Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τους λατρεις των αυτοματων ρολογιων (δεν χρειαζεται ανοιγμα για μπαταριες η συχνη συντηριση κλπ) οπως θα ξερετε σε αυτα τα καθαρα μηχανικα μοντελα, με την παροδο του χρονου το ρολοι μπορει να αρχισει να χανει η να κερδιζει μερικα δευτερολεπτα την μερα αναλογα την χρηση και το μοντελο/μαρκα /caliber μηχανισμο

    Στην περιπτωση μου εχω ακομα ενα ρολοι 18 χρονων citizen, eagle 7, 21 jewels, automatic, μηχανισμο caliber 8200 (φωτο πιο κατω) σχετικα φτηνο γυρω στο 50αρικο σε προσφορα που το πηρα οταν ημουν εξωτερικο, ποτε δεν ανοιχτηκε ... και το ξεθαψα μετα απο χρονια.
    Επειδη ομως κερδιζε 1+ λεπτο την μερα τωρα τελευταια, ειπα να το δωσω σε ωρολογοποιο για ενα μικρο service και ρυθμισμα, αλλα μπρος στην τιμη που το πηρα, δεν αξιξε
    Μετα απο ψαξιμο αποφασισα να το ρυθμισω μονος μου ... με τον πρακατω τροπο ... ΑΝ το κανετε θα ειναι με δικο σας ρισκο, αν νομιζετε οτι εχετε αυτη τηε δυνατοτητα

    Ο τροπος βασισμενος στo link video εδω (seiko μηχανισμο caliber 7S26)
    https://www.youtube.com/watch?v=tesOFMJWj8E
    και εδω
    http://www.watchfreeks.com/454291-post7.html
    πιστευω οτι αυτα τα 2 ειναι ολο το ζουμι και εξηγω για οποιον εχει το μερακι να ασχοληθει η δεν ξερρει καλα Αγγλικα

    - βγαζουμε το μεταλλικο λουρι με πολυ μικρο κατσαβιδι απο το πλαι οπως δειχνει στο 0:44 στο video με τo seiko η σε μερικα αλλα πχ citizen στην περιπτωση μου με μια οδοντογλυφιδα σπρωχνουμε το ελασμα προς τα μεσα (προσοχη εχει ελλατηριο μην πεταχτει και το χασετε) οπως στη φωτο εδω

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2012-07-29-203.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  324,2 KB 
ID: 173427

    σε δερματινο / συνθετικο κλπ που ειναι μισα/χωριστα τα λουρια ειναι πιο ευκολα γιατι δεν χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια


    - Mετα με το ειδικο tool ανοιγουμε το πισω μερος του ρολογιου με πολλη προσοχη τοποθετηστε το απο την αρχη σε ενα καθαρο μερος)



    στη περιπτωση μου ειναι βιδωτο καθως και στο seiko του video (για αλλα ρολογια ψαχνουμε τον αναλογο τροπο) και χρησιμοποιησα ενα διαμορφωμενο πηρουνι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2012-07-29-204.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  487,5 KB 
ID: 173428

    - με μια οδοντογλυφιδα βγαζουμε προσεκτικα το πλαστικο στεγανοποιησης και το βαζουμε προσεχτικα σε ασφαλες μερος για να μην γινει ζημια, μιας και παρα πολυ πιθανο, θα χρειαστει να ανοιχτει αρκετες φορες (στην περιπτωση μου γυρω στις 16) για να γινει η ρυθμιση στην ακριβεια του
    Αν ειναι πολυ παλιο το ρολοι, καλα ειναι να μην μετακινησετε το ειδικο πλαστικο στεγανοποιησης αν εχει κολληση, αλλα το αφηνουμε επανω και το κλεινουμε πολυ ελαφρα (βιδωτα) μεχρι να ειμαστε σιγουροι οτι η ρυθμιση εχει γινει το κατα δυναμη καλυτερη που θα κανουμε το τελικο σφιξιμο

    - Μετακινουμε με προσοχη το κεντρικο αυτοματο κουρδιστιρι που ειναι ημικυκλιο στην αλλη ακρη να μην μας εμποδιζει και να φανει το σημειο που θα γινει η ρυθμιση

    - Τωρα βρισκουμε τον ρυθμιστη που ειναι στο βελος και εχει συνηθως 2 κουκιδες ... και στη αλλη ακρη του εχει συν + και πλην - για οδηγο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  regulation part.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  935,0 KB 
ID: 173429

    Αυτο λοιπον θελει παρα πολυ μικρες κινησεις χιλιοστου με ενα πολυ μικρο κασταβιδακι η οτιδηποτε σας βολευει αρκει να ειναι μικρο και μικρες κινησεις ΟΧΙ αποτομες
    ΠΡΟΣΟΧΗ ... οτιδηποτε αλλο αγγιξουμε κατα λαθος μπορει να γινει μονιμη ζημια στο ρολοι ... επισης θελει υπομονη ... ΑΝ τρεμετε η δεν βλεπετε καλα, ξεχαστε το γιατι να περιμενετε πολυ συχνο ανοιγοκλειμα

    Σε εμενα επειδη το μετρουσα μετα απο ωρες με χρονομετρο (υπαρχουν και αλλοι τροποι αν δειτε το video που τους αναφερει) μεχρι να βρω το σχεδον ακριβες ρυθμισμα (το ανοιξα και εκλεισα -οχι σφικτα πριν το τελικο σφιξιμο- περιπου 16 φορες) μου εφευγε μια λιγο πιο δεξια μια πιο αριστερα ... σε μια φαση μου εφυγε και εχανε κατα 1 δευτεροπλεπτο την ωρα που ειναι παρα πολυ
    Τελος μετρημενο με χρονομετρο το πετυχα να εχει συν + 2 δευτερολεπτα διαφορα στις 10 ωρες που ειναι πολυ καλο spot on για αυτοματo και τον παλιο μηχανiσμο caliber 8200

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  citizen regulation.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  433,8 KB 
ID: 173430

    - Οταν νομιζουμε οτι ειναι οκ κλεινουμε οριστικα και σφικτα την θηκη και αυτο ηταν, αλλα και για απλη κολυμβηση να ανησυχητε αν δεν εχετε πολυ καλο tool για κλειστει καλα και σφιχτα

    TIPS / HINTS / WARNINGS

    Το ρισκο ειναι δικο σας, μην τα βαλετε μαζι μου αν καταστρεψετε το ρολοι σας, σκεφτητε πριν το πειραξετε & αν εχετε το θαρρος την τολμη και υπομονη, εμενα μου πηρε 4 μερες για να το φερω στα ισια του και με τις κινησεις που κανω ανα μερα

    Yπαρχουν ειδικα σετακια με ειδκα tools για ρολογια σχετικα φτηνα (πχ ebay/amazon)

    Να αναμενετε πολλα ανοιγο/κλεισιματα μεχρι να βρειτε τον ακριβη συνχρονισμο του

    Οπως καταλαβατε με το δικο μου τι ειχα τι εχασα, ενα σχετικα φτηνο ρολοι (αλλα στο συγκεκριμενο απο μηχανισμο ειναι καλο μιας και ειναι απο τους πιο πετυχημενους που ειχε η citizen -caliber miyota 8200- στα ρολογια τους για χρονια) ... οποτε ΑΝ το ρολοι σας ειναι ακριβο, βυθου κλπ ... ΜΗΝ επιχειρησετε μονοι σας, πχ σε μερικα βυθου γινονται ειδικα test απο την εταιρια για την καλη στεγανοποιηση τους μετα το ανοιγμα απο service, μπορει να εχετε θεμα με το νερο πλεον, παροτι ειναι μηχανικο και δεν θα φανει αμεσως, πολυ προφανως θα συνεχιζει να δουλευει, με την παροδο του χρονου τα υλικα θα σκουριασουν

    ΠΡΟΣΟΧΗ να μην πεσει μεσα στο μηχανισμο σκονη κλπ (γενικα οτιδηποτε) με την παροδο του χρονου θα εχει προβλημα στην λειτουργια του

    Πιστευω οτι στο ρυθμισμα αν δεν δειτε διαφορα στα δευτεροπλετα σε ενα 2ωρο του χρονομετρου, εχετε πετυχει ενα καλο σημειο

    ΑΝ το ρολοι σας χανει + / - μεχρι 40 δευτερολεπτα την μερα που συνηθως δινουν οι κατασκευαστες στα απλα αυτοματα και ειδκα τα παλια, δεν χρειαζεται πειραγμα

    Πιστευω απο δικη μου εμπειρια (δεν ειμαι ωρολογοποιος) οτι το σημειο που προσπαθουμε να κανουμε το ρυθμισμα για την ακριβη ωρα (αυτο με τις 2 κουκιδες που θελει χιλιοστα κουνημα) ειναι πολυ ευαισθητο ... και ενας σημαντικος ρολος που το ρολοι εχανε κερδιζε χρονο ... επειδη το ρολοι μου γενικα εφαγε πολλα και γερα χτυπηματα σε ολα αυτα τα χρονια (και ακομα τρωνε σμπαρα γερα οπως ειδατε στη φωτο ακομα και στο G-shock) ... εχω την εντυπωση οτι αυτο το καμματακι του ρολογιου μετακινηθηκε λιγο λιγο τη φορα (μιλαμε για χιλοστα του χιλιοστου) στο καθε δυνατο χτυπημα και εκανε στην περιπτωση μου να τρεχει πιο γρηγορα η ωρα ... αποφευγετε δυνατα χτυπηματα και κουνηματα με τετοια αυτοματα ρολογια

    Κλαη επιτυχια

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Πολύ καλός οδηγός, μπράβο για τον χρόνο πουδιαθεσες.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ευχαριστω πολυ

    μερικες σειρες πχ seiko 5 κλπ που ειναι σχετικα παλια (αλλα καλα) και μερικα εχουν μολις 30 ατμοσφαιρες (δηλαδη ακαταλληλα για κολυμβηση) και μερικων αλλων κατασκευαστων κλπ δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στο ανοιγμα αρκει να σφιχτουν καλα στο κλεισιμο ... για βυθου δεν συνηστω το ανοιγμα τους

    ... και για του λατρεις των αυτοματων ρολογιων με διαφανο το πισω μερος


  4. #4
    Εγγραφή
    29-03-2015
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλήσπερα σας έχω ένα ρολόι seiko 5 και ενώ το βάζω στην σωστή ώρα αυτό μετά από μια δυο μέρες πάει πίσω ποτέ δύο λεπτά ποτέ πέντε λεπτά κοκ. Άνοιξα την κορώνα την βιδωτή και χωρίς να προλάβω να μετακινήσω τον οδηγό με το + και - σταμάτησε να λειτουργεί επειδή είμαι σε νησί και δεν υπάρχει ωρολογοποιειο εδώ μπορείτε να μου πείτε αν γίνεται κάτι τι να κοιτάξω? Σας ευχαριστώ πολύ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός Freetz για Fritz!box
    Από MarkoDiMarko στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-20, 17:23
  2. [Οδηγός / How-To] Εγκατάσταση NetBSD
    Από imitheos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 12:23
  3. Μηνύματα: 104
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-16, 23:47
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:33
  5. Δημιουργία Elastix server (οδηγός για αρχάριο)
    Από KeyMaKeR στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 168
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 13:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας