Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εβαλα VDSL απο τη Wind περιπου οταν εγινε available στο Περιστερι , δηλαδη στα μεσα Μαιου

    Μεχρι πριν 2 βδομαδες δεν ειχα κανενα προβλημα , μεχρι που αρχισα να εχω συνεχεις αποσυνδεσεις . Μπορει να πεσει το νετ μεχρι και 8 φορες τη μερα , μπορει να μην πεσει καμια , μπορει να πεφτει ανα 15 λεπτα

    Απο μενα δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα . Επικοινωνησα 2 φορες με τη Wind , ο πρωτος δεν ηξερε καν τι ελεγε , με εβαλε να αλλαξω random πραγματα στο Zyxel που ουδεμια σχεση εχουν . Ο 2ος μου ειπε οτι βλεπει οτι πεφτει η γραμμη αλλα δεν μπορει να κανει κατι αν δεν ερθει τεχνικος . Επειδη την 1η φορα που ηρθε τεχνικος ( υπηρχε ενα προβλημα ) , ειπαν οτι δεν θα χρεωσουν επισκευη αλλα παρολα αυτα το χρεωσαν το 50αρι στον λογαριασμο υπαρχει κατι που μπορω να κανω εγω πριν ερθει ο τεχνικος ? Αλλαξα το καλωδικο απο τη πριζα του τηλεφωνου , αλλα τη πριζα του ρευματος . Κατι μου λεει οτι το Zyxel αργοπεθαινει

    Στατιστικα γραμμης μετα το reset
    Χωρις να ξερω πολλα , τα λαθη που μαζευει η γραμμη μετα απο 6 λεπτα λειτουργιας μου φαινονται απειρα



    Συνημμένο Αρχείο 173702

    Συνημμένο Αρχείο 173703
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Atallos : 22-08-16 στις 09:15.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παίρνεις VDSL απο καμπίνα εννοείται. Φαντάζομαι η καμπίνα είναι πολύ κοντά σου και θα έπρεπε να συγχρονίζεις στο μέγιστο αλλα και το attainable να είναι πολύ παραπάνω.

    Το πιο πιθανό είναι να έχεις εσύ προβληματική καλωδίωση το VDSL είναι πολύ πιο ευαίσθητο απο το ADSL σε προβληματα λόγω της καλωδίωσης. Αν μπορείς πρέπει να κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή της πολυκατοικίας ή μονοκατοικίας εκεί που έρχεται το κεντρικό καλώδιο με απομονωμένο το υπόλοιπο σπίτι.

    Αν δεν μπορείς πρέπει να φωνάξεις τεχνικό να στο κάνει, μπορεί και ο τεχνικός του παρόχου αν τους πείσεις να έρθουν. Εσύ όμως απο την μεριά σου πρέπει να κάνεις τα εξής για να βεβαιωθείς οτι δεν έχεις πρόβλημα.
    1. Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές και φίλτρα απο τις πρίζες του σπιτιού
    2. Δοκίμασε μια μια τις πρίζες να δεις αν συγχρονίζεις κάπου καλύτερα, δοκίμασε το μοντεμ κατευθείαν χωρίς splitter κλπ επίσης
    3. Ανοιξε τις πρίζες να δεις μήπως είναι απο τις παλιές με πηνία.

    Οταν τα κάνεις αυτά και ακόμα δεις χαμηλό συγχρονισμό τότε πρέπει όπως είπα πιο πάνω να γίνει μέτρηση στον κατανεμητή. Αν εκεί έχεις καλή ταχύτητα πρέπει να περάσεις καινούριο καλώδιο απο κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα/σημείο που θες. Αν δεν έχεις καλή ταχύτητα εκεί, έμπλεξες. Πρέπει να γίνει αλλαγή ζεύγους απο το ΚΑΦΑΟ και αυτό το κάνει μόνο ο ΟΤΕ με συνδυαστικό ραντεβού με τη WIND μετά απο πολλά παρακάλια.

    - - - Updated - - -

    Update, δοκίμασε και άλλο τηλεφωνικό καλώδιο απο μόντεμ σε πρίζα.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σ'ευχαρισστω για την απαντηση αλλα δεν εχω προβλημα με την ταχυτητα , 50 καρφωμενα συγχρονιζω . Απο καμπινα παιρνω η οποια ειναι απεναντι ακριβως απο το σπιτι μου . Το θεμα μου ειναι οι αποσυνδεσεις
    Στα συγκεκριμενα screenshots ισως απλα με τα απειρα reset που τρωει μεσα στη μερα το Zyxel να σκαλωσε και να συγχρονισε στα 41

    Εχω αλλαξει ολα τα καλωδια , δοκιμασα και απευθειας συνδεση με την πριζα και δεν αλλαξε κατι οσον αφορα τις αποσυνδεσεις που ξεκινησαν οπως ειπα πριν κανα 2 βδομαδες . Στην αρχικη εγκατασταση του VDSL ειχε ερθει τεχνικος και ειχε αλλαξει τα παντα μεσα στη πριζα ( ηταν η επισκευη και το 50αρι που αναφερω παραπανω ) Απο μεριας μου δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα προφανως , δεν εχω πειραξει τιποτα μεσα στο Zyxel ουτε το αλλαξα θεση η κατι παρομοιο

  4. #4
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μα στις photo που παραθέτεις το attainable είναι χαμηλότερο απο τον συγχρονισμό σου. Για αυτό και οι αποσυνδέσεις που έχεις.

    Η αποσύνδεση οφείλεται σε κάποιο παράγοντα, αυτός ο παράγοντας οφείλεται σε κάποιο θόρυβο μάλλον ή σε κακή κατάσταση της καλωδίωσης απο εσένα ή απο το ΚΑΦΑΟ/καμπίνα.

    Εγώ σου προτείνω να κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή και να δεις το συγχρονισμό αλλά και το attainable. Αν το attainable μειώνεται μέσα στο σπίτι σε σχέση με τον κατανεμητή υπάρχει θέμα στην καλωδίωση σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Στο σημερινο ειναι περισσοτερο , για αυτο εξηγησα οτι στο χθεσινο screenshot κατι παιχτηκε λαθος

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  yQWDs98.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  144,5 KB 
ID: 173710

    Εφοσον δεν εχει αλλαξει κατι απο εμενα ολο αυτον τον καιρο , πως γινεται να ευθυνομαι εγω η η καλωδιωση? Αυτο προσπαθω να καταλαβω

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atallos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σημερινο ειναι περισσοτερο , για αυτο εξηγησα οτι στο χθεσινο screenshot κατι παιχτηκε λαθος

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  yQWDs98.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  144,5 KB 
ID: 173710

    Εφοσον δεν εχει αλλαξει κατι απο εμενα ολο αυτον τον καιρο , πως γινεται να ειναι ευθυνομαι εγω η η καλωδιωση? Αυτο προσπαθω να καταλαβω
    Το attainable δεν είναι πολύ, κανονικά εάν είσαι κοντά στην καμπίνα (100 μ) έπρεπε να είναι πάνω απο 80-100 Mbit(μπορεί και παραπάνω).
    Δεν χρειάζεται να φταις εσύ, μπορεί τις πρώτες μερες να ήταν οκ και απλά να μπήκαν περισσότεροι συνδρομητές και λόγω crosstalk απλά τώρα να βγάζει το πρόβλημα, λογικά πάντα υπήρχε το πρόβλημα και απλά δεν το έβλεπες. Μπορεί να έγινε και ματσακουλιά στο ίδιο το καφάο και το καλώδιο σου να μην πατάει καλά.

    Για αυτό σου λέω κάνε την μέτρηση στον κατανεμητή να ησυχάσεις οτι δεν φταις εσύ και μετά βλέπουμε τι θα κάνεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο να κανω εγω προσωπικα μετρηση
    Εκτος απο το οτι δεν γνωριζω , δεν εχω δει να υπαρχει κατι εκει που θα επρεπε να υπαρχει , δηλαδη στην εισοδο του σπιτιου
    Το μονο που εχω δει σχετικο , ειναι ενα προπολεμικο μικρο μαυρο κουτι με διαφορα καλωδια που αναγραφει πανω εναν αριθμο και ειναι πανω απο την εξωπορτα . Στην εισοδο δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο ρολογια της ΔΕΗ ( το σπιτι ειναι δεκαετιας 70 )

    Also ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το attainable ηταν 100 στις αρχες , δεν το εχω ξανακοιταξει προσφατα

  8. #8
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atallos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο να κανω εγω προσωπικα μετρηση
    Εκτος απο το οτι δεν γνωριζω , δεν εχω δει να υπαρχει κατι εκει που θα επρεπε να υπαρχει , δηλαδη στην εισοδο του σπιτιου
    Το μονο που εχω δει σχετικο , ειναι ενα προπολεμικο μικρο μαυρο κουτι με διαφορα καλωδια που αναγραφει πανω εναν αριθμο και ειναι πανω απο την εξωπορτα . Στην εισοδο δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο ρολογια της ΔΕΗ ( το σπιτι ειναι δεκαετιας 70 )

    Also ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το attainable ηταν 100 στις αρχες , δεν το εχω ξανακοιταξει προσφατα
    Αν δεν ξέρεις τότε δήλωσε βλάβη και ζήτα να έρθει τεχνικός στο σπίτι σου γιατί έχεις συνέχεια αποσυνδέσεις. Οταν έρθει πες του να κάνει μέτρηση στον κατανεμητή με απομονωμένο το σπίτι. Αν έχεις κάποιο γνωστό φίλο, τεχνικό ή ηλεκτρολόγο μπορεί πολύ εύκολα να σε βοηθήσει.

    Μιλάμε για πολυκατοικία ή μονοκατοικία;

  9. #9
    Εγγραφή
    03-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παιρνω για βλαβη τωρα , δεν νομιζω οτι μπορω να κανω κατι αλλο . Διωροφο ειναι το σπιτι
    Τωρινο screenshot με το router συνδεδεμενο κατευθειαν στη πριζα , οτι να ναι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9hNTc6W.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  107,6 KB 
ID: 173712

  10. #10
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αλλες πρίζες δοκίμασες ;

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το μονο που εχω δει σχετικο , ειναι ενα προπολεμικο μικρο μαυρο κουτι με διαφορα καλωδια που αναγραφει πανω εναν αριθμο και ειναι πανω απο την εξωπορτα . Στην εισοδο δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο ρολογια της ΔΕΗ ( το σπιτι ειναι δεκαετιας 70 )
    Από το προπολεμικό κουτί που λες το καλώδιο έρχεται κατευθείαν στην πρίζες;; στο κουτί λοιπόν πρέπει να γίνει μέτρηση.
    Επίσης θα πρέπει να γίνει μέτρηση και με άλλο ρούτερ για να έχεις πλήρη εικόνα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    03-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλες πρίζες δοκίμασες ;
    Παντα την κεντρικη πριζα δουλευα , δεν νομιζω οτι οι αλλες θα δουλεψουν ουτε οτι φταιει αυτο ξαφνικα

    @sweet dreams Δεν μπορω να ξερω πως ακριβως δουλευει .Το κουτι για το οποιο μιλαω ειναι σχεδον ιδιο με την παρακατω φωτογραφια , απλα ειναι μαυρο κ φευγουν περισσοτερα καλωδια

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl12.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  106,9 KB 
ID: 173715

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι βλάβες πάντα ξαφνικά προκύπτουν, δεν βγάζουν κάποια προειδοποίηση που να λένε ποια μέρα και ώρα θα συμβούν. Μπορεί να υπάρξει ανθρώπινος παράγοντας στη μέση ή να είναι κάποιο πρόβλημα υλικού.
    Aφού όπως είπες έχεις καλέσει τεχνικό πες του να κάνει μία μέτρηση έξω στον κατανεμητή και μετά μία μέτρηση μέσα στην πρίζα του σπιτιού.
    Αν ήμουνα πάντως στη θέση σου και εφόσον μιλάμε και για VDSL, εγώ θα αντικαθιστούσα το "προπολεμικό" καλώδιο με ένα καινούργιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Asus ac68u
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους. ´ετσι ξαφνικά άρχισε και στο σπίτι μου να έχει τρελές αποσυνδέσεις, κάθε 2, 5 ή 10 λεπτά στην καλύτερη. Έβαλα το ρουτεράκι στον κατανεμητή και δεν έπεσε για 5 ώρες, πράγμα που σημαίνει πως έχει πρόβλημα το καλώδιο μέχρι μέσα στο σπίτι. Το καλώδιο είναι οπλισμένο και είναι στον αέρα, η δε απόσταση είναι περίπου 45-50 μέτρα. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Βάζω το ίδιο καλώδιο σε διατομή 0,6 (τώρα είνα 0,3 νομίζω) για να έχω και λιγότερη ωμική αντίσταση ή να στηρίξω στο υπάρχων οπλισμένο ένα ethernet;
    Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim1900dz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. ´ετσι ξαφνικά άρχισε και στο σπίτι μου να έχει τρελές αποσυνδέσεις, κάθε 2, 5 ή 10 λεπτά στην καλύτερη. Έβαλα το ρουτεράκι στον κατανεμητή και δεν έπεσε για 5 ώρες, πράγμα που σημαίνει πως έχει πρόβλημα το καλώδιο μέχρι μέσα στο σπίτι. Το καλώδιο είναι οπλισμένο και είναι στον αέρα, η δε απόσταση είναι περίπου 45-50 μέτρα. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Βάζω το ίδιο καλώδιο σε διατομή 0,6 (τώρα είνα 0,3 νομίζω) για να έχω και λιγότερη ωμική αντίσταση ή να στηρίξω στο υπάρχων οπλισμένο ένα ethernet;
    Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.
    Η απόσταση είναι μεγάλη, θα πρέπει να βάλεις τηλεφωνικό καλώδιο που να έχει μεγαλύτερη διατομή αγωγών από το UTP.
    Δέσε πάνω στο ίδιο, αν είναι σε καλή κατάσταση, τηλεφωνικό καλώδιο για εξωτερικούς χώρους (αν θέλεις για καλύτερα βάλε και με αγωγούς 0.8).
    Αν το καλώδιο που έχεις τώρα δεν είναι σε καλή κατάσταση βάλε συρματόσχοινο για να το δέσεις πάνω.

    Ερώτηση: To καλώδιο είναι μονοκόμματο στον αέρα 45~50 μέτρα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Devolo dlan 550duo+ και συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από Xguru στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-18, 01:55
  2. Συνεχείς αποσυνδέσεις σε VDSL
    Από tutuyo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-16, 09:46
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 01:10
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-15, 21:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας