Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά,


    ψάχνομαι για να φτιάξω ένα σχετικά δυνατό μηχανηματάκι για developing (visual studio, android studio, MS SQL, Oracle, Jetbrains Idea, Linux VMs, κτλ), λίγο photoshop, browsing κτλ. Θέλω κουτί, τροφοδοτικό, mobo, cpu, ram και οθόνη. Για κάρτα γραφικών για αρχή θα χρησιμοποιηθεί η ενσωματωμένη. Σκληροί υπάρχουν. Ως όριο έχω βάλει τα 800 ευρώ. Εγώ με μία πρόχειρη αναζήτηση επέλεξα αυτά:


    Corsair Carbide Series 200R Compact ATX Case [CC-9011023-WW]

    Cooler Master G650M 650W [RS650-AMAAB1-EU]


    Gigabyte GA-Z170-HD3P

    Intel Core i5-6400 [BX80662I56400]

    HyperX 16GB Fury DDR4 2400MHz Non-ECC CL15 (Kit of 2) [HX424C15FB2K2/16]


    Dell U2412M UltraSharp 24¨ Wide LED IPS



    Υ.Γ Θα ήθελα τα περισσότερα αν όχι όλα τα κομμάτια να προέρχονται από ένα κατάστημα και εντός αττικής για την περίπτωση που έχω κάποιο θέμα.
    Υ.Γ 2 Τα λινκ είναι από ένα κατάστημα από το οποίο έχω ξαναγοράσει αρκετές φορές και έχω μείνει ευχαριστημένος όλες. Αν βέβαια έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο τότε φυσικά και δεν έχω θέμα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gus : 01-09-16 στις 13:38.
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατά τη γνώμη μου έχεις κάνει καλές επιλογές.

    Το κουτί σου δίνει αρκετά καλά χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής σε αυτή τη τιμή.

    Το τροφοδοτικό δεν είναι και ό,τι καλύτερο (tier 3 της CWT), αλλά από την άλλη: α) παραμένει αξιοπρεπές με 5 χρόνια εγγύηση, β) είναι πιστοποιήμενο, γ) έχει αποσπώμενα καλώδια (θετικό για το cable management) και δ) το συγκεκριμένο κατάστημα δεν φέρνει τα οικονομικά μοντέλα της seasonic - xfx που έχουν καλό vfm. Όπως και να έχει όμως, η ισχύς των 650W είναι υπερβολική αν σκεφτείς ότι οι μοντέρνες κάρτες γραφικών καταναλώνουν ελάχιστα και μάλιστα απαιτούν και έναν μόνο PCIe connector. Για παράδειγμα, δες εδώ και εδώ. Επίσης, οι δίσκοι σου όσοι και αν είναι δεν τραβάνε πάνω από 6-7 W ο καθένας. Συνεπώς, το αντίστοιχο 550W σου αρκεί.

    Εφόσον ο επεξεργαστής σου δεν θα είναι ξεκλείδωτος δεν είναι ανάγκη να πάρεις μητρική με Z170 chipset. Μπορείς να δεις την αντίστοιχη υλοποίηση της GIGABYTE με το H170.

    Με τα λεφτά που εξοικονομείς παραπάνω, πρέπει να βγαίνει ένας i5 υψηλότερα χρονισμένος από αυτόν που σκέφτεσαι. Δεν κάνω λόγο για i7-6700 γιατί η τιμή του ξεφεύγει.

    Για τις μνήμες συμφωνώ, αν και θα μπορούσες να δείς και αντίστοιχες με συχνότητα 2133MHz δεν θα καταλάβεις διαφορά. Νομίζω πως αυτός ήταν ο λόγος που επέλεξες το Z170, αλλά πιστεύω ότι περισσότερο αξίζει ένας καλύτερος επεξεργαστής.

    Για την οθόνη αν θες άλλες δύο εναλλακτικές μπορείς να δεις είτε μια πιο οικονομική αλλά αξιόλογη 24άρα με IPS panel είτε μία 28άρα με VA panel.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 03-09-16 στις 07:37.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,


    ψάχνομαι για να φτιάξω ένα σχετικά δυνατό μηχανηματάκι για developing (visual studio, android studio, MS SQL, Oracle, Jetbrains Idea, Linux VMs, κτλ), λίγο photoshop, browsing κτλ. Θέλω κουτί, τροφοδοτικό, mobo, cpu, ram και οθόνη. Για κάρτα γραφικών για αρχή θα χρησιμοποιηθεί η ενσωματωμένη. Σκληροί υπάρχουν. Ως όριο έχω βάλει τα 800 ευρώ. Εγώ με μία πρόχειρη αναζήτηση επέλεξα αυτά:


    Corsair Carbide Series 200R Compact ATX Case [CC-9011023-WW]

    Cooler Master G650M 650W [RS650-AMAAB1-EU]


    Gigabyte GA-Z170-HD3P

    Intel Core i5-6400 [BX80662I56400]

    HyperX 16GB Fury DDR4 2400MHz Non-ECC CL15 (Kit of 2) [HX424C15FB2K2/16]


    Dell U2412M UltraSharp 24¨ Wide LED IPS



    Υ.Γ Θα ήθελα τα περισσότερα αν όχι όλα τα κομμάτια να προέρχονται από ένα κατάστημα και εντός αττικής για την περίπτωση που έχω κάποιο θέμα.
    Υ.Γ 2 Τα λινκ είναι από ένα κατάστημα από το οποίο έχω ξαναγοράσει αρκετές φορές και έχω μείνει ευχαριστημένος όλες. Αν βέβαια έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο τότε φυσικά και δεν έχω θέμα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Μια σκέψη μόνο για τον επεξεργαστή.
    Θα άλλαζα επεξεργαστή σε Intel Core i7-6700 Box
    Το HT θα φανεί χρήσιμο,τόσο στο VS, στην MS SQL όσο και στις VM's To Ηyper threading επιταχύνει πολύ τα πράγματα.

    Τι εννοώ; Δίνεις έναν πυρήνα σε μια VM. Στον i7 θα λειτουργεί με δύο.
    Και σου μένουν άλλα 6 threads για τα υπόλοιπα.
    Αν στον i5 δώσεις δυο thread για VM μένεις νε δύο για τα υπόλοιπα.

    Αν σκεφτεσαι να ασχοληθείς σοβαραά,αξίζει η αγορά i7.
    Aν το κάνεις για χόμπι και δεν σε απασχολεί ο χρόνος και o i5 καλός είναι
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  4. #4
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Μπορεις να το παρεις και απτο e-shop παντως που εχει αρκετη ποικιλια Και ενας ssd πιστευω ειναι must...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  113,5 KB 
ID: 174125

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου έχεις κάνει καλές επιλογές.

    Το κουτί σου δίνει αρκετά καλά χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής σε αυτή τη τιμή.

    Το τροφοδοτικό δεν είναι και ό,τι καλύτερο (tier 3 της CWT), αλλά από την άλλη: α) παραμένει αξιοπρεπές με 5 χρόνια εγγύηση, β) είναι πιστοποιήμενο, γ) έχει αποσπώμενα καλώδια (θετικό για το cable management) και δ) το συγκεκριμένο κατάστημα δεν φέρνει τα οικονομικά μοντέλα της seasonic - xfx που έχουν καλό vfm. Όπως και να έχει όμως, η ισχύς των 650W είναι υπερβολική αν σκεφτείς ότι οι μοντέρνες κάρτες γραφικών καταναλώνουν ελάχιστα και μάλιστα απαιτούν και έναν μόνο PCIe connector. Για παράδειγμα, δες εδώ και εδώ. Επίσης, οι δίσκοι σου όσοι και αν είναι δεν τραβάνε πάνω από 6-7 W ο καθένας. Συνεπώς, το αντίστοιχο 550W σου αρκεί.

    Εφόσον ο επεξεργαστής σου δεν θα είναι ξεκλείδωτος δεν είναι ανάγκη να πάρεις μητρική με Z170 chipset. Μπορείς να δεις την αντίστοιχη υλοποίηση της GIGABYTE με το H170.

    Με τα λεφτά που εξοικονομείς παραπάνω, πρέπει να βγαίνει ένας i5 υψηλότερα χρονισμένος από αυτόν που σκέφτεσαι. Δεν κάνω λόγο για i7-6700 γιατί η τιμή του ξεφεύγει.

    Για τις μνήμες συμφωνώ, αν και θα μπορούσες να δείς και αντίστοιχες με συχνότητα 2133MHz δεν θα καταλάβεις διαφορά. Νομίζω πως αυτός ήταν ο λόγος που επέλεξες το Z170, αλλά πιστεύω ότι περισσότερο αξίζει ένας καλύτερος επεξεργαστής.

    Για την οθόνη αν θες άλλες δύο εναλλακτικές μπορείς να δεις είτε μια πιο οικονομική αλλά αξιόλογη 24άρα με IPS panel είτε μία 28άρα με VA panel.
    Χμμ έχεις δίκιο. Θα αλλάξω μητρική και τροφοδοτικό. Μετά και την απάντηση του biggeo65 με βλέπω να πηγαίνω για τον i7

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια σκέψη μόνο για τον επεξεργαστή.
    Θα άλλαζα επεξεργαστή σε Intel Core i7-6700 Box
    Το HT θα φανεί χρήσιμο,τόσο στο VS, στην MS SQL όσο και στις VM's To Ηyper threading επιταχύνει πολύ τα πράγματα.

    Τι εννοώ; Δίνεις έναν πυρήνα σε μια VM. Στον i7 θα λειτουργεί με δύο.
    Και σου μένουν άλλα 6 threads για τα υπόλοιπα.
    Αν στον i5 δώσεις δυο thread για VM μένεις νε δύο για τα υπόλοιπα.

    Αν σκεφτεσαι να ασχοληθείς σοβαραά,αξίζει η αγορά i7.
    Aν το κάνεις για χόμπι και δεν σε απασχολεί ο χρόνος και o i5 καλός είναι
    Μιλάμε για επαγγελματική χρήση. Οπότε με βάζεις σε σκέψεις τώρα. Με H170 μητρική θα είμαι εντάξει όμως;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να το παρεις και απτο e-shop παντως που εχει αρκετη ποικιλια Και ενας ssd πιστευω ειναι must...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  113,5 KB 
ID: 174125
    SSD υπάρχει ήδη. Ναι για το μαγαζί εννοείται ότι δεν έχω θέμα

    - - - Updated - - -

    Βέβαια μετά από συζητήσεις με φίλους έχω αμφιβολίες γιατί όλοι πρότειναν laptop. Δεν νομίζω όμως ότι με τα ίδια χρήματα μπορώ να πάρω κάτι ποιοτικό...
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  6. #6
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με H170 μητρική θα είμαι εντάξει όμως;
    Ναι εννοείται πως θα είσαι εντάξει είτε πάρεις i5 είτε πάρεις i7. Τι σε προβληματίζει;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια μετά από συζητήσεις με φίλους έχω αμφιβολίες γιατί όλοι πρότειναν laptop. Δεν νομίζω όμως ότι με τα ίδια χρήματα μπορώ να πάρω κάτι ποιοτικό...
    Είναι δυνατόν να πιστεύουν κάτι τέτοιο στα σοβαρά;

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια μετά από συζητήσεις με φίλους έχω αμφιβολίες γιατί όλοι πρότειναν laptop. Δεν νομίζω όμως ότι με τα ίδια χρήματα μπορώ να πάρω κάτι ποιοτικό...
    Φαντάζομαι δεν το πήρες σοβαρά ε;;;
    Έχω i5 2500K overclocked στα 4.1 / 16 GB ram / 2 ssd (στον ένα windows & android studio και στον άλλο τα projects)
    Πατάω να γίνει Build ένα project (με play services, καμιά 15ριά fragments και μερικά μπιχλιμπίδια ακόμη) και για 3 λεπτά ο επεξεργαστής χτυπάει 100%, 70 βαθμούς θερμοκρασία (όχι με stock ψύκτρα αλλά με μεγαλύτερη) και δεν ανοίγει ούτε σελίδα στον firefox...
    Έχω δοκιμάσει ότι κόλπο βρήκα στο internet για να επιταχύνω την κατάσταση αλλά δεν βελτιώθηκε και πάρα πολύ....
    Ως εκ τούτου... (αν δεν έχω κάνει εγώ κάποια χοντράδα).... θεωρώ κάκιστη ιδέα να το κάνεις με laptop-άκι.....

    (Με τα VMs , MySQL και τέτοια πετάει.... με το android studio τα έχει δει όλα το μηχανάκι...)

  8. #8
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εννοείται πως θα είσαι εντάξει είτε πάρεις i5 είτε πάρεις i7. Τι σε προβληματίζει;

    - - - Updated - - -



    Είναι δυνατόν να πιστεύουν κάτι τέτοιο στα σοβαρά;
    Έχω χρόνια να ασχοληθώ με desktop και δεν έχω ιδέα για τα chipset. Για να το λέτε εσείς που σαφώς ξέρετε περισσότερα τότε πάσο.
    Ε λογικά το λένε κυρίως για την φορητότητα. Βέβαια τι να το κάνεις αν δεν θα μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι δεν το πήρες σοβαρά ε;;;
    Έχω i5 2500K overclocked στα 4.1 / 16 GB ram / 2 ssd (στον ένα windows & android studio και στον άλλο τα projects)
    Πατάω να γίνει Build ένα project (με play services, καμιά 15ριά fragments και μερικά μπιχλιμπίδια ακόμη) και για 3 λεπτά ο επεξεργαστής χτυπάει 100%, 70 βαθμούς θερμοκρασία (όχι με stock ψύκτρα αλλά με μεγαλύτερη) και δεν ανοίγει ούτε σελίδα στον firefox...
    Έχω δοκιμάσει ότι κόλπο βρήκα στο internet για να επιταχύνω την κατάσταση αλλά δεν βελτιώθηκε και πάρα πολύ....
    Ως εκ τούτου... (αν δεν έχω κάνει εγώ κάποια χοντράδα).... θεωρώ κάκιστη ιδέα να το κάνεις με laptop-άκι.....

    (Με τα VMs , MySQL και τέτοια πετάει.... με το android studio τα έχει δει όλα το μηχανάκι...)
    Κατανοητά αυτά. Και γι'αυτό αποφάσισα να ψαχτώ για desktop
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  9. #9
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ έχεις δίκιο. Θα αλλάξω μητρική και τροφοδοτικό. Μετά και την απάντηση του biggeo65 με βλέπω να πηγαίνω για τον i7
    Μιλάμε για επαγγελματική χρήση. Οπότε με βάζεις σε σκέψεις τώρα. Με H170 μητρική θα είμαι εντάξει όμως;
    Αν μιλάς για επαγγελματική χρήση ο i7 είναι μονόδρομος.
    Και ναι μια χαρά θα είσαι με H170 αν δεν σκέφτεσαι το OC.

    Βασικές διαφορές του H170 και Ζ170 είναι ότι το Ζ170 έχει
    20 PCIe lanes- 16 τo H170, 6 SATA ΙΙΙ υποδοχές - 4 STATA ΙΙΙ το Η170
    και το Ζ170 επιτρέπει το OC,πράγμα που δεν σε ενδιαφέρει.

    Το laptop ούτε να το σκέφτεσαι,εκτός κι αν δώσεις αρκετά παραπάνω.
    Και το κυριότερο από θέμα αναβάθμισης και θερμοκρασιών, ακόμη κι αν βρεις κάτι ποιοτικό
    και είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις θα σε καθυστερεί στην δουλειά .

    Π.χ. αργότερα και ανάλογα και τι ανάγκες θα έχεις,χρειάζεσαι περισσότερο χώρο, ή RAM,
    είναι πολύ πιο ακριβή η αγορά εξαρτηάτων για λαπτοπ.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #10
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μιλάς για επαγγελματική χρήση ο i7 είναι μονόδρομος.
    Και ναι μια χαρά θα είσαι με H170 αν δεν σκέφτεσαι το OC.

    Βασικές διαφορές του H170 και Ζ170 είναι ότι το Ζ170 έχει
    20 PCIe lanes- 16 τo H170, 6 SATA ΙΙΙ υποδοχές - 4 STATA ΙΙΙ το Η170
    και το Ζ170 επιτρέπει το OC,πράγμα που δεν σε ενδιαφέρει.

    Το laptop ούτε να το σκέφτεσαι,εκτός κι αν δώσεις αρκετά παραπάνω.
    Και το κυριότερο από θέμα αναβάθμισης και θερμοκρασιών, ακόμη κι αν βρεις κάτι ποιοτικό
    και είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις θα σε καθυστερεί στην δουλειά .

    Π.χ. αργότερα και ανάλογα και τι ανάγκες θα έχεις,χρειάζεσαι περισσότερο χώρο, ή RAM,
    είναι πολύ πιο ακριβή η αγορά εξαρτηάτων για λαπτοπ.
    Ωραία για την μητρική. Θα κοιτάξω σε H170. Καλά για το λαπτοπ σίγουρα. Δεν το συζητάμε.
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  11. #11
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Για εμένα βάση εμπειρίας κοιτάς με σειρά προτεραιότητας για το καλύτερο έως το πιο μέτριο τα παρακάτω:
    1)Οθονη
    2)Ποιοτικό κουτί & τροφοδοτικό
    3)SSD
    4)MOBO+CPU+MEMORY

    Τα 1,2 μπορεί να τα κρατήσεις και 10 χρόνια ( οπότε πήγαινε στη καλύτερη 28αρα που μπορείς να βρεις με το Budget σου).
    Το 3 εφόσον μιλάμε για developing και όχι για αποθήκευση είναι απαραίτητο έναντι ενός hdd.
    To 4 ακόμα και έναν Basic i3+mobo+memory να πάρεις θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου , και σε 3-5 χρόνια κάνεις μια αναβάθμιση και έχεις καινούριο μηχάνημα (αν τη χρειαστείς!).
    Απλά επειδή θα χρησιμοποιείς την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών δώσε βάση σε ότι cpu της intel πάρεις να έχει δυνατή ενσωματωμένη gpu.
    Greek Statistics black belt. https://www.r-project.org/

  12. #12
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως και στην GA-Z170-HD3P και στην GA-H170-HD3 δεν βρίσκω και πολύ καλό το audio Realtek® ALC887 codec , ούτε και το lan Realtek® GbE LAN chip .

    Στο msystems η φθηνότερη gigabyte με σοβαρό chipset και Realtek® ALC1150 codec / Intel® GbE LAN chip είναι η Gigabyte GA-Z170-D3H DDR4 (rev 1.0) στα 145,99 €
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  13. #13
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως και στην GA-Z170-HD3P και στην GA-H170-HD3 δεν βρίσκω και πολύ καλό το audio Realtek® ALC887 codec , ούτε και το lan Realtek® GbE LAN chip .

    Στο msystems η φθηνότερη gigabyte με σοβαρό chipset και Realtek® ALC1150 codec / Intel® GbE LAN chip είναι η Gigabyte GA-Z170-D3H DDR4 (rev 1.0) στα 145,99 €
    δεν έχω θέμα με το μαγαζί. Και το eshop είδα ότι παίζει πάνω κάτω στα ίδια. Δεν ξέρω τι παίζει με asus
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  14. #14
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    οτι προτιμας σε μαρκα , και η asus θα σου κανει την δουλεια αλλα αν βγαινει ακριβοτερα για τα ιδια specs δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να την προτιμησεις
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  15. #15
    Εγγραφή
    01-10-2016
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ρωτήσω... ολοι οι επεξεργαστες που γραφουν BOX δεν συνοδεύονται απο μαμα ψυκτρα? και οι επεξεργαστες με 1150 σοκετ μπαινουν σε μητρικη με 1151 σοκετ?

    Ευχαριστω

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνθεση για επιχειρηση με διαφορες δυνατοτητες εως 1000 ευρω
    Από Nikos_Mpl στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-16, 10:18
  2. Συνθεση Η/Υ με 950 ευρώ
    Από Tasos Slodyczka στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 19:32
  3. Σύνθεση για γραφείο
    Από psylos στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-16, 16:08
  4. Νέα σύνθεση για γενική χρήση
    Από captaind στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-16, 19:54
  5. Σύνθεση υπολογιστή για Development και Gaming
    Από Enclave στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 16:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας