Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-90 από 90
  1. #76
    Εγγραφή
    14-04-2007
    Περιοχή
    Ζωγράφος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    12(dB) / 2,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα 400€ δλδ που κόστιζε ένα Galaxy Tab Pro 10.1 (το οποίο έχει ακόμα Kit Kat και με αυτή ως φαίνεται θα παραμείνει) δεν αγοράζεις iPad που θα είναι α-lag-άριστο και ας έχει τους μισούς πυρήνες ;

    Αν με τα 100-150€ δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς για updates, στάζοντας 300-400€ δεν μπορείς ;
    Με €299 πέρυσι αγόρασα το iPad 4 για την γυναίκα μου και πραγματικά αναθεώρησα για την Apple. Μιλάμε για απροβλημάτιστη συσκευή με άψογη οθόνη, ταχύτητα και μπαταρία από άλλο πλανήτη. Υπάρχει λόγος που η Apple είναι πρώτη στα tablet. Είναι 4 χρονών συσκευή και παίρνει update κανονικά.

  2. #77
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάτσε ρε συ Nozomi ένα λεπτό, όταν αγόραζες δεν ήξερες το τι καπνό φουμάρει η samsung και η κάθε σαν αυτήν? δε το λέω για να τους δικαιολογήσω,άθλιοι είναι,αλλά και συ δεν ήξερες,δεν ρώτησες?

    ή είπες "τους χώνω 400€,και πόσοι άλλοι σαν εμένα,ε δεν γίνεται να μας αφήσουν έτσι". γιατί σρυ,αν σκέφτηκες έτσι,έχεις να κάνεις με μιά απρόσωπη γιγάντια πολυεθνική,όχι με τον συνεργάτη σου ή προμηθευτή σου που μπορεί να έχετε πιεί και καμιά μπυρίτσα μαζί.
    Απαντάει από κάτω o turboirc:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιθετα με το ονειροπολημα μερικων για το ανοικτο λογισμικο, την ελευθερια και τα υπολοιπα ονειρα θερινης νυκτος, οι εταιριες νοιαζοναι μονο για τα λεφτα.

    Πηραν το android και το εκμεταλλευτηκαν στο επακρο πλασαροντας το οτι ειναι ανοικτο, δωρεαν, community, enthusiast και τετοιες ιστοριες για να προσελκυσουν τον κοσμο να ακουμπαει τρελα ευρω για να παιρνει bloatware.

    Στην τελικη ομως δεν με χαλαει καθολου αυτο.
    Μέχρι το 2013 δεν είχα smartphone ούτε ταμπλέτα. Ψηνόμουν να πάρω, οπότε διάβαζα από δω και από εκεί και επειδή απεχθάνομαι τα μονοπώλια ήθελα να μην ενισχύσω το μονοπώλιο της Apple παρότι στον χώρο που κινούμαι οι περισσότεροι έχουν iPhone και οι περισσότερες εφαρμογές είναι απ΄αυτό το οικοσύστημα.
    Αλλά ναι και εγώ έχαψα το παραμύθι του ανοικτού λογισμικού παρότι δεν... γράφω κώδικα, το community (αν και δεν βάζω CM και τρέχω stock) και λοιπά όνειρα θερινής νυκτός, και έχω την εντύπωση ότι η Samsung δεν με σεβάστηκε ως καταναλωτή, πρωταρχικώς γιατί κυκλοφορεί έναν σκασμό συσκευές ταυτόχρονα, οπότε είναι λογικό να μην μπορεί να τις υποστηρίξει όλες.

    Πάρτε και άλλο:
    These Photos Show The Galaxy Note 7 Doesn't Take Better Photos Than Cheaper Chinese Phones

    Εγώ πάντως, θες από συνήθεια, θες γιατί έμαθα το Android και το Google Play, Android θα ξαναπάρω, αλλά όχι Samsung, αλλά κάποιο premium κινέζικο ή Nexus.
    Έπειτα ας μην ξεχνάμε το θέμα του Bluetooth, προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris2k4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με €299 πέρυσι αγόρασα το iPad 4 για την γυναίκα μου και πραγματικά αναθεώρησα για την Apple. Μιλάμε για απροβλημάτιστη συσκευή με άψογη οθόνη, ταχύτητα και μπαταρία από άλλο πλανήτη. Υπάρχει λόγος που η Apple είναι πρώτη στα tablet. Είναι 4 χρονών συσκευή και παίρνει update κανονικά.
    Το έμαθα the hard way αδερφέ, έβλεπα κόσμο να λέει τα καλύτερα για τα iPad και ήθελα να κάνω τον... αντικομφορμιστή !
    Δεν πειράζει, τα κολλήματα και ο "εταιρικός πατριωτισμός" εδώ πληρώνονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 26-08-16 στις 13:10.

  3. #78
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντάει από κάτω o turboirc:

    Μέχρι το 2013 δεν είχα smartphone ούτε ταμπλέτα. Ψηνόμουν να πάρω, οπότε διάβαζα από δω και από εκεί και επειδή απεχθάνομαι τα μονοπώλια ήθελα να μην ενισχύσω το μονοπώλιο της Apple παρότι στον χώρο που κινούμαι οι περισσότεροι έχουν iPhone και οι περισσότερες εφαρμογές είναι απ΄αυτό το οικοσύστημα.
    Αλλά ναι και εγώ έχαψα το παραμύθι του ανοικτού λογισμικού παρότι δεν... γράφω κώδικα, το community (αν και δεν βάζω CM και τρέχω stock) και λοιπά όνειρα θερινής νυκτός, και έχω την εντύπωση ότι η Samsung δεν με σεβάστηκε ως καταναλωτή, πρωταρχικώς γιατί κυκλοφορεί έναν σκασμό συσκευές ταυτόχρονα, οπότε είναι λογικό να μην μπορεί να τις υποστηρίξει όλες.

    Πάρτε και άλλο:
    These Photos Show The Galaxy Note 7 Doesn't Take Better Photos Than Cheaper Chinese Phones

    Εγώ πάντως, θες από συνήθεια, θες γιατί έμαθα το Android και το Google Play, Android θα ξαναπάρω, αλλά όχι Samsung, αλλά κάποιο premium κινέζικο ή Nexus.
    Έπειτα ας μην ξεχνάμε το θέμα του Bluetooth, προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό.


    Το έμαθα the hard way αδερφέ, έβλεπα κόσμο να λέει τα καλύτερα για τα iPad και ήθελα να κάνω τον... αντικομφορμιστή !
    Δεν πειράζει, τα κολλήματα και ο "εταιρικός πατριωτισμός" εδώ πληρώνονται.

    ok κατάλαβα

    συμβουλή μου για την επόμενη αγορα : πάρε καλό κινέζο. ίσως να μην δείς updates αλλά τουλάχιστον θα πάρεις vfm. και σε Xiaomi συγκεκριμένα θα πάρεις και τούμπανο stock rom.

  4. #79
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.353
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok κατάλαβα

    συμβουλή μου για την επόμενη αγορα : πάρε καλό κινέζο. ίσως να μην δείς updates αλλά τουλάχιστον θα πάρεις vfm. και σε Xiaomi συγκεκριμένα θα πάρεις και τούμπανο stock rom.
    Φυσικά και δεν ισχύει.
    Πολλές κινέζικες δίνουν updates.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #80
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok κατάλαβα

    συμβουλή μου για την επόμενη αγορα : πάρε καλό κινέζο. ίσως να μην δείς updates αλλά τουλάχιστον θα πάρεις vfm. και σε Xiaomi συγκεκριμένα θα πάρεις και τούμπανο stock rom.
    Κινέζος δεν είναι μόνο Xiaomi (αν και αυτά είναι τα περισσότερο vfm, αναμφισβήτητα), αλλά εσχάτως και Huawei που υπόσχεται 2ετή υποστήριξη στα νέα της μοντέλα, αλλά σκας 400+$

    Επίσης απ΄το mainstream Android, μόνο Nexus.

  6. #81
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης απ΄το mainstream Android, μόνο Nexus.
    Aυτα τα λεγαμε το 2012, που οτι αλλο εκτος Nexus κόλαγε.
    Αλλά ειναι λογικο να εισαι 3-4 χρονια πισω, αν πηρες το πρωτο smartphone το 2013

    Τωρα, Nexus μονο αν ασχοληθουν σοβαρα με τις συσκευες και δεν εχουμε φιάσκο τυπου 6p.

    Να φτιαξουν την καμερα, να δωσουν ταχυτατη εσωτερικη, να δωσουν επιτελους top of the line κατασκευη με μικρα bezel κλπ
    Και καμια καινοτομια δεν θα μας χαλαγε, το android απο τη μανα του ειναι βαρετό και κανει 50 πραγματα λιγοτερα απο αλλες συσκευες.

  7. #82
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109,99/11
    ISP
    Cosmote
    Router
    TP-LINK Archer VR600 v2
    SNR / Attn
    (dB) / 7,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτα τα λεγαμε το 2012, που οτι αλλο εκτος Nexus κόλαγε.
    Αλλά ειναι λογικο να εισαι 3-4 χρονια πισω, αν πηρες το πρωτο smartphone το 2013

    Τωρα, Nexus μονο αν ασχοληθουν σοβαρα με τις συσκευες και δεν εχουμε φιάσκο τυπου 6p.

    Να φτιαξουν την καμερα, να δωσουν ταχυτατη εσωτερικη, να δωσουν επιτελους top of the line κατασκευη με μικρα bezel κλπ
    Και καμια καινοτομια δεν θα μας χαλαγε, το android απο τη μανα του ειναι βαρετό και κανει 50 πραγματα λιγοτερα απο αλλες συσκευες.

    Καλησπέρα και απο μένα. Συμφωνω εν μέρει μαζι σου προσωπικα θεωρω οτι τα nexus ειναι μια καλη επιλογη αν δεν θες να εχεις περιττες customies του καθε κατασκευαστη. προσωπικα δν καταλαβα τι εννουσες με το φιασκο στο 6p; Αυτο που θα ηθελα να βελτιωθει ειναι το stability εχω παρατηρησει αδικαιολογητα reboot σε nexus 5χ και 6p. διαφωνω οτι κανει λιγοτερα απο αλλες συσκευες πχ δες το bluetooth συγκριτικα με το iphone που ειναι κλειδωμενο ενδεικτικα ακομα μπορω να αναφερω οτι υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια σε apps απο οτι στο app store, και το πιο βασικο για μενα οτι παρεχει πολυ καλη συνεργασια γενικοτερα το android με αλλες συσκευες.
    ακομα και τωρα κολανε συσκευες ενδεικτικα θα αναφερω οτι αν εισαι η αν υπηρξες κατοχος συσκευης samsung να ευχεσαι να μην κολησει ποτε το touchwiz αλλιως θα μπρικαρει το κινητο και θα θες επαναφορα εργοστασιακων για να ισιωσει ( πραγματικο γεγονος που μου χει συμβει.). γενικα ναι σε nexus θελω να δω βελτιωσεις αλλα το overall νομιζω οτι κινειται σε θετικη κατευθυνση.

  8. #83
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarkRai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο μένα. Συμφωνω εν μέρει μαζι σου προσωπικα θεωρω οτι τα nexus ειναι μια καλη επιλογη αν δεν θες να εχεις περιττες customies του καθε κατασκευαστη. προσωπικα δν καταλαβα τι εννουσες με το φιασκο στο 6p; Αυτο που θα ηθελα να βελτιωθει ειναι το stability εχω παρατηρησει αδικαιολογητα reboot σε nexus 5χ και 6p. διαφωνω οτι κανει λιγοτερα απο αλλες συσκευες πχ δες το bluetooth συγκριτικα με το iphone που ειναι κλειδωμενο ενδεικτικα ακομα μπορω να αναφερω οτι υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια σε apps απο οτι στο app store, και το πιο βασικο για μενα οτι παρεχει πολυ καλη συνεργασια γενικοτερα το android με αλλες συσκευες.
    ακομα και τωρα κολανε συσκευες ενδεικτικα θα αναφερω οτι αν εισαι η αν υπηρξες κατοχος συσκευης samsung να ευχεσαι να μην κολησει ποτε το touchwiz αλλιως θα μπρικαρει το κινητο και θα θες επαναφορα εργοστασιακων για να ισιωσει ( πραγματικο γεγονος που μου χει συμβει.). γενικα ναι σε nexus θελω να δω βελτιωσεις αλλα το overall νομιζω οτι κινειται σε θετικη κατευθυνση.
    Καλο ειναι καπως το Nexus 6p, αλλα πανακριβο.

    Επρεπε να εχει πεσει στα 300€ ηδη για να αξιζει πλεον, ενω παντα ηταν υπερκοστολογημενο.

    - - - Updated - - -

    Το οτι καποια συσκευη ειναι nexus, εχει τα καλά του εχει και τα κακά του.
    Εχεις ενα σπιντατο OS που ομως δεν κανει τιποτα ιδιαιτερο, ενω εισαι και beta tester.

    Εγω τωρα εχω nougat στο 5x και εχει battery drain, και ποιος ξερει ποτε θα το φτιαξουν.

    Εχω και ενα redmi 3 που εχει μεινει με 5.1
    So fucking what; Περισσοτερα πραγματα κανει, 100 παραπανω.

    Αν ειχε σοβαρη καμερα το mi5 και το αγοραζα, ουτε που θα κοιταζα εκδοση android, αυτα ειναι να-εχουμε-να-λεμε

  9. #84
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109,99/11
    ISP
    Cosmote
    Router
    TP-LINK Archer VR600 v2
    SNR / Attn
    (dB) / 7,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο ειναι καπως το Nexus 6p, αλλα πανακριβο.

    Επρεπε να εχει πεσει στα 300€ ηδη για να αξιζει πλεον, ενω παντα ηταν υπερκοστολογημενο.

    - - - Updated - - -

    Το οτι καποια συσκευη ειναι nexus, εχει τα καλά του εχει και τα κακά του.
    Εχεις ενα σπιντατο OS που ομως δεν κανει τιποτα ιδιαιτερο, ενω εισαι και beta tester.

    Εγω τωρα εχω nougat στο 5x και εχει battery drain, και ποιος ξερει ποτε θα το φτιαξουν.

    Εχω και ενα redmi 3 που εχει μεινει με 5.1
    So fucking what; Περισσοτερα πραγματα κανει, 100 παραπανω.

    Αν ειχε σοβαρη καμερα το mi5 και το αγοραζα, ουτε που θα κοιταζα εκδοση android, αυτα ειναι να-εχουμε-να-λεμε


    Συμφωνω οτι για nexus ηταν και παραμενει υπερκοστολογημενο απλα μπορουμε να υποθεσουμε οτι αυτο ειναι μερος γενικα μιας γενικοτερης πολιτικης που ακολουθουν με την οποια διαφωνω παρολαυτα πλεον μπορουμε να φανταστουμε οτι καθε χρονο θα βγαζει δυο συσκευες μια premium και μια πιο απλη. Επισης διαφωνω με την αποψη σου οτι θα πρεπει να μενουμε πισω σε παλαιες εκδοσεις λογισμικου αντιστοιχως και η 2.3 την εκανε την δουλεια της γιατι να ζητας την 5.1? Ομως οι περισσοτεροι καταφεευγουμεσε λυσεις τυπου xda για custom αναβαθμισεις, που σημαινει οτι το να εχουμε το τελευταιο λογισμικο μιας ενδιαφερει, απλα θα πρεπει να ειναι πιο stable με μεγαλυτερη εμφαση στην καινοτομια και οχι βελτιωσεις και προσθεσεις νεων χαρακτηριστικων σε μια παλαιοτερη εκδοση η οποια να βαφτιζεται ως Major update.

  10. #85
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μήπως έχετε παραλείψει το σημαντικότερο πράγμα από όλα στο θέμα των αναβαθμίσεων, το οποίο φυσικά και δεν είναι οι χαριτομενιές στο μενού και στα icons? Την ασφάλεια.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #86
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχετε παραλείψει το σημαντικότερο πράγμα από όλα στο θέμα των αναβαθμίσεων, το οποίο φυσικά και δεν είναι οι χαριτομενιές στο μενού και στα icons? Την ασφάλεια.
    Από το στόμα μου το πήρες.

    Βέβαια έχουμε μάθει μια ζωή ότι προβλήματα security = desktop/laptop και αγνοούμε ότι το κινητό μας μπορεί να τρέχει κάποιο rootkit χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι. Και δεν θα μιλήσω για τον όγκο των δεδομένων που μπορεί να δημιουργήσει στο background, ή το battery draining αλλά κυρίως την ασφάλεια των προσωπικών μας δεδομένων/λογαριασμών. Για εμένα το mobile banking είναι καθημερινότητα.

    Εγώ προσωπικά το μοναδικό πρόβλημα που έχω με το 5x μου είναι το 4k βίντεο που είχε που είχε πρόβλημα στο 6ρι, στο 7ρι είναι πραγματικά αχρησιμοποίητο. Αλλά μικρό το κακό, εφόσον δεν ήταν αυτός ο λόγος που το αγόρασα (στα 240)
    Working from home

  12. #87
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το στόμα μου το πήρες.

    Βέβαια έχουμε μάθει μια ζωή ότι προβλήματα security = desktop/laptop και αγνοούμε ότι το κινητό μας μπορεί να τρέχει κάποιο rootkit χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι. Και δεν θα μιλήσω για τον όγκο των δεδομένων που μπορεί να δημιουργήσει στο background, ή το battery draining αλλά κυρίως την ασφάλεια των προσωπικών μας δεδομένων/λογαριασμών. Για εμένα το mobile banking είναι καθημερινότητα.

    Εγώ προσωπικά το μοναδικό πρόβλημα που έχω με το 5x μου είναι το 4k βίντεο που είχε που είχε πρόβλημα στο 6ρι, στο 7ρι είναι πραγματικά αχρησιμοποίητο. Αλλά μικρό το κακό, εφόσον δεν ήταν αυτός ο λόγος που το αγόρασα (στα 240)
    Οι περισσότεροι από αυτούς που τώρα δείχνουν άνετοι με το θέμα ασφάλεια, δεν θα τολμούσαν ποτέ να έχουν desktop, με ένα λειτουργικό που δεν έχει πλέον υποστήριξη. Παράδειγμα Windows XP.

    Μάλιστα, αυτοί ήταν και οι φανατικότεροι σε thread που αφορούσαν το τέλος υποστήριξης των windows xp. Τους έβλεπες να φωνάζουν για σπηλιές,ελβετικά τυριά, σε όσους ανέφεραν πως θα παραμείνουν σε XP και μετά το τέλος υποστήριξης

    Στο κινητό πλέον, με gmail, facebook, paypal, viva, στοιχημα online και άλλες παρόμοιες ευαίσθητες πληροφορίες, δεν μας παίρνει να χάνουμε το δάσος για χαζούς φανμποισμούς.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #88
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότεροι από αυτούς που τώρα δείχνουν άνετοι με το θέμα ασφάλεια, δεν θα τολμούσαν ποτέ να έχουν desktop, με ένα λειτουργικό που δεν έχει πλέον υποστήριξη. Παράδειγμα Windows XP.

    Μάλιστα, αυτοί ήταν και οι φανατικότεροι σε thread που αφορούσαν το τέλος υποστήριξης των windows xp. Τους έβλεπες να φωνάζουν για σπηλιές,ελβετικά τυριά, σε όσους ανέφεραν πως θα παραμείνουν σε XP και μετά το τέλος υποστήριξης

    Στο κινητό πλέον, με gmail, facebook, paypal, viva, στοιχημα online και άλλες παρόμοιες ευαίσθητες πληροφορίες, δεν μας παίρνει να χάνουμε το δάσος για χαζούς φανμποισμούς.
    Πριν λίγες μέρες μάθαμε πως τα iPhone εδώ και πολλά χρόνια είναι ευάλωτα σε επιθέσεις με εξαιρετικά απλό τρόπο: ανοίγουν ένα link και αυτόματα έχουν γίνει jailbrake και έχει εγκατασταθεί rootkit. Η Apple έβγαλε update αλλά τι γίνεται με όσους δεν βάζουν το update γιατί πχ με τις νέες εκδόσεις του iOS η συσκευή τους σέρνεται; Μήπως με κάποιο μαγικό τρόπο το update που βγήκε Αύγουστο του 2016 αναίρεσε πως ήταν ξεβράκωτοι από το iOS 7;

    Το ίδιο πρόβλημα στο Android θα λυνόταν με απλό τρόπο: αναβάθμιση του webview από το play store.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #89
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Το χειρότερο είναι ότι ο περισσότερος κόσμος στο Android το έχει αποδεχθεί αυτό ή απλά ΔΕΝ γνωρίζει ότι τρέχει ένα εγκατελλειμμένο (στις εκδόσεις που χρησιμοποιεί οι περισσότεροι) λειτουργικό στο οποίο οι κατασκευαστές δεν στέλνουν ουδεμμία ενημέρωση ασφαλείας πλέον.

    Λες και είναι τόσο δύσκολο να αναγκάσει η Google τους κατασκευαστές να στέλνουν μια μηνιαία ενημέρωση ασφαλείας.

    Αυτή την στιγμή το 66% των χρηστών Android τρέχουν Kit Kat και Lollipop, πότε έστειλε τελευταία φορά ενημέρωση ασφαλείας για το Lollipop η Google (το Kit Kat το έχει εγκαταλείψει) ; ; ;

  15. #90
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109,99/11
    ISP
    Cosmote
    Router
    TP-LINK Archer VR600 v2
    SNR / Attn
    (dB) / 7,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χειρότερο είναι ότι ο περισσότερος κόσμος στο Android το έχει αποδεχθεί αυτό ή απλά ΔΕΝ γνωρίζει ότι τρέχει ένα εγκατελλειμμένο (στις εκδόσεις που χρησιμοποιεί οι περισσότεροι) λειτουργικό στο οποίο οι κατασκευαστές δεν στέλνουν ουδεμμία ενημέρωση ασφαλείας πλέον.

    Λες και είναι τόσο δύσκολο να αναγκάσει η Google τους κατασκευαστές να στέλνουν μια μηνιαία ενημέρωση ασφαλείας.

    Αυτή την στιγμή το 66% των χρηστών Android τρέχουν Kit Kat και Lollipop, πότε έστειλε τελευταία φορά ενημέρωση ασφαλείας για το Lollipop η Google (το Kit Kat το έχει εγκαταλείψει) ; ; ;
    Δεν ειναι οτι το εχουν αποδεχτει ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα καν τι ειναι το android και οτι δεν ξερουν καν πως να κανουν η να δουν για ενημερωσεις, ασε που παιζει να μην γνωριζουν οτι βγαινουν και ενημερωσεις, δυστυχως υπαρχει ακομα μεγαλος ψηφιακος αναφαλβητισμος. συμφωνω υπαρχει γρηγορη απαξιωση των λειτουργικων απο τους κατασκευαστες πλεον βλεπε περιπτωση nexus 5 που αποκλειστηκε απο την nougat μοντελο 2013 και απαξιωθηκε ενω το κινητο αντεχει και φυσαει ακομα αλλο παραδειγμα lg g2 δεν πηρε καν marshmallow ενω θα μπορουσε, αλλα αν δεν υπηρχε και γρηγορη απαξιωση δεν θα λειτουργουσαν και οι πωλησεις των νεων συσκευων.

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-16, 12:42
  2. Μηνύματα: 448
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-15, 15:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας