Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 65
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    E.U.
    Με κοινή δήλωση τους, οι υπουργοί εσωτερικών της Γαλλίας και Γερμανίας, κάλεσαν την Ευρωπαϊκή Ένωση να υιοθετήσει νομοθεσία που θα απαιτεί από τις εταιρίες άμεσων μηνυμάτων -WhatsApp, Telegram κλπ- να κάνουν διαθέσιμα τα κρυπτογραφημένα μηνύματα των χρηστών τους, όταν αυτά ζητηθούν από τις αρχές. Η πρόταση τους "πατάει" επάνω στην πρσοπάθεια αντιμετώπισης τρομοκρατικών επιθέσεων, αφού η κρυπτογράφηση κάνει δύσκολο το έργο των αρχών ασφαλείας, σύμφωνα με τους 2 υπουργούς.

    The proposal calls on the European Commission to draft a law that would oblige app makers to "remove illicit content" and "decrypt messages" in terrorist investigations.
    Η πρόταση τους ήδη έχει βρει ισχυρές αντιδράσεις από διάφορες οργανώσεις προστασίας της ιδιωτικότητας και των ψηφιακών δικαιωμάτων, μεταξύ των οποίων και ο επικεφαλής της αρχής προστασίας δεδομένων -CNIL- της Γαλλίας.

    Πηγή : The Verge

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το καλό μας φυσικά
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το καλό μας φυσικά
    Ναι, βέβαια! Μόνο που από το "κάλεσαν" στο "υιοθέτησαν" κι "εφάρμοσαν" έχουμε δρόμο. Γιατί, η μέρα που αυτές οι υπηρεσίες δε θα είναι ασφαλής για όσους τις χρησιμοποιούν - κι έχουν λόγο να φοβούνται - θα έρθει. Απλά, ως τότε, κάτι άλλο θα έχει βρεθεί ως λύση - όπως πάντα άλλωστε.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Εεε, αφού είναι για την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας τότε είναι καλά. Πόσους τρομοκράτες σκοπεύουν να πιάσουν?
    Για την πάταξη της παιδικής πορνογραφίας ξέχασαν να αναφέρουν κάτι αυτή τη φορά? Χάνονται ευκαιρίες!
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  5. #5
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/768
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    SpeedTouch 585i v6
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 42(dB)
    Αφήστε τους ανθρώπους να κανουν την δουλειά τους ξέρουν αυτοι
    Δεν βλέπετε εδώ στο Ελλάντα απο τότε που έγινε υποχρεωτική η ταυτοποίηση των καρτοκινητών η εγκληματικότητα έπεσε σε μηδενικά επίπεδα

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    α ρε ευρωπη της πανουκλας και της χολερας .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    όσο περνάν τα χρόνια γίνεται αντιληπτό οτι... το Τείχος κατά κάποιον τρόπο δεν έπεσε ποτέ,και οτι μπορείς να βγάλεις κάποιους από το Σοβιέτ αλλά όχι το Σοβιέτ -σε κάποιες,περισσότερες από λίγες- μέσα από κάποιους.

    πραγματικά αυτή η Ε.Ε. βγάζει έναν "μεταμοντέρνο,καπιταλίστικο Σταλινισμό".

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    ε ας κάνουν chat μέσω του megaupload που έχει end to end crypto

  9. #9
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Ολα τα δηθεν end to end εχουν man in the middle μεσα. Μην απατασθε καθολου.
    Το αν ειναι πραγματικα end to end δεν μπορει να το ελεγξει ο client παρα μονο με εμπιστευμενα x.509 ψηφιακα ή με timing attack.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boombastic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφήστε τους ανθρώπους να κανουν την δουλειά τους ξέρουν αυτοι
    Δεν βλέπετε εδώ στο Ελλάντα απο τότε που έγινε υποχρεωτική η ταυτοποίηση των καρτοκινητών η εγκληματικότητα έπεσε σε μηδενικά επίπεδα
    Μην ξεχνάς πως το τηλεφωνικό spam έπεσε πιο πολύ και από την ανεργία στην Ελλάδα.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  11. #11
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Του γείτονα...
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής, αν υποθέσουμε ότι εγώ είμαι τρομοκράτης και θέλω να τσατάρω με τον φίλο μου τρομοκράτη #2 για βομβιστική επίθεση στον Στέφανο Χίο ακόμα και αν δεν υπάρχει encryption και τα μηνύματα ταξιδεύουν σε plain text, είναι τόσο δύσκολο κάποια στιγμή που θα βρεθούμε να ανταλλάξουμε ένα κλειδί και να κρυπτογραφούμε τα μηνύματα μας μέσω κάποιας άλλης εφαρμογής με copy/paste;

    Χάνω κάτι που έχει σχέση με την κρυπτογραφία ή οι υπουργοί κυνηγάνε τις ουρές τους;
    Πέρα του θέματος για το αν και τι γίνετε και όχι, το παραπάνω δεν είναι απόλυτα αντισυνταγματικό;

    Αλλά ακόμα και αν το chat μέσω copy/paste είναι λιγάκι βαρετό, είναι δύσκολο ο κάθε τρομοκράτης με βασικές γνώσεις προγραμματισμού ακόμα και javascript μέσω cortava να γράψει ένα p2p encrypted chat app;

    Εκτός και αν κάτι χάνω με την κρυπτογράφηση γενικά η όλη θεωρία μου φαίνεται γελοία.
    it's better to be a Pirate than to join the navy. -Steve Jobs
    Hackintosh the pirate way!

  12. #12
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής, αν υποθέσουμε ότι εγώ είμαι τρομοκράτης και θέλω να τσατάρω με τον φίλο μου τρομοκράτη #2 για βομβιστική επίθεση στον Στέφανο Χίο ακόμα και αν δεν υπάρχει encryption και τα μηνύματα ταξιδεύουν σε plain text, είναι τόσο δύσκολο κάποια στιγμή που θα βρεθούμε να ανταλλάξουμε ένα κλειδί και να κρυπτογραφούμε τα μηνύματα μας μέσω κάποιας άλλης εφαρμογής με copy/paste;

    Χάνω κάτι που έχει σχέση με την κρυπτογραφία ή οι υπουργοί κυνηγάνε τις ουρές τους;
    Πέρα του θέματος για το αν και τι γίνετε και όχι, το παραπάνω δεν είναι απόλυτα αντισυνταγματικό;

    Αλλά ακόμα και αν το chat μέσω copy/paste είναι λιγάκι βαρετό, είναι δύσκολο ο κάθε τρομοκράτης με βασικές γνώσεις προγραμματισμού ακόμα και javascript μέσω cortava να γράψει ένα p2p encrypted chat app;

    Εκτός και αν κάτι χάνω με την κρυπτογράφηση γενικά η όλη θεωρία μου φαίνεται γελοία.
    το ότι κάποιος ξαφνικά αρχίζει και χρησιμοποιεί κρυπτογραφία ενώ οι άλλοι όχι (αφού τα μυνήματά τους θα διαβάζονται) είναι από μόνο του ύποπτο.
    Στο γενικό χαμό της κρυπτογραφίας μιλάει και ο κακός και ο καλό κρυπτογραφημένα και κανέναν δεν τον καταλαβαίνουν. Αν όμως η κρυπτογραφία σταματήσει (ή διαβάζεται με κάποιο key escrow system) το να εμφανιστεί ξαφνικά κάποιος με μηνύματα που τελικά δεν διαβάζονται είναι ύποπτο και ευκολα γίνεται αντιληπτό.

    Και εκεί έρχεται η στεγανογραφία και όχι η κρυπτογραφία που σε αυτή την περίπτωση δεν βοηθάει.
    There is nothing like 127.0.0.1

  13. #13
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ότι κάποιος ξαφνικά αρχίζει και χρησιμοποιεί κρυπτογραφία ενώ οι άλλοι όχι (αφού τα μυνήματά τους θα διαβάζονται) είναι από μόνο του ύποπτο.
    Στο γενικό χαμό της κρυπτογραφίας μιλάει και ο κακός και ο καλό κρυπτογραφημένα και κανέναν δεν τον καταλαβαίνουν. Αν όμως η κρυπτογραφία σταματήσει (ή διαβάζεται με κάποιο key escrow system) το να εμφανιστεί ξαφνικά κάποιος με μηνύματα που τελικά δεν διαβάζονται είναι ύποπτο και ευκολα γίνεται αντιληπτό.

    Και εκεί έρχεται η στεγανογραφία και όχι η κρυπτογραφία που σε αυτή την περίπτωση δεν βοηθάει.
    Μονάχα που τα bytes δεν είναι χαρτί και φάκελος, και σημαίνουν αυτό που εσύ θέλεις να σημαίνουν. Encrypted patterns δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά από unencrypted όταν δεν έχεις γνωστά metadata patterns που να το αποδεικνύουν. Και ένας custom client πραγματικά μπορεί να στείλει κρυπτογραφημένο μύνημα με ότι μορφή θες, φαντασία να έχεις...

    Τέτοια μέτρα το μοναδικό που καταφέρνουν είναι να δίνουν περισσότερα εργαλεία για τον έλεγχο της μάζας, μη αγγίζοντας ουσιαστικά τα άτομα για τα οποία δήθεν εφαρμόστηκαν. Λες και ο τρομοκράτης θα χρησιμοποιήσει viber για να πει που θα βάλει τη βόμβα ή για τον παιδόφιλο δεν έχεις ήδη τα μηνύματα από τις συσκευές των θυμάτων...

  14. #14
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής, αν υποθέσουμε ότι εγώ είμαι τρομοκράτης και θέλω να τσατάρω με τον φίλο μου τρομοκράτη #2 για βομβιστική επίθεση στον Στέφανο Χίο ακόμα και αν δεν υπάρχει encryption και τα μηνύματα ταξιδεύουν σε plain text, είναι τόσο δύσκολο κάποια στιγμή που θα βρεθούμε να ανταλλάξουμε ένα κλειδί και να κρυπτογραφούμε τα μηνύματα μας μέσω κάποιας άλλης εφαρμογής με copy/paste;

    Χάνω κάτι που έχει σχέση με την κρυπτογραφία ή οι υπουργοί κυνηγάνε τις ουρές τους;
    Πέρα του θέματος για το αν και τι γίνετε και όχι, το παραπάνω δεν είναι απόλυτα αντισυνταγματικό;

    Αλλά ακόμα και αν το chat μέσω copy/paste είναι λιγάκι βαρετό, είναι δύσκολο ο κάθε τρομοκράτης με βασικές γνώσεις προγραμματισμού ακόμα και javascript μέσω cortava να γράψει ένα p2p encrypted chat app;

    Εκτός και αν κάτι χάνω με την κρυπτογράφηση γενικά η όλη θεωρία μου φαίνεται γελοία.
    Χανεις πολλα, αλλα το οτι το καταλαβες οτι χανεις θα σε βοηθησει να διαβασεις περισσοτερα. Οσο για το συνταγμα, σκασιλα τους. Αντε πηγαινε τους στη Χαγη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ότι κάποιος ξαφνικά αρχίζει και χρησιμοποιεί κρυπτογραφία ενώ οι άλλοι όχι (αφού τα μυνήματά τους θα διαβάζονται) είναι από μόνο του ύποπτο.
    Στο γενικό χαμό της κρυπτογραφίας μιλάει και ο κακός και ο καλό κρυπτογραφημένα και κανέναν δεν τον καταλαβαίνουν. Αν όμως η κρυπτογραφία σταματήσει (ή διαβάζεται με κάποιο key escrow system) το να εμφανιστεί ξαφνικά κάποιος με μηνύματα που τελικά δεν διαβάζονται είναι ύποπτο και ευκολα γίνεται αντιληπτό.

    Και εκεί έρχεται η στεγανογραφία και όχι η κρυπτογραφία που σε αυτή την περίπτωση δεν βοηθάει.
    Η στεγανογραφια ομως δεν μπορει να εφαρμοστει σε ενα γενικοτερο πλαισιο και απαιτει μεγαλου μηκους δεδομενα, π.χ. μυνηματα μεσα σε ενα mp3. Δεν ειναι εφικτο σεναριο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονάχα που τα bytes δεν είναι χαρτί και φάκελος, και σημαίνουν αυτό που εσύ θέλεις να σημαίνουν. Encrypted patterns δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά από unencrypted όταν δεν έχεις γνωστά metadata patterns που να το αποδεικνύουν. Και ένας custom client πραγματικά μπορεί να στείλει κρυπτογραφημένο μύνημα με ότι μορφή θες, φαντασία να έχεις...

    Τέτοια μέτρα το μοναδικό που καταφέρνουν είναι να δίνουν περισσότερα εργαλεία για τον έλεγχο της μάζας, μη αγγίζοντας ουσιαστικά τα άτομα για τα οποία δήθεν εφαρμόστηκαν. Λες και ο τρομοκράτης θα χρησιμοποιήσει viber για να πει που θα βάλει τη βόμβα ή για τον παιδόφιλο δεν έχεις ήδη τα μηνύματα από τις συσκευές των θυμάτων...
    Το πρωτο που λες δεν ειναι απολυτα σωστο, ενας εμπειρος κρυπταναλυστης μπορει να διακρινει τους αλγοριθμους που πιθανα χρησιμοποιηθηκαν και δεν ειναι καθολου απλο να αντικαταστησεις μηνυματα κρυπτογραφημενα με μυνηματα που εχουν το ιδιο σχεδιο με plain text. Η 'οτι μορφη θες' ειναι πολυ δυσκολη υποθεση οταν πρεπει να υπαρχει πραγματικη τυχαιοτητα.

    Στο δευτερο συμφωνω απολυτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 25-08-16 στις 09:04.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Εγω εχω πιο απλό τρόπο που εχει μάλιστα ήδη χρησιμοποιηθεί απο τρομοκράτες απ όσο ξέρω.
    Ενας λογαριασμός gmail (ή hotmail ή όποιο άλλο) στον οποίο θα ξέρουν όλοι τον κωδικό (1η κρυπτογράφηση) και σε αυτόν θα αφήνουν μηνύματα plain text συμπιεσμένα με rar και με κωδικό (2η κρυπτογράφηση).
    Αντε πιασ' τους μετα. Βασικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν λύσεις αν κάποιος θέλει. Απλώς τα κράτη θέλουν να μην είναι τόσο άμεσο και ευκολο να ανταλλάσεις κρυπτογραφημένα μηνύματα και να μη φοβάσαι ότι θα σε πιάσουν.
    Portable CD player

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-16, 20:37
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 22:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-16, 02:04
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-16, 17:38
  5. Μηνύματα: 872
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-15, 11:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας