Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Μιας και κοντεύει πλέον μισός χρόνος από τότε που ανέφερα το θέμα της κρυπτογράφησης, είπα να ξαναδοκιμάσω μπας και έχει υπάρξει καμία αλλαγή.
    Δυστυχώς όμως, συνεχίζει να "δουλεύει" μόνο με SHA1+3DES, καθώς οποιαδήποτε απόπειρα για επιλογή ανώτερου πρωτοκόλλου, θα οδηγήσει σε αδυναμία σύνδεσης.

    Μου κάνει εντύπωση πάντως που η ΜΤ δίνει τις επιλογές αλλά αυτές δεν είναι πρακτικά εφαρμόσιμες.

    Υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει να στήσει λειτουργικό L2TP\IPSec VPN server σε ΜΤ με (κάποια) AES κρυπτογράφηση;
    Επίσης, μπας και υπάρχει κάποιος προτεινόμενος windows VPN client (εκτός φυσικά του built-in που έχουν τα win) για να δοκιμάσω με αυτόν;

  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, δες στο θεμα που εχουμε για server εδω : https://www.adslgr.com/forum/threads...ver-with-Ipsec

  3. #18
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Νικηφόρα καλησπέρα,

    Τώρα βρήκα λίγο χρόνο και είδα το thread το οποίο και παρέθεσες. Αν δεν κάνω κάποιο λάθος, ουσιαστικά κι εσύ αντιμετώπισες το ίδιο πρόβλημα καθώς μπορούσες να συνδεθείς μόνο με SHA1 και 3DES, αλλά κάποια λύση δε βρέθηκε, σωστά;

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, οχι παιζει και ενα ΑΕS128 στο αλλο θεμα εχω και φωτος για ριξε μια ματια.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...th-Ipsec/page3 ποστ 31 εχω και ενα AES 128cbc αλλα δεν εχω δοκιμασει με κατι αλλο επειδη ετυχε να συνδεεται ετσι και βαρεθηκα τις δοκιμες.
    Οπως εχω ξαναγραψει εγω παιζω με openvpn, για ενα φιλο το εχω στησει που δινω AWMN οποτε δεν θελω να τον "χαλασω" με τις δοκιμες μου.
    Απλα στην αρχη δεν ειχα ipsec και επρεπε να βαλω γιατι αλλιως ειναι σουρωτηρι το l2tp.

  5. #20
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ με παρόμοιες επιλογές είμαι τώρα, αλλά βγάζοντας το 3DES δεν μπορώ να συνδεθώ από κανένα Windows laptop. Οπότε φαντάζομαι πως όλες οι Windows based συσκευές θα χρησιμοποιούν 3DES και όχι AES κι ας είναι αυτά τικαρισμένα.
    Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα client (δηλαδή του built-in VPN client των Windows) γιατί σε Draytek L2TP\IPSec VPN server, συνδεόμουν κανονικά με AES256.

    Το σκεφτόμουν κι εγώ για OVPN αλλά έχω διαβάσει διάφορα για ΜΤ και OVPN. Βέβαια από την άλλη, ως φαίνεται ούτε με L2TP over IPSec τα πάνε καλά στην ΜΤ....

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, δε νομιζω οτι αν ειναι τικαρισμενο καποιο AES και δουλευει δεν το χρησιμοποιει! γιατι να μην το χρησιμοποιει δλδ? με την ιδια λογικη μπορει να μην χρησιμοποιει τα αλλα τοτε!
    δεν γνωριζω τροπους και πως να το τσεκαρουμε.
    Οπως ειπα δινω σε φιλο και δεν θελω να κανω πειραματα και να τον κοβω ομως, οποτε δεν μπορω να κανω πολλα πολλα πανω σε αυτο.

    Σχετικα με το openvpn το λεω ξεκαθαρα οτι ποσα χρονια το χρησιμοποιω, και δεν εχω δει ποτε προβλημα αναφορικα με pptp, l2tp, sstp (αυτο μονο σε client), gre tunnel και eoip, αυτα ειναι οσα εχω δοκιμασει σε mikrotik.
    Με την ιδια χρηση ειτε να δινω awmn μεσω ιντερνετ, ειτε ιντερνετ μεσω awmn, και awmn σε φορητες συσκευες μου βλεποντας και τα τοπικα μου υποδικτυα σε εξοχικο και σπιτι Αθηνα δεν εχω δει καμια διαφορα που να δημιουργει προβλημα καπου.
    Οποτε συνιστω να το προχωρησεις αφοβα!
    περισσοτερα στο σωστο θεμα ομως : https://www.adslgr.com/forum/threads...Android-Client
    λεει το τοπικ για android client αλλα επειδη ΔΕΝ μπορουμε να διορθωσουμε το τοπικ και κανεις δεν μας εχει κανει την χαρη, λεμε για ολους τους client στηριζομενους ομως επανω σε mikrotik ΟVPN server.
    Eπειδη τα εχω δοκιμασει ολα για εμενα δεν υπαρχει καλυτερο VPN οταν εχεις Mikrotik.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρόποι για internet κινητής σε Mikrotik Routerboard
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 661
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-24, 18:29
  2. openVPN Mikrotik (client) + OpenWRT (server)
    Από cumulus στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-16, 16:24
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-15, 17:04
  4. Πρόβλημα σύνδεσης σε link τριών χιλιομέτρων
    Από titan1 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-15, 14:10
  5. πρόβλημα ασύρματης σύνδεσης σε router
    Από johnyb98 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 13:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας