια διοτι δεν ειναι το νερο που δημιουργει το προβλημα αλλα τα αλατα. Το νερο σα καθαρο απιονισμενο νερο ΔΕΝ ειναι καλος αγωγος του ηλεκτρισμου. Τα αλατα ειναι ο αγωγος που κανουν τη ζημια, τα οποια μετα το στεγνωμα μενουν κολλημενα πανω στα κυκλωματα και συνεχιζεται το βραχυκυκλωμα.

    Αν συμβει ποτε παρομοιο περιστατικο, πρεπει να ανοιγετε τη συσκευη και πρωτα να τη ξεπλενετε με καθαρο οινοπνευμα. Το βουτατε μεσα για κανα δεκαλεπτο και μετα το ξεπλενετε με αλκοολη παλι. Και μετα στεγνωμα και check αν δουλευει.
    Άλλα Ντάλλα....

Σελ. 71 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 516166697071727376 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανάκτηση δεδομένων από κατεστραμένο σκληρό
    Από yannis28 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-17, 18:19
  2. Ανάκτηση δεδομένων από πρώην εξωτερικό σκληρό...
    Από axinosgr στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 20:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας