Σελ. 113 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.681-1.695 από 1749
  1. #1681
    Εγγραφή
    08-12-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dx2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι ειναι πολυ μακρυα αυτη η καμπινα για να ποιανει στην εθνικης αντιστασης.Ειναι αρκετα στο κεντρο της ανατολης αυτη ενω υπαρχουν και αλλες ποιο κοντα στην οδο μας.

    - - - Updated - - -

    Η ποιο κοντινη καμπινα που βλεπω ειναι η 1218-181 στην οποια απο οτι θυμαμαι επειδη περναω απο τον δρομο εχει μπει και καινουργια καμπινα (της βονταφον μαλλον) .Την ειδα και στο χαρτη με τα διαθεσιμα vdsl της περιοχης αλλα δεν ξερω αν με πιάνει αυτην η καμπινα εμενα ή πεφτω πολυ μακρυα....
    Υπαρχει καποιος τροπος να εντοπισουμε απο ποιο καφαο παιρνω γιατι οπως ανεφερα ποιο πανω βρηκα το αριθμο απο το κουτι που παιρνω γραμμη.
    Ναι και εγω απο την 181 (απέναντι απο το Νηπιαγωγείο) νόμιζω ότι θα παίρνω αλλά δεν ξέρω αν είναι κανόνας ότι παίρνεις απο την πιο κοντινή καμπίνα. Και η 149 βέβαια δεν ειναι και πάρα πολύ μακριά.

  2. #1682
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από passakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου Περιοχή Βρυσούλα
    Είμαι πολύ ευχαριστημένος από 2-3mbs που είχα..
    Συνημμένο Αρχείο 225000
    Ναι μια χαρά είσαι ????
    Αυτή η καθυστέρηση πως προκύπτει δν ξέρω αλλά αν δουλεύει το πράγμα δν είναι κάτι που θα πρέπει να σε απασχολήσει.

    - - - Updated - - -

    Dx2000 τίποτα δν αποκλείεται μπορεί να σε έχουν στην 149 600 μέτρα πηγαίνοντας από τον δρόμο άρα ή τόσο είσαι ή και λιγότερο
    Βέβαια θέλει συζήτηση αν υπάρχουν πιο κοντά σου και σε αφήσουν εκεί μήπως μα τους πάρεις ένα τηλ στην νόβα να μιλήσεις; Μάθε και καμπίνα που είσαι λογικά θα ξέρουν πες πως ρώτας γιατί υποθετεις επειδή είναι δύσκολη η περιοχή οτι σε έχουν βάλει σε μακρινή καμπίνα μήπως θα πρέπει να αλλάξει τώρα αυτό με το vdsl....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasilisN : 01-03-21 στις 00:19.

  3. #1683
    Εγγραφή
    23-02-2021
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οκ,θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο μπας και βγάλω άκρη.Σε ευχαριστώ.

  4. #1684
    Εγγραφή
    23-02-2021
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μιλησα με την εξυπηρέτηση πελατων της νοβα και τους ρωτησα τι γινεται με την ταχυτητα μου.Μου απαντησαν οτι ειμαι πολυ μακρυα απο το κεντρο και γιαυτο δεν πιανω μεγαλυτερη ταχυτητα.Επειτα μου ειπε οτι αν θελω να εχω μεγαλυτερες ταχυτητες θα πρεπει να βαλω μεγαλυτερο πακετο (οχι 24αρι που εχω τωρα) ωστε να παιρνω ιντερνετ απο αλλο καλοδιο.Του λεω οτι δεν εχω προβλημα να αναβαμισω απλα αν ειναι να βαλω 50αρι και να πιανω παλι το ιδιο 2mbps δεν προκειται και τελος εψαξε αν μπορω να εχω διαθεσημοτητα για 50αρι ή 100αρι και λεει δεν εχω στην περιοχη.Αρα μενω με το 24αρι πιανω 2mbps και περιμενω να αναβαθμιστει η περιοχη ωστε να μπορω να βαλω 50αρι ή 100αρι πακετο και να πιανω γραμμη απο αλλο καλοδιο.Ειναι λιγο αστειο να μου λεει οτι ειμαι μακρυα απο το κεντρο εγω ενω στο κεντρο της κατσικας οπου ειναι ακομα ποιο μακρυα απο εμενα πιανουν κανονικα vdsl επειδη περασαν ινες εκει ενω σε εμενα που ειμαι ποιο κοντα στο κεντρο δεν περασαν.Να απορει κανεις με το πλανο που εχουν αποφασισει οι εταιριες ποιες περιοχες θα πιανουν πρωτα μεγαλες ταχυτητες.Θα παρω να δω και στον οτε τι θα μου πουν αλλα περιμενω την ιδια απαντηση...

  5. #1685
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dx2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλησα με την εξυπηρέτηση πελατων της νοβα και τους ρωτησα τι γινεται με την ταχυτητα μου.Μου απαντησαν οτι ειμαι πολυ μακρυα απο το κεντρο και γιαυτο δεν πιανω μεγαλυτερη ταχυτητα.Επειτα μου ειπε οτι αν θελω να εχω μεγαλυτερες ταχυτητες θα πρεπει να βαλω μεγαλυτερο πακετο (οχι 24αρι που εχω τωρα) ωστε να παιρνω ιντερνετ απο αλλο καλοδιο.Του λεω οτι δεν εχω προβλημα να αναβαμισω απλα αν ειναι να βαλω 50αρι και να πιανω παλι το ιδιο 2mbps δεν προκειται και τελος εψαξε αν μπορω να εχω διαθεσημοτητα για 50αρι ή 100αρι και λεει δεν εχω στην περιοχη.Αρα μενω με το 24αρι πιανω 2mbps και περιμενω να αναβαθμιστει η περιοχη ωστε να μπορω να βαλω 50αρι ή 100αρι πακετο και να πιανω γραμμη απο αλλο καλοδιο.Ειναι λιγο αστειο να μου λεει οτι ειμαι μακρυα απο το κεντρο εγω ενω στο κεντρο της κατσικας οπου ειναι ακομα ποιο μακρυα απο εμενα πιανουν κανονικα vdsl επειδη περασαν ινες εκει ενω σε εμενα που ειμαι ποιο κοντα στο κεντρο δεν περασαν.Να απορει κανεις με το πλανο που εχουν αποφασισει οι εταιριες ποιες περιοχες θα πιανουν πρωτα μεγαλες ταχυτητες.Θα παρω να δω και στον οτε τι θα μου πουν αλλα περιμενω την ιδια απαντηση...
    Ναι ρε φίλε εννοείτε αυτό θα σου έλεγαν αφού δεν υπάρχει διαθεσιμότητα σύμφωνα με την διεύθυνση σου και αν υποθέτουμε σωστά είσαι 600 μέτρα μακριά από το καφάο.
    Αυτό που σου πρότεινα να τους πεις (δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις) είναι να τους πεις να αλλάξεις καφάο που σε εξυπηρετεί αφού και αυτό που είσαι δεν είναι εξω απο το σπίτι σου και υπάρχει για παράδειγμα Παναγίας σουμελά 59 (Ανατολή) στα 550 μέτρα καμπίνα vdsl.

    *υπάρχει και αγίας παρασκευής 12 στην ίδια απόσταση πάντα σύμφωνα με τον χάρτη

  6. #1686
    Εγγραφή
    23-02-2021
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για να αλλάξω καφαο δεν τους είπα,αλλά ρώτησα για σιγουριά από ποιο καφαο παίρνω και μου είπαν από 149 στην ανατολή.(Κωνσταντινουπόλεως).Αυτό το καφαο δίνει γραμμή μέχρι και το τελευταίο κουτί της 3ης Σεπτεμβρίου από το οποίο παίρνω εγώ αλλά εφόσον είναι VDSL βονταφον δεν θα έπρεπε και εγώ να μπορώ να έχω VDSL?
    Ναι κοντά για 650 μέτρα απόσταση έχω από το συγκεκριμένο καφαο αλλά είναι μεγάλη απόσταση αυτή που να δικαιολογεί να μην μπορώ να έχω 50αρι?
    Το αστείο ποιο είναι.Οτι το σπίτι με διεύθυνση εθνικής αντιστασης 14 αλλά και 16 ο ΟΤΕ δείχνει ότι μπορεί να έχει μέχρι 100αρι.Δυο σπίτια ποιο πέρα από εμένα είναι αυτή η διεύθυνση.50 μέτρα. Δηλαδή αυτό αυτό πως γίνεται δεν το καταλαβαίνω. Αν μπορούν να μου αλλάξουν το καφαο που παίρνω δεν ξέρω αν πρόκειται να μου κάνουν τέτοια χάρη.Το μόνο που ελπίζω είναι να ισχύει αυτό που είπε ένας φίλος από πάνω ο "γείτονας" ότι πήρε παράταση η καμπίνα 149 για τώρα τον Μάρτιο και ελπίζω μπας και πιάσει και εμένα.Γιατι στην φώτο που ανέβασε γράφει για 3ης Σεπτεμβρίου 136 όπου είναι του κουτί όπου παίρνω γραμμή από το πεζοδρόμιο...αν όντως επιβεβαιωθεί αυτό τοτε σώθηκα αλλιώς με βλέπω να πάω στην σταρλινκ χαχα

  7. #1687
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αλλαγή της καμπίνας με την οποία συνδέεται μια οικοδομή, σε κάποια άλλη, δεν γίνεται. Θα χρειαστεί να αλλάξει η όδευση του καλωδίου της οικοδομής και πιθανόν άλλων γειτονικών, πράγμα που είναι ασύμφορο οικονομοτεχνικά για τον ΟΤΕ.
    Μόνο σε πλήρη αναβάθμιση ή τροποποίηση του υπάρχοντος τοπικού χάλκινου δικτύου, κάτι που γίνεται εξαιρετικά σπανίως. Αυτό δεν σημαίνει ωστόσο ότι δεν αξίζει η προσπάθεια να κατατεθεί σχετικό αίτημα στις τεχνικές υπηρεσίες του ΟΤΕ που υπάγεται ο πελάτης.

  8. #1688
    Εγγραφή
    23-02-2021
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τους πήρα τηλέφωνο μπας και γίνει κάποιο θαύμα και δεχτούν αλλά είπαν ότι μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις μπορούν να μου αλλάξουν το καφαο μου και όχι λόγω αργής ταχύτητας και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή. Τα κλασσικά δηλαδή.

  9. #1689
    Εγγραφή
    25-04-2002
    Περιοχή
    NewWorld
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    250
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    H288A
    Τελικά ενεργοποιήθηκα και εγώ.
    Περιοχή Πλάτανος. Σε Wind Fiber 50 στα 28 €. Router Μου στείλανε το ZTE H288A με VOIP
    Έσπασα το συνδιαστικό πακέτο με 20 € πεναλτυ (έξι μήνες πριν τη λήξη) και κατάργησα το κινητό αφού ήδη είχα ένα στην Cosmote.
    Φαίνεται καλούτσικη η γραμμή μου.
    Επισυνάπτω photo.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-03-23 H288A.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  21,4 KB 
ID: 225874
    A Diary of Kyramas - Flickr
    ------------------------------------------------------------
    Asus Z97 Pro WiFi/USB3.1 - Intel i5 4690K - Cryorig H7 - G.Skill 16GB TridentX 2400 - GTX 1070 Ti - Samsung 850 Pro - CoolerMaster G650M - DELL U2312HM - Kingston HyperX Cloud II

  10. #1690
    Εγγραφή
    24-04-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα ξανά σε όλους μετά από 7 μήνες και αλλαγή 2 εταιριών. Από vf σε nova. Εδώ και 3 βδομάδες το ρούτερ μπουκωνει από crc και fec errors και αποσυγχρονιζεται. Ξαναυνδέεται αρχικά χαμηλά στα 50 mbit και μετά προοδευτικά πιάνει τα 105 μέχρι που ακανόνιστα μετά από κάποιες ώρες ξαναπέφτει. Συνδέομαι στο καφαο 145 της Ανατολής (600 μέτρα απ' το σπίτι) ενώ το 177 της Παναγίας Σουμελά είναι στα 80 Μ. Έχω αγανακτήσει από τα συνδυαστικά ραντεβού που καταλήγουν να γίνεται επανεκκίνηση της πόρτας της vf και μετά ξανά τα ίδια. Από 7 Ιανουαρίου που ενεργοποιήθηκα στη nova μέχρι πριν 3 βδομάδες (ένα Σάββατο βράδυ ξαφνικά άρχισαν τα προβλήματα) η γραμμή ήταν σταθερότερη χωρίς αποσυγχρονiσμους και 250 ώρες up.Ποια η διαδικασία για να ζητήσω αλλαγή καφαο;

  11. #1691
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyzit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ξανά σε όλους μετά από 7 μήνες και αλλαγή 2 εταιριών. Από vf σε nova. Εδώ και 3 βδομάδες το ρούτερ μπουκωνει από crc και fec errors και αποσυγχρονιζεται. Ξαναυνδέεται αρχικά χαμηλά στα 50 mbit και μετά προοδευτικά πιάνει τα 105 μέχρι που ακανόνιστα μετά από κάποιες ώρες ξαναπέφτει. Συνδέομαι στο καφαο 145 της Ανατολής (600 μέτρα απ' το σπίτι) ενώ το 177 της Παναγίας Σουμελά είναι στα 80 Μ. Έχω αγανακτήσει από τα συνδυαστικά ραντεβού που καταλήγουν να γίνεται επανεκκίνηση της πόρτας της vf και μετά ξανά τα ίδια. Από 7 Ιανουαρίου που ενεργοποιήθηκα στη nova μέχρι πριν 3 βδομάδες (ένα Σάββατο βράδυ ξαφνικά άρχισαν τα προβλήματα) η γραμμή ήταν σταθερότερη χωρίς αποσυγχρονiσμους και 250 ώρες up.Ποια η διαδικασία για να ζητήσω αλλαγή καφαο;
    Δεν γίνεται να αλλάξεις ΚΑΦΑΟ. Ένα είναι. Η γραμμή σου απο το σπίτι πάει σε ένα συγκεκριμένο και συνδέεται με το vdsl καφαο. Μπορείς να το δηλώσεις βλάβη για να πάει τεχνικός

  12. #1692
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyramas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ενεργοποιήθηκα και εγώ.
    Περιοχή Πλάτανος. Σε Wind Fiber 50 στα 28 €. Router Μου στείλανε το ZTE H288A με VOIP
    Έσπασα το συνδιαστικό πακέτο με 20 € πεναλτυ (έξι μήνες πριν τη λήξη) και κατάργησα το κινητό αφού ήδη είχα ένα στην Cosmote.
    Φαίνεται καλούτσικη η γραμμή μου.
    Επισυνάπτω photo.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-03-23 H288A.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  21,4 KB 
ID: 225874
    Ωραίος τέντωσε το

    Τερμάτισες και μια χαρά δείχνει η γραμμή σου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyzit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ξανά σε όλους μετά από 7 μήνες και αλλαγή 2 εταιριών. Από vf σε nova. Εδώ και 3 βδομάδες το ρούτερ μπουκωνει από crc και fec errors και αποσυγχρονιζεται. Ξαναυνδέεται αρχικά χαμηλά στα 50 mbit και μετά προοδευτικά πιάνει τα 105 μέχρι που ακανόνιστα μετά από κάποιες ώρες ξαναπέφτει. Συνδέομαι στο καφαο 145 της Ανατολής (600 μέτρα απ' το σπίτι) ενώ το 177 της Παναγίας Σουμελά είναι στα 80 Μ. Έχω αγανακτήσει από τα συνδυαστικά ραντεβού που καταλήγουν να γίνεται επανεκκίνηση της πόρτας της vf και μετά ξανά τα ίδια. Από 7 Ιανουαρίου που ενεργοποιήθηκα στη nova μέχρι πριν 3 βδομάδες (ένα Σάββατο βράδυ ξαφνικά άρχισαν τα προβλήματα) η γραμμή ήταν σταθερότερη χωρίς αποσυγχρονiσμους και 250 ώρες up.Ποια η διαδικασία για να ζητήσω αλλαγή καφαο;

    Έχεις βεβαιωθεί ότι δν έχεις κάποιο πρόβλημα στη καλωδίωση σου απ όταν διαπίστωσες το πρόβλημα;

  13. #1693
    Εγγραφή
    24-04-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasilisN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος τέντωσε το

    Τερμάτισες και μια χαρά δείχνει η γραμμή σου

    - - - Updated - - -




    Έχεις βεβαιωθεί ότι δν έχεις κάποιο πρόβλημα στη καλωδίωση σου απ όταν διαπίστωσες το πρόβλημα;
    Ναι γιατί μετρησε τα ίδια λάθη και στο box απ' έξω. Στην ουσία δεν έχω καλωδίωση στο σπίτι ούτε πριζα. Το θωρακισμενο ftp μαύρο καλώδιο απ' το box συνδεεται μουφαρισμενο σε καλωδιο rj11 κατευθείαν στο router. Ουτε φιλτρα ουτε τίποτα. Ο τελευταίος τεχνικός που έκανε συνδυαστικό ραντεβού μου είπε ότι έκαναν επανεκκίνηση στην πόρτα της vf. Έμεiνε η σύνδεση up 2 μέρες και μετά πάλι τα ίδια. Μαζεύει παρά πολλα fec ακόμα και χωρίς χρήση internet. Crc σχεδόν 1000 στο 5ωρο που πεφτει

  14. #1694
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Ζήτα (και επέμεινε σε αυτό) αλλαγή πόρτας. Δυστυχώς αλλαγή καφαο δεν μπορεί να γίνει. Είναι τεράστιο το κόστος και δεν θα το κάνουν για εναν πελάτη που έχει θέμα με την ταχύτητα.

  15. #1695
    Εγγραφή
    24-04-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήτα (και επέμεινε σε αυτό) αλλαγή πόρτας. Δυστυχώς αλλαγή καφαο δεν μπορεί να γίνει. Είναι τεράστιο το κόστος και δεν θα το κάνουν για εναν πελάτη που έχει θέμα με την ταχύτητα.
    Από τα λεγόμενα των τεχνικών κατάλαβα ότι αν έχεις βύσμα όλα γίνονται. Φυσικά αναφέρομαι στον ΟΤΕ.

Σελ. 113 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. έχει κανείς VDSL απο το κέντρο ΚΑΡΟΛΟΥ;
    Από Koumooo στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-20, 13:16
  2. VDSL στο Κέντρο (Κολωνός)
    Από Codehack στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-16, 00:22
  3. VDSL Ιωάννινα
    Από lunatic στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-16, 14:44
  4. vdsl στο κέντρο ερμού, θεσσαλονίκη
    Από tsapi στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-16, 18:00
  5. Vdsl Ιωάννινα
    Από mikempell στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-16, 21:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας