Σελ. 82 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.216-1.230 από 1749
  1. #1216
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαρκαστικό ή όχι, δεν έχουν μπαταρίες στα καφάο. Μόνον ελάχιστα του ΟΤΕ και πριν μήνες είχε βγει σχετική ανακοίνωση με προθυμία του να εγκαταστήσει μπαταρίες στα δικά του καφάο μέχρι το 2022 αν δεν κάνω λάθος.
    Δυστυχώς μπλέξαμε με FTTC. Το +10% αν το δίνουν σε καμπίνες vodafone ή εάν ήταν σύνδεση vodafone σε καμπίνα cosmote δεν γνωρίζω, απλά δεν έχω δει κάποιον εδώ με συγχρονισμό +10%. Ίσως να μην έγινε ακόμη.
    Απαράδεκτο. Δηλαδή να συμβεί και κάτι να μη μπορείς να επικοινωνήσεις με τίποτα...

  2. #1217
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι καμπίνες της Vodafone σίγουρα δεν έχουν μπαταρία. Long live VOIP.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  3. #1218
    Εγγραφή
    01-02-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11300
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    17(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtsiap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρεις άμα αυτά θα είναι τα τελικά χαρακτηριστικά ή ακόμη δε σου έδωσαν το +10%;
    Απ'οτι φαινεται αυτα θα ειναι τα χαρακτηριστικα καθως μετα απο επανεκκινησεις του ρουτερ συγχρονιζει παντα στα 102397 down και 10239 up.....
    Βεβαια και το MAX ειναι πολυ υψηλο....σχεδον 142 στο down και σχεδον 60 στο up....
    Ο φιλος μου o τεχνικος μου ειπε οτι το οριο στην καμπινα το βαζει ο τεχνικος της Vodafone αναλογα με τις οδηγιες που εχει....δεν ηξερε να μου πει περισσοτερα γιατι οι καμπινες ειναι της Vodafone και αυτη κανει κουμαντο...
    Παντως η αληθεια ειναι οτι στο speedtest δεν μου ανεβαινει ποτε πανω απο τα 90,50 Mbps και οταν κανω τεστ κατεβαζοντας απo το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ ξεκιναει να κατεβαζει με πανω απο 12,5 Mb/s και σιγα σιγα κατεβαινει και σταθεροποιειται στα 10,7 Mb/s...
    Αρα μαλλον παιζει καποιου ειδους κοφτης.... ( ??? )
    Η ειναι φυσιολογικο ???
    Δεν ειχαμε και ποτε τετοιες ταχυτητες και δεν εχουμε και εμπειρια για το πως πρεπει να λειτουργουν φυσιολογικα...(εγω κλεινω 5 μερες σημερα με την 100αρα..)
    Οποτε οπως αντιλαμβανεστε....
    Καθε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη φιλοι μου..!!!

  4. #1219
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, διότι υπάρχει παρανόηση με αυτό το "10%".
    Το συμβόλαιο αναφέρει πακέτο σύνδεσης π.χ. 100άρι και αυτό ακριβώς δίνουν οι πάροχοι. Η ταχύτητα είναι η ονομαστική του συγχρονισμού και συνήθως είναι 100/10.
    Η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο είναι πάντα μικρότερη, κυρίως λόγω overhead που μόνο από αυτό η απώλεια μπορεί να είναι έως 9% και επιπλέον υπάρχει περαιτέρω μείωση για διάφορους άλλους λόγους.

    H Cosmote έδινε μέχρι πρόσφατα συγχρονισμό 100/10. Οι άλλοι πάροχοι, από τις δικές τους καμπίνες έδιναν λίγο παραπάνω, ώστε να εξισορροπούν την απώλεια του overhead.
    Η Vodafone δίνει 102/10,2 και η Wind έως 105/10,5. Τελευταία και η Cosmote ξεκίνησε να δίνει και αυτή με την σειρά της, από τις δικές της καμπίνες παραπάνω ταχύτητα συγχρονισμού (έως 10%), μόνο που δεν γίνεται αυτόματα και σε όλες τις καμπίνες ταυτόχρονα. Υπομονή και θα έρθει όλων η σειρά.

    Ωστόσο αυτό που κάνουν, γίνεται από δική τους θέληση και όχι διότι υπάρχει σε κάποιον κανονισμό υποχρέωση ή απαίτηση. Και γι' αυτό η ταχύτητα δεν είναι στάνταρτ σε όλους.
    Τέλος όταν μία εταιρεία δίνει από την δική της καμπίνα Χ ταχύτητα, αυτήν ακριβώς θα έχουν όλοι οι χρήστες που συνδέονται στην ίδια καμπίνα, ανεξαρτήτως με ποιον πάροχο έχουν σύμβαση.

  5. #1220
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtsiap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαράδεκτο. Δηλαδή να συμβεί και κάτι να μη μπορείς να επικοινωνήσεις με τίποτα...
    Από κινητό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheTiesThatBind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καμπίνες της Vodafone σίγουρα δεν έχουν μπαταρία. Long live VOIP.
    Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από simon77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'οτι φαινεται αυτα θα ειναι τα χαρακτηριστικα καθως μετα απο επανεκκινησεις του ρουτερ συγχρονιζει παντα στα 102397 down και 10239 up.....
    Βεβαια και το MAX ειναι πολυ υψηλο....σχεδον 142 στο down και σχεδον 60 στο up....
    Ο φιλος μου o τεχνικος μου ειπε οτι το οριο στην καμπινα το βαζει ο τεχνικος της Vodafone αναλογα με τις οδηγιες που εχει....δεν ηξερε να μου πει περισσοτερα γιατι οι καμπινες ειναι της Vodafone και αυτη κανει κουμαντο...
    Παντως η αληθεια ειναι οτι στο speedtest δεν μου ανεβαινει ποτε πανω απο τα 90,50 Mbps και οταν κανω τεστ κατεβαζοντας απo το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ ξεκιναει να κατεβαζει με πανω απο 12,5 Mb/s και σιγα σιγα κατεβαινει και σταθεροποιειται στα 10,7 Mb/s...
    Αρα μαλλον παιζει καποιου ειδους κοφτης.... ( ??? )
    Η ειναι φυσιολογικο ???
    Δεν ειχαμε και ποτε τετοιες ταχυτητες και δεν εχουμε και εμπειρια για το πως πρεπει να λειτουργουν φυσιολογικα...(εγω κλεινω 5 μερες σημερα με την 100αρα..)
    Οποτε οπως αντιλαμβανεστε....
    Καθε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη φιλοι μου..!!!
    1ον το speedtest δεν είναι και πολύ αξιόπιστο στα τεστ, 2ον μπορεί ο υπολογιστής από τον οποίο κάνεις τον έλεγχο να έχει 100Mbit κάρτα δικτύου, 3ον υπάρχει το λεγόμενο overhead άρα για αυτό βλέπεις λιγότερη ταχύτητα από το καθαρό 100 (ή 12.5). Το +10% δεν ξέρω εάν θα το δώσουν οι άλλοι πάροχοι εκτός του ΟΤΕ στις καμπίνες τους. Παίζει κόφτης για να έχεις 100 και όχι 142. Φυσιολογικό!

  6. #1221
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακόμα ψάχνω τα υπέρ MAD :P
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  7. #1222
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Να σε βοηθήσω. Το μόνο υπέρ είναι το μεγαλύτερο bandwidth (⬆ και ⬇). Τα κατά ακριβώς ό,τι είχαμε στο adsl + μερικά ακόμη.

  8. #1223
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ότι δεν υπάρχει εφεδρική πηγή τροφοδοσίας στις καμπίνες, είναι ένα μειονέκτημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το VoIP και γενικά οι ΙΡ υπηρεσίες δεν έχουν πλεονεκτήματα.
    Καλώς ή κακώς (καλώς για μένα) όλοι οι πάροχοι στον πλανήτη αφήνουν πίσω τους την ξεπερασμένη τεχνολογία και αναβαθμίζουν δίκτυα και υπηρεσίες. Μακροπρόσθεσμα κερδίζουν όλοι. Εταιρείες και πελάτες.
    Αλλά δεν γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού από την μία μέρα στην άλλη. Αναγκαστικά θα γίνουν επενδύσεις και ένα διάστημα θα συνυπάρχουν οι διαφορετικές τεχνολογίες. Αντίστοιχα σταδιακά θα εμφανίζονται νέες παροχές και υπηρεσίες με το κόστος στο μέλλον να μειώνεται.
    Δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό, απλά λόγω διάφορων παραγόντων και κυρίως της 10ετούς οικονομικής κρίσης, έχουμε μείνει ουραγοί. Το 2007 ήμασταν μόλις 1-2 χρόνια πίσω από τις εξελίξεις στην υπόλοιπη Ευρώπη.

  9. #1224
    Εγγραφή
    29-10-2017
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι δεν υπάρχει εφεδρική πηγή τροφοδοσίας στις καμπίνες, είναι ένα μειονέκτημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το VoIP και γενικά οι ΙΡ υπηρεσίες δεν έχουν πλεονεκτήματα.
    Καλώς ή κακώς (καλώς για μένα) όλοι οι πάροχοι στον πλανήτη αφήνουν πίσω τους την ξεπερασμένη τεχνολογία και αναβαθμίζουν δίκτυα και υπηρεσίες. Μακροπρόσθεσμα κερδίζουν όλοι. Εταιρείες και πελάτες.
    Αλλά δεν γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού από την μία μέρα στην άλλη. Αναγκαστικά θα γίνουν επενδύσεις και ένα διάστημα θα συνυπάρχουν οι διαφορετικές τεχνολογίες. Αντίστοιχα σταδιακά θα εμφανίζονται νέες παροχές και υπηρεσίες με το κόστος στο μέλλον να μειώνεται.
    Δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό, απλά λόγω διάφορων παραγόντων και κυρίως της 10ετούς οικονομικής κρίσης, έχουμε μείνει ουραγοί. Το 2007 ήμασταν μόλις 1-2 χρόνια πίσω από τις εξελίξεις στην υπόλοιπη Ευρώπη.
    Όταν έχεις χάσει το τρένο για μια τεχνολογία όμως, καλό είναι να πάρεις κατευθείαν το επόμενο. Αν συνεχίσεις να τα χάνεις με αυτό το ρυθμό, είσαι μόνιμα χαμένος. Δεν κερδίζουμε κάτι με το να επενδύουμε αργά σε τελειωμένες τεχνολογίες, οι εταιρείες ενδεχομένως να κερδίζουν όμως λόγω του ότι αγοράζουν μισοτιμής και κάτω εξοπλισμό που κανείς άλλος δεν θα αγόραζε. Και τους τα πληρώνουμε και ακριβά πανάθεμά μας. Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να τους δικαιολογήσω που δεν βάλαν UPS σε μια τεχνολογία που όταν πέσει το ρεύμα θες 5+ λεπτά να επανέλθεις.

  10. #1225
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Στα Γιάννενα συγκεκριμένα έτυχε ένα βράδυ μεγάλη διακοπή ρεύματος και επειδή ήμουν όλη μέρα έξω είχα μείνει από μπαταρία στο κινητό, οπότε περίμενα κανα 3ωρο να έρθει το ρεύμα για να μπορέσω να επικοινωνήσω για ένα επείγον ζήτημα, τώρα πλέον έχω UPS και έχω ιντερνετ-τηλεφωνία, με το vdsl ομως δε πα να έχεις οτι θες, πες οτι πεφτεις μέσα στο σπιτι και χτυπάς, τί κάνεις; Είναι απαράδεκτο γιατί είναι θέμα ασφάλειας, εφόσον τα κάνεις όλα ευρυζωνικά, πάρε τα αντίστοιχα μέτρα

  11. #1226
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν έχεις λεφτά ή αν καταφέρεις να σε δανείσουν (μιλώ για τους παρόχους). Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά τα δίκτυα ανήκουν και αναβαθμίζονται αποκλειστικά με κεφάλαια των ίδιων των ιδιωτικών εταιρειών.
    Εν τω μεταξύ οι περισσότεροι που γκρινιάζουν για την έλλειψη μπαταρίας, έχουν ασύρματες συσκευές που ούτως ή άλλως σε περίπτωση διακοπής δεν θα δούλευε η τηλεφωνία. Πολλοί δεν από αυτούς έχουν κινητές συσκευές αξίας εκατοντάδων ευρώ, αλλά φωνάζουν επί δικαίων και αδίκων για το ότι δεν μπορούν να πάρουν ένα τηλέφωνο ανάγκης από το σταθερό όταν έχουν το κινητό στα χέρια τους.

    Υπόψη ότι υπάρχουν δεκάδες μικρά στικά κέντρα στην επαρχία, στα οποία και σήμερα δεν υπάρχει εφεδρική πηγή τροφοδοσίας, όπου και εκεί δεν δουλεύει η PSTN τηλεφωνία.
    Αυτό το γράφω για να προλάβω αναφορές στο χωριό και σε παππούδες. Και να ήταν μόνο στην χώρα μας, Τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν παντού.

  12. #1227
    Εγγραφή
    01-02-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11300
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    17(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα...
    Συμφωνω απολυτως με αυτο εδω :

    "Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, διότι υπάρχει παρανόηση με αυτό το "10%".
    Το συμβόλαιο αναφέρει πακέτο σύνδεσης π.χ. 100άρι και αυτό ακριβώς δίνουν οι πάροχοι. Η ταχύτητα είναι η ονομαστική του συγχρονισμού και συνήθως είναι 100/10.
    Η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο είναι πάντα μικρότερη, κυρίως λόγω overhead που μόνο από αυτό η απώλεια μπορεί να είναι έως 9% και επιπλέον υπάρχει περαιτέρω μείωση για διάφορους άλλους λόγους.

    H Cosmote έδινε μέχρι πρόσφατα συγχρονισμό 100/10. Οι άλλοι πάροχοι, από τις δικές τους καμπίνες έδιναν λίγο παραπάνω, ώστε να εξισορροπούν την απώλεια του overhead.
    Η Vodafone δίνει 102/10,2 και η Wind έως 105/10,5. Τελευταία και η Cosmote ξεκίνησε να δίνει και αυτή με την σειρά της, από τις δικές της καμπίνες παραπάνω ταχύτητα συγχρονισμού (έως 10%), μόνο που δεν γίνεται αυτόματα και σε όλες τις καμπίνες ταυτόχρονα. Υπομονή και θα έρθει όλων η σειρά.

    Ωστόσο αυτό που κάνουν, γίνεται από δική τους θέληση και όχι διότι υπάρχει σε κάποιον κανονισμό υποχρέωση ή απαίτηση. Και γι' αυτό η ταχύτητα δεν είναι στάνταρτ σε όλους.
    Τέλος όταν μία εταιρεία δίνει από την δική της καμπίνα Χ ταχύτητα, αυτήν ακριβώς θα έχουν όλοι οι χρήστες που συνδέονται στην ίδια καμπίνα, ανεξαρτήτως με ποιον πάροχο έχουν σύμβαση. "
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από κινητό.



    Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους



    1ον το speedtest δεν είναι και πολύ αξιόπιστο στα τεστ, 2ον μπορεί ο υπολογιστής από τον οποίο κάνεις τον έλεγχο να έχει 100Mbit κάρτα δικτύου, 3ον υπάρχει το λεγόμενο overhead άρα για αυτό βλέπεις λιγότερη ταχύτητα από το καθαρό 100 (ή 12.5). Το +10% δεν ξέρω εάν θα το δώσουν οι άλλοι πάροχοι εκτός του ΟΤΕ στις καμπίνες τους. Παίζει κόφτης για να έχεις 100 και όχι 142. Φυσιολογικό!
    1. To speedtest δεν ειναι οντως οτι πιο αξιοπιστο...αλλα η εφαρμογη speedtest των Windows 10 ειναι αρκετα πιο κοντα στην πραγματικοτητα...
    Π.χ. απο το σαιτ μου βγαζει 86-87 Mbps και στην εφαρμογη 90-90,5...

    2. Υπαρχουν ακομα μητρικες με 100Mbit καρτες δικτυου???
    Οχι φιλε μου...Gigabit ethernet εχει η μητρικη μου...

    3. Συμφωνω απολυτα για το Overhead ...
    Ομως πες μου αληθεια...καταλαβες οτι εννοω κοφτη απο τα 142 στα 100???? αληθεια τωρα????
    100αρι πηρα δεν πηρα 150αρι...
    Λεγοντας κοφτη εννοω οτι θα επρεπε να κατεβαζω με περιπου 12,5 MBps , συμφωνα με το οτι 102 Mbps = 12.75 MBps ...
    ( κοιτα εδω... https://www.checkyourmath.com/conver...per_second.php )
    Eιπα και πριν ξεκιναει απο 12,7 και σιγα σιγα κατεβαινει και σταθεροποιειται το download στα 10,7 ...
    Τελος παντων ετσι εχουν τα γεγονοτα...ας μην εχουμε παραπονο ...
    Τοσα χρονια παιζαμε στα 13-15 Mbit ... μετα με το 50αρι στα 24-25 Mbit....
    Ολα καλα...κουβεντα να γινεται...και συζητωντας να μαθαινουμε και να προσεχουμε να μην μας εξαπατουν...

  13. #1228
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει συγχρονισμό 102. Με την απώλεια λόγω overhead έχεις πραγματική ταχύτητα 92,82Mbps (102*91%) ή 11,6MBps.
    Και αυτό είναι το μέγιστο, χωρίς κάποια άλλη απώλεια, δική σου, του παρόχου σου ή του server με τον οποίο συνδέεσαι.

    Λες ότι σταθεροποιείται στα 10,7MBps, δηλαδή 85,60Mbps πραγματική ταχύτητα. Οπότε έχεις απώλεια 16%.
    Αυτό καταρχήν είναι αφύσικο, εκτός αν κάνεις δοκιμές με ασύρματη σύνδεση, οπότε τις ξεχνάμε παντελώς και κάνεις πάλι δοκιμή με ενσύρματη σύνδεση.
    Κάνε δοκιμή κατεβάζοντας ταυτόχρονα 2-3 μεγάλα αρχεία από κάποιον γρήγορο ftp server και δες τη συνολική ταχύτητα. Αν έχεις κάποιον IDM,ακόμη καλύτερα αντί κατευθείαν από τον browser.

  14. #1229
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις λεφτά ή αν καταφέρεις να σε δανείσουν (μιλώ για τους παρόχους). Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά τα δίκτυα ανήκουν και αναβαθμίζονται αποκλειστικά με κεφάλαια των ίδιων των ιδιωτικών εταιρειών.
    Εν τω μεταξύ οι περισσότεροι που γκρινιάζουν για την έλλειψη μπαταρίας, έχουν ασύρματες συσκευές που ούτως ή άλλως σε περίπτωση διακοπής δεν θα δούλευε η τηλεφωνία. Πολλοί δεν από αυτούς έχουν κινητές συσκευές αξίας εκατοντάδων ευρώ, αλλά φωνάζουν επί δικαίων και αδίκων για το ότι δεν μπορούν να πάρουν ένα τηλέφωνο ανάγκης από το σταθερό όταν έχουν το κινητό στα χέρια τους.

    Υπόψη ότι υπάρχουν δεκάδες μικρά στικά κέντρα στην επαρχία, στα οποία και σήμερα δεν υπάρχει εφεδρική πηγή τροφοδοσίας, όπου και εκεί δεν δουλεύει η PSTN τηλεφωνία.
    Αυτό το γράφω για να προλάβω αναφορές στο χωριό και σε παππούδες. Και να ήταν μόνο στην χώρα μας, Τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν παντού.
    jkoukos δε ξέρω αν το "Πολλοί δεν από αυτούς έχουν κινητές συσκευές αξίας εκατοντάδων ευρώ, αλλά φωνάζουν επί δικαίων και αδίκων για το ότι δεν μπορούν να πάρουν ένα τηλέφωνο ανάγκης από το σταθερό όταν έχουν το κινητό στα χέρια τους." πηγαίνει σε εμένα, αλλα νομίζω ότι είναι λογική η άποψη μου πως η τηλεφωνία θα έπρεπε να λειτουργεί και σε διακοπή ρεύματος. Και ναι γνωρίζω φυσικά πως οι ιδιωτικές εταιρείες έχουν δικά τους κεφάλαια.

  15. #1230
    Εγγραφή
    01-02-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11300
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    17(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει συγχρονισμό 102. Με την απώλεια λόγω overhead έχεις πραγματική ταχύτητα 92,82Mbps (102*91%) ή 11,6MBps.
    Και αυτό είναι το μέγιστο, χωρίς κάποια άλλη απώλεια, δική σου, του παρόχου σου ή του server με τον οποίο συνδέεσαι.

    Λες ότι σταθεροποιείται στα 10,7MBps, δηλαδή 85,60Mbps πραγματική ταχύτητα. Οπότε έχεις απώλεια 16%.
    Αυτό καταρχήν είναι αφύσικο, εκτός αν κάνεις δοκιμές με ασύρματη σύνδεση, οπότε τις ξεχνάμε παντελώς και κάνεις πάλι δοκιμή με ενσύρματη σύνδεση.
    Κάνε δοκιμή κατεβάζοντας ταυτόχρονα 2-3 μεγάλα αρχεία από κάποιον γρήγορο ftp server και δες τη συνολική ταχύτητα. Αν έχεις κάποιον IDM,ακόμη καλύτερα αντί κατευθείαν από τον browser.
    Φυσικα και ενσυρματα κανω τος δοκιμες φιλε μου....οχι ασυρματα...
    Απωλειες δικες μου ειναι λιγο δυσκολο να υπαρχουν καθοτι περυσι περασα καλωδιο UTP απο τον κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα μου...
    Δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο το γεγονος οτι ειναι συνδεδεμενα επανω 2 smart tv... ενα Tablet...2 κινητα...και ενα xiaomi tv box...
    Και ενσυρματα 2 υπολογιστες και το speedport plus το οποιο το εχω μονο για το voip...
    Για να τεσταρω κατεβαζω απο εδω..
    http://speedtest.ftp.otenet.gr/
    Θα δοκιμασω παντως και αυτα που μου ειπες και θα επανελθω...

Σελ. 82 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. έχει κανείς VDSL απο το κέντρο ΚΑΡΟΛΟΥ;
    Από Koumooo στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-20, 13:16
  2. VDSL στο Κέντρο (Κολωνός)
    Από Codehack στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-16, 00:22
  3. VDSL Ιωάννινα
    Από lunatic στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-16, 14:44
  4. vdsl στο κέντρο ερμού, θεσσαλονίκη
    Από tsapi στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-16, 18:00
  5. Vdsl Ιωάννινα
    Από mikempell στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-16, 21:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας