Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: Αγορά scanner

  1. #1
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Παιδιά καλησπέρα,
    σκέφτομαι την αγορά ενός scanner όπως αυτό εδώ: perfectionv370photo της Epson. Αξίζει ή είναι υπερβολή? γύρω στα 136 ευρώ παίζει η τιμή, παίρνει και φιλμάκια για να σκανάρει. Το θέλω για οικιακής χρήση, έχω αρκετές παλιές φωτό και πάρα πολλά αρνητικά φιλμάκια. Ένας μου είπε ότι είναι υπερβολική η ανάλυση διότι θα βγει μεγάλο το μέγεθος της φωτο σε MB και μου είπε να πάρω ένα αρκετά πιο φτηνό. Ποια η γνώμη σας?

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Το πιο φθηνό θα σκανάρει αρνητικά;
    Επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να σκανάρεις στη μέγιστη ανάλυση, μπορείς να το ρυθμίσεις και παρακάτω.
    Εν τω μεταξύ για film scanning τα 136 ευρώ δεν είναι πολλά.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetApollo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,
    σκέφτομαι την αγορά ενός scanner όπως αυτό εδώ: perfectionv370photo της Epson. Αξίζει ή είναι υπερβολή? γύρω στα 136 ευρώ παίζει η τιμή, παίρνει και φιλμάκια για να σκανάρει. Το θέλω για οικιακής χρήση, έχω αρκετές παλιές φωτό και πάρα πολλά αρνητικά φιλμάκια. Ένας μου είπε ότι είναι υπερβολική η ανάλυση διότι θα βγει μεγάλο το μέγεθος της φωτο σε MB και μου είπε να πάρω ένα αρκετά πιο φτηνό. Ποια η γνώμη σας?
    Η ανάλυση δεν είναι υπερβολική. Όσο μεγαλύτερη η ανάλυση τόσο καλύτερα.
    Σου δίνει μεγαλύτερα περιθώρια για διορθώσεθις και καλύτερες εκτυπώσεις σε μικρό μέγεθος. (10χ15)
    Και η ανάλυση ρυθμίζεται όπως είπε ο ariadgr. Δενβ είναι υπερβολή τα 140€ γαι σκανάρισμα film.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  4. #4
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το προορίζω για να εκτυπώσω, κυρίως θέλω να ψηφιοποιήσω πολλές φωτογραφίες που έχω καθώς και τα αρνητικά φιλμάκια. Νομίζω ότι δεν αξίζει να τα πάω σε κάποιο studio να μου τα ψηφιοποιήσουν, θα πληρώσω πολλά και δε θα ασχοληθούν εάν χρειαστεί κάποια ρύθμιση.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetApollo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το προορίζω για να εκτυπώσω, κυρίως θέλω να ψηφιοποιήσω πολλές φωτογραφίες που έχω καθώς και τα αρνητικά φιλμάκια. Νομίζω ότι δεν αξίζει να τα πάω σε κάποιο studio να μου τα ψηφιοποιήσουν, θα πληρώσω πολλά και δε θα ασχοληθούν εάν χρειαστεί κάποια ρύθμιση.
    Το θέμα της εκτύπωσης το ανέφερα με το σκέπτικό ότι όσο μεγαλύτερη η ανάλυση στο σκανάρισμα,
    τόσο καλύτερα είναι αν κάνεις εκτυπώσεις,μια που έχεις περισσότερες πληροφορίες.

    Αν τις θέλεις μόνο για ψηφοποίθηση και πάλι όσο μεγαλύτερη ανάλυση τόσο περισσότερες λεπτομέρειες,
    τόσο μεγαλύτερα τα περιθώρια για διορθώσεις αν χρειαστούν να κάνεις.

    Όσο για κάποιο studio που αναφέρεις έχεις δίκιο. Τουλάχιστον αν τις κάνεις μόνος σου,
    μπορείς να έχεις το αποτέλεσμα που σε ικανοποιεί.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Παρόμοια Θέματα

  1. notes scanner
    Από Dnic στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 10:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας