Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νόμος έχει κενό.
    Η ΕΕΤΤ λέει 14 ημερες απο την αιτηση, και το ΙΝΚΑ απο την παραλαβή του προιοντος

    Και τι θα γινει κυριοι αν εγω κανω την αιτηση, και ενεργοποιηθώ στις 20 ημερες αλλα η γραμμή μου δεν ειναι καλή και θελω να επιστρέψω στον προηγουμενο πάροχο ή να ακυρωσω;
    Δεν έχει κάποιο κενό ο νόμος, λέει 14 ημέρες απο την υπογραφή της αίτησης εξ αποστάσεως. αν η ενεργοποίηση γίνει στις 20 ημέρες μετα την υπογραφή και υπάρχει πρόβλημα τότε θα πρέπει να διαβάσεις το συμβόλαιο σου, στην περίπτωση πχ του ΟΤΕ υπάρχει όρος που λέει οτι μπορείς να πας σε μικρότερη ταχύτητα ή να μην κάνεις την σύνδεση. όπως ακριβώς οτι και στην περίπτωση που την κάνεις σε κατάστημα.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νόμος έχει κενό.
    Η ΕΕΤΤ λέει 14 ημερες απο την αιτηση, και το ΙΝΚΑ απο την παραλαβή του προιοντος

    Και τι θα γινει κυριοι αν εγω κανω την αιτηση, και ενεργοποιηθώ στις 20 ημερες αλλα η γραμμή μου δεν ειναι καλή και θελω να επιστρέψω στον προηγουμενο πάροχο ή να ακυρωσω;
    O νόμος λέει πολλά πράγματα και αναφέρεται σε πολλές περιπτώσεις. Άλλο η σύμβαση για παροχή υπηρεσιών (όπως μια τηλεφωνική σύνδεση) και άλλο πράγμα ένα φυσικό προϊόν.
    Αλλά και πάλι στην δεύτερη περίπτωση του φυσικού προϊόντος, δεν σημαίνει ότι σε όλες τις περιπτώσεις ισχύει η 14ήμερη υπαναχώρηση. Ισχύουν διαφορετικά πράγματα ανάλογα το προϊόν.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νόμος έχει κενό.
    Η ΕΕΤΤ λέει 14 ημερες απο την αιτηση, και το ΙΝΚΑ απο την παραλαβή του προιοντος

    Και τι θα γινει κυριοι αν εγω κανω την αιτηση, και ενεργοποιηθώ στις 20 ημερες αλλα η γραμμή μου δεν ειναι καλή και θελω να επιστρέψω στον προηγουμενο πάροχο ή να ακυρωσω;
    14 μέρες από την ώρα όπου θα υπογράψεις την αίτηση..καλημέρα,καλή χρονία να 'χουμε.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    14 μέρες από την ώρα όπου θα υπογράψεις την αίτηση..καλημέρα,καλή χρονία να 'χουμε.
    από 3 Ιουνίου 2018 δικαίωμα υπαναχωρησης μόνο για αιτήσεις που κατετεθηκαν ηλεκτρονικά ή τηλεφωνικά, εντός 14 ημερών
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  5. #20
    Εγγραφή
    18-08-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα,

    Γνωρίζει κάποιος να μου πει, αυτό με την υπαναχώρηση...χτες υπέγραψα και στο συμβόλαιο έγραφε ότι έχεις το δικαίωμα για υπαναχώρηση εντός 14 ημερών και από κάτω έλεγε ότι αν υπογράψεις, αυτόματα χάνεις το δικαίωμα της υπαναχώρησης. Τ

    Επειδή μου δημιουργήθηκαν ενδοιασμοί, τελικά μπορώ να το ακυρώσω ή όχι;

    Και άλλη μία ερώτηση αν και πρέπει να φτιάξω καινούριο θέμα. Μου έδωσαν προσφορά που περιέχει πακέτο τηλεόρασης και έχει μέσα vodafone tv, όλα τα nova spor, και κάποια από τα κανάλια του nova start pack. Επειδή πρόσβαση στα ελληνικά έχω ΜΟΝΟ μέσω nova αυτή τη στιγμή (δεν έχω πρόσβαση μέσω digea), έχω μπερδευτεί. Στο πακέτο που μου έδωσαν τα έχει τα ελληνικά κανάλια ή όχι; Ρωτάω γιατί θυμάμαι πως στο τηλέφωνο ανέφεραν ότι τα έχει, αλλά στο site τους δεν τα βλέπω πουθενά.

  6. #21
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.515
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Είναι παράνομο το να σου λένε (και ακόμα χειρότερα να υπάρχει στο συμβόλαιο) το

    «αν υπογράψεις, αυτόματα χάνεις το δικαίωμα της υπαναχώρησης.»

    Για τα υπόλοιπα καλό είναι να ρωτήσεις στον πάροχο και φυσικά πριν υπογράφει κανείς κάτι να είναι ενημερωμένος .

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από που βγαίνει ότι είναι παράνομο;

  8. #23
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στις 21/8/2018 μου έρχεται σε μέηλ σε ηλεκτρονική μορφή αίτηση του νέου παρόχου για αλλαγή από τον τωρινό πάροχο στο νέο (σταθερή και ίντερνετ). Τελικά στέλνω υπογεγραμμένη την αίτηση με μέηλ μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας και λογαριασμού τηλεφωνίας του υφιστάμενου παρόχου στις 27/8/2018. Οι 14 μέρες που έχω δικαίωμα για υπαναχώρηση από πότε λογίζονται, από την ημερομηνία που μου εστάλη η αίτηση ή από την ημερομηνία που την έστειλα υπογεγραμμένη; Η παραγγελία της υπηρεσίας έγινε ηλεκτρονικά.

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις 21/8/2018 μου έρχεται σε μέηλ σε ηλεκτρονική μορφή αίτηση του νέου παρόχου για αλλαγή από τον τωρινό πάροχο στο νέο (σταθερή και ίντερνετ). Τελικά στέλνω υπογεγραμμένη την αίτηση με μέηλ μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας και λογαριασμού τηλεφωνίας του υφιστάμενου παρόχου στις 27/8/2018. Οι 14 μέρες που έχω δικαίωμα για υπαναχώρηση από πότε λογίζονται, από την ημερομηνία που μου εστάλη η αίτηση ή από την ημερομηνία που την έστειλα υπογεγραμμένη; Η παραγγελία της υπηρεσίας έγινε ηλεκτρονικά.
    Δεν μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία χωρίς υπογραφή, μετράνε απο την ημερομηνία που έγινε η υπογραφή

  10. #25
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Εδώ φαίνεται η κατάσταση παραγγελίας. Να υποθέσω ότι για την εταιρεία το 14ήμερο θεωρείται ότι έχει παρέλθει, αφού φαίνεται σήμερα να έγινε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης;

  11. #26
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    επειδή έκανα αλλαγή παρόχου, με ταλαιπωρία από βόνταφον απίστευτη (ενάμιση μήνα για νέο βρόγχο), και ενεργοποίηση μόλις πριν από 3 ημέρες, έχω την εξής απορία:
    Αν δεν παραδεχθούν (και επιδιορθώσουν) το πρόβλημα, τότε υποθέτω ότι έχω δικαίωμα υπαναχώρησης, σωστά?
    Δεν έχει σημασία που υπογράφηκα εναμιση μήνα πριν, προφανώς , αφού δε γνώριζα την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσίων, ορθά?
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή έκανα αλλαγή παρόχου, με ταλαιπωρία από βόνταφον απίστευτη (ενάμιση μήνα για νέο βρόγχο), και ενεργοποίηση μόλις πριν από 3 ημέρες, έχω την εξής απορία:
    Αν δεν παραδεχθούν (και επιδιορθώσουν) το πρόβλημα, τότε υποθέτω ότι έχω δικαίωμα υπαναχώρησης, σωστά?
    Δεν έχει σημασία που υπογράφηκα εναμιση μήνα πριν, προφανώς , αφού δε γνώριζα την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσίων, ορθά?
    Δεν μπορείς να κάνεις χρήση της υπαναχώρησης των 14 ημερών, αν περάσουν οι 14 ημέρες γίνεται ότι προβλέπει το συμβόλαιο.
    Πχ στον ΟΤΕ παλιότερα υπήρχε αναφορά που έλεγε πως ο πελάτης μπορεί αν η ταχύτητα δεν είναι η αναμενόμενη να πάει στην αμέσως μικρότερη χωρίς πρόστιμο.
    Οπότε το διαβάζεις και βλέπεις τι προβλέπεται

  13. #28
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να κάνεις χρήση της υπαναχώρησης των 14 ημερών, αν περάσουν οι 14 ημέρες γίνεται ότι προβλέπει το συμβόλαιο.
    Πχ στον ΟΤΕ παλιότερα υπήρχε αναφορά που έλεγε πως ο πελάτης μπορεί αν η ταχύτητα δεν είναι η αναμενόμενη να πάει στην αμέσως μικρότερη χωρίς πρόστιμο.
    Οπότε το διαβάζεις και βλέπεις τι προβλέπεται
    Thanks. Θα τους πάω στα άκρα, γιατί κατά τη διάρκεια της πώλησης, μου υποσχέθηκαν τουλάχιστον ίδια ταχύτητα με τον προηγούμενο πάροχο, και να βάλω τηλεόραση vodafone tv κ.ο.κ.
    Είναι ίσως η 1η φορά στη ζωή μου, που αν δεν εξυπηρετηθώ, θα τους γίνω τόσο κακό σπυρι στον πωπό τους, που θα με διώξουν μόνοι τους.
    Βέβαια, η εξυπηρετηση τους ως τώρα είναι πολύ καλή, πιθανότατα γιατί γνωρίζουν ότι έχουν κάνει λάθος (Εννοώ από άποψη ευγένειας και προσπάθειας), αλλά δεν αρκεί.
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks. Θα τους πάω στα άκρα, γιατί κατά τη διάρκεια της πώλησης, μου υποσχέθηκαν τουλάχιστον ίδια ταχύτητα με τον προηγούμενο πάροχο, και να βάλω τηλεόραση vodafone tv κ.ο.κ.
    Είναι ίσως η 1η φορά στη ζωή μου, που αν δεν εξυπηρετηθώ, θα τους γίνω τόσο κακό σπυρι στον πωπό τους, που θα με διώξουν μόνοι τους.
    Βέβαια, η εξυπηρετηση τους ως τώρα είναι πολύ καλή, πιθανότατα γιατί γνωρίζουν ότι έχουν κάνει λάθος (Εννοώ από άποψη ευγένειας και προσπάθειας), αλλά δεν αρκεί.
    Συνήθως όταν βάζουν τηλεόραση ανεβάζουν πολύ και το snr με αποτέλεσμα να πέφτει ο συγχρονισμός

  15. #30
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως όταν βάζουν τηλεόραση ανεβάζουν πολύ και το snr με αποτέλεσμα να πέφτει ο συγχρονισμός
    επειδή βλέπω τηλεόραση ονλάιν (όχι βονταφον), με ενδιαφέρει πολύ και η ταχύτητα, αλλά κυρίως η σταθερότητα. Τους το εχω πει και περιμένω απάντηση, γιατί ως τώρα ειναι χάλια η ποιότητα.
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αιτηση Υπαναχωρησης
    Από xR3spawN στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-16, 17:23
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-16, 19:21
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-16, 09:24
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-16, 02:58
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 13:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας