Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν κατάλαβες τι λέω.

    Μιλάς για μειοψηφία. Συμφωνώ, αλλά με τι νούμερα. Αν ακόμα το 30% των συσκευών είναι 2G, τότε τι συζητάμε; Προφανώς και όσοι χρησιμοποιούν data θέλουν περισσότερα και φθηνότερα, αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η διείσδυση θα ήταν μεγαλύτερη.

    Για την σταθερή δεν λέω αν η θέση είναι καλή ή κακή. Αντιπαραθέτω την ίδια έρευνα σε κινητή και σταθερή. Στην κινητή δεν τα πάμε καλά και γκρινιάζουμε και στην σταθερή που το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό λέμε ότι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και το απαξιώνουμε; Δύο μέτρα και δύο σταθμά για το ίδιο πράγμα;

    Το excel δεν το είδες; Τι ρωτάς; Στην σταθερή στην Ελλάδα η διείσδυση είναι στο 31,7% του πληθυσμού, στην Ιαπωνία 29,7% και στις ΗΠΑ 31,4%. Για την υπόλοιπη Ευρώπη δες το xls.

    Η λογική είναι απλή. Η έρευνα δεν αφορά την χρήση ή την ικανοποίηση από το mobile broadband. Αφορά τον αριθμό συνδρομών mobile data σε σχέση με τον πληθυσμό. Και εμείς όλοι που γκρινιάζουμε για τα data είμαστε στο ποσοστό που τα πληρώνει. Φωτεινή εξαίρεση ο A_gamer.

  2. #17
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Προφανώς σε Ιαπωνία και ΗΠΑ έχουν αρχίσει πολλοί να αντικαθιστούν πλήρως την σταθερή τους σύνδεση με μια mobile για όλες τις δουλειές. Και αυτό έχει να κάνει φυσικά με το κόστος της κάθε υπηρεσίας. Εδώ αυτό είναι απαγορευτικό.

    Εγώ θα ήθελα να έχω data σε μόνιμη βάση. Δεν έχω συμβόλαιο γιατί το κόστος είναι μεγάλο, οπότε καρτοκινητό και κάρτα 5 ή 10 ευρώ το μήνα.
    Χρησιμοποιώ κάποιες προσφορές όπως τώρα που δίνουν π.χ. 1 Giga για 15 μέρες για την παραλία με την ανανέωση, στην ανάγκη θα πάρω ένα μικρό πακέτο. Αλλά γενικά wi-fi και στην ανάγκη πάλι sms.
    Δεν χάλασε ο κόσμος να μην είμαι online κάθε στιγμή. Αν το κόστος ήταν λογικό προφανώς θα το ήθελα, αλλά στις παρούσες οικονομικές συνθήκες στις οποίες κάνουμε περικοπές από παντού δεν είναι τόσο τραγικό να λάβω το μνμ στο viber μισή ώρα αργότερα.
    Απλά δεν θα παίξω pokemon... Άλλωστε μάλλον θα πρέπει να παραδεχτώ ότι έχω αρχίσει να μεγαλώνω για αυτό το σπορ.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    397
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    ξερω παρα πολλους που απλα δεν εχουν η εχουνε μερικα mb 100 200 γιατι για στα πολλα gb ειναι πανακριβα τα συμβολαια

  4. #19
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ουτε το 2003 ειχαν πολλοι DSL, παρ'ολο που υπηρχαν πολλα PC (ισως και περισσοτερα απο σημερα)... ειναι καθαρα θεμα κοστους. Δωστε φτηνα data στον λαο και τα λεμε μετα.

  5. #20
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Από το δελτίο τύπου της Cosmote για τα οικονομικά αποτελέσματα. Το 54% της πελατειακής βάσης είναι χρήστες smartphones...

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...ο-του-2016

  6. #21
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το δελτίο τύπου της Cosmote για τα οικονομικά αποτελέσματα. Το 54% της πελατειακής βάσης είναι χρήστες smartphones... Facebook

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...ο-του-2016
    Τώρα είναι καλύτερα

  7. #22
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Απο τα 2.5 GB χρησης μου το pokemon go καταναλωσε 100 ΜΒ τον τελευταιο μηνα (ενώ εχει μεταξυ 60-70% καταναλωση μπαταρίας) ενω το browsing καταναλωσε 400 ΜΒ. Το οποιο σημαίνει οτι αν και καηκα στο pokemon go, εχει σχετικά χαμηλη καταναλωση. Διαλέξτε αλλο παραδειγμα για χρηση data.

    Btw, ευτυχως που ειχα δωρεαν roaming γιατι αν περιμένα απο τους απατεώνες στην Ελλάδα θα είχα μείνει με 300 mons και 8 levels λιγότερα

  8. #23
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα είναι καλύτερα
    Μπαααα, αν και θα είχε πλάκα να ξέραμε το πλήθος των λογαριασμών Facebook εντός των συνόρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 11-08-16 στις 20:29.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-04-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47238/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288a
    SNR / Attn
    28/9(dB) / 0/11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για ακόμα μια φορά στην Ελλάδα πρωτοτυπούμε. Απεριόριστο Internet στο σταθερό με ταχύτητες Adsl και ελάχιστο ¨δωρεάν¨ internet στο κινητό με ταχύτητες 4g+!!! Τι να το κάνω το 4g όταν δεν έχω mb να καταναλωσω ή πρέπει να τα πληρώσω χρυσά?

  10. #25
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Με εξαίρεση την εποχή στην παραμεθώριο πριν λίγα χρόνια, δεν έχω δώσει ούτε μισό ευρώ για mobile internet.

    Οι τιμές είναι εξωπραγματικές και οι άνθρωποι ψάχνουνε κορόιδα, να πληρώσουν 1 ευρώ τα 100mb.

    Ο μόνος τρόπος να γλιτώσουμε από το ξεζούμισμα αυτό, είναι λίγο περισσότερη καταναλωτική συνείδηση.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #26
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Θα κόψει η Vodafone το δώρο Ίντερνετ ,θα κάνουν και οι άλλοι το ιδιο μετα, η τιμές θα ανέβουν οπότε τα νούμερα θα αλλάξουν σύντομα...δυστυχώς κάνουν οτι θέλουν.

  12. #27
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω ότι κάποιοι υπερβάλετε. 3 ευρώ πληρώνω το πακέτο των 600mb στην Q, συν το γεγονός ότι με κάθε ανανέωση των 10 ευρώ και πάνω παίρνεις δώρο 1gb. Δεν λέω ότι είναι το φθηνότερο πράγμα, αλλά δεν είναι δα και τόσο πλέον ακριβό. Παρόμοιες προσφορές παίζουν και στις 3 εταιρίες.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  13. #28
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι κάποιοι υπερβάλετε. 3 ευρώ πληρώνω το πακέτο των 600mb στην Q, συν το γεγονός ότι με κάθε ανανέωση των 10 ευρώ και πάνω παίρνεις δώρο 1gb. Δεν λέω ότι είναι το φθηνότερο πράγμα, αλλά δεν είναι δα και τόσο πλέον ακριβό. Παρόμοιες προσφορές παίζουν και στις 3 εταιρίες.
    Με τα δώρα λιγο το ισορροπούν, πρώτη η βονταφον απο Σεπτέμβριο το καταργεί...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 227
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 16:02
  2. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-16, 02:48
  3. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-16, 13:24
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-15, 09:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας