Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Ενα παραξενο προβλημα στα βιστα sp1, οταν κατεβαιζω καποιο αρχειο απο το ιντερνετ, δεν με αφηνει να το αποθηκευσω στο C αλλα μονο μεσα στα εγγραφα μου.
    το μηνυμα που βγαζει ειναι οτι δεν εχω δικαιωματα να το κανω αυτο! , ενω μπαινω κανονικα με administrator account
    τι μπορει να συμβαινει?

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Στο c: που; Όπου να'ναι, ή σε φάκελο;

  3. #3
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    δεν με αφηνει στο Root
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gravis : 20-03-08 στις 20:00.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #5
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    τωρα μου εμφανιζει το μηνυμα "a required privilege is not held by the client" , Οτι καταλαβες καταλαβα

  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα παραξενο προβλημα στα βιστα sp1, οταν κατεβαιζω καποιο αρχειο απο το ιντερνετ, δεν με αφηνει να το αποθηκευσω στο C αλλα μονο μεσα στα εγγραφα μου.
    το μηνυμα που βγαζει ειναι οτι δεν εχω δικαιωματα να το κανω αυτο! , ενω μπαινω κανονικα με administrator account
    τι μπορει να συμβαινει?
    A. Να τρέχεις το πρόγραμμα κάθε φορά σαν administrator.
    Μια πρακτική λύση είναι να το καρφιτσώσεις στον Start Menu και δεξί κλικ "Run as Administrator"
    B. Κατάργηση του UAC (Start->Run->msconfig->Tools->UAC disable και Restart.

    Το B δεν προτείνεται..
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To Β, το Β και το Β
    Εναλλακτικά κάνε format και βάλε XP.

    @manosdoc
    Δυστυχώς δεν έγραψα τον τελευταίο ιό που παίζει μια χαρά μια UAC και μεταδίδεται με αφαιρούμενες μονάδες δίσκου (φλασάκια). Το UAC είναι ότι χειρότερο έχει βγει ποτέ από το Redmond. Αν βάλεις στο σύνολο τα προβλήματα (χαμένος χρόνος/ ασυμβατότητα σε custom εφαρμογές) που δημιουργεί παγκοσμίως, το συναίσθημα αβεβαιότητας των αρχαρίων και τα συγκρίνεις με τα οφέλη... Θα το βγάλεις ά-μ-ε-σ-α και θα συνιστάς την αφαίρεσή του

    @gravis
    Και για να δώσω και μια μη "militant" άποψη... Βρε ΜΗΝ τα αποθηκεύεις στο root! Κάνε ένα φάκελο temp, δώσε πλήρη δικαιώματα και αποθήκευέ τα εκεί!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 20-03-08 στις 21:10.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    @manosdoc
    Δυστυχώς δεν έγραψα τον τελευταίο ιό που παίζει μια χαρά μια UAC και μεταδίδεται με αφαιρούμενες μονάδες δίσκου (φλασάκια). Το UAC είναι ότι χειρότερο έχει βγει ποτέ από το Redmond. Αν βάλεις στο σύνολο τα προβλήματα (χαμένος χρόνος/ ασυμβατότητα σε custom εφαρμογές) που δημιουργεί παγκοσμίως, το συναίσθημα αβεβαιότητας των αρχαρίων και τα συγκρίνεις με τα οφέλη... Θα το βγάλεις ά-μ-ε-σ-α και θα συνιστάς την αφαίρεσή του
    Ευχαριστώ yiapap αλλά με έχει σώσει πολλές φορές από ιούς φίλων μου, ακόμη και σε φλασάκια, και έχω τουλάχιστον παραδείγματα 3 φορές ειλικρινά.
    Επίσης μου δίνει τον έλεγχο να καταλάβω τι ακριβώς θέλει να κάνει ένα πρόγραμμα και να υποψιαστώ.

    Όντως η υλοποίησή του δεν έχει σχέση με το su τoυ Linux, είναι χάσιμο χρόνο 90% αλλά δεν παύει να είναι βήμα για μενα στην ασφάλεια.

    Όσο για τα XP... φτου κακά θτο θτόμα θου.....

    Δοκίμασε για πλάκα, όχι γιατί το λέω, Vista x64 SP1 και ίσως αναθεωρήσεις..!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 20-03-08 στις 21:24. Αιτία: Τα χιλλιάσαμε !
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ yiapap αλλά με έχει σώσει πολλές φορές από ιούς φίλων μου, ακόμη και σε φλασάκια, και έχω τουλάχιστον παραδείγματα 3 φορές ειλικρινά.
    Την 4η να φοβάσαι!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μου δίνει τον έλεγχο να καταλάβω τι ακριβώς θέλει να κάνει ένα πρόγραμμα και να υποψιαστώ.
    Με τι αντάλλαγμα; Και άντε εσύ είσαι υποψιασμένος χρήστης! Θέλεις να παρηγορήσεις τη γυναίκα μου που μετά από 3 μέρες σήμερα μου είπε να ξηλώσουμε τα Vista Business παρά το ότι (ως γνωστόν) ήταν ενθουσιασμένη από την πρώτη εικόνα (εικαστικά);

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε για πλάκα, όχι γιατί το λέω, Vista x64 SP1 και ίσως αναθεωρήσεις..!
    Δυστυχώς manosdoc έχω περάσει προ πολλού τη δυνατότητα να δοκιμάζω κάτι "για πλάκα". Και εξίσου δυστυχώς το 99.9% των πελατών της εταιρείας όπου εργάζομαι θα με χτυπούσαν πολύ δυνατά αν τους έλεγα "δοκίμαστε αυτό".
    Πρέπει να καταλάβετε ότι η πλειοψηφία του κόσμου χρησιμοποιεί τους υπολογιστές ως ΕΡΓΑΛΕΙΟ.
    Συνεπώς δεν μπορεί να δεχτεί το ότι κάτι δεν δουλεύει επειδή είναι feature και όχι bug.

    Και για να σου δώσω και παράδειγμα κατάστασης που θα αντιμετωπίσω αύριο: Θα πάει τεχνικός μου σε Δήμο μαζί με τεχνικό (Ελληνικής) εταιρείας software. Ο Δήμος αγόρασε από εμάς τα PC και το λειτουργικό (Vista-->επέμεναν). Η συνάντηση γίνεται γιατί η custom εφαρμογή στήθηκε στο ένα PC και δεν μπόρεσε να στηθεί στα υπόλοιπα! Ο τεχνικός της software εταιρείας επιμένει ότι φταίνε... τα PC (τα οποία παίζουν κανονικότατα Vista, Word, Excel, Email, Internet κτλ.κτλ.κτλ.). Για πες μου εσύ... Να συστήσω στον επόμενο πελάτη Vista; Να μαλώσω με όλα τα software houses παγκοσμίως; Να τα ψάλω στον Bill την επόμενη φορά που δεν θα χαριεντίζεται με τον Χαζτηνικολάου;
    Ή μήπωθ... Να είμαι φόλα Εκθ Πι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 20-03-08 στις 21:31.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #10
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    λες να γίνει η πατάτα στην 4η και σε πυρήνα των 64αριών ; Μπορεί δεν αντιλέγω.

    Καλά το UAC σε ότι γυναικείο φύλο ξέρω, μου ζητάνε "Πως βγαίνει αυτή η βλακεία το Antivirus" και άμα τους το απενεργοποιήσω όλα καλα!

    Δημόσιο και επέμεινε σε Vista ; Γειά σου Bill με τιθ μπιδνεθ θου......
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #11
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    εβγαλα τo uac και σωθηκα! flamelab με τον δικο σου τροπο τα πραματα ειχαν γινει χειροτερα ,ετοιμος για φορματ ημουν.
    μα καλα να μπαινεις στα windows σαν administrator και να μην εχεις δικαιωματα, αυτο μονο με την microsoft γινετε

  12. #12
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβγαλα τo uac και σωθηκα! flamelab με τον δικο σου τροπο τα πραματα ειχαν γινει χειροτερα ,ετοιμος για φορματ ημουν.
    μα καλα να μπαινεις στα windows σαν administrator και να μην εχεις δικαιωματα, αυτο μονο με την microsoft γινετε
    Μην μου πεις ότι πηγες να το κανεις σε ΟΛΟ το C:\

    Προς θεού , ΟΧΙ .

    Σε ενα φάκελο ΜΟΝΟ .
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-08, 09:31
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-07, 01:19
  3. Δεν αποθηκεύει ο Firefox
    Από humanious στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-06, 18:11
  4. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-06, 16:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας