Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 83
  1. #31
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δελτίο Τύπου: Ήδη η πλειονότητα των 4G συσκευών είναι συμβατή με το IPv6, ενώ για τις παλαιότερες θα διατεθούν οι κατάλληλες αναβαθμίσεις.
    Πηγή : Cosmote
    Απο ποιόν θα διατεθούν οι αναβαθμίσεις; Αν δεν έχουν ήδη ipv6 σιγά μην πάρουν αναβάθμιση απο τον κατασκευαστή...

  2. #32
    Εγγραφή
    02-08-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18db(dB) / 9db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως εγώ με Galaxy S6 και 4G+ ενεργοποιημ'ενο ακόμα είμαι σε ipv4.

  3. #33
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λίγο θα βάψει μπλε όλη την ελλαδα στο χάρτη η Wind εννοώντας οτι παρέχει IPV6 στο εργαστήριο τους στο Μαρούσι.


    Anyway. Όσο σημαντικό κι αν ειναι, πρέπει να περάσει στο mobile internet και όχι απλώς στα m2m.
    Dual stack παίζει και στο mobile internet (apn : internet).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lycos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ με Galaxy S6 και 4G+ ενεργοποιημ'ενο ακόμα είμαι σε ipv4.
    Και εμένα δε μου είχε έρθει κάποιο update για settings απο τον πάροχο.
    Άλλαξα όμως τα apn settings (για το apn: internet) σύμφωνα με την ανακοίνωση:

    Ρυθμίσεις APN

    Για τη χρήση του πρωτοκόλλου από τους συνδρομητές κινητής COSMOTE, για τις συμβατές συσκευές, θα πρέπει οι ρυθμίσεις στο APN internet να είναι ως εξής:

    APN Protocol : IPv4/IPv6
    APN roaming protocol : IPv4
    και έχω dual stack πρόσβαση σε Samsung S5 (marshmallow)

  4. #34
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Να συμπληρώσω οτι και στην vodafone σταθερη (HOL) συνεχιζουν να πλενουν πιατα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την στιγμή που κάποιοι στην βιλαρίμπα (Cyta) και στο βιλαμπάχο (Wind) δεν μπορούν να δώσουν IPv6 στην σταθερή, κάποιοι άλλοι "πετάνε".

    - - - Updated - - -

    Άραγε το outage του mobile internet την προηγούμενη εβδομάδα είχε σχέση με αναβάθμιση για IPv6 ?
    - - - Updated - - -

    Παρεπιπτόντως εβαλε ipv4/ipv6 στο κινητο και μια χαρα πηρε IP απο το v6

  5. #35
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Δουλευει το ipv6... τι θα το κανετε δεν ξερω

  6. #36
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλευει το ipv6... τι θα το κανετε δεν ξερω
    χαχαχα! σωστος! κουβέντα να γίνετε

  7. #37
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος ο λόγος να στο εξηγήσει κάποιος, όπως είπες την δουλειά σου θέλεις να κάνεις
    Εγω σαν άσχετος απο μια πρόχειρη αναζήτησή στο wiki και σε ξένο φόρουμ αυτο που κατάλαβα ειναι οτι τελειώνουν (λογο των πολλών συσκευών, σέρβερ, κλπ που συνεχώς κυκλοφορούν παγκόσμιος) οι IP διευθύνσεις οποτε απο το version4 που έδινε 4 δις παμε στο Ver.6 που δίνει πολλαπλάσιες IP διευθύνσεις (ψιλοαπειρο ειναι το νούμερο)
    Και ΟΚ κάπου εκει στάνταρ η νεα έκδοση ειναι πιο γρήγορη, ασφαλής, κλπ κλπ όπως καθε τι καινούργιο.

    Άρα μιλάμε για αναγκαστική αναβαθμιση αφού όπου να' ναι θα πουλάνε πχ κινητα και δεν θα μπορεί ο πάροχος να δώσει νεα IP για να μπεις στο ιντερνετ!

    Καμμια φορα καλο ειναι να εξηγούμε έστω και μπακαλιστικα καποια πράγματα να καταλαβαίνουμε και οι υπόλοιποι!

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω σαν άσχετος απο μια πρόχειρη αναζήτησή στο wiki και σε ξένο φόρουμ αυτο που κατάλαβα ειναι οτι τελειώνουν (λογο των πολλών συσκευών, σέρβερ, κλπ που συνεχώς κυκλοφορούν παγκόσμιος) οι IP διευθύνσεις οποτε απο το version4 που έδινε 4 δις παμε στο Ver.6 που δίνει πολλαπλάσιες IP διευθύνσεις (ψιλοαπειρο ειναι το νούμερο)
    Και ΟΚ κάπου εκει στάνταρ η νεα έκδοση ειναι πιο γρήγορη, ασφαλής, κλπ κλπ όπως καθε τι καινούργιο.

    Άρα μιλάμε για αναγκαστική αναβαθμιση αφού όπου να' ναι θα πουλάνε πχ κινητα και δεν θα μπορεί ο πάροχος να δώσει νεα IP για να μπεις στο ιντερνετ!

    Καμμια φορα καλο ειναι να εξηγούμε έστω και μπακαλιστικα καποια πράγματα να καταλαβαίνουμε και οι υπόλοιποι!
    Μα αμα δεν θέλει ο άλλος να μάθει ποιος ο λόγος να κάνεις τον κόπο να του το εξηγήσεις;

  9. #39
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλευει το ipv6... τι θα το κανετε δεν ξερω
    Οτι κανουμε και τις 64-bit CPUs. Καποια στιγμη πρεπει να γινει η αρχη... η καθυστερηση κανει τα πραγματα χειροτερα.

  10. #40
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι κανουμε και τις 64-bit CPUs. Καποια στιγμη πρεπει να γινει η αρχη... η καθυστερηση κανει τα πραγματα χειροτερα.
    Οχι εδω δεν ειναι το ιδιο, οι 64 bit cpu λυνουν προβληματα. Το ipv6 λυνει προβληματα εφοσον το εχουν και οι αλλοι. Αν στον υπολογιστη σου υπαρχει προγραμμα που να εκμεταλλευεται το 64 bit address space (εγω για παραδειγμα το χρησιμοποιω συνεχεια στα εικονικα οργανα), τοτε κανεις δουλεια. Αν το προγραμμα σου δινει ipv6 δεν φτανει μονο αυτο, εξαρτασαι και απο τους αλλους που επικοινωνεις να εχουν τις ιδιες δυνατοτητες. Αν δεν τις εχουν δεν μπορεις να κανεις πολλα.

    Μια hardcore λυση στο προβλημα του x64: Τα Windows να μην τρεχουν 32bit apps.
    Μια hardcore λυση στο προβλημα του ipv6: Google,Facebook κλπ να μην δεχονται συνδεσεις απο το v4.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 11-08-16 στις 15:59.

  11. #41
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτα τους ένα πως θα παίζει πιο γρήγορα το φατσομπούκι και θα δεις για πότε θα το θέλουν
    Dear Admins , συνιστώ να αναβαθμίσετε το Forum -> Προσθήκη Likes και feature κοινοποίησης .
    Πρέπει να ακολουθούμε τους καιρούς και να προσαρμοζόμαστε.

  12. #42
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος ο λόγος να στο εξηγήσει κάποιος, όπως είπες την δουλειά σου θέλεις να κάνεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστο αυτο, αλλα οταν μετα αυτος που γνωριζει και νοιαζεται σε κανει δουλο του να μην κλαιγεσαι. Η γνωση ειναι δυναμη και δεν ειναι για ολους. Αν δεν σε νοιαζει να ξερεις τι ακριβως ειναι και γιατι το χρειαζεσαι, τοτε οταν δεν θα μπορεις χωρις αυτο θα πηγαινεις να πληρωνεις τον καθε εναν για να σε βοηθησει.
    Μου την είπατε, αλλά κανείς δεν είπε γιατί έπρεπε να έχει ήδη υποστηριχθεί το IPv6 και γιατί η «κακία» προς τις εταιρίες που δεν το έχουν υιοθετήσει ακόμη.

    Όπως λες turboirc, η γνώση είναι δύναμη. Αλλά κανείς δεν την έδωσε εδώ μέσα, μόνο θέσεις fanboysmού. Κι όταν ρώτησα, αντί να εξηγήσει κάποιος γιατί είναι τόσο καλό το IPv6, μου την είπατε.
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό ????
    Για να αντέχει μπαταρία του κινητού όταν φορτίζεται όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  13. #43
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Πάντως το επόμενο βήμα αν θέλει πάλι να καινοτομηση ή κόσμοτε είναι να δώσει voice μέσω 4G (voice over LTE) και να μην γυρναει ή τηλ.κληση σε 2G/3G
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gravis : 11-08-16 στις 20:56.

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου την είπατε, αλλά κανείς δεν είπε γιατί έπρεπε να έχει ήδη υποστηριχθεί το IPv6 και γιατί η «κακία» προς τις εταιρίες που δεν το έχουν υιοθετήσει ακόμη.

    Όπως λες turboirc, η γνώση είναι δύναμη. Αλλά κανείς δεν την έδωσε εδώ μέσα, μόνο θέσεις fanboysmού. Κι όταν ρώτησα, αντί να εξηγήσει κάποιος γιατί είναι τόσο καλό το IPv6, μου την είπατε.
    Άλλο πράγμα έγραψες, και σε εκείνο σου απάντησα.
    Δεν ρώτησες να εξηγήσει κάποιος, είπες καθαρά οτι δεν σε ενδιαφέρει τι είναι, αν έχεις πρόβλημα να εκφραστείς να μας το πείς να το ξέρουμε.

  15. #45
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου την είπατε, αλλά κανείς δεν είπε γιατί έπρεπε να έχει ήδη υποστηριχθεί το IPv6 και γιατί η «κακία» προς τις εταιρίες που δεν το έχουν υιοθετήσει ακόμη.

    Όπως λες turboirc, η γνώση είναι δύναμη. Αλλά κανείς δεν την έδωσε εδώ μέσα, μόνο θέσεις fanboysmού. Κι όταν ρώτησα, αντί να εξηγήσει κάποιος γιατί είναι τόσο καλό το IPv6, μου την είπατε.
    Εγώ πήγα να τρολλάρω λίγο τα "πράσινα" fanboys, που ζητωκραυγάζουν κάθε φορά που ανεβαίνει παρόμοιο άρθρο και με έβγαλαν psycho.

    Δεν είμαι τεχνικός δικτύων, αλλά το μόνο ουσιαστικό θετικό που ξέρω ότι έχουν οι IPv6, είναι πως θα χρειάζονται όταν τελειώσουν οι IPv4. Κάποια στιγμή θα γινόταν ούτως ή άλλως. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα με τις IPv4 σε κάποιες εταιρίες, δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να βιαστούν και οι άλλοι πάροχοι κινητής.

    Μερικές πληροφορίες που βρήκα από "διπλανό" site (πατήστε το Εμφάνιση Spoiler):

    Spoiler:
    Λίγα λόγια για τις διευθύνσεις IP

    Κάθε συσκευή που συνδέεται στο Διαδίκτυο λαμβάνει και χρησιμοποιεί μια μοναδική δημόσια διεύθυνση IP, με την οποία αναγνωρίζεται από τις άλλες συσκευές. Η στοίβα πρωτοκόλλων που χρησιμοποιείται σήμερα στο διαδίκτυο, βασίζεται στην τέταρτη έκδοση του πρωτοκόλλου επικοινωνίας IP (Internet Protocol), συντομογραφικά το IPv4. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι το σύστημα IPv4, που χρησιμοποιείται για την απόδοση των διευθύνσεων IP (το μοναδικό αναγνωριστικό αριθμό που διαθέτει κάθε υπολογιστής αλλά και εκτυπωτές, κινητά, fax και routers), μπορεί να δώσει πεπερασμένο αριθμό διευθύνσεων που ανέρχεται σε κάτι παραπάνω από τέσσερα δισεκατομμύρια. Η εκρηκτική αύξηση των χρηστών και των συσκευών στο Διαδίκτυο, οδηγεί στην -γρηγορότερη από ότι αρχικά αναμενόταν- εξάντληση των διαθέσιμων διευθύνσεων του IPv4. Στο πρόβλημα συνετέλεσε και το γεγονός ότι τα smartphones, διαθέτουν και αυτά διευθύνσεις IP, και έτσι οι διαθέσιμες διευθύνσεις εξαντλούνται με ταχύτερο ρυθμό απ' ότι αναμενόταν το 1977, όταν δημιουργήθηκε το IPv4. Το αντίστοιχο στην τηλεφωνία θα ήταν να τελείωναν τα διαθέσιμα νούμερα τηλεφώνων.
    Για την αντιμετώπιση του προβλήματος, καθώς και για τη βελτίωση του πρωτοκόλλου IP σε όσους τομείς είχαν εντοπιστεί ότι το IPv4 έπασχε, σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε η νέα έκδοση, το IPv6. Το IPv6 αυξάνει το εύρος των διευθύνσεων από 232 σε 2128 δηλ. σε έναν αριθμό με 38 ψηφία.

    Σύμφωνα με το IPv6 task force, το σημαντικότερα οφέλη του IPv6 περιλαμβάνουν:

    • Μεγαλύτερο εύρος διευθύνσεων
    • Ασφάλεια, με τη μορφή αυθεντικοποίησης και κρυπτογραφίας
    • Ποιότητα υπηρεσίας, με ετικέτες ροών δεδομένων
    • Αυτόματη ρύθμιση συσκευών κατά τη σύνδεση στο δίκτυο
    • Καλύτερη υποστήριξη μετακινούμενων συσκευών/χρηστών
    • Βελτιώνει το σύστημα διευθύνσεων και την ιεραρχία δρομολόγησης
    • Έχει σχεδιαστεί ώστε να είναι επεκτάσιμο

    Ρυθμίσεις APN

    Για τη χρήση του πρωτοκόλλου από τους συνδρομητές κινητής Cosmote, για τις συμβατές συσκευές, θα πρέπει οι ρυθμίσεις στο APN internet να είναι ως εξής:

    • APN Protocol : IPv4/IPv6
    • APN roaming protocol : IPv4

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4574
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-24, 20:08
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 15:05
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-15, 01:04
  5. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-15, 11:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας