Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Καλησπέρα.

    Θέλω να βρω ένα καλό βιβλίο που να εξηγή τους μηχανισμούς των βιντεο παιχνιδιών (Για την δημιουργία game engine).
    Επίσης θέλω να είναι και μεταφρασμένο στα ελληνικά (αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορώ να βρω κάποιο και για αυτό
    ζητώ την βοηθειά σας).

    Αρχικά με ενδιαφέρει να μάθω τους μηχανισμούς στο επίπεδο (δύο διαστάσεις) και μετά να επεκτείνω τις γνώσεις μου στον
    χώρο (τρεις διαστάσεις).

    Από μαθηματικά ξέρω άλγεβρα και απειροστικό λογισμό. Το ξέρω ότι για την δημιουργία γραφικών
    χρειάζεται και γραμμική άλγεβρα άλλα θα τις αποκτήσω και αυτές τις γνώσεις στο μέλλον

    Επίσης ξέρω προγραμματισμό και δομές δεδομένων (εμπειρία 6 χρόνια). (python, c, c++, java)
    Νομίζω απ' ότι το έψαξα πρέπει να ξέρεις c++ και δομές δεδομένων για να ασχοληθείς
    με game engines.

    Έχετε κάτι να με προτείνετε;

    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Το μόνο που βρήκα και είναι ελληνικό βιβλίο είναι αυτό. Δεν ξέρω εάν είναι καλό όμως. Απ' ότι φαίνεται όμως δεν πρέπει να σε μαθαίνει
    αυτά που θέλω, πρέπει να είναι απλός ένα ιστορικό βιβλίο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babaliaris : 21-08-16 στις 21:15.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Η πληροφορική είναι μια επιστήμη που θέλει να ξέρεις αγγλικά, μην κάνεις το λάθος να διαβάσεις κάτι σε μετάφραση στα ελληνικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πληροφορική είναι μια επιστήμη που θέλει να ξέρεις αγγλικά, μην κάνεις το λάθος να διαβάσεις κάτι σε μετάφραση στα ελληνικά.
    Ξέρω αγγλικά αλλά είπα να το διαβάσω στα ελληνικά για να είμαι περισσότερο σίγουρος.

    - - - Updated - - -

    Από google search βρήκα ότι το Game Engine Architecture του Jason Gregory είναι ένα από τα
    καλύτερα βιβλία που υπάρχουν. Αλλά αν κάποιος έχει καλύτερες προτάσεις θα τις δεχτώ .

  4. #4
    Το avatar του μέλους ditsikts
    ditsikts Guest
    Θέλεις να μάθεις να φτιάξεις game engine ή να φτιάχνεις παιχνίδια(με χρήση 3rd party engines);

  5. #5
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εξαιρετική πηγή είναι το
    https://www.amazon.com/Game-Engine-D...ame#nav-subnav
    το οποίο περιγράφει λεπτομερώς μια πλήρη, σοβαρή μηχανή γραφικών, υποδειγματικά γραμμένη και βέβαια δίνει και τον κώδικα.
    Αλλά "is not for the faint heart"....
    Υπάρχει και αντίστοιχο για physics engine.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ditsikts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις να μάθεις να φτιάξεις game engine ή να φτιάχνεις παιχνίδια(με χρήση 3rd party engines);
    Game engine. Γνωρίζω ήδη να χρησιμοποιώ διάφορες game engines όπως unity 3d, unreal engine για να προγραμματίζω.
    Το θέμα είναι, μιας και έχω στόχο μόλις τελειώσω τις σπουδές μου να γίνω επαγγελματίας game developer θα ήθελα να
    μάθω πως λειτουργούν αυτά από "πίσω".

  7. #7
    Το avatar του μέλους ditsikts
    ditsikts Guest
    Δες εδώ τα βασικά που χρειάζεται μια game engine εν ολιγης πρέπει να γράψεις κώδικα για τα πάντα, από το να διαβάσει το πάτημα του πλήκτρου μέχρι physics simulation και σε low lever κώδικα πχ να γράψεις win32 για να ανοίξει το παράθυρο και όχι χρήση του .net, γενικά είμαι τις γνώμης να χρησιμοποιεισει κάποια έτοιμα libraries αλλά πάνω από όλα να μάθεις μια από τις έτοιμες(για Ελλάδα unity παίζει πιο πολύ) πολύ καλά. δε χρειαζεται να μπορεις να φτιάξεις τη δική σου μηχανη για να είσαι game developer άλλα σαν project να το ξεκινήσεις γιατί όχι!;!;

  8. #8
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ditsikts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδώ τα βασικά που χρειάζεται μια game engine εν ολιγης πρέπει να γράψεις κώδικα για τα πάντα, από το να διαβάσει το πάτημα του πλήκτρου μέχρι physics simulation και σε low lever κώδικα πχ να γράψεις win32 για να ανοίξει το παράθυρο και όχι χρήση του .net, γενικά είμαι τις γνώμης να χρησιμοποιεισει κάποια έτοιμα libraries αλλά πάνω από όλα να μάθεις μια από τις έτοιμες(για Ελλάδα unity παίζει πιο πολύ) πολύ καλά. δε χρειαζεται να μπορεις να φτιάξεις τη δική σου μηχανη για να είσαι game developer άλλα σαν project να το ξεκινήσεις γιατί όχι!;!;
    Τα πάρα πολύ βασικά που γίνονται σε low programming δεν με εδνιαφέρουν και τόσο. Αλλά σε θεωρητικό επίπεδο καλό θα ήταν να τα ξέρω.
    Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίος είναι, να έχω έτοιμη την render engine και sound engine και χρησιμοποιώντας αυτά τα δύο να φτιάξω μία game engine που να δείνει στον προγραμματιστή έτοιμες λειτουργίες όπως, collision detection, game objects, game objects organizer (scenes) κτλ
    και στο μέλλον βλέπουμε και για physics engine. Προσπαθώ ήδη να φτιάξω ένα 2d game engine χρησιμοποιώντας python και pygame. Το πρόβλημα είναι ότι έχω κολλήσει στο game objects organizer (scenes). Προσπαθώ να φτιάξω μία κλάση scene η οποία να οργανώνει τα αντικείμενα του παιχνιδιού και να διαχειρίζεται σωστά την λειτουργία collision detection έτσι ώστε το παιχνίδι να τρέχει στα 60 fps με όσο το
    δυνατόν ποιο πολλά αντικείμενα μέσα στην σκηνή για να μπορεί ο χρήστης να δημιουργεί παιχνίδια με μεγάλες σκηνές. Αυτό είναι πολύ δύσκολο , θέλει να σκεφτείς σωστές δομές δεδομένων και άλλες τεχνικές για να το κάνεις. Για αυτό πιστεύω ένα καλό βιβλίο θα με βάλει στην ιδέα.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    To βιβλίο που τα έχει όλα αυτά είναι του Εbelry που ανέφερα πριν (π.χ. έχει κεφάλαιο που μελετά το scene management).
    Αλλά δεν διαβάζεται αποσπασματικά. Ουσιωδώς περγράφει τη μηχανή του.
    Πρέπει να το διαβάσεις από την αρχή πώς έχει στήσει την μηχανή.
    Eίναι ο πιο καλογραμμένος κώδικας που έχω δει από άποψη οργάνωσης και σημειογραφίας.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.N.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
    To βιβλίο που τα έχει όλα αυτά είναι του Εbelry που ανέφερα πριν (π.χ. έχει κεφάλαιο που μελετά το scene management).
    Αλλά δεν διαβάζεται αποσπασματικά. Ουσιωδώς περγράφει τη μηχανή του.
    Πρέπει να το διαβάσεις από την αρχή πώς έχει στήσει την μηχανή.
    Eίναι ο πιο καλογραμμένος κώδικας που έχω δει από άποψη οργάνωσης και σημειογραφίας.
    Αρχίζει απευθείας να μιλάει για τον τρισδιάστατο χώρο, η σε μαθαίνει πρώτα τις λειτουργίες στο επίπεδο;
    Εγώ θέλω πρώτα να τα μάθω όλα στο επίπεδο και ο λόγος είναι ότι δεν ξέρω καλά μαθηματικά που αφορούν
    διανύσματα στον χώρο(απειροστικός λογισμό 2, διανύσματα στον χώρο, πολλαπλά ολοκληρώματα κτλ) και για αυτό
    θα έχω πρόβλημα.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στο 'πα και πριν : "it is not for the faint heart".
    Έχει πολλά μαθηματικά - αλλά όχι κάτι απροσπέλαστο. Διανύσματα και πίνακες και αναλυτική γεωμετρία.
    Τώρα, αν δεν ξέρεις την εξίσωση της ευθείας ή του επιπέδου στον χώρo, άσε το σοβαρό game programming
    και διάβασε αναλυτική γεωμετρία.

    Τα σοβαρά βιβλία όπως αυτό απαιτούν υπόβαθρο και δεν μελετώνται αποσπασματικά και στο γόνατο.
    Αν υποτεθεί ότι καταλαβαίνεις το κείμενο, για να το μελετήσεις σε συνδυασμό με τον παρεχόμενο κώδικα θα σου πάρει πολλούς μήνες.
    Αλλά το όφελος θα είναι τεράστιο.
    Η μηχανή που έχει φτιάξει ο συγγραφέας έχει τον πιο καλογραμένο κώδικα που έχω δει ποτέ.

    Η προσέγγιση του Eberly είναι πλήρης και ολοκληρωμένη, με σωστές αποφάσεις σχεδίασης και υλοποίησης από το πρώτο βήμα.
    Γι αυτό μελετά τα ζητήματα άμεσα στον χώρο. Δεν έχει νόημα να σου δείξει κάτι στο επίπεδο και μετά να σου πει
    "ε, τώρα θα δούμε πώς είναι στο 3D". Στη στάθμη γραφής του συγκεκριμένου κειμένου, κάτι τέτοιο θα απαιτούσε
    διαφορετική σχεδίαση και οργάνωση, όχι απλή γενίκευση από το 2D στο 3D.


    Αλλιώς, θα πρέπει να δεις κάποιο βιβλίο χαμηλότερης στάθμης που ο παρεχόμενος κώδικάς του δεν θα είναι της "ποιότητας" όπως ο παραπάνω και
    θα αντιμετωπίζει τα ζητήματα με πιο στοιχειώδη τρόπο. Τέτοια είναι τα περισσότερα βιβλία για γραφικά, Opengl και directX.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 24-08-16 στις 00:56.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.N.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 'πα και πριν : "it is not for the faint heart".
    Έχει πολλά μαθηματικά - αλλά όχι κάτι απροσπέλαστο. Διανύσματα και πίνακες και αναλυτική γεωμετρία.
    Τώρα, αν δεν ξέρεις την εξίσωση της ευθείας ή του επιπέδου στον χώρo, άσε το σοβαρό game programming
    και διάβασε αναλυτική γεωμετρία.

    Τα σοβαρά βιβλία όπως αυτό απαιτούν υπόβαθρο και δεν μελετώνται αποσπασματικά και στο γόνατο.
    Αν υποτεθεί ότι καταλαβαίνεις το κείμενο, για να το μελετήσεις σε συνδυασμό με τον παρεχόμενο κώδικα θα σου πάρει πολλούς μήνες.
    Αλλά το όφελος θα είναι τεράστιο.
    Η μηχανή που έχει φτιάξει ο συγγραφέας έχει τον πιο καλογραμένο κώδικα που έχω δει ποτέ.

    Αλλιώς, θα πρέπει να δεις κάποιο βιβλίο χαμηλότερης στάθμης που ο παρεχόμενος κώδικάς του δεν θα είναι της "ποιότητας" όπως ο παραπάνω και
    θα αντιμετωπίζει τα ζητήματα με πιο στοιχειώδη τρόπο. Τέτοια είναι τα περισσότερα βιβλία για γραφικά, Opengl και directX.
    Καλά θα το δω, ούτος η άλλος πρέπει να μάθω απειροστικό λογισμό στον χώρο επίσης μου αρέσουν τα μαθηματικά πάρα πολύ.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Στο καζάνι που βράζουμε όλοι..
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 8.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά θα το δω, ούτος η άλλος πρέπει να μάθω απειροστικό λογισμό στον χώρο επίσης μου αρέσουν τα μαθηματικά πάρα πολύ.
    Από μαθηματικής άποψης ξεκίνα πρώτα διανύσματα, πίνακες, ορίζουσες (β και γ λυκείου) -οι πίνακες/ορίζουσες/συστήματα αν και εκτός ύλης περιέχονται στο σχολικό βιβλίο της γ λυκείου-

    Στη συνέχεια διάβασε γραμμική άλγεβρα και κυρίως αναλυτική γεωμετρία. Μετά πιάσε διανυσματικούς και ολοκληρωτικούς λογισμούς αν και δεν ξέρω κατά πόσο εμπλέκονται στις μηχανές γραφικών. Ίσως μόνο τα εντελώς υπολογιστικά (εμβαδά και όγκοι) στον ολοκληρωτικό λογισμό.
    * Όταν ακούς «τάξη» ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
    * Μες την έρμη κι άδεια πολιτεία μένει, το χέρι που μονάχα, με μπογιά θα γράψει στους μεγάλους τοίχους, ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    Οδυσσέας Ελύτης

    οδηγός δικαιωμάτων μισθωτών εκπαιδευτικών

  14. #14
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από μαθηματικής άποψης ξεκίνα πρώτα διανύσματα, πίνακες, ορίζουσες (β και γ λυκείου) -οι πίνακες/ορίζουσες/συστήματα αν και εκτός ύλης περιέχονται στο σχολικό βιβλίο της γ λυκείου-

    Στη συνέχεια διάβασε γραμμική άλγεβρα και κυρίως αναλυτική γεωμετρία. Μετά πιάσε διανυσματικούς και ολοκληρωτικούς λογισμούς αν και δεν ξέρω κατά πόσο εμπλέκονται στις μηχανές γραφικών. Ίσως μόνο τα εντελώς υπολογιστικά (εμβαδά και όγκοι) στον ολοκληρωτικό λογισμό.
    Μόνο πίνακες και γραμμική άλγεβρα δεν γνωρίζω. Έμεινα 2 φορές στο μάθημα καιρός να διαβάσω.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-09-2016
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Πληροφορικη εισαι φιλε, αν επιτρεπεται;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά λάπτοπ ή σταθερού για gaming
    Από rafaelpap στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-15, 00:00
  2. Συνθεση pc για gaming
    Από drolok στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-15, 01:18
  3. Αγορά οθόνης για gaming και ταινίες
    Από M.Tempest στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-15, 16:23
  4. Κουτι για gaming μεχρι 400 ευρω
    Από makemy στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-15, 10:32
  5. αγορά pc για gaming/autocad/photoshop 800 euro
    Από kabamarou στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 10:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας