Σελ. 86 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 66768184858687889196106 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.276-1.290 από 1749
  1. #1276
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 9.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και το πιο τραγικό από όλα είναι ότι δεν υπάρχει καμία ενημέρωση. Κανένας από την εξυπηρέτηση πελατών αλλά ούτε και οι τεχνικοί έχουν ιδέα τι γίνεται και πότε θα ενεργοποιηθούν και οι υπόλοιπες καμπίνες.

  2. #1277
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gemantzu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις ποιό είναι το αστείο έτσι; Πριν λίγες μέρες έστειλα να δώσω βλάβη για τη σύνδεση μου που από όταν έκανα αίτηση για vdsl έπεσε από τα 7.2-7.5 στα 5 πλέον.
    Ατάκα πρώτη: η ταχύτητα σας είναι 5.1 και είναι πάνω από το μέσο όρο της γειτονιάς
    Ατάκα δεύτερη: αυτά είναι τα μειονεκτήματα του χαλκού, όταν θα αναβαθμιστείτε σε vdsl θα δείτε διαφορά.

    Τα συμπεράσματα δικά σας

    Όσον αφορά προηγούμενη συζήτηση, ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος πάροχος δεν βλέπει διαθεσιμότητα. Γαμάτο;
    Εννοείται πως τα ξέρουν ότι ο χαλκός είναι σάπιος και δεν έχει μέλλον, αλλά παρόλα αυτά τα ρίξαν τα εκατομμύρια στο FTTC, μας περνάνε είτε για χαζούς είτε για αμόρφωτους είτε για φτωχαδάκια.
    Το συμπέρασμα είναι ότι η καμπίνα σου είτε δεν πήρε ρεύμα ακόμη είτε ότι πήρε και περιμένεις να δώσει. Ακούγεται;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deathsender Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελαβα μια πολυ καλη προσφορα παιδια το 100σταρι στα 30 ευρω μονο - 1 ευρω ebill 28(-2 ευρω λογο καρτοπρογραμματος) και το σκεφτομαι σοβαρα...
    Παίζεις με τα νεύρα μας;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArXiLaMaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το πιο τραγικό από όλα είναι ότι δεν υπάρχει καμία ενημέρωση. Κανένας από την εξυπηρέτηση πελατών αλλά ούτε και οι τεχνικοί έχουν ιδέα τι γίνεται και πότε θα ενεργοποιηθούν και οι υπόλοιπες καμπίνες.
    Ενημέρωση από ποιόν; Δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Η μόνη ενημέρωση είναι αν σου βγάζει διαθεσιμότητα με οδό. Πόσες καμπίνες άφησαν; 4-5 έχω υπόψη μου εδώ + αυτές στο κέντρο που είναι για 3ο τρίμηνο. Βέβαια μπορεί να πέρασαν το 90% που απαιτείται για να μη φάνε πρόστιμο και τις υπόλοιπες τις παράτησαν για όταν θελήσουν, καλό χειμώνα που λένε.

  3. #1278
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά έτσι θα έπρεπε να γίνει, αλλά εδώ που βρισκόμαστε ο ανταγωνισμός απαγορεύεται και τα μονοπώλια επικροτούνται από τους αρμόδιους, μόνο σε ταινίες δυστοπιανής επιστημονικής φαντασίας.



    Η υπομονή έχει και τα οριά της. 10 χρόνια με ταχύτητα χελώνας, περιμένουμε το 2020 για να μπει τεχνολογία 15-ετίας για να βάλουμε ταχύτητες 5ετίας (τουλάχιστον). Τραγικό. Γελάνε και οι πέτρες. Οι αναθέσεις στην Ανατολή (Γιάννενα είμαι όχι Ανατολή αν και πολύ κοντά) από τη στιγμή που τις παράτησε ο ΟΤΕ τότε και τις ανέλαβε η vodafone 2-3 χρόνια μετά προφανώς και έπρεπε να μην είναι FTTC. Το 2018 ξεκίνησαν τα έργα, Μάρτιο/Απρίλιο του '19 ήταν έτοιμα και περιμέναμε 1 χρόνο ρεύμα. Κάποιοι συνδέθηκαν. Κάποιους μας πάνε από 3μηνο σε 3μηνο ενώ όλοι οι υπόλοιποι (πόλεις, χώρες, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) προχωράνε. Οι τιμές επίσης ασχολίαστες, κανονικά δεν θα έπρεπε να βάλει κανείς σύνδεση μέχρι να τις ρίξουν αλλά δεν γίνονται αυτά. Τα λεφτά που δίνουμε πάντως δεν τους αξίζουν. Ένα 10% τους αξίζει (όπως και το μίζερο upload που δίνουν).
    Κάπου κάτι έχεις μπερδέψει, δεν σταματάει κάποιος κάποιον να κάνει ότι κάνει η HCN ή η Inalan, ή ακόμα και εσύ μπορείς να το ξεκινήσεις.
    Περιορισμός υπάρχει μόνο για τα δίκτυα NGA με υποχρέωση παροχής χονδρικής στους άλλους.

  4. #1279
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Τι ακριβώς έχω μπερδέψει; «Κάπου και κάτι» δεν σε καταλαβαίνω.

  5. #1280
    Εγγραφή
    29-10-2017
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται πως τα ξέρουν ότι ο χαλκός είναι σάπιος και δεν έχει μέλλον, αλλά παρόλα αυτά τα ρίξαν τα εκατομμύρια στο FTTC, μας περνάνε είτε για χαζούς είτε για αμόρφωτους είτε για φτωχαδάκια.
    Το συμπέρασμα είναι ότι η καμπίνα σου είτε δεν πήρε ρεύμα ακόμη είτε ότι πήρε και περιμένεις να δώσει. Ακούγεται;



    Παίζεις με τα νεύρα μας;



    Ενημέρωση από ποιόν; Δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Η μόνη ενημέρωση είναι αν σου βγάζει διαθεσιμότητα με οδό. Πόσες καμπίνες άφησαν; 4-5 έχω υπόψη μου εδώ + αυτές στο κέντρο που είναι για 3ο τρίμηνο. Βέβαια μπορεί να πέρασαν το 90% που απαιτείται για να μη φάνε πρόστιμο και τις υπόλοιπες τις παράτησαν για όταν θελήσουν, καλό χειμώνα που λένε.
    Η καμπίνα μου ακούγεται εδώ και κανά μήνα. Τελευταία ενημέρωση από "τεχνικό" ο οποίος μου είπε ότι όλα καλά και σε 10 εργάσιμες ΤΟ ΠΟΛΥ θα έχω τελειώσει. Την Παρασκευή τελειώνουν οι δέκα εργάσιμες και ετοιμάζω καταγγελία.

  6. #1281
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Άντε καλή τύχη, αλλά από τεχνικό μη περιμένεις τίποτα, πολλές τέτοιες περιπτώσεις!

  7. #1282
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ΔΕΗ γιατι έχει σκάψει όλα τα πεζοδρόμια της Δωδώνης ; Μας επηρεάζει κάπως ως προς δο VDSL?
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  8. #1283
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Όχι, μόνο όσους είναι εκεί εάν γίνουν διακοπές ρεύματος σε εκείνες τις καμπίνες. Τα έργα μπορεί να είναι για πολλούς λόγους.

    - - - Updated - - -

    Από 3μηνο σε 3μηνο:
    Κώδικας:
    https://www.adslgr.com/forum/threads/1167094-Vodafone-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD-VDSL-Vectoring-NGA-(%CE%92-%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7)
    gemantzu είσαι μέσα σε αυτό;

  9. #1284
    Εγγραφή
    14-03-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ασύρματο
    Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Εντάξει εγώ είμαι από τους άτυχους, γιατί από ό,τι φαίνεται το δικό μου το ΚΑΦΑΟ το ξέχασαν και δεν υπάρχει σε καμία λίστα για αναβάθμιση σε VDSL. Έχω εδώ και 3 μήνες ADSL στον ΟΤΕ (μετά από 3 χρόνια ταλαιπωρίας πως δεν υπάρχει ελεύθερη γραμμή στην περιοχή-3ης Σεπτεμβρίου Ανατολή). Γενικά, επειδή ασχολούμαι με τα παιχνίδια, παρατηρούσα ότι μπορεί κατά τη διάρκεια ενός παιχνιδιού το ms να ανεβεί ξαφνικά 1-2 φορές ανά 30λεπτο. Εδώ και 10 μέρες όμως έχει ξεφύγει το πράγμα. Το ms δεν είναι καθόλου σταθερό. Κάθε 5 δευτερόλεπτα πηγαίνει 500ms και ξανά 83ms. Από τον ΟΤΕ μου είπαν πως η γραμμή είναι μια χαρά(γελάω ή μάλλον κλαίω)..... Ξέρω πως ίσως δεν έχει σχέση με το θέμα απλά έχω δει να ανεβάζεται printscreen με τις γραμμές και τα σφάλματα και σκέφτομαι μήπως κάποιος ξέρει να με βοηθήσει με αυτά τα νούμερα για το πώς πηγαίνει η γραμμή...Επανεκκίνηση στο ρούτερ έγινε χθες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.PNG 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  25,3 KB 
ID: 217025

  10. #1285
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Αν δεν υπάρχει ούτε στην αρχική, πραγματικά άτυχος, ίσως πας για G.Fast εάν το υιοθετήσει η vodafone για τέτοιες περιπτώσεις... αλλιώς προσευχές για Starlink.
    Για αρχή αφού λες παίζεις, πάρε στην υποστήριξη και ζήτα fast path, στον ΟΤΕ θα στο κάνουν σε 1-2 μέρες και θα δεις δραματική διαφορά στο latency σε πολλούς τίτλους.
    Αυτό όμως θα κάνει τη γραμμή πιο ασταθή οπότε τσέκαρε την εσωτερική καλωδίωση ότι είναι στην εντέλεια. Αν χειροτερεύσει ίσως χρειαστεί να πας πίσω σε interleave...
    Για τα spikes μπορεί να φταίνε πολλά, ειδικά αν είναι κι άλλες συσκευές στο ρούτερ.

  11. #1286
    Εγγραφή
    14-03-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ασύρματο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπάρχει ούτε στην αρχική, πραγματικά άτυχος, ίσως πας για G.Fast εάν το υιοθετήσει η vodafone για τέτοιες περιπτώσεις... αλλιώς προσευχές για Starlink.
    Για αρχή αφού λες παίζεις, πάρε στην υποστήριξη και ζήτα fast path, στον ΟΤΕ θα στο κάνουν σε 1-2 μέρες και θα δεις δραματική διαφορά στο latency σε πολλούς τίτλους.
    Αυτό όμως θα κάνει τη γραμμή πιο ασταθή οπότε τσέκαρε την εσωτερική καλωδίωση ότι είναι στην εντέλεια. Αν χειροτερεύσει ίσως χρειαστεί να πας πίσω σε interleave...
    Για τα spikes μπορεί να φταίνε πολλά, ειδικά αν είναι κι άλλες συσκευές στο ρούτερ.

    Μου έκαναν μόλις την αλλαγή που μίλησα μαζί τους στην εξυπηρέτηση πελατών. Όλα στη δοκιμή θα φανούν....για να δούμε....Σε ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή1.PNG 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  24,1 KB 
ID: 217026

  12. #1287
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Τίποτα, έλεγξε το χαλκό και βλέπεις και πως θα πάει από σταθερότητα. Στα παιχνίδια θα δεις διαφορά, ειδικά σε όσα είναι γρήγορου ρυθμού.

  13. #1288
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ενεργοποιήθω το τρέχον τρίμηνο; Σα ψεμα μου φαινεται

  14. #1289
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Μην αγχώνεσαι, το Σεπτέμβρη θα βγει κι άλλη παράταση. Και τι τεχνολογία ε! Φρέσκια φρέσκια μόνο 15ετίας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BeyondMAD : 15-07-20 στις 21:05.

  15. #1290
    Εγγραφή
    29-10-2017
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Φυσικά και είμαι μέσα, τι περίμενες; Είμαι σε διακοπές και μόλις μου χάλασε η διάθεση απίστευτα. Δεν ξέρω τι θα καταφέρω, αλλά θα τους κυνηγήσω όσο μπορώ...

Σελ. 86 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 66768184858687889196106 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. έχει κανείς VDSL απο το κέντρο ΚΑΡΟΛΟΥ;
    Από Koumooo στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-20, 13:16
  2. VDSL στο Κέντρο (Κολωνός)
    Από Codehack στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-16, 00:22
  3. VDSL Ιωάννινα
    Από lunatic στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-16, 14:44
  4. vdsl στο κέντρο ερμού, θεσσαλονίκη
    Από tsapi στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-16, 18:00
  5. Vdsl Ιωάννινα
    Από mikempell στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-16, 21:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας