Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια ημέρα μετά την ανακοίνωση από την Opera πως παραβιάστηκαν οι servers της, έλαβα το παρακάτω email από το Dropbox, σχετικά με διαρροή user credentials από το 2012, Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  drop.PNG 
Εμφανίσεις:  482 
Μέγεθος:  2,8 KB 
ID: 173870η οποία αν και είχε ανακοινωθεί τότε εντοπίστηκε τώρα και αξιολογήθηκε σαν απειλή.

    Hi ...,

    We’re reaching out to let you know that if you haven’t updated your Dropbox password since mid-2012, you’ll be prompted to update it the next time you sign in. This is purely a preventative measure, and we’re sorry for the inconvenience.

    To learn more about why we’re taking this precaution, please visit this page on our Help Center. If you have any questions, feel free to contact us at password-reset-help@dropbox.com.

    Thanks,
    The Dropbox Team
    Οι επηρεαζόμενοι λογαριασμοί είναι όσοι είχαν εγγραφεί στο Dropbox πριν τα μέσα του 2012 και δεν είχαν αλλάξει password από τότε (σε έναν που είχα αλλάξει δεν χρειάστηκε πάλι αλλαγή). Αυτοί, θα απαιτηθεί να αλλάξουν τον κωδικό πρόσβασης στο Dropbox αμέσως μόλις πάνε να συνδεθούν σε αυτό (mandatory password reset), ενώ όσοι έχουν αλλάξει τον κωδικό τους στο ενδιάμεσο διάστημα δεν επηρεάζονται ακόμα και αν λάβουν το σχετικό email.

    Το Dropbox ισχυρίζεται πως δεν υπάρχει θέμα παράνομης πρόσβασης στα συστήματα του (τα passwords ήταν hashed και salted) και η όλη διαδικασία γίνεται για την περαιτέρω ενίσχυση της ασφάλειας των χρηστών του.

    Περισσότερα για το θέμα, εδώ.

    adslgr.com

  2. #2
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Τι γίνεται φέτος...
    Διάβασα το email καί μαντεψα τήν είδηση

    Μήπως πρέπει να στείλει καί τό adslgr παρόμοιο e-mail;; Γιατί τότε πού είχε γίνει παραβίαση στό λογαριασμό μού πως είχε γίνει άραγε;

  3. #3
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι γίνεται φέτος...
    Διάβασα το email καί μαντεψα τήν είδηση
    Μήπως πρέπει να στείλει καί τό adslgr παρόμοιο e-mail;; Γιατί τότε πού είχε γίνει παραβίαση στό λογαριασμό μού πως είχε γίνει άραγε;
    Tον μόνο λογαριασμό μου που μπορεί να παραβιάσει κάπιοιος εύκολα είναι στο ADSLgr
    Έχω εύκολο pw για να το θυμάμαι, και δεν έχω να χάσω κάτι.

    Οpera δεν χρησημοποιώ,Dropbox κι άλλες υπηρεσίες που χρησημοποιώ,
    όλες έχουν κωδικούς πάνω από 12 χαρακτήρες διάφορους,οπότε δεν ανησυχώ.

    Αλλά θα περίμενε κάποιος από τέτοιες εταιρείες να έχουν καλύτερα μέτρα ασφαλείας.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  4. #4
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tον μόνο λογαριασμό μου που μπορεί να παραβιάσει κάπιοιος εύκολα είναι στο ADSLgr
    Έχω εύκολο pw για να το θυμάμαι, και δεν έχω να χάσω κάτι.

    Οpera δεν χρησημοποιώ,Dropbox κι άλλες υπηρεσίες που χρησημοποιώ,
    όλες έχουν κωδικούς πάνω από 12 χαρακτήρες διάφορους,οπότε δεν ανησυχώ.

    Αλλά θα περίμενε κάποιος από τέτοιες εταιρείες να έχουν καλύτερα μέτρα ασφαλείας.
    Και γω δέν περίμενα ποτέ ότι θα χακαρουν την NSA .Μας "βιάζουν" ηλεκτρονικά και δεν παίρνουμε είδηση τίποτα.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γω δέν περίμενα ποτέ ότι θα χακαρουν την NSA .Μας "βιάζουν" ηλεκτρονικά και δεν παίρνουμε είδηση τίποτα.
    H NSA ήθελε και τα έπαθε. Όταν παίζεις συνέχεια επίθεση(χακάρεις-παραβιάζεις λπγαριασμούς άλλων),
    αφήνεις κενά στην άμυνα και κάποια στιγμή θα το φας το γκολ. Και το έφαγε.

    Αλλά εταιρείες όπως το dropbox,Opera κλπ. υποτίθεται ότι μόνο την άμυνα έχουν στο νου.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  6. #6
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.194
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απλό κωδικό και ενεργοποίηση του 2-way authentication.
    Ούτε μπορώ να θυμάμαι περίπλοκους κωδικούς και αν είναι να χρησιμοποιώ app για να τους αποθηκεύω, απλά ανοίγω το sms!

    Ε, αν μου κλέψουν και το κινητό χαλάλι τους!
    Δέν έχω και τίποτα αξίας έτσι και αλλιώς

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλό κωδικό και ενεργοποίηση του 2-way authentication.
    Ούτε μπορώ να θυμάμαι περίπλοκους κωδικούς και αν είναι να χρησιμοποιώ app για να τους αποθηκεύω, απλά ανοίγω το sms!

    Ε, αν μου κλέψουν και το κινητό χαλάλι τους!
    Δέν έχω και τίποτα αξίας έτσι και αλλιώς
    password manager φίλε πχ keepass

    Θυμάσαι έναν (master), φυλάς πολλούς. Κάθε "σοβαρό" site μου έχει άλλον κωδικό άγνωστο από μνήμης ακόμα και σε εμένα. Προφανώς για σοβαρούς λογαριασμούς έχει χρήση (ebanking κτλ) για adslgr εντάξει δε χρειάζεται να είναι πολύ καλός και βασικά δε πρέπει να είναι ίδιος με "σοβαρά" passwords που χρησιμοποιούνται σε email, ebanikng etc.
    There is nothing like 127.0.0.1

  8. #8
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.194
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κουραζεσαι περισσοτερο και έχεις λιγότερη ασφαλεια

  9. #9
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Συνήθεια είναι και διαφωνώ για την λιγότερη ασφάλεια. Γιατί λιγότερη; Επειδή αν στο σπάσουν το αρχείο θα πάρουν όλους τους κωδικούς σου; Αν στο σπάσουν (εξ ου και το ένα και καλό master password συχνά ένα passphrase). Έτσι όμως έχεις ξεχωριστό password ανα site ή εφαρμογή και μάλιστα καλό (πχ 20 χαρακτήρες με όλα τα κόλπα) χωρίς να θυμάσαι τίποτα. Και να υποκλαπεί ένα από κάποιον ιστότοπο, τα άλλα δεν επηρεάζονται. Αλλιώς πρέπει να θυμάσαι πιο ασθενικούς κωδικούς και αναγκάζεσαι να βάζει τον ίδιο αρκετές φορές. Νομίζω από τα δύο, καλύτερα το keepass (ή κάτι τέτοιο). Υπάρχει και εκδοχή να ανοίξει το αρχείο και με πιστοποιητικό εκτός κωδικού.

    Μπορείς επίσης να έχεις το αρχείο με τους κρυπτογραφημένους κωδικούς και πρόγραμμα σε portable μορφή σε φλασσάκι. Τρέχεις με find και βρίσκει αυτό που ψάχνεις και copy paste (με διπλό κλικ στα αστεράκια και paste στο πεδίο password, το κρατάει για μερικά sec). Η έκδοση 2 έχει και κόλπα να μπερδεύει keyloggers που παγιδεύουν το copy paste. κρατάει ιστορικό αλλαγών, σου θυμίζει να αλλάζεις κωδικό αν λήγει κτλ κτλ. Ασφαλώς για τα βασικά fb/gmail κτλ έχεις κωδικούς διαφορετικούς που θυμάσαι από μνήμης ανά πάσα στιγμή, ενώ για forums, εντάξει μάλλον λίγο σε νοιάζει (έχεις ένα/δυο πάντα το ίδιο).

    give it a try
    There is nothing like 127.0.0.1

  10. #10
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθεια είναι και διαφωνώ για την λιγότερη ασφάλεια. Γιατί λιγότερη; Επειδή αν στο σπάσουν το αρχείο θα πάρουν όλους τους κωδικούς σου; Αν στο σπάσουν (εξ ου και το ένα και καλό master password συχνά ένα passphrase). Έτσι όμως έχεις ξεχωριστό password ανα site ή εφαρμογή και μάλιστα καλό (πχ 20 χαρακτήρες με όλα τα κόλπα) χωρίς να θυμάσαι τίποτα. Και να υποκλαπεί ένα από κάποιον ιστότοπο, τα άλλα δεν επηρεάζονται. Αλλιώς πρέπει να θυμάσαι πιο ασθενικούς κωδικούς και αναγκάζεσαι να βάζει τον ίδιο αρκετές φορές. Νομίζω από τα δύο, καλύτερα το keepass (ή κάτι τέτοιο). Υπάρχει και εκδοχή να ανοίξει το αρχείο και με πιστοποιητικό εκτός κωδικού.

    Μπορείς επίσης να έχεις το αρχείο με τους κρυπτογραφημένους κωδικούς και πρόγραμμα σε portable μορφή σε φλασσάκι. Τρέχεις με find και βρίσκει αυτό που ψάχνεις και copy paste (με διπλό κλικ στα αστεράκια και paste στο πεδίο password, το κρατάει για μερικά sec). Η έκδοση 2 έχει και κόλπα να μπερδεύει keyloggers που παγιδεύουν το copy paste. κρατάει ιστορικό αλλαγών, σου θυμίζει να αλλάζεις κωδικό αν λήγει κτλ κτλ. Ασφαλώς για τα βασικά fb/gmail κτλ έχεις κωδικούς διαφορετικούς που θυμάσαι από μνήμης ανά πάσα στιγμή, ενώ για forums, εντάξει μάλλον λίγο σε νοιάζει (έχεις ένα/δυο πάντα το ίδιο).

    give it a try

    αυτά είναι "δεκανίκια",με την έννοια οτι μας κακομαθαίνουν και μας "νταντεύουν".

    η σωστή αντίληψη είναι 1 : ιεράρχηση των υπηρεσιών και ομαδοποίηση τους. μετά δικούς μας κωδικούς ξεχωριστοί για κάθε ομάδα, και ο ανάλογος κωδικός για την σημασία του κάθε group, π.χ. το local σου admin account,το gmail,το paypal, και το e-banking είναι 1 group, με την ύψιστη σημασία, και θα χρησιμοποιηθεί κωδικός ανάλογου μήκους,σύνθεσης,"πρωτοτυπίας" κτλ.

    bonus 1 : επειδή είναι και local το pass, σε λίγες μέρες απλά θα είναι muscle memory διαδικασία,τα δάχτυλα θα πηγαίνουν μόνα τους.
    bonus 2 : είναι εξαιρετικά απίθανο οποιοσδήποτε σε αυτό το group να φάει hack και να διαρρεύσει το pass. επιπλέον μόνο 2 θα είναι copy-paste τα credentials, το gmail και το paypal,και θα θελα πολύ να δώ κάποιον-κάποιους να χακάρει κάποιον από αυτούς τους 2.
    και αν κάποιος χακαριστεί εντέλει,απλά αλλάζει το pass του group,και ο χακαρισμένος παίρνει άλλο pass.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθεια είναι και διαφωνώ για την λιγότερη ασφάλεια. Γιατί λιγότερη; Επειδή αν στο σπάσουν το αρχείο θα πάρουν όλους τους κωδικούς σου; Αν στο σπάσουν (εξ ου και το ένα και καλό master password συχνά ένα passphrase). Έτσι όμως έχεις ξεχωριστό password ανα site ή εφαρμογή και μάλιστα καλό (πχ 20 χαρακτήρες με όλα τα κόλπα) χωρίς να θυμάσαι τίποτα. Και να υποκλαπεί ένα από κάποιον ιστότοπο, τα άλλα δεν επηρεάζονται. Αλλιώς πρέπει να θυμάσαι πιο ασθενικούς κωδικούς και αναγκάζεσαι να βάζει τον ίδιο αρκετές φορές. Νομίζω από τα δύο, καλύτερα το keepass (ή κάτι τέτοιο). Υπάρχει και εκδοχή να ανοίξει το αρχείο και με πιστοποιητικό εκτός κωδικού.

    Μπορείς επίσης να έχεις το αρχείο με τους κρυπτογραφημένους κωδικούς και πρόγραμμα σε portable μορφή σε φλασσάκι. Τρέχεις με find και βρίσκει αυτό που ψάχνεις και copy paste (με διπλό κλικ στα αστεράκια και paste στο πεδίο password, το κρατάει για μερικά sec). Η έκδοση 2 έχει και κόλπα να μπερδεύει keyloggers που παγιδεύουν το copy paste. κρατάει ιστορικό αλλαγών, σου θυμίζει να αλλάζεις κωδικό αν λήγει κτλ κτλ. Ασφαλώς για τα βασικά fb/gmail κτλ έχεις κωδικούς διαφορετικούς που θυμάσαι από μνήμης ανά πάσα στιγμή, ενώ για forums, εντάξει μάλλον λίγο σε νοιάζει (έχεις ένα/δυο πάντα το ίδιο).

    give it a try
    Στον οποίο password manager πρέπει να είσαι σίγουρος πως δεν έχεις μολυνθεί από malware, ή τουλάχιστον να καταλάβεις πως έχεις μολυνθεί και να μην κάνεις decrypt το αρχείο των κωδικών σε μολυσμένο μηχάνημα. Επίσης νομίζω είναι αφελές για τον οποιοδήποτε να νιώθει 100% σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση το μηχάνημά του να βρεθεί μολυσμένο. Γιατί αν βρεθείς μολυσμένος, μέχρι να το πάρεις χαμπάρι, στον password manager που τον ανοίγεις καθημερινά, έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να χάσεις το σύνολο των κωδικών σου, παρά τους 2-3-5 κωδικούς που θα χρησιμοποιούσες εκείνη την ώρα.

    Προσωπικά τη λύση του τεφτεριού τη θεωρώ ακόμη και σήμερα απ' τις πιο αξιόπιστες, που φυσικά μπορεί να πάρει και μορφές τετραδίου με άκυρες σημειώσεις και στη μέση κωδικοί, άκυρο βιβλίο 3-4 κιλών και στη μέση κωδικοι, που και κλέφτης να μπει αν δεν πέσουν λεφτά από μέσα σιγά μην κουβαλήσει άκυρους τόμους κλπ. Για τους πιο παρανοϊκούς password manager σε air-gapped machine και backup της κρυπτογραφημένης db σε 3ο χώρο. Password manager πάντως στο working machine σίγουρα δεν...

  12. #12
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    τώρα να αρχίσουμε να αναφέρουμε τι ξέρουμε για την παρανοϊκή ασφάλεια δεν έχει νόημα. Έχω και άλλες ιδέες που χρησιμοποιήθηκαν στα one time pads τη δεκαετία του 1960.. αλλά είναι θέμα φιλολογικής ασφάλειας και όχι εφαρμοσμένης.

    Η ασφάλεια του password manager για τον μέσο χρήστη είναι πολύ καλύτερη από να τους θυμάται (επειδή δε θα τους θυμάται και θα βάζει ή τους ίδιους ή εύκολους ή θα τους γράφει κάτω από το mousepad ή σε yellow stick στην οθόνη).

    Αυτά που λες μπορούν να γίνουν και ίσως υπάρχει ένα δύο (μάλλον παρανοϊκά) σενάρια που θα ήταν καλύτερα να μην είχες password managers αλλά γενικά δεν ισχύει αυτό που γράφεις. βέβαια δεν το παίζω απόλυτος και στην τελική ο καθένας όπως βολεύεται βεβαίως βεβαίως.. Και ασφαλώς υπάρχουν οι johny mnemonic που θυμούνται 45 διαφορετικούς κωδικούς που ενώ λήγουν καθε 3 μήνες (τυπικό σε ebanking) και δεν μπορούν να βάλουν το παλιό με βάση μια πολιτική (όχι 5 χαρακτήρες και 2 σύμβολα, όχι 12 με τουλάχιστον ένα κεφαλαίο με ένα από τα !@#$ και και και - τυπικό policy σε ebaniking) συνεχίζουν να τους θυμούνται και να ξέρουν ποιος είναι ο τρέχον διαφορετικός σε κάθε περίπτωση. (κατάλαβες τι χρειάζεται το password manager?)
    There is nothing like 127.0.0.1

  13. #13
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα να αρχίσουμε να αναφέρουμε τι ξέρουμε για την παρανοϊκή ασφάλεια δεν έχει νόημα. Έχω και άλλες ιδέες που χρησιμοποιήθηκαν στα one time pads τη δεκαετία του 1960.. αλλά είναι θέμα φιλολογικής ασφάλειας και όχι εφαρμοσμένης.

    Η ασφάλεια του password manager για τον μέσο χρήστη είναι πολύ καλύτερη από να τους θυμάται (επειδή δε θα τους θυμάται και θα βάζει ή τους ίδιους ή εύκολους ή θα τους γράφει κάτω από το mousepad ή σε yellow stick στην οθόνη).

    Αυτά που λες μπορούν να γίνουν και ίσως υπάρχει ένα δύο (μάλλον παρανοϊκά) σενάρια που θα ήταν καλύτερα να μην είχες password managers αλλά γενικά δεν ισχύει αυτό που γράφεις. βέβαια δεν το παίζω απόλυτος και στην τελική ο καθένας όπως βολεύεται βεβαίως βεβαίως.. Και ασφαλώς υπάρχουν οι johny mnemonic που θυμούνται 45 διαφορετικούς κωδικούς που ενώ λήγουν καθε 3 μήνες (τυπικό σε ebanking) και δεν μπορούν να βάλουν το παλιό με βάση μια πολιτική (όχι 5 χαρακτήρες και 2 σύμβολα, όχι 12 με τουλάχιστον ένα κεφαλαίο με ένα από τα !@#$ και και και - τυπικό policy σε ebaniking) συνεχίζουν να τους θυμούνται και να ξέρουν ποιος είναι ο τρέχον διαφορετικός σε κάθε περίπτωση. (κατάλαβες τι χρειάζεται το password manager?)
    Στη γενική λογική των όσων γράφεις δε θέλω να διαφωνήσω, ότι ΑΝ σε όλες τις περιπτώσεις που σήμερα έχουμε αυτοκόλλητα στην οθόνη είχαμε password managers θα ήταν οι συγκεκριμένοι χρήστες πιο ασφαλείς. Απλά το "μέσος χρήστης" πλέον μου κάθεται κάπως και μου φέρνει στο μυαλό άτομα που ακόμη και password manager να τους δώσεις, γιατί από μόνοι τους πολύ σπάνια να χρησιμοποιήσουν τέτοιες λύσεις, το ένα και μοναδικό δύσκολο master key πάλι κολλημένο στην οθόνη θα το έχουν, το μηχάνημά τους θα έχει ένα κάρο malware, και οι κωδικοί που θα διατηρεί ο password manager θα είναι κατά 95% τύπου abcd1234. Οπότε προσωπικά, ίσως και λάθος μου και υπεροψία βέβαια, τον όρο ασφάλεια θέλω να τον χρησιμοποιώ μονάχα για το 2-3%, cause for the rest there is no patch for stupidity...

    Οπότε κρίνοντας με βάση τις δικιές μου ανάγκες που θυμάμαι καμιά 10αριά passwords που χρησιμοποιώ καθημερινά με πάνω από 12 σύμβολα(mixed case, numbers, special chars) και οι υπόλοιποι γραμμένοι σε "ασφαλές" σημείο, θεωρώ πως υπάρχουν βιώσιμες εναλλακτικές ενός password manager. Δε λέω πως οι password managers είναι κακοί, απλά πως δεν είναι το φάρμακο για κάθε ασθένεια...

    Όσο για τις τράπεζες, που έχουν αντικαταστήσει πλήρως τη φυσική γεννήτρια κωδικών με SMS στο κινητό, αφήνοντας ευάλωτους όσους θα πατήσουν στον browser του κινητού αποθήκευση των credentials και θα χάσουν/τους κλαπεί το κινητό, ας έχουν policies και για 64 chars password...

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Οσοι το αρχισαμε τωρα τελευταια δλδ λιγο πριν το Καλοκαιρι πρεπει να αλλαξουμε κωδικους? ή μονο για τους παλιους ισχυει? σπανια μπαινω και δεν εχω τιποτα να με πειραζει αν το δει καποιος εκει μεσα.
    Για να εχεις προσωπικα αρχεια-δεδομενα σορρυ για την εκφραση αλλα το λιγοτερο που θα πω ειναι οτι πρεπει καποιος να ειναι "περιορισμενης ευθυνης"....

  15. #15
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Μόνο για όσους γράφηκαν πριν το 2012 και δεν έχουν αλλάξει κωδικό από τότε.
    Η παραβίαση έγινε το 12

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγη του Wi-Fi password στη vodafone
    Από athletic στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-16, 22:03
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-16, 10:46
  3. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-16, 23:41
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:59
  5. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-15, 20:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας