Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    27-07-2012
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Μετά από τέσσερα περίπου χρόνια στο WordPress.com αποφάσισα να ξεκινήσω, (είναι αλήθεια ότι υπάρχουν ακόμη δισταγμοί, παραμένω αρχάριος), στο wordpress.org Έκατσα και διάβασα δεκάδες οδηγούς σε ελληνικά και ξένα sites, συμβουλεύθηκα φίλους και τύπωσα αρκετές αναλυτικές οδηγίες. Μετά από όλα αυτά, (ούτε στο πανεπιστήμιο να ήμουν), έχω σχηματίσει μια εικόνα για την διαδικασία, αλλά θα ήθελα πολύ σύντομα να την μοιραστώ εδώ με τους πιο έμπειρους και να έχω μία πρώτη επιβεβαίωση ότι προχωρώ σωστά. Έχουμε και λέμε λοιπόν..

    Βήμα 1ο: Αγοράζω domain name και πακέτο φιλοξενίας - βρίσκομαι ανάμεσα σε tophost και pointer με πρώτη επιλογή την tophost
    Βήμα 2ο: Κατεβάζω και εγκαθιστώ την πλατφόρμα wordpress.org (ελληνικά) στην βάση δεδομένων της εταιρίας
    Βήμα 3ο: Εάν θέλω να γίνουν όλα από την αρχή, ξεκινώ το site με νέο περιεχόμενο, theme κλπ. Στο σημείο αυτό νομίζω ότι έχω την δυνατότητα να μεταφέρω μέρος ή όλο το περιεχόμενο από το site στο wordpress.com
    Βήμα 4ο: Όταν είμαι σίγουρος ότι όλα έχουν γίνει σωστά και ότι μπορώ να διαχειριστώ (από πλευράς χρόνου και γνώσεων) το νέο site (gr), διαγράφω το παλιό (com), καθώς φυσικά δεν έχει νόημα να διατηρώ δύο sites με διαφορετικά domains, αλλά το ίδιο περιεχόμενο.

    Εκείνο πού δεν έχω καταλάβει καλά από την όλη διαδικασία είναι το εξής: Στο παλιό site (wordpress.com) έχω ανανεώσει το δικό μου domain name πού λήγει σε επτά περίπου μήνες, έχει βέβαια κατάληξη com και όχι gr πού χρειάζομαι. Εάν παρόλα αυτά ήθελα να το κρατήσω, θα μπορούσα να το μεταφέρω στην εταιρία hosting και ποια είναι η διαδικασία;

    Όποια επιβεβαίωση, βοήθεια ή παρατήρηση θα με βοηθήσει πολύ.. Καλοδεχούμενη επίσης και η όποια εμπειρία από εταιρία φιλοξενίας..

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Καπου μπερδεύεται. Αφού αγοράζεις όνομα και χωρο εγκαθιστάς wordpress. Βάζεις το theme που θες. Και plugins.
    Για μεταφορα υπάρχουν και plugin που το κάνουν. Ζίπαρεις και μετα φέρεις. Μετα τρέχεις ενα άλλο που αλλάζει ολα τα λίνκ για να τρέχουν στο νεο. Θα το Δω και θα σου πω μολις καταφέρω να ανοίξω υπολογιστη.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-24, 00:28
  2. Αγορα νεο laptop απ'.το εξωτερικό
    Από azis21 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 00:37
  3. Αγορά Lucasfilm από Disney και νέο Star Wars το 2015
    Από Asgard στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 361
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 15:04
  4. Γνώμες για νεο Pc με Linux
    Από leros2004 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-15, 15:10
  5. Νεο Κεντρο με Elastix σε νουμερα voip απο cyta πανω σε γραμμη pstn.
    Από Avvocato στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-15, 10:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας