Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 77
  1. #46
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Telegram να βάλετε, όχι Signal.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djuan1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Telegram κρατάει τα μηνύματα στους servers του. Τι ασφάλεια μπορεί να προσφέρει;
    To Telegram μου αρέσει επειδή προσφέρει extra λειτουργικότητα που δεν προσφέρει το Whatsapp, χάρη στο ότι κρατάει τα non-private μηνύματα στους servers του. Εννοώ ότι μπορώ να το τρέχω σε όσες συσκευές θέλω, και στον browser, και κάθε μια να δουλεύει 100% και μάλιστα με πολύ καλό συγχρονισμό των μηνυμάτων.

    Επιπλέον από αυτό, έχει τα private μηνύματα για τα "σοβαρά" πράγματα. Εκεί στέλνονται μόνο μεταξύ 2 συσκευών (μιας κάθε χρήστη) χωρίς να γίνεται συγχρονισμός και δεν αποθηκεύονται σε κανέναν server.

  2. #47
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα το WhatsApp μου έβγαλε την ειδοποίηση που αφορά το θέμα και βέβαια είχε pre-checked την επιλογή διαμοιρασμού των στοιχείων με τη Facebook. I Agreed με τα νέα Terms of Service αλλά χωρίς τη συγκεκριμένη δυνατότητα αφού δίνει την επιλογή να μη δεχθείς. Νομικά τώρα, υποτίθεται πως είμαι(στε) εντάξει.. Λέμε τώρα..

  3. #48
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις πως απο το τηλεφωνο θα βρει τον ιδιοκτητη; παιζει να τους εχουν πουλησει τα δεδομενα μας ηδη οι εταιριες κινητης.
    Κάπου το έχασες. Που ξέρει η εταιρία κινητής ποιο είναι το fb profile μου; Κοιτάει τα δεδομένα μου για να με βρει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinesheet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν 69Χ1234567 σου φτιάχνουν ένα εικονικό προφίλ στο facebook που το κρατάνε στους servers τους. Οπότε όταν ενεργοποίησεις fb λογαριασμό με το συγκεκριμένο κινητό, σου σερβίρονται οι διαφημίσεις με ό,τι συνήθειο είχες που κράταγαν το whatsapp/messenger ή ό,τι άλλο.
    Ναι, λογικό. Αλλά πάλι θέλει τον ρουφιάνο στο τηλέφωνο σου. Αν είχα εφαρμογές του fb πάντως στο κινητό μου, το τελευταίο που θα με ένοιαζε θα ήταν το wa. Ειδικά το messenger...

  4. #49
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου το έχασες. Που ξέρει η εταιρία κινητής ποιο είναι το fb profile μου; Κοιτάει τα δεδομένα μου για να με βρει;


    Δεν το ξερει. Δινει στο facebook το νουμερο 69χχχ και το ονομα. Μολις το facebook ταυτισει το ονομα με τον λογαριασμο, πιθανως συνδεει το τηλεφωνο.

    Ενδεχομενως κοιταει και τα δεδομενα σου. Γενικα οταν ενα τηλεφωνο συνδεεται σε 2 διαφορετικα πραγματα και ανταλασσει δεδομενα, αυτοι οι δυο μπορουν να ανταλλαξουν δεδομενα και μεταξυ τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 27-08-16 στις 13:08.

  5. #50
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nuxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο,τι και αν εχει σχεση με το facebook "φακελωνεται".
    Λες και δε το ξεραμε.

    Τωρα λοιπον? Ποιο app προτεινετε?
    Ε,όλο και κάποιο app νέο θα βρεθεί, ετσι πάνε αυτά τα πράγματα. Δε χρειάζεται να σκοτιζόμαστε και πολύ.

  6. #51
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε,όλο και κάποιο app νέο θα βρεθεί, ετσι πάνε αυτά τα πράγματα. Δε χρειάζεται να σκοτιζόμαστε και πολύ.
    Εφαρμογες υπαρχουν χιλιαδες. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχουν κοσμο. Οτι και να βρει καποιος, πρεπει να υπαρχει μαζικη χρηση -> διαφημιση -> λεφτα -> ευρεση πορων -> διαφημισεις.

  7. #52
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαυτό είπα αν πιστέψω, για να μην μπλέξουμε με θεωρίες συνωμοσίας κτλ.
    Τι θα κάνει λοιπόν το fb την πληροφορία ότι ο 6931234567 έχει τόσες επαφές και μιλάει με αυτούς κυρίως, αν δεν ξέρει ποιος είναι ο 6931234567 στο fb;

    Αν πούμε ότι η κρυπτογράφηση είναι μούφα, προσθέστε και την πληροφορία ότι ο 6931234567 μιλάει για το τάδε θέμα με τις επαφές του, πως θα μου στείλει στο fb διαφημίσεις σχετικές με αυτό αφού δεν θα ξέρει ποιος είμαι;
    Απλά υπενθυμίζω ότι το facebook αρέσκεται σε "πειράματα" με τα δεδομένα του:
    https://www.theguardian.com/technolo...ments-on-users

    Για τη σημειολογία του ότι δεν ξέρει ντετερμινιστικά ποιος είσαι έχεις δίκιο, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είναι δύσκολο να σε ταυτοποιήσει μονοσήμαντα ως πρόσωπο συνδυάζοντας στοιχεία δικά σου και των επαφών σου, ακόμη κι αν δεν έχεις λογαριασμό fb.

  8. #53
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφαρμογες υπαρχουν χιλιαδες. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχουν κοσμο. Οτι και να βρει καποιος, πρεπει να υπαρχει μαζικη χρηση -> διαφημιση -> λεφτα -> ευρεση πορων -> διαφημισεις.
    Ή μπορείς να πιστέψεις τον developer που λέει ότι δεν τον ενδιαφέρει να βγάλει λεφτά.

  9. #54
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή μπορείς να πιστέψεις τον developer που λέει ότι δεν τον ενδιαφέρει να βγάλει λεφτά.
    Οποιος στο πει αυτο σου λεει ψεμματα. Οποιος ειναι επαγγελματιας θελει να βγαζει χρηματα και σωστα. Εσυ δηλαδη στη δουλεια σου δεν θες να πληρωνεσαι;

    Εξαλλου ενα chat app ειναι ευκολη υποθεση, σε μια μερα στο φτιαχνω. Αλλα πράγματα μετρανε.

    Οποιος το κανει για χομπυ πολυ απλα δεν θα πετυχει, ειναι σαν να εισαι αθλητης στιβου απο χομπυ και να περιμενεις να παρεις μεταλλιο. Τεραστιος ανταγωνισμος και τρελο διαβασμα να ριξει καποιος για να το κανει χομπυ συν τα τρελα λεφτα που πρεπει να ακουμπαει στην προωθηση.

    Και εσυ να τον πιστεψεις ομως δεν θα τον πιστεψει η μαζα. Και αυτο ειναι απαραιτητο για να πετυχει ενα facebook like app.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 27-08-16 στις 18:50.

  10. #55
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iml Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γενικά άγνωστο τι δίνουν-πωλούν-ανταλλάσσουν, ποιοι σε ποιους εκεί έξω, αλλά όταν έγινε η εξαγορά του WhatsApp από την φατσοβιβλίο η συνέχεια ήταν αναμενόμενη
    Ακριβώς. Η μέρα που έγινε η εξαγορά ήταν η μέρα που το απεγκατέστησα. Πέσατε πολλοί από τα σύννεφα βλέπω.

  11. #56
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος στο πει αυτο σου λεει ψεμματα. Οποιος ειναι επαγγελματιας θελει να βγαζει χρηματα και σωστα. Εσυ δηλαδη στη δουλεια σου δεν θες να πληρωνεσαι;

    Εξαλλου ενα chat app ειναι ευκολη υποθεση, σε μια μερα στο φτιαχνω. Αλλα πράγματα μετρανε.

    Οποιος το κανει για χομπυ πολυ απλα δεν θα πετυχει, ειναι σαν να εισαι αθλητης στιβου απο χομπυ και να περιμενεις να παρεις μεταλλιο. Τεραστιος ανταγωνισμος και τρελο διαβασμα να ριξει καποιος για να το κανει χομπυ συν τα τρελα λεφτα που πρεπει να ακουμπαει στην προωθηση.

    Και εσυ να τον πιστεψεις ομως δεν θα τον πιστεψει η μαζα. Και αυτο ειναι απαραιτητο για να πετυχει ενα facebook like app.
    Αυτός πάντως που έφτιαξε το Telegram ισχυρίζεται ότι δεν τον ενδιαφέρει να βγάλει λεφτά.

  12. #57
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός πάντως που έφτιαξε το Telegram ισχυρίζεται ότι δεν τον ενδιαφέρει να βγάλει λεφτά.
    Δημοκρατια εχουμε, οτι θελει λεει ο καθενας, δικαιωμα του.

  13. #58
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μια αληθεια ειναι , οτι απο την στιγμη που εχουμε αυτα τα μαραφετια στα χερια μας με αυτες τις δυνατοτητες , ειναι δεδομενο οτι θα γινει αυτη η περισυλλογη στοιχειων . αργα η γρηγορα, και εγω χτυπιεμαι εναντιων του αλλα με το πληκτρολογιο στα χερια .

    και η διασταυρωση θα γινει , και μια μελετη προς την ανθρωποτητα με τροπο που δεν εχει ξαναγινει θα γινει , και μια χαρτογραφηση των ανθρωπινων σχεσεων , και και και και .

    ενα μεγαλο θεμα , οπως σε ολα , ειναι ολα αυτα να μην γινουν απο λαθος ανθρωπους με λαθος σκοπους και λαθος εκμεταλευση , και δυστηχως η εντυπωση μου για τον κοσμο που εχουμε φτιαξει ειναι πως ολα ειναι λαθος και ουτε και αυτο το μεγαλειωδες πειραμα θα ξεφυγει απο αυτην την τροχια .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #59
    Εγγραφή
    17-03-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21233/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά και εγώ στην αρχή μέχρι να γίνει διάσημο το app έτσι θα έλεγα..αμα αρχίσει να μαζεύει κόσμο αλλάζουν τα πράγματα @lewton

  15. #60
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thodoris92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά και εγώ στην αρχή μέχρι να γίνει διάσημο το app έτσι θα έλεγα..αμα αρχίσει να μαζεύει κόσμο αλλάζουν τα πράγματα @lewton
    Αν και όταν το Telegram (..και κάθε παρόμοια εφαρμογή) πωληθεί στην οποιαδήποτε εταιρία λόγω βάσης χρηστών, απλώς θα μετακομίσουμε στην επόμενη εναλλακτική που θα υπάρχει ήδη.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-16, 23:34
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-16, 23:12
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-16, 18:26
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 10:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας