Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    14-08-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα σε όλους σας και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν το post μου αυτό είναι σε λανθασμένο section, πάνε πολλά χρόνια που έχω να ασχοληθώ με online forums, είμαι και αρκετά άσχετος σχετικά με τα routers, ε δεν θέλω και πολύ

    Και για να πάμε στο δια ταύτα. Εδώ και κάποια χρόνια είμαστε πελάτες της Cyta. Την πρώτη χρονιά πολλά προβλήματα, τα τελευταία χρόνια σταθερότητα σε ικανοποιητικό επίπεδο. Η εταιρία μας έχει προμηθεύσει με router μάρκας Thomson, μοντέλο TG782 στο οποίο είναι αισίως συνδεδεμένα 4 λαπτοπ και 3 android ασύρματα και μία smart TV και κατά καιρούς ένα Playstation 3 με Ethernet. Έχοντας αρκετά χρόνια το Default SSID και τον κωδικό που αναγράφεται στο router , διαπίστωσα ότι είναι παιχνιδάκι για την οποιαδήποτε εφαρμογή κυκλοφορεί να "σπάσει" τον κωδικό του router μας και να εισέλθει σε αυτό, αποφάσισα επομένως να τα αλλάξω. Μέγα σφάλμα όπως αποδείχθηκε. Ενώ πριν μπορούσαν να είναι ταυτόχρονα στο δίκτυο και οι 4 υπολογιστές (οι 3 δεν κάνουν καμια ιδιαίτερη χρήση πέρα από σκρολάρισμα σε διάφορες σελίδες, άντε κανα βιντεάκι, ο δικός μου μόνιμα σε διαδικτυακά παιχνίδια και streams) χωρίς να έχω ιδιαίτερη επιβάρυνση -στα παιχνίδια είχα ένα ανεκτό ping της κλίμακας των 60-80 ms που έφτανε και τα 90-100 όταν ανέβαινε η χρήση από τα άλλα άτομα- , μόλις άλλαξα το SSID και το encryption key, με το που εισέρχεται άλλος υπολογιστής στο δίκτυο καθίσταται αδύνατο ακόμα και το φόρτωμα των σελίδων, στο youtube τα βιντεάκια φορτώνουν πάρα πολύ αργά και στην κατώτατη ποιότητα (144/240p) και φυσικά στα παιχνίδια το ping ανεβαίνει στα 2500 ms και όπως αντιλαμβάνεστε είναι αδύνατον να παίξω. Απογοητευμένος λοιπόν επανέφερα τον default κωδικό του ρούτερ και ενώ η ταχύτητα στον δικό μου υπολογιστή επανήλθε προσωρινά , μόλις συνδέθηκαν και άλλοι χρήστες έπεσε πάλι σε απογοητευτικά επίπεδα.

    Οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξής : Είναι δυνατόν να έπεσε τόσο πολύ η ταχύτητα απλά και μόνο με την αλλαγή SSID και encryption key ? Αν ναι, ποιο είναι το default encryption method του ρουτερ/της εταιρείας ώστε να το επαναφέρω εκεί ; Δοκίμασα και να αλλάξω manually το channel του ρουτερ αλλά ούτε αυτό είχε κάποιο αποτέλεσμα.

    Για την ιστορία, η σύνδεση που πληρώνουμε υποτίθεται ότι είναι 24 Mbps και ένα speedtest όταν είμαι μόνος μου στο δίκτυο που δίνει μαξιμουμ αποτελέσματα ~7 Mbps με 0.7 upload speed ενώ όταν εισέρχεται άλλος υπολογιστής στο δίκτυο το download speed πέφτει στα 4.5 Mbps και το upload speed στα 0.13 Mbps. Η απόσταση από το πλησιέστερο αστικό κέντρο σύμφωνα με την εταιρεία είναι στα 2336 μέτρα.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).

    Με αλλαγή του SSID δεν χάνεις ταχύτητα, άλλο φταίει, τι ρυθμίσεις έχεις στην κρυπτογράφηση;; γράψε πρώτα αυτά για να πούμε και για τα υπόλοιπα (Download, κανάλια WI-FI, κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    14-08-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Από που ακριβώς θα βρω αυτά που ανέφερες στην πρώτη παράγραφο ; Παραθέτω τις ρυθμίσεις της κρυπτογράφησης :

    - - - Updated - - -

    Μόλις πρόσεξα ότι ξέμεινε επάνω το όνομα του wifi, ενώ κάτω το "έκρυψα", καλός μπαγλαμάς είμαι

    - - - Updated - - -

    Νομίζω βρήκα και αυτά που ζήτησες αρχικά, τα παραθέτω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_10.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  59,1 KB 
ID: 173609
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_9.jpg  


  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοίταξε στο Broadband Connection >>> DSL Connection.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    14-08-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ναι, το βρηκα, εχω ηδη κανει update στην προηγουμενη απαντηση

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H ταχύτητα σου είναι καλή συγκριτικά με το Downstream Attenuation και το SNR Margin που έχεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  134,3 KB 
ID: 173610

    Σε καλή γραμμή μπορείς να πας και λίγο παραπάνω, αλλά αυτό μπορείς να το τσεκάρεις και με έναν έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση.

    Το Thomson έχει δημιουργήσει προβλήματα με τις καινούργιες κάρτες της CYTA και προτείνει ή ίδια αντικατάσταση, το έχω αντικαταστήσει παλιότερα και σε συγγενικό μου πρόσωπο, πάρε τηλέφωνο και ζήτησε τους αντικατάσταση.
    Εκτός αυτού είναι και ρουτερ παλιάς τεχνολογίας που έχει ξεπεραστεί από τα νεώτερα.
    Τον έλεγχο για την ταχύτητα την κάνεις με αυτόν τον τρόπο.
    Για να αλλάξεις κανάλι στο WI-FI θα πρέπει πρώτα να τσεκάρεις τα καθαρά κανάλια.
    Αν θέλεις να κάνεις έναν έλεγχο γενικά στην εσωτερική σου εγκατάσταση, τον κάνεις με αυτόν τον τρόπο.

    Πάρε πρώτα το καινούργιο ρούτερ, βάλε κρυπτογράφηση WPA2-PSK AES με έναν δύσκολο κωδικό με κεφαλαία/σύμβολα/αριθμούς/μικρά, δοκιμάζεις τα υπόλοιπα όλα και μας λες πάλι τα καινούργια στοιχεία που θα προκύψουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    14-08-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Σε ευχαριστώ για τις έγκαιρες απαντήσεις, το inSSIDer το έχω ήδη και το χρησιμοποιώ , οι άλλες διαδικασίες είναι πρωτόγνωρες για εμένα. Θα επανέλθω σε κάποιες μέρες με νέες απορίες.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avralex21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για τις έγκαιρες απαντήσεις, το inSSIDer το έχω ήδη και το χρησιμοποιώ , οι άλλες διαδικασίες είναι πρωτόγνωρες για εμένα. Θα επανέλθω σε κάποιες μέρες με νέες απορίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-17, 21:44
  2. Πτώση ταχύτητας.
    Από victoras21 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-16, 14:25
  3. Πτώση ταχύτητας με αύξηση SNR
    Από qaz031 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 14:38
  4. Πτωση ταχυτητας
    Από chsam στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-16, 11:55
  5. Πτώση ταχύτητας internet
    Από tzimakos_23 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 19:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας