Σελ. 1 από 17 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 250
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Δείτε κι αυτό σχετικά.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείτε κι αυτό σχετικά.
    Λέει εκεί μέσα:

    So, it appears that certain kernel developers are deliberately crippling Reiser4.
    Certainly, many people have been lying about the qualities and abilities of the Reiser4 filesystem, and such active sabotage, by a few developers, is the most likely explanation.
    Δηλαδή αυτά που λέω εδώ και καιρό.

    Ο δήθεν "κύριος" Torvalds, η Redhat η μαφία τους και οι λακέδες τους (minions). Α, ένας πόσταρε και σ' αυτό το θρεντ.

    Κλασική περίπτωση Redhat. Ό,τι δεν είναι δικό τους - ακόμα κι αν είναι κλάσεις καλύτερο, ανώτερο, πιο προηγμένο και έτη φωτός μπροστά - το πολεμούν ανελέητα, κάτω από τη μέση, για να περάσει με νύχια και με δόντια το υποδεέστερο δικό τους. Η Redhat είναι η Microsoft του Linux.

    Όπως δηλαδή έκαναν και κάνουν καί με το Synaptic, το cfdisk.

    Και όπως δηλαδή δεν καταργούν εδώ και χρόνια το ανεπαρκές RPM.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 01-05-07 στις 02:45.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Καλά, τα συμπεράσματα του τύπου πρέπει να πάνε κατευθείαν στο Λιακόπουλο.

    Σαμποτάζ στο reiser4, σαμποτάζ στους ntfs drivers, σαμποτάζ το ntfs3g, ο Reiser είναι φυλακή επειδή έκανε ένα γρήγορο filesystem που υποστηρίζει encryption plugins κτλ!



    Βρε WAntilles, μήπως το έγραψες εσύ και μας κοροϊδεύεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mrsaccess : 01-05-07 στις 03:04.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Καλά, αυτό για το φόνο είναι όντως λίγο τραβηγμένο, αλλά δεν ξέρω και πόσο μακρυά θα μπορούσε να φτάσει κάποιος προκειμένου να καθαρίσει τους ανταγωνιστές του.

    Και το άλλο είναι γιατί να σκοτώσουν τη γυναίκα του και όχι τον ίδιο τον reiser?

  5. #5
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κλασική περίπτωση Redhat. Ό,τι δεν είναι δικό τους - ακόμα κι αν είναι κλάσεις καλύτερο, ανώτερο, πιο προηγμένο και έτη φωτός μπροστά - το πολεμούν ανελέητα, κάτω από τη μέση, για να περάσει με νύχια και με δόντια το υποδεέστερο δικό τους. Η Redhat είναι η Microsoft του Linux.

    Όπως δηλαδή έκαναν και κάνουν καί με το Synaptic, το cfdisk.

    Και όπως δηλαδή δεν καταργούν εδώ και χρόνια το ανεπαρκές RPM.
    Τόσες αρλούμπες μαζεμένες μόνο ένας μπορεί να τις γράψει.
    Αλλά για να σε "φωτίσω" λίγο θα σου πω το εξής: Συμφέρον αυτού που εμπορεύεται και πουλάει υπηρεσίες ανοικτού λογισμικού είναι να μην κάνει ανάπτυξη in house (κοστίζει) αλλά να βρίσκει με ελάχιστο κόστος το καλύτερο λογισμικό που αναπτύσετε από τους απανταχού φίλους (είτε εταιρικους είτε εθελοντές) του OSS να το πακετάρει και να το πουλάει. Με λίγα λόγια μας λες οτι η Red Hat επιλέγει το χειρότερο επειδή το φτιάχνει αυτή και πάει έτσι κόντρα στο οικονομικό της συμφέρον...
    Μάλλον πρέπει να σε καλέσουν στο Raleigh να τους "σώσεις".

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Shadowman να σε ρωτήσω κάτι? Βλέποντας και το avatar αλλά και την υπογραφή σου μου γεννήθηκε η εξής απορία:
    Ποιές άλλες διανομές έχεις δοκιμάσει, οι οποίες όμως να μην χρησιμοποιούν rpm?

    Και σοβαρά τώρα έχεις μείνει ευχαριστημένος? (Σε σύγκριση πάντα βέβαια με τα υπόλοιπα pms..)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpardsu : 01-05-07 στις 04:39.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Πάλι φωτιές άναψα...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Έγινε μεγάλο flame και δεν του φαινοταν

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Οι φανατικές απόψεις, χωρίς επιχειρηματολογία, οδηγούν σε flames. Βέβαια θα μπορούσαμε να αφήσουμε τα συγκεκριμένα άτομα να τρολλάρουν ασύστολα, αλλά καμμιά φορά ο κόμπος φτάνει στο χτένι. Ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιεί ότι θέλει, γιατί έτσι θέλει. Ομως να προσπαθούν να πείσουν κόσμο και κοσμάκη (ξέρω έναν πχ που έπαθε ζημιά ακολουθώντας πρακτικές genti ) ότι οι δικές τους απόψεις, χωρίς επιχειρήματα, ειναι σωστές, πάει πολύ. Οποιος ξέρει να χρησιμοποιεί το Google, μπορεί να βρεί όλα τα στοιχεία, το πως και γιατί (πχ για το Reiserfs καθώς και benchmarks). Θα βρει και συνηγόρους και κατήγορους. Και κάπου ανάμεσα βρίσκεται η αλήθεια. Εκτός βέβαια και εαν η Google ανήκεια στην βρωμερή συνωμοσία των redhat, rpm, torvalds κλπ κλπ κλπ....

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά για να σε "φωτίσω" λίγο θα σου πω το εξής: Συμφέρον αυτού που εμπορεύεται και πουλάει υπηρεσίες ανοικτού λογισμικού είναι να μην κάνει ανάπτυξη in house (κοστίζει) αλλά να βρίσκει με ελάχιστο κόστος το καλύτερο λογισμικό που αναπτύσετε από τους απανταχού φίλους (είτε εταιρικους είτε εθελοντές) του OSS να το πακετάρει και να το πουλάει. Με λίγα λόγια μας λες οτι η Red Hat επιλέγει το χειρότερο επειδή το φτιάχνει αυτή και πάει έτσι κόντρα στο οικονομικό της συμφέρον...
    Ακριβώς όπως τα γράφεις είναι.

    Πέρα από το Synaptic και το cfdisk, έχω αναφέρει κατά καιρούς και άλλα παραδείγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσες αρλούμπες μαζεμένες μόνο ένας μπορεί να τις γράψει.
    Λες για αρλούμπες, αλλά τις πολύ δύσκολες ερωτήσεις όπως αυτή:

    Shadowman να σε ρωτήσω κάτι? Βλέποντας και το avatar αλλά και την υπογραφή σου μου γεννήθηκε η εξής απορία:
    Ποιές άλλες διανομές έχεις δοκιμάσει, οι οποίες όμως να μην χρησιμοποιούν rpm?
    Τις αποφεύγεις.

    Γιατί;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 01-05-07 στις 11:54.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Το avatar του μέλους holyghost
    holyghost Guest
    Παίρνω το θάρρος και απαντώ εγώ γι' αυτόν.
    Δοκίμασε πολλές ο άνθρωπος (υποθέτω) και τελικά κατέληξε στη fedora.

    Εσείς με πόσες έχετε ασχοληθεί σοβαρά; Και στη τελική κουμάντο στις επιλογές του καθενός θα κάνετε;
    Όπως έχω πει και παραπάνω στο ίδιο thread, κάθε filesystem είναι για κάποια συγκεκριμένη δουλειά (για αυτά δε συζητάμε εδώ; ) έτσι και κάθε διανομή είναι για διαφορετική δουλειά, είτε σας αρέσει είτε όχι.

    Όταν αυτοί που κατηγορούν τους ισχυρούς "δότες" του Linux σταματήσουν να παίζουν με το background και τα φρου φρου του dekstop (εκεί προς το τέλος είναι η ατάκα ), ας βγούν να μιλήσουν και να κρίνουν (με ύφος) για filesystems και διανομές.

    Μάλλον αυτοί έχουν το πρόβλημα γιατί απ' ότι βλέπω εκείνοι ξεκινάν το πανυγύρι κάθε φορά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος holyghost : 01-05-07 στις 12:23.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από holyghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνω το θάρρος και απαντώ εγώ γι' αυτόν.
    Δοκίμασε πολλές ο άνθρωπος (υποθέτω) και τελικά κατέληξε στη fedora.
    Καμμία άλλη δεν έχει δοκιμάσει ποτέ του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από holyghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αυτοί που κατηγορούν τους ισχυρούς "δότες" του Linux σταματήσουν να παίζουν με το background και τα φρου φρου του dekstop (εκεί προς το τέλος είναι η ατάκα ), ας βγούν να μιλήσουν και να κρίνουν (με ύφος) για filesystems και διανομές.
    Αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι, έχουν δοκιμάσει τα τελευταία 3 χρόνια, 5 διανομές, 3 desktop environments, σε 5 διαφορετικά PC, σε 2 διαφορετικές αρχιτεκτονικές.

    Και έχουν καί FreeBSD για κάποιο διάστημα σε ρόλο server.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαμποτάζ στο reiser4, σαμποτάζ στους ntfs drivers, σαμποτάζ το ntfs3g, ο Reiser είναι φυλακή επειδή έκανε ένα γρήγορο filesystem που υποστηρίζει encryption plugins κτλ!
    Πάντως, και το stegfs «ξαφνικά» το χάσαμε.
    Γενικά όταν κάποιος ασχολείται με airtigh ή με plausible deniability tech, καλό είναι να ρίχνει και καμιά ματιά πίσω από τη πλάτη του.

    Καμμία άλλη δεν έχει δοκιμάσει ποτέ του.
    Καμία απολύτως και αυτή που έχω άλλος ... μου την έβαλε.

    Αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι, έχουν δοκιμάσει τα τελευταία 3 χρόνια, 5 διανομές, 3 desktop environments, σε 5 διαφορετικά PC, σε 2 διαφορετικές αρχιτεκτονικές.
    Και γιατί τις άλλαξες; Δεν δούλευαν;


    Πάντως είσαι της καταστροφής, προβλέπεις ότι κάτι θα πάει τρομερά καλά ή ότι είναι ο γιος του Γιαμαμότο και ... κλείνει ή βρίσκεται με κατηγορίες για φόνο. Κοίτα μην κάνεις προβλέψεις και για τις εκλογές και βρεθεί κόσμος με βραχιολάκια
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  14. #14
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις αποφεύγεις.
    Γιατί;
    Καλά ούτε μια βόλτα δεν μπορώ να πάω; και σιγά την δύσκολη ερώτηση
    Ορίστε λοιπόν τι άλλα έχω χρησιμοποιήσει:
    Από rpm διανομές στην ουσία καμμία άλλη εκτος RedHat/Fedora (μια δυο μέρες δεν μετράνε).
    Από deb, debian και ubuntu το πρώτο ήταν πολύ γρήγορο τότε που το δοκίμασα (πριν 2-3 χρόνια) ενω το ubuntu το έχω βάλει σε πολλά pc φίλων κτλ. , επίσης το είχα και μερικούς μήνες σε ένα παλιό δικό μου.
    Τέλος έχω βάλει και Gentoo που ήταν ωραίο αλλά μου έτρωγε πολύ χρόνο οπότε πήρε δρόμο.
    Εντάξει πέρασα το τεστ;

    υ.γ.
    Η επιλογή του RedHat έγινε το 1998 με το Redhat 5.0. Αυτό μου άρεσε τότε, τα υπόλοιπα ουτε καν μπορούσα να τα βάλω (και από την ασχετοσύνη βέβαια). Από τότε έχω μαζέψει γνώση που δεν προκειτε να πετάξω έτσι εύκολα για κάποια άλλη "trendy" διανομή και φυσικά νιώθω πάντα οτι έχω κάνει την σωστή επιλογή (από πολλές απόψεις και όχι μόνο από αυτή του απλού χρήστη). Αν γίνει κάποιο πραγματικό φάουλ από την redhat θα είμαι από τους πρώτους που θα εγκαταλείψω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 01-05-07 στις 21:03.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και έχουν καί FreeBSD για κάποιο διάστημα σε ρόλο server.

    Eαν εννοείς server για την περίπτωση σου, να εξυπηρετείς δυο τρία δικά σου πισάκια, its OK. Οταν φτάσεις σε σημείο να πρέπει να εξυπηρετείς με έναν (ή περισσότερους servers) 200 και πλέον χρήστες με διάφορες υπηρεσίες, όπου και μια ώρα downtime σημαίνει ότι αρχίζουν και τρελλαίνονται τα τηλέφωνα, τότε έλα να τα πούμε.... Θα δείς ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του ενός περιβαλλοντος και του άλλου.

Σελ. 1 από 17 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. (split) Περι φεμνινισμού και άλλων δαιμονίων...
    Από Michelle στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-06, 13:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας